Utorak, 18.11.2025 | 16:44
IZVOR: cdm.me

Vrhovni sud: Nadležni organi građane ostavili u pravnoj neizvjesnosti duže od 13 godina, svakome od njih dosuđeno po 2.000 eura na ime naknade nematerijalne štete

Vrhovni sud Crne Gore djelimično je uvažio zahtjev sedam članova porodice Vratnica iz Podgorice, utvrdivši da je država prekršila njihovo pravo na suđenje u razumnom roku u postupku povraćaja imovine koji traje još od 2004. godine.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Kako se ističe u saopštenju sud je zaključio da su upravni organi svojim dugotrajnim i neefikasnim postupanjem prouzrokovali višegodišnju neizvjesnost i štetu tužiocima. Tužbu je podnijelo sedam članova porodice Vratnica, pravni nasljednici imovine koja je njihovom porodičnom prethodniku oduzeta 1952. godine eksproprijacijom.

“Vrhovni sud je utvrdio da je do povrede prava na suđenje u razumnom roku došlo zbog neefikasnog postupanja upravnih organa države. Prije svega, Komisija za povraćaj i obeštećenje Podgorica je, iako je postupak pokrenut još 2004. godine, tek 2012. donijela prvo rješenje, a zatim je tokom godina donosila odluke koje su više puta poništavane, uz višegodišnje zastoje i nepoštovanje zakonskih rokova. Takođe je ocijenjeno da je i Komisija za žalbe u postupku za povraćaj imovinskog prava i obeštećenje doprinijela produžavanju postupka stalnim vraćanjem predmeta u ponovni postupak, bez obezbjeđivanja njegovog pravovremenog okončanja”, navodi se u saopštenju Vrhovnog suda.

Sud je zaključio da porodica nije doprinijela odugovlačenju postupka, već da je naprotiv, više puta su podnosili pravne lijekove zbog „ćutanja administracije“, ali su ipak bili prinuđeni da godinama čekaju na rješenje o svojim pravima.

“Vrhovni sud je odlučio da je država Crna Gora dužna da svakom od tužilaca na ime naknade nematerijalne štete isplati po 2.000 eura zbog dugog čekanja i neizvjesnosti.Uz to, mora isplatiti zakonsku zateznu kamatu od 484eura troškova postupka, dok je zahtjev da se dosudi još po 2.000 eura odbijen kao previsoko postavljen.Vrhovni sud je posebno naglasio da su ovim ponašanjem nadležnih organa povrijeđena prava garantovana članom 6 Evropske konvencije o ljudskim pravima, odnosno pravo na odlučivanje u razumnom roku. Sud se pozvao i na praksu Evropskog suda za ljudska prava, ističući da i upravni postupci poput ovoga moraju biti okončani bez nepotrebnog odlaganja, posebno kada utiču na imovinska prava građana”, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Konkurs za prvu faze realizacije naselja „Velje brdo“ privukao stručnjake iz 15 zemalja

Petak, 10.04.2026 | 11:07

Međunarodni konkurs za izradu urbanističko-arhitektonskog idejnog rješenja Bloka A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“ u Podgorici, uspješno je završen juče, saopšteno je iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Ministarstvo zdravlja: Uspješno sprovedena eksplantacija organa u Kliničkom centru CG

Petak, 10.04.2026 | 10:21

U okviru kontinuiranih napora usmjerenih ka unapređenju zdravstvenog sistema i pružanju najviših standarda medicinske zaštite, juče je u Kliničkom centru Crne Gore uspješno realizovan jedan od najsloženijih i najzahtjevnijih medicinskih procesa – eksplantacija organa, sprovedena u saradnji sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Podgorica parkirala srcem - Prikupljeno 975,10 eura za Fondaciju „Budi human"

Petak, 10.04.2026 | 08:54

Jučerašnja humanitarna akcija "Parking je danas human" uspješno je realizovana na parkingu kod Kliničkog centra CG, saopšteno je iz podgoričkog preduzeća Parking servis.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak

Petak, 10.04.2026 | 08:00

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, koji se smatra najtužnijim danom hrišćanstva. 

Radunović : Na ski centar Hajla-Štedim pucano iz kuće Ramuša Haradinaja

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:15

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović kazao je da imaju informacije da su prošle godine na skijalištu u izgradnji na Štedimu, kada je pucano sa kosovske strane, hici došli iz kuće bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja i bivšeg vođe tzv. Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Konatar: Od koncesije korist imaju pojedinci, a ne država

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:25

Odluka Vlade Crne Gore o davanju aerodroma pod koncesiju nije u interesu države, kazao je poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar. On smatra da nije u pitanju nikakva razvojna šansa, te ukazuje da su oni koji sada podržavaju koncesiju donedavno imali potpuno drugačiji stav. Prema riječima Konatara, takva promjena mišljenja motivisana je ličnim interesima.

Na zadovoljstvo mnogih, Voli market u Toploj je danas ponovo otvoren!

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:40

Uz potpuno renoviran ambijent, kupce očekuje i obogaćen asortiman proizvoda. Voli pekarica, svježe pakovano meso i još mnogo noviteta spremno dočekuju vjerne potrošače.

Uhapšena inspektorka Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:35

Policija je saopštila da su po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili inspektorku Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta M.V. (35).

Mujović: Konkretni projekti mijenjaju lice Zagoriča; Stadion malih sportova nakon dugo vremena u punoj funkciji

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:48

Gradonačelnik prof. dr Saša Mujović, sa saradnicima, obišao je danas završene radove na rekonstrukciji ulica u naselju Zagorič, kao i završetak radova na izgradnji pristupne saobraćajnice ka Stadionu malih sportova.  

Nakon 77 dana završena skijaška sezona na državnom Ski-centru Kolašin 1600

Petak, 10.04.2026 | 13:00

Tokom zimske sezone u Kolašinu bilo 80.000 gostiju i 25.000 prodatih ski-pasova, u Ski-centru zadovoljni.

Tri obavezne boje jaja za Vaskrs: Nose moćnu simboliku i obavezne su u vašoj korpi

Petak, 10.04.2026 | 12:30

Uskršnja jaja u crvenoj, ljubičastoj i bijeloj boji nose duboku simboliku. Otkrijte zašto su ove boje obavezne na vašoj prazničnoj trpezi.

Pripremite sami - Najbolja verzija posnih čupavaca

Petak, 10.04.2026 | 13:40

Malo je kolača koji nas tako brzo vrate u djetinjstvo kao čupavci, a ova verzija je toliko dobra da ćete zaboraviti na originalni recept.

Baki Dujarlar trio 14. aprila u KIC-u

Petak, 10.04.2026 | 10:28

Turski džez trio pod vođstvom istaknutog pijaniste i kompozitora Bakija Dujarlara nastupiće premijerno u okviru festivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori/Jazz Appreciation Month in Montenegro - JAM 2026” u utorak, 14. aprila u velikoj sali KIC-a ,,Budo Tomović" u 20 sati. Pokrovitelj koncerta je Turski kulturni centar "Junus Emre" u Podgorici.

Ministarstvo zdravlja: Uspješno sprovedena eksplantacija organa u Kliničkom centru CG

Petak, 10.04.2026 | 10:21

U okviru kontinuiranih napora usmjerenih ka unapređenju zdravstvenog sistema i pružanju najviših standarda medicinske zaštite, juče je u Kliničkom centru Crne Gore uspješno realizovan jedan od najsloženijih i najzahtjevnijih medicinskih procesa – eksplantacija organa, sprovedena u saradnji sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

13. april jedan od najvažnijih dana: Ova ČETIRI horoskopska znaka čekaju promjene

Petak, 10.04.2026 | 09:59

Sredina aprila donosi snažan energetski preokret, ali upravo 13. april izdvaja se kao jedan od ključnih dana u mjesecu. Astrolozi ga opisuju kao trenutak kada se spajaju intuicija, sudbina i nagle promjene – kombinacija koja rijetko ostavlja stvari iste.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:48

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.  

“Lavice” silne u Portugalu

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:41

Plasman na Evropsko prvenstvo je proslavljen u velikom stilu.

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.