Utorak, 18.11.2025 | 10:03
IZVOR: kolektiv.me

NVO i građanski aktivisti pisali Vladi povodom Nacrta zakona o rudarstvu: Ozbiljna prijetnja pravima građana

NVO organizacija i građanksi aktivisti i građani upitili su otvoreno pismo Vladi Crne Gore povodom Nacrta zakona o rudarstvu, koji je Ministarstvo energetike i rudarstva uputilo na javnu raspravu, a koji, kakao su istakli, izaziva duboku zabrinutost nevladinih organizacija, građanskih aktivista, lokalnih zajednica i javnosti širom Crne Gore.




Foto: Vlada Crne Gore

“Predloženi tekst zakona, u ovakvoj formi, predstavlja ozbiljnu prijetnju ustavom zagarantovanim pravima građana, privatnoj svojini, životnoj sredini i javnom interesu države Crne Gore”
, naveli su između ostalog u otvorenom pismu. Ističu da nijedan dom više nije siguran te da svako imanje u Crnoj Gori može postati kamenolom ili rudnik.

Otvoreno pismo penosimo integralno: 

Poštovani predsjedniče Vlade, poštovane ministarke i ministri, obraćamo vam se povodom Nacrta zakona o rudarstvu, koji je Ministarstvo energetike i rudarstva uputilo na javnu raspravu, a koji izaziva duboku zabrinutost nevladinih organizacija, građanskih aktivista, lokalnih zajednica i javnosti širom Crne Gore.

Predloženi tekst zakona, u ovakvoj formi, predstavlja ozbiljnu prijetnju ustavom zagarantovanim pravima građana, privatnoj svojini, životnoj sredini i javnom interesu države Crne Gore.

– Ugrožavanje privatne svojine i suprotnost ustavnom opredjeljenju Crne Gore kao ekološke države

Nacrtom se rudarstvo proglašava „djelatnošću od javnog interesa“, što prvi put otvara mogućnost da se privatna imovina građana ekspropriše protiv njihove volje ukoliko je predmet interesa rudarskih investitora.

Ovim se ne samo direktno zloupotrebljava institut javnog interesa iz člana 58 Ustava Crne Gore, već se narušava i temeljno ustavno opredjeljenje da je Crna Gora ekološka država.

Stoga je suštinski protivno Ustavu da se rudarstvu da status „javnog interesa“, jer bi svako imanje, dom i lokalna zajednica u Crnoj Gori mogla postati meta investitora, bez garancija zaštite prirode, imovine i zdravlja ljudi.

Ukinuta obaveza postojanja saglasnosti na procjenu uticaja na životnu sredinu

Za izdavanje ključnih odobrenja za obavljanje rudarskih aktivnosti više nije potrebna procjena uticaja na životnu sredinu niti mišljenje nadležnog organa.

Ovo znači da projekti sa dugoročnim i potencijalno nepovratnim ekološkim posljedicama mogu biti odobreni bez ekspertize, bez kontrole nadležnih organa i bez uvida javnosti.

Time se direktno ugrožavaju zdravlje ljudi, životna sredina i opstanak lokalnih zajednica.

Prekomjerna centralizacija moći u jednom ministarstvu

Ministar energetike i rudarstva dobija ovlašćenje da samostalno odobrava izmjene rudarskih projekata, uključujući i odstupanja od projektnih rješenja — bez nadzora drugih organa.

Ovakva koncentracija moći stvara visok rizik od arbitrarnosti, zloupotreba i korupcije.

 Zakon nije usklađen sa evropskim standardima iz oblasti zaštite životne sredine

Nact zakona je u suprotnosti sa procesom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, kao i sa međunarodnim standardima zaštite životne sredine i ljudskih prava koje je Crna Gora potpisala i ratifikovala.

Istovremeno se navodi da je cilj zakona da pruži „pravnu zaštitu kompanijama koje rade u skladu sa propisima“.
Pitamо:

Od koga? Od ostatka pravnog sistema Crne Gore? Od evropskih standarda? Od međunarodnih konvencija?

Ovakvo obrazloženje ukazuje da zakon nije pisan u interesu države niti građana, već u korist rudarskih kompanija.

Kaznene odredbe su minimalne i ne sprečavaju zloupotrebe

Predložene kazne za najteže prekršaje — od 1.000 do 2.000 eura za fizička lica i 15.000 do 20.000 eura za pravna — predstavljaju najniži nivo odvraćanja, jer je koncesionarima jeftinije da krše zakon nego da ga poštuju.

Finansijski rizici i posljedice po budžet Crne Gore

Ovakvo zakonsko rješenje, koje je u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore i drugim važećim propisima, izlaže državu ozbiljnim finansijskim rizicima. Svako odobrenje, dozvola ili koncesija izdata na osnovu neustavnog ili pravno neodrživog zakona može biti osporena pred sudovima, što direktno ugrožava pravnu sigurnost i stabilnost sistema.

Time se otvara prostor za pokretanje brojnih upravnih i sudskih postupaka, kako od strane potencijalnih koncesionara tako i od strane oštećenih građana, koji bi imali osnov da traže poništavanje nezakonitih akata ili naknadu štete. Takvi postupci mogu dovesti do enormnih finansijskih obaveza za državu.

Ovakav rizik znači da bi Crna Gora mogla biti obavezana na isplatu milionskih nadoknada — bilo investitorima zbog poništenih odobrenja, bilo građanima čija bi imovina, zdravlje ili životna sredina bili ugroženi sprovođenjem nezakonitih rudarskih projekata. Sve te obaveze
teretile bi budžet Crne Gore i direktno pogodile sve građane, koji bi plaćali greške i nezakonite odluke državnih organa.

Uvođenje zakona koji stvara pravnu nesigurnost predstavlja ozbiljnu prijetnju fiskalnoj stabilnosti države i otvara mogućnost dugoročnih finansijskih posljedica koje mogu premašiti benefite bilo koje rudarske koncesije.

Zahtjevi

U cilju zaštite javnog interesa, ustavnih prava i zdravlja građana Crne Gore, zahtijevamo da Vlada:

– Hitno obustavi javnu raspravu o Nacrtu zakona o rudarstvu.

– Povuče Nacrt iz procedure.

– Pokrene potpuno novi, transparentan proces izrade zakona, uz puno učešće stručne javnosti, lokalnih zajednica, akademske zajednice i civilnog društva.

– Obezbijedi usklađivanje novog zakona sa Ustavom Crne Gore, evropskim zakonodavstvom i međunarodnim konvencijama.

Rudarstvo ne smije biti izgovor za oduzimanje domova, uništavanje prirode i ugrožavanje budućnosti naše djece.

Očekujemo od Vlade Crne Gore da djeluje odgovorno, u skladu sa Ustavom, i u interesu građana koje predstavlja.

Saopštenje potpisuju:

KANA/Ko Ako Ne Arhitekt
NVO Green Home
NVO Mreža za afirmaciju NVO sektora – MANS
Centar za zaštitu i proučavanje ptica CZIP
Društvo Dr Martin Schneider-Jacoby Association- MSJA
NVO Ipso Facto
NVO Crnogorsko društvo ekologa
Koalicija za održivi razvoja
CEE Bankwatch Network
Parkovi Dinarida
Asocijacija Spektra
NVO ”35mm”
Inicijativa Ozelenimo Crnu Goru
NVO Ljepši Mojkovac
NVO Breznica
NVO Da zaživi selo
NVO Ozon
NVO Euromost
NVU Škart
Milica Kankaraš Berber
Mladen Ivanović
Balša Lubarda
Vuk Vujisić
Aleksandar Perović
Snežana Dragićević
Danijel Garić
Aleksandar Dragićević
Milorad Mitrović
Almer Mekić
Vaso Knežević
Azra Jasavić
Irma Hasanagić
Sabaheta Hasanagić
Iljaz Hasanagić
Eldin Brđanih
Jelena Vujisić
Seniha Tahirović
Denis Murić
Gordana Đukanović

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Laković: Rudnik uglja Pljevlja zainteresovan za kupovinu Vektre Jakić

Četvrtak, 18.06.2026 | 14:43

Vlada Crne Gore pokrenula je istorijski investicioni ciklus vrijedan 113 miliona eura usmjeren direktno u naš grad, saopštio je izvršni direktor Rudnika uglja AD Pljevlja (RUP) Nemanja Laković tokom gostovanja u emisiji „Aktuelno“ na TV Pljevlja.

Radulović: Crna Gora može postati važna tačka za snabdijevanje Centralne Evrope

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:56

Crna Gora, zahvaljujući svom strateškom položaju na Jadranu, ima realnu priliku da postane značajna tačka za snabdijevanje država Centralne Evrope, ali je za ostvarenje tog potencijala neophodno nastaviti ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu, poručio je ministar pomorstva i koordinator rada Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Bajčetić: Aerodromi do prvog juna ugostili više od milion putnika

Četvrtak, 18.06.2026 | 10:30

Član Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, Nikola Bajčetić, poručio je da ovo preduzeće bilježi sjajne rezultate ove godine.

Od Ibice do Jadrana: Globalni uspon elektronske muzike oblikuje novu eru turizma

Četvrtak, 18.06.2026 | 09:50

Globalna industrija elektronske muzike u godini za nama dostigla je vrijednost od vrtoglavih 15,1 milijardu dolara, što je rast od 7% u odnosu na 2024. godinu, pokazuju najnoviji podaci IMS Electronic Music Business Reporta

Uspješna akcija tokom praznika: Izrečeno preko 217 hiljada eura kazni

Srijeda, 17.06.2026 | 17:21

Danas je održana 15. sjednica Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, kojoj je predsjedavao Milutin Butorović, ministar bez portfelja.

Kako će izgledati vjenčanje godine? Spektakl je garantovan, koštaće oko tri miliona dolara

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:58

Predstojeće vjenčanje pop zvijezde Tejlor Svift i NFL igrača Travisa Kelsija, koje bi prema pisanju Page Sixa trebalo da bude održano 3. jula u njujorškom Medison Skver Gardenu, moglo bi da preraste u jedan od najspektakularnijih događaja u svijetu poznatih.

Vens: Izrael mora da poštuje mirovni sporazum

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:40

Potpredsjednik SAD, Džej Di Vens izjavio je da Izrael mora da poštuje mirovni sporazum za Iranom, za koji je rekao da je dobar za njih, ističući da napadi u Bejrutu u kojima ubijaju civile "nisu prihvatljivi".

Devetogodišnji dječak povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi u Bijelom Polju

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:28

Devetogodišnji dječak V. O. hitno je transportovan u bjelopoljsku bolnicu nakon saobraćajne nezgode u naselju Gubavač, na putu koji vodi prema Bistrici.

Netanjahu: Izraelske SNAGE OSTAJU U LIBANU koliko god je potrebno

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:13

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da će izraelske snage ostati u južnom Libanu koliko god to bude potrebno za bezbjednosne potrebe Izraela.

Drevni hrast iz legende o Robin Hudu se osušio nakon 1.200 godina

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:00

Major Oak, 1.200 godina star hrast iz Sherwoodske šume u Nottinghamu, nije olistao ovog proljeća i smatra se da je uginuo, saopštilo je u četvrtak Kraljevsko društvo za zaštitu ptica.

Desetka za Mesija i Vozinju

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:45

Prvo kolo na Mundijalu po ocjeni sajta "Sofascore" obilježili su neponovljivi Argentinac Lionel Mesi i Vozinja, golman Zelenortskih Ostrva.

Vršnjačko nasilje ostavlja trajne posljedice: Stručnjaci traže snažniju zaštitu djece

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:30

Dok se pokreću nove inicijative za veću zaštitu djece u školama, pitanje vršnjačkog nasilja ponovo je u fokusu javnosti. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno više kvalitetnog vremena provoditi sa djecom, ali i da institucije moraju odlučnije odgovoriti na ovaj problem.

Klikovac Spajiću: Promijenite savjetnike, možda i dalje rade za DPS

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:18

Odbornik Demokratske partije socijalista (DPS), Andrija Klikovac, kazao je da je premijer Crne Gore i lider Pokreta Evropa sad, Milojko Spajić, svojom današnjom izjavom o navodnoj saradnji DNP-a i DPS-a, potvrdio da PES stoji iza iza štetnog plana uvođenja prinudne uprave u Podgorici, koji je propao.

Milatović doputovao u Astanu, sastaće se sa najvišim zvaničnicima Kazahstana

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Astanu, gdje će sa najvišim zvaničnicima Kazahstana razgovarati o jačanju političkog dijaloga, ekonomske saradnje, investicija i povezivanja dvije države.

Češka podbacila, Južna Afrika zasluženo do boda

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:02

Drugo kolo na Mundijalu je otvoreno remijem – Češka i Južna Afrika su danas u Atlanti igrali 1:1.