Srijeda, 19.11.2025 | 19:59
IZVOR: rtcg.me

Đeka: Djeca sa invaliditetom NE SMIJU biti nevidljiva u našem sistemu

U susret obilježavanju Međunarodnog dana djeteta, danas je u Vladi Crne Gore Savjet za prava lica sa invaliditetom održao sjednicu posvećenu temi "Položaj djece sa invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju - intersekcijska diskriminacija"




Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka je istakao da inkluzija djece sa smetnjama u razvoju/djece sa invaliditetom, mora biti trajna društvena vrijednost, a ne privremeni projekat.

"Naš zadatak nije samo da govorimo o pravima djece, već da ih učinimo stvarnim. Djeca sa invaliditetom ne smiju biti nevidljiva u našem sistemu - svako dijete ima pravo da raste, uči i razvija se bez prepreka", poručio je ministar.

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić naveo je kako se danas govori o jednoj vrlo važnoj i osjetljivoj temi, te o složenim oblicima diskriminacije koje djeca da invaliidtetom/ smetnjama u razvoju trpe. Govoreći o njima, govori se o temeljnim vrijednostima društva, o pravu svakog djeteta na dostojanstvo, ravnopravnost i puno učešće u zajednici.

Majkl Servadei, šef predstavništva UNICEF- a u Crnoj Gori, pohvalio je donošenje Zakona o jedinstvenom vještačenju invaliditeta, kao i napore ministarstava u pogledu inkluzije djece sa invaliditetom/smetnjama u razvoju kroz programe obrazovanja, rane intervencije, povećanja broja dnevnih centara, te aktivnosti u pogledu usvajanja Akcionog plana za implementaciju preporuka Komiteta Ujedinjenih nacija za prava lica sa invaliditetom.

Naida Nišić, ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, navela je da iako ministarstvo pokriva tržište rada i zapošljavanja lica sa invaliditetom, ostaju otvoreni za svaki vid saradnje sa resorima i nevladinim organizacijama, u cilju sprečavanja bilo koje vrste diskriminacije, te da puno očekuje od sistema jedinstvenog vještačenja invaliditeta.

Direktorica direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom Irena Rakočević istakla je kako je neophodno kreirati politike u lokalnim zajednicama koje će biti sinhronizovane, koherentne i koje će obezbijediti da se djeci sa smetnjama u razvoju/ djeci sa invaliditetom u svim gradovima Crne Gore pruže istovjetne i pravovremene usluge.

Na sjednici su učestvovali članovi Savjeta, predstavnici relevantnih institucija, organizacija civilnog društva i stručnjaci, koji su razgovarali o načinima unapređenja položaja djece sa invaliditetom i jačanja institucionalne podrške.

Posebno je istaknuto da su djeca sa invaliditetom često izložena intersekcijskoj diskriminaciji, kada se više oblika neravnopravnosti prepliće - invaliditet, siromaštvo, pol, mjesto stanovanja ili pripadnost manjinskoj zajednici.

"Na sjednici je zaključeno da je potrebno jačati sistemsku podršku kroz zajedničko djelovanje obrazovnog, zdravstvenog i socijalnog sektora, kako bi se obezbijedila sveobuhvatna i trajna podrška djeci i porodicama.
Intersekcijski pristup mora postati sastavni dio politika i programa koji se odnose na djecu, kako bi svako dijete imalo jednake mogućnosti razvoja i učešća u društvu. Roditelji, škole i zajednice moraju biti osnaženi i podržani, a stručnjaci kontinuirano edukovani, jer se inkluzija gradi zajedničkim radom i razumijevanjem", navode u saopštenju.

Poručuju da će Savjet za prava lica sa invaliditetom nastaviće da, u saradnji sa nadležnim institucijama i organizacijama, radi na unapređenju prava djece sa invaliditetom i stvaranju društva jednakih mogućnosti za svako dijete.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Konkurs za prvu faze realizacije naselja „Velje brdo“ privukao stručnjake iz 15 zemalja

Petak, 10.04.2026 | 11:07

Međunarodni konkurs za izradu urbanističko-arhitektonskog idejnog rješenja Bloka A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“ u Podgorici, uspješno je završen juče, saopšteno je iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Ministarstvo zdravlja: Uspješno sprovedena eksplantacija organa u Kliničkom centru CG

Petak, 10.04.2026 | 10:21

U okviru kontinuiranih napora usmjerenih ka unapređenju zdravstvenog sistema i pružanju najviših standarda medicinske zaštite, juče je u Kliničkom centru Crne Gore uspješno realizovan jedan od najsloženijih i najzahtjevnijih medicinskih procesa – eksplantacija organa, sprovedena u saradnji sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Podgorica parkirala srcem - Prikupljeno 975,10 eura za Fondaciju „Budi human"

Petak, 10.04.2026 | 08:54

Jučerašnja humanitarna akcija "Parking je danas human" uspješno je realizovana na parkingu kod Kliničkog centra CG, saopšteno je iz podgoričkog preduzeća Parking servis.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak

Petak, 10.04.2026 | 08:00

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, koji se smatra najtužnijim danom hrišćanstva. 

Bošković: Priča o "10.500 eura za jedan dan" politički spin, riječ o prijemu za 500 zvanica

Četvrtak, 09.04.2026 | 12:49

Bivši ministar odbrane Predrag Bošković reagovao je na navode o navodnoj potrošnji od 10.500 eura za jedan dan, ocjenjujući da je riječ o „klasičnom primjeru političkog spina“ i pokušaju obmane javnosti.

Vlada predstavila planove za razvoj aerodroma u Podgorici i Tivtu: Ovako bi trebalo da izgledaju

Četvrtak, 09.04.2026 | 13:21

Odluka Vlade Crne Gore o koncesijama za aerodrome u Podgorici i Tivtu naišla je na brojne reakcije.

Razriješena Mirjana Popović

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:11

Predsjednik Sudskog savjeta Radoje Korać je rekao da je odluka donijeta zbog neprimjerenog ponašanja prema kolegama u Apelacionog suda

Komplikovane lozinke najbolja zaštita od sajber prijetnji

Četvrtak, 09.04.2026 | 12:53

Najbolja zaštita od sajber prijetnji je redovno ažuriranje softvera i što složenije lozinke. Prije 2016. godine oblast informacione bezbjednosti uopšte nije bila regulisana, a zatim je Zakon definisao pravila.

Konatar: Od koncesije korist imaju pojedinci, a ne država

Četvrtak, 09.04.2026 | 14:25

Odluka Vlade Crne Gore o davanju aerodroma pod koncesiju nije u interesu države, kazao je poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar. On smatra da nije u pitanju nikakva razvojna šansa, te ukazuje da su oni koji sada podržavaju koncesiju donedavno imali potpuno drugačiji stav. Prema riječima Konatara, takva promjena mišljenja motivisana je ličnim interesima.

Spajić: Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju

Petak, 10.04.2026 | 11:35

Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Tri obavezne boje jaja za Vaskrs: Nose moćnu simboliku i obavezne su u vašoj korpi

Petak, 10.04.2026 | 12:30

Uskršnja jaja u crvenoj, ljubičastoj i bijeloj boji nose duboku simboliku. Otkrijte zašto su ove boje obavezne na vašoj prazničnoj trpezi.

Baki Dujarlar trio 14. aprila u KIC-u

Petak, 10.04.2026 | 10:28

Turski džez trio pod vođstvom istaknutog pijaniste i kompozitora Bakija Dujarlara nastupiće premijerno u okviru festivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori/Jazz Appreciation Month in Montenegro - JAM 2026” u utorak, 14. aprila u velikoj sali KIC-a ,,Budo Tomović" u 20 sati. Pokrovitelj koncerta je Turski kulturni centar "Junus Emre" u Podgorici.

13. april jedan od najvažnijih dana: Ova ČETIRI horoskopska znaka čekaju promjene

Petak, 10.04.2026 | 09:59

Sredina aprila donosi snažan energetski preokret, ali upravo 13. april izdvaja se kao jedan od ključnih dana u mjesecu. Astrolozi ga opisuju kao trenutak kada se spajaju intuicija, sudbina i nagle promjene – kombinacija koja rijetko ostavlja stvari iste.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:48

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.  

“Lavice” silne u Portugalu

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:41

Plasman na Evropsko prvenstvo je proslavljen u velikom stilu.

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.

Vujović: Antifašizam je temelj vrijednosti i kulturnog identiteta Crne Gore i Nikšića

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:16

Jasna i nedvosmislena podrška svim inicijativama koje imaju za cilj očuvanje i promociju antifašističkog nasljeđa, uključujući i podizanje spomen-obilježja posvećenih herojima i žrtvama fašizma, međutim, ali realizacija ovakvih inicijativa podrazumijeva poštovanje zakonom propisanih procedura i nadležnosti, koje počinju na nivou lokalne samouprave. To je poručila ministraka Tamara Vujović povodom poslaničkog pitanja koje je uputila Zoja Bojanić Lalović a u vezi sa inicijativom za podizanje spomenika narodnoj heroini Joki Baletić za koju je odbornik Demokrata bio uzdržan.

Ivanović: Cilj da se posao oko zatvaranja poglavlja završi do septembra

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:29

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović kazao je da Vlada ima cilj da sav posao vezan za zatvaranje preostalih poglavlja na putu ka članstvu u Evropskoj uniji završi do septembra, kako bi Evropska komisija mogla da sprovede kontrolne mehanizme i da preostali dio posla bude završen do kraja godine, do kada je planirano zatvaranje poglavlja.