Subota, 22.11.2025 | 11:14
IZVOR: cetinjskilist.com

Žičara Kotor-Lovćen priprema spektakl: Nove atrakcije 2026.

Žičara Kotor-Lovćen završila je još jednu turističku sezonu, tokom koje je prevezeno više od 400.000 putnika iz svih krajeva svijeta, saopštio je za RTV Cetinje izvršni direktor kompanije, Marco Cus.




Foto: Kotor Cable Car, arhiva

Kako ističe, nastavljen je trend velikog interesovanja i rast broja posjetilaca, što potvrđuje da je žičara postala jedna od najznačajnijih turističkih atrakcija u Crnoj Gori.

Raduje nas što se ljudi vraćaju, preporučuju žičaru svojim prijateljima i porodici. To nam pokazuje da je projekat zaživio na pravi način – kazao je Cus.

Žičara je ove godine radila od 25. aprila do početka novembra. Osim ukupnog broja gostiju, iz kompanije posebno izdvajaju podatak da je više od 30.000 djece uzrasta do 12 godina iskoristilo mogućnost besplatne vožnje.

Cus navodi da je interesovanje ostalo snažno tokom cijelog perioda, uključujući i posljednje sedmice rada.

Tokom oktobra i početka novembra interesovanje je bilo veoma veliko. Posjetioci često kažu da su došli da ‘uhvate još jedan krug’. Posljednji dani uvijek proteknu u lijepom raspoloženju – dodaje on.

Na pitanje RTV Cetinje da li je bilo većih izazova u organizaciji rada ili održavanju sistema, direktor je odgovorio da nije bilo takvih situacija, te da su svakog dana bili potpuno posvećeni tome da posjetiocima pruže kvalitetno, sigurno i prijatno iskustvo. Naglasio je da je bezbjednost apsolutni prioritet.

To potvrđuje i vježba evakuacije sprovedena uoči otvaranja sezone, u saradnji sa Direktoratom za zaštitu i spašavanje, Gorskom službom spašavanja i kotorskim vatrogascima – kazao je.

Napominje da je vježba realizovana korišćenjem specijalizovanog evropskog sistema za spuštanje putnika, usklađenog sa CEN standardima i Uredbom (EU) 2016/424, jedinog takve vrste u Crnoj Gori i jednog od rijetkih u regionu.

Prema njegovim riječima, među najznačajnijim gostima tokom sezone bili su predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i kralj Jordana Abdullah II, tokom zvaničnih posjeta Crnoj Gori. Žičara je ugostila i brojna sportska i kulturna imena, među kojima su i mlade vaterpolo selekcije U16 i U18, koje su osvojile medalje na evropskim prvenstvima u Istanbulu i Oradei.

Žičara, kako za RTV Cetinje objašnjava Cus, predstavlja primjer održive i dugoročno vrijedne investicije koja povezuje prirodne ljepote, kulturno nasljeđe i savremenu turističku ponudu Crne Gore.

"Posebno nas raduje kada vidimo da naši građani dovode svoje goste iz regiona i svijeta i kada vidimo ponos na njihovim licima. To je potvrda da radimo nešto dobro i što ostavlja značajan trag" rekao je direktor.

Cus poručuje da je ponuda dodatno unaprijeđena u odnosu na prošlu sezonu, a dio novih sadržaja izazvao je izuzetno pozitivne reakcije posjetilaca. Paralelno se radi na razvoju novih projekata.

"Od 2026. godine planiramo atrakcije koje će biti jedinstvene u ovom dijelu Evrope i dodatno obogatiti ponudu" ističe on.

Otvaranje naredne sezone očekuje se krajem aprila, kao i ove godine, ukoliko budu povoljni vremenski uslovi. Do tada slijede intenzivne pripreme i unaprjeđenje operativnog rada.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ćulafić: Potrošnja plastičnih kesa smanjena sa 100 na 65 po stanovniku

Srijeda, 11.02.2026 | 18:57

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić saopštio je da će 2026. godina biti izuzetno zahtjevna za oblast zaštite životne sredine, zbog donošenja velikog broja zakonskih i podzakonskih akata, jačanja infrastrukturnih projekata i daljeg usklađivanja sa evropskim standardim.

Perić: Nema većine za skraćenje mandata Skupštini Glavnog gaeda, ova vlast može „odvoziti“ do 2027.

Srijeda, 11.02.2026 | 16:42

Lider Preokreta Srđan Perić ocijenio je da u Skupštini Glavnog grada trenutno ne postoji potrebna većina za skraćenje mandata, navodeći da saveznici iz doskorašnje vlasti, koji kontrolišu 31 od ukupno 59 mandata, ne žele da glasaju sa opozicijom. Evropski savez ES zatražio je raspuštanje Skupštine Glavnog grada.

U Baru sklopljeno preko 200 brakova tokom prošle godine

Srijeda, 11.02.2026 | 18:21

U Baru je prošle godine sklopljeno 219 brakova, piše Radio Bar i Bar Info.

HRA: Hitno ispitati odgovornost policije zbog bjekstva Medenice

Srijeda, 11.02.2026 | 17:46

Akcija za ljudska prava (HRA) saopštila je da izražava ozbiljnu zabrinutost zbog propusta Uprave policije da spriječi bjekstvo Miloša Medenice, iako je bila izrečena mjera zabrane napuštanja stana, čije je izvršenje, kako kažu, u nadležnosti policije.

MEP: Odabrano 7 opština u okviru inicijative „Osnaživanje opština za evropsko djelovanje 2026“

Srijeda, 11.02.2026 | 19:57

Ministarstvo evropskih poslova uspješno je okončalo javni poziv u okviru projekta EU4ME, a za učešće u inicijativi „Osnaživanje opština za evropsko djelovanje 2026“ odabrano je sedam opština – Plav, Gusinje, Andrijevica, Tuzi, Cetinje, Kotor i Herceg Novi. Odabrane lokalne samouprave dobiće stručnu, mentorsku i finansijsku podršku za unapređenje komunikacije o procesu evropske integracije i snažnije uključivanje građana u EU teme.

Prosječan januarski račun za struju u Crnoj Gori iznosi 53,52 eura

Srijeda, 11.02.2026 | 13:15

Prema podacima Elektroprivrede Crne Gore, domaćinstva su u januaru 2026. godine potrošila 183.881.283 kWh električne energije, što je 9,3 odsto više u odnosu na potrošnju ostvarenu u decembru 2025, dok je u odnosu na januar 2025. potrošnja veća za 3,6 odsto

Papović: Srpska trobojka na ustanovama Crne Gore je protivzakonita

Srijeda, 11.02.2026 | 12:06

Piše: Dragutin Papović, predsjednik Političkog savjeta DPS-a i istoričar

Šimun: Uvođenjem standardnih operativnih procedura do jednake i sigurne zdravstvene zaštite za sve građane

Srijeda, 11.02.2026 | 08:11

Inicijalnim sastankom Komisije za uvođenje standardnih operativnih procedura (SOP) u zdravstveni sistem Crne Gore, održanim 10. februara 2026. godine, zvanično je započet proces uspostavljanja jasnog i jedinstvenog normativnog okvira s ciljem unapređenja kvaliteta i bezbjednosti zdravstvene zaštite.

Sva nježnost svijeta u jednoj slici: Milica Todorović podijelila fotografiju sa sinom (FOTO)

Srijeda, 11.02.2026 | 10:32

Prstić oko kojeg se vrti cijeli njen svijet.

Očekuju naplatu duga za kiriju od 3,1 milion: Iz “Sveti Stefan hoteli” optimisti nakon odluke Ustavnog suda

Srijeda, 11.02.2026 | 08:46

Kompanija “Sveti Stefan hoteli” očekuje da će uspjeti da pred domaćim sudovima naplati za sada obračunatih 3,1 milion eura duga na ime kirije, koliko duguje zakupac grad hotela “Sveti Stefan” i Vile Miločer, firma “Adriatic properties”.

I ČETVRTAK u znaku kiše - Pročitajte prognozu za 12. FEBRUAR

Srijeda, 11.02.2026 | 21:46

U četvrtak se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa slabom mjestimičnom kišom u prvom dijelu dana, uglavnom u južnim i centralnim oblastima. 

Vujović: Nelegalno isticanje trobojke na Žabljaku je atak na Ustav s potpisom PES-a i DCG

Srijeda, 11.02.2026 | 21:02

Predstavnik Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da se na lokalnom nivou sprovode aktivnosti koje imaju za cilj, kako tvrdi, potkopavanje ustavnog poretka i građanskog koncepta Crne Gore.

Šeško: Zaslužili smo pobjedu, ali važan je karakter koji pokazujemo

Srijeda, 11.02.2026 | 21:24

Junak Mančester junajteda u Londonu bio je Benjamin Šeško, koji je u sudijskoj nadoknadi postigao gol za 1:1 protiv Vest Hema i tako donio svom timu vrijedan bod. Ipak, slovenački napadač nije krio da ostaje žal za kompletnim plijenom.

Bulatović: DNP neće glasati sa opozicijom za smjenu Mujovića

Srijeda, 11.02.2026 | 19:16

Demokratska narodna partija neće glasati sa partijama opozicije za inicijativu koju je uputio Evropski savez za skraćenje mandata Skupštini Glavnog grada i smjenu gradonačelnika Saše Mujovića, kazao je odbornik Demokratske narodne partije Vladimir Bulatović .

Ćulafić: Potrošnja plastičnih kesa smanjena sa 100 na 65 po stanovniku

Srijeda, 11.02.2026 | 18:57

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić saopštio je da će 2026. godina biti izuzetno zahtjevna za oblast zaštite životne sredine, zbog donošenja velikog broja zakonskih i podzakonskih akata, jačanja infrastrukturnih projekata i daljeg usklađivanja sa evropskim standardim.

MJU podržalo izmjene Zakona o Prijestonici

Srijeda, 11.02.2026 | 20:56

Ministarstvo javne uprave podržalo je izmjene Zakona o Prijestonici, kojima se obezbjeđuje stabilnije finansiranje nadležnosti Prijestonice Cetinje i precizno raspoređivanje 1% sredstava iz tekućeg budžeta Crne Gore za kapitalne projekte i redovne izdatke.

Počinje istorijski ciklus, 4 znaka ulazi u karmički preokret! Sudbinski spoj Saturna i Neptuna je 14. februara

Srijeda, 11.02.2026 | 17:57

Astrolozi najavljuju jedan od najvažnijih kosmičkih trenutaka u 2026. godini — 14. februara planete karma i snova, Saturn i Neptun, susrešće se na nultom stepenu znaka Ovna, otvarajući novi period kolektivnih i ličnih transformacija.

VIDEO - Pripremite maramice: Novi HIT na Netfliksu je mnoge rasplakao

Srijeda, 11.02.2026 | 18:07

Netfliksova romantična drama koja je gledaoce ostavila u suzama brzo je postala jedan od najgledanijih filmova na streaming platformi.

Zašto je sudar pri 35 km/h često opasniji od udesa pri 50 km/h?

Srijeda, 11.02.2026 | 17:35

Automobili su danas sigurniji nego ikada prije, ali kako bi se taj trend nastavio, standardi se stalno podižu. Organizacija EuroNCAP od početka 2026. godine uvodi nove, strožije testove u sistem ocjenjivanja vozila, s posebnim fokusom na sudare pri manjim brzinama i ponašanje automobila u stvarnom saobraćaju.

VIDEO: Potresne scene na ZOI – Kineskinja nepomično ležala

Srijeda, 11.02.2026 | 16:56

Kineska snouborderka Liu Điaju doživela je stravičan pad na Zimskim olimpijskim igrama.