Ponedjeljak, 17.11.2025 | 15:23
IZVOR: cdm.me

Kovačević: Osnažujemo porodicu i djecu kroz brojne servise podrške

Osnažujemo porodicu i djecu kroz brojne servise podrške, rekao je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević koji je otvorio konferenciju „Djeca imaju pravo na sigurnost i bezbrižno djetinjstvo“, koju je organizovala Opština Nikšić u susret Međunarodnom danu djeteta.




Foto: Vlada Crne Gore/S.Matić

Kovačević je istakao da je ova konferencija posvećena obrazovnom sistemu i prevenciji kršenja dječjih prava, od izuzetnog značaja, jer, kako je saopšteno, upravo ovakvi događaji pomažu da se jasno sagleda na koji način zajednica treba da djeluje kako bi svako dijete imalo uslove da ostvaruje svoja prava, ispunjava svoje obaveze i raste u stabilnom porodičnom i društvenom okruženju.

On je najavio da će Opština Nikšić obezbijediti značajnu subvenciju za boravak djece u vrtićima.

„Ovo je veoma značajan događaj jer nas usmjerava ka tome kako treba djelovati da bi djeca ostvarivala svoja prava i ispunjavala svoje obaveze — prema sebi, porodici i čitavoj zajednici. Opština Nikšić se trudi da poboljša politiku koja se tiče osnaživanja porodice: tako smo prošle godine povećali naknade za novorođenčad, uveli podršku porodicama sa troje i više maloljetne djece i obezbijedili besplatan školski pribor za sve osnovce, a već naredne godine daćemo subvencije za boravak u vrtićima u iznosu od pedeset odsto”, poručio je Kovačević.

Time su, navodi, zaokružili paket mjera koji olakšava život porodicama i podržava odgoj djece u našem gradu.

“Pored materijalne pomoći, željeli smo da naši građani osjete da brinemo o njima — jer nastojimo da očuvamo naše porodice, da Nikšić raste kroz nove generacije, a svoja prava najpotpunije ostvarujemo upravo kroz porodicu i djecu, koja će nositi naše društvo u budućnosti“, poručio je Kovačević.

 
Potpredsjednik Vlade za obrazovanje, prosvjetu i odnose s vjerskim zajednicama Budimir Aleksić naglasio je da je obrazovni sistem ključno mjesto u kojem se formiraju vrijednosti, stavovi i međusobni odnosi djece, te da je prevencija i pravovremena intervencija protiv nasilja u školama osnovni preduslov za zdrav razvoj i sigurnost djece.

„Škola nije samo prostor sticanja znanja već i mjesto gdje se djeca uče dijalogu, poštovanju i odgovornosti prema drugima. Obrazovni sistem mora osigurati da svaki učenik raste bez straha, bude podržan, zaštićen i ima mogućnost da slobodno razvija svoj identitet, a nastavnici, psiholozi, pedagozi i roditelji igraju ključnu ulogu u otklanjanju nasilja i njegovih posljedica“, saopštio je Aleksić.

Zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković kazala je da su djeca nešto najvrednije što imamo.

„Aktivnosti odraslih treba da budu usmjerene na način da djeci omogućimo, prije svega, bezbrižno, sigurno i zdravo djetinjstvo, da im omogućimo ostvarivanje svih njihovih prava kako bi bili kreativni i odgovorni ljudi. Pritom ne smijemo zaboraviti onaj drugi dio medalje koji ide uz prava, a to su obaveze, jer jedno bez drugog ne ide. Sva djeca nemaju isti pristup pravima. U Crnoj Gori jedna trećina djece živi u zoni siromaštva. Svi zajedno treba da doprinesemo da odrastanje djece bude ujednačeno kako bi dijete imalo mogućnost da razvije svoje potencijale”, navela je Mijušković.

Kada je u pitanju nasilje među djecom, važno je, ističe, naučiti djecu da se problemi rješavaju razgovorom i na miran način.

“Svi smo odgovorni i svi treba da pomognemo u pojedinim situacijama. Različiti oblici nasilja nad djecom i među djecom postaju vidljiviji. Odrastanje djece danas je znatno složenije nego u ranijim generacijama, jer je virtualni svijet postao potpuno ravnopravan sa realnim svijetom. Kako sačuvati djecu — predstavlja veliki izazov za cijelo društvo“, navela je Mijušković.

Na konferenciji se obratila Darinka Damjanović, koja je podijelila iskustvo o nemilom slučaju u kojem je njeno dijete bilo žrtva vršnjačkog nasilja, kao i školski pedagog Marija Draganić Vulanović, koja je govorila o tome kako prepoznati i reagovati u situacijama vršnjačkog nasilja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li smatrate da treba uvesti VJERONAUKU kao predmet u školalama?

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 15:02

Povodom najave uvođenja vjeronauke u državne škole, u javnosti su se otvorila pitanja o tome da li takva odluka narušava sekularni karakter države i utiče na neutralnost obrazovnog sistema. Pojedini akteri smatraju da škole treba da ostanu inkluzivan prostor za svu djecu, bez obzira na vjeru, te da prioritet treba da bude moderno građansko obrazovanje zasnovano na demokratiji, toleranciji i ljudskim pravima. Cilj ankete je da ispitamo stavove građana o tome da li vjeronauka treba da bude dio nastavnog programa u državnim školama.

Vučićevo upozorenje dobija težinu: Berlin poručuje da se Evropa približava ratu

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 12:37

Njemački ministar odbrane Boris Pistorijus izjavio je da je prošlo ljeto možda bilo "poslednje mirno" za Evropu, čime je potvrdio riječi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je rat između Evrope i Rusije sve izvesniji, pišu mediji.

Kiša, grmljavina, olujni vjetar,... Danas na snazi CRVENI METEOALARM

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 07:41

U Crnoj Gori danas je na snazi crveni meteoalarm.

Vujović: Meč Crna Gora – Hrvatska nova prilika za destrukciju i sramoćenje države, agentura ne miruje

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 09:10

Meč Crna Gora - Hrvatska nova prilika za destrukciju i sramoćenje države, naveo je na mreži X predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Sve vrste goriva skuplje od ponoći

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 12:28

Sve vrste goriva od ponoći će biti skuplje, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Terzić čestitao Dan studenata: Mladi su najbolji ambasadori Crne Gore

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 17:31

Predsjednik Savjeta mladih DPS Crne Gore i odbornik DPS-a u Skupštini Glavnog grada Filip Terzić čestitao je Međunarodni dan studenata svim crnogorskim studentima koji su, dokazano, najbolji ambasadori Crne Gore.

Dijana Hrka prekida štrajk glađu

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 17:27

Dijana Hrka najavila je da će danas prekinuti štrajk glađu.

Olenik: Da bi duboko radikalna, agresivna vlast u Crnoj Gori bila promijenjena prvo mora da „padne“ Vučić

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 17:17

„Oni nemaju politiku za normalan život, oni imaju politiku samo za sukobe, zato ih i izmišljaju. I zato sam ozbiljno zabrinut da se može očekivati pokušaj destabilizacije Crne Gore“, upozorava Olenik

Potpredsjednik Ivanović sa rezidentnom koordinatorkom UN Karolin Tiso: Produbljivanje partnerstva i snaženje zajedničkih razvojnih prioriteta

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:59

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović sastao se danas sa rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Karolin Tiso.

U Gradskom pozorištu danas su POČELE probe za dvije NOVE PREDSTAVE

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:58

Prva premijerna produkcija je predstava sa Dramske scene za djecu „Pipi duga čarapa“(8+), koju po motivima romana Astrid Lindgren režira Petar Pejaković. Dramatizaciju potpisuje takođe Pejaković, scenografiju Smiljka Šeparović, kostime Olivera Gajić, muziku Ilija Gajević, a koreografiju Dušan Murić. Asistentkinja režije je Doroteja Bušković, dok je kosimografakinje Maša Mirković

Mujević pred sudom 25. novembra zbog šverca cigareta

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:53

Kontrola optužnice protiv Rožajca Muja Mujevića, kojeg Specijalno državno tužilaštvo tereti da je organizovao kriminalnu grupu koja je švercom cigareta oštetila državu za najmanje 33 miliona eura, zakazana je za 25. novembar.

Spajić na poziv Marte Kos sjutra na Forumu o proširenju EU u Briselu

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:36

Predsjednik Vlade Milojko Spajić na poziv evropske komesarke za proširenje Marte Kos učestvovaće sjutra (utorak, 18. novembra) na Forumu o proširenju Evropske unije.

UCG: Povodom Međunarodnog dana studenata pokrenut novi serijal naučnih video materijala

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:29

Povodom Međunarodnog dana studenata, Univerzitet Crne Gore pokrenuo je novi serijal naučno-obrazovnih video materijala pod nazivom “Naučna objašnjenja iz različitih oblasti, dokazi na prvom mjestu” (Science Explainers Across Fields – Evidence First), saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore.

Radulović: Prodaja BRODOVA bila jedino moguće RJEŠENJE

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:25

Ministarstvo pomorstva je aktivno učestvovalo u rješavanju nagomilanih problema Crnogorske plovidbe i u više navrata spasilo kotorsku kompaniju, saopštio je resorni ministar Filip Radulović i dodao da je prodaja njenih brodova bila nepopularna, ali jedina moguća mjera. Ministar je to kazao na kontrolnom saslušanju na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, na temu prodaje brodova "Kotor" i "21. maj" danskoj kompaniji "Navision Group" za ukupno 13,2 miliona dolara.

Barselona se napokon vraća na „Kamp Nou”

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:24

Barselona je danas i zvanično potvrdila ono što su navijači s nestrpljenjem očekivali mjesecima – povratak na legendarni “Kamp Nou”. Nakon gotovo dvije godine nastupa na zamjenskim stadionima, Katalonci će već ovog vikenda ponovo izaći na teren kultnog zdanja, iako su radovi na njegovoj obnovi još u toku.