Četvrtak, 20.11.2025 | 11:59
IZVOR: kolektiv.me

Od porodičnih obaveza do akademske izvrsnosti: Priča Vesne Perošević, najbolje studentkinje Biotehničkog fakulteta

Vesna Perošević, studentkinja završne godine Biotehničkog fakulteta sa prosjekom 9.52, dobitnica je nagrade za akademski uspjeh, koju joj je uručio rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović, na nedavnoj svečanosti u Rektoratu Univerziteta Crne Gore, saopšteno je iz ove ustanove.




Foto: ucg.ac.me

Kako ističu, uz zapažen akademski rezultat, Vesnu karakteriše i poseban lični i profesionalni razvojni put.

“Imam 48 godina i majka sam četvoro djece. Prvo sam svoju djecu izvela na njihov put, a zatim sam odlučila da zaokružim svoj — i ovaj fakultet mi je bio završni cilj“, navodi Perošević.

Odluka da upiše studijski program Kontinentalno voćarstvo i ljekovito bilje u Bijelom Polju za nju je, navode, predstavljala više od izbora studijskog programa. Kako kaže, bila je to odluka usmjerena ka održivoj proizvodnji i produbljivanju znanja u oblasti koja je sve značajnija.

“Na ovom fakultetu imamo spoj teorije i prakse — učimo u voćnjacima, na terenu i u laboratorijama. Ekološka i održiva proizvodnja postaje sve važnija, a ovaj program je upravo to.”

Navode da je sa 20 godina napustila Prirodno-matematički fakultet (smjer Matematika i informatika) kako bi osnovala porodicu.

“Tokom školovanja ostvarivala sam značajne uspjehe na takmičenjima iz biologije, koja je zapravo bila moja „centralna“ nauka i najveće interesovanje — posebno ljubav prema biljkama. Ovaj smjer sam prije svega upisala zbog ljubavi prema ljekovitom bilju”.

Nagradu koju je dobila doživljava kao podsticaj za dalje usavršavanje.

“Ova nagrada mi daje dodatnu motivaciju. Bez obzira na godine i obaveze, smatram da čovjek treba da uči tokom cijelog života“, mišljenja je Perošević.

Posebno, kako kažu, ističe značaj porodične podrške.

“Bez supruga i djece sve ovo ne bi imalo potpuni smisao. Možda sam krenula obrnutim redom — prvo porodica, pa karijera — ali vjerujem da je to za mene bio pravi put“, kazala je.

Navela je da joj troje djece trenutno studira: najstariji sin je na završnoj godini medicine u Beogradu; jedna kćerka je na master studijama Likovne akademije na Cetinju; druga kćerka studira modni dizajn na UDG-u; dok najmlađi sin pohađa drugi razred Gimnazije u Bijelom Polju.

Priča Vesne Perošević potvrđuje da obrazovanje nema vremensko ograničenje i da su jasna vizija i podrška najbližih ključni za uspjeh u svakom životnom periodu, poručuju iz UCG.

„Treba samo odrediti pravac i istrajno ići ka njemu. Moj izbor je danas za mene najispravniji“, zaključuje ona.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Konkurs za prvu faze realizacije naselja „Velje brdo“ privukao stručnjake iz 15 zemalja

Petak, 10.04.2026 | 11:07

Međunarodni konkurs za izradu urbanističko-arhitektonskog idejnog rješenja Bloka A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“ u Podgorici, uspješno je završen juče, saopšteno je iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Ministarstvo zdravlja: Uspješno sprovedena eksplantacija organa u Kliničkom centru CG

Petak, 10.04.2026 | 10:21

U okviru kontinuiranih napora usmjerenih ka unapređenju zdravstvenog sistema i pružanju najviših standarda medicinske zaštite, juče je u Kliničkom centru Crne Gore uspješno realizovan jedan od najsloženijih i najzahtjevnijih medicinskih procesa – eksplantacija organa, sprovedena u saradnji sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Podgorica parkirala srcem - Prikupljeno 975,10 eura za Fondaciju „Budi human"

Petak, 10.04.2026 | 08:54

Jučerašnja humanitarna akcija "Parking je danas human" uspješno je realizovana na parkingu kod Kliničkog centra CG, saopšteno je iz podgoričkog preduzeća Parking servis.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak

Petak, 10.04.2026 | 08:00

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, koji se smatra najtužnijim danom hrišćanstva. 

Spajić: Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju

Petak, 10.04.2026 | 11:35

Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Tri obavezne boje jaja za Vaskrs: Nose moćnu simboliku i obavezne su u vašoj korpi

Petak, 10.04.2026 | 12:30

Uskršnja jaja u crvenoj, ljubičastoj i bijeloj boji nose duboku simboliku. Otkrijte zašto su ove boje obavezne na vašoj prazničnoj trpezi.

Baki Dujarlar trio 14. aprila u KIC-u

Petak, 10.04.2026 | 10:28

Turski džez trio pod vođstvom istaknutog pijaniste i kompozitora Bakija Dujarlara nastupiće premijerno u okviru festivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori/Jazz Appreciation Month in Montenegro - JAM 2026” u utorak, 14. aprila u velikoj sali KIC-a ,,Budo Tomović" u 20 sati. Pokrovitelj koncerta je Turski kulturni centar "Junus Emre" u Podgorici.

13. april jedan od najvažnijih dana: Ova ČETIRI horoskopska znaka čekaju promjene

Petak, 10.04.2026 | 09:59

Sredina aprila donosi snažan energetski preokret, ali upravo 13. april izdvaja se kao jedan od ključnih dana u mjesecu. Astrolozi ga opisuju kao trenutak kada se spajaju intuicija, sudbina i nagle promjene – kombinacija koja rijetko ostavlja stvari iste.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:48

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.  

“Lavice” silne u Portugalu

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:41

Plasman na Evropsko prvenstvo je proslavljen u velikom stilu.

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.

Vujović: Antifašizam je temelj vrijednosti i kulturnog identiteta Crne Gore i Nikšića

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:16

Jasna i nedvosmislena podrška svim inicijativama koje imaju za cilj očuvanje i promociju antifašističkog nasljeđa, uključujući i podizanje spomen-obilježja posvećenih herojima i žrtvama fašizma, međutim, ali realizacija ovakvih inicijativa podrazumijeva poštovanje zakonom propisanih procedura i nadležnosti, koje počinju na nivou lokalne samouprave. To je poručila ministraka Tamara Vujović povodom poslaničkog pitanja koje je uputila Zoja Bojanić Lalović a u vezi sa inicijativom za podizanje spomenika narodnoj heroini Joki Baletić za koju je odbornik Demokrata bio uzdržan.

Ivanović: Cilj da se posao oko zatvaranja poglavlja završi do septembra

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:29

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović kazao je da Vlada ima cilj da sav posao vezan za zatvaranje preostalih poglavlja na putu ka članstvu u Evropskoj uniji završi do septembra, kako bi Evropska komisija mogla da sprovede kontrolne mehanizme i da preostali dio posla bude završen do kraja godine, do kada je planirano zatvaranje poglavlja.