Subota, 29.11.2025 | 18:07
IZVOR: kolektiv.me

BEMAX: Država svjesno oštećena za 147.000 eura

Kompanija Bemax navela je da je zabrinuta zbog rješenja Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki kojim je njihova žalba protiv odluke Ministarstva javnih radova za adaptaciju stare zgrade Vlade odbijena kao neosnovana. Između ostalog, navode da takva odluka nanosi i direktnu štetu državnom budžetu. Najavljuju da će pokrenuti postupak pred Upravnim sudom.




Foto: Bemax

Saopštenje kompanije Bemax prenosimo integralno:

"Kompanija Bemax DOO Podgorica sa dubokom zabrinutošću i pravnom osudom prima Rješenje Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki od 27.11.2025. godine, kojim je naša žalba protiv odluke Ministarstva javnih radova za adaptaciju stare zgrade Vlade odbijena kao neosnovana.

Ova odluka ne samo da predstavlja pravni presedan u crnogorskom sistemu javnih nabavki, već nanosi i direktnu štetu državnom budžetu, ignorišući našu ponudu koja je bila 147.000€ povoljnija od izabrane ponude Konzorcijuma. Komisija je, držeći se isključivo pretjeranog formalizma, potvrdila našu diskvalifikaciju zbog tehničke forme u Izjavi podugovarača, gde je umesto isključivo “izvođenje radova” stajala formulacija “projektovanje i građenje”.

Odbijanje naše žalbe zbog ove proceduralne fraze, i to u trenutku kada smo ponudili najnižu cijenu, potvrđuje da je stvarni cilj postupka bio eliminacija Bemaxa, a ne izbor ekonomski najpovoljnijeg ponuđača.

– Posebno naglašavamo šokantni dio obrazloženja Komisije:
“Komisija za zaštitu prava nije razmatrala ostale žalbene navode žalioca, jer isti nije dokazao da ne postoji razlog za njegovo isključenje iz postupka javne nabavke…”

Ovakvo tumačenje Zakona, kojim se ekonomska isplativost u potpunosti ignoriše, šalje poruku svim privrednim subjektima da se u Crnoj Gori ne bira kvalitet i najbolja cijena, već isključivo politička i formalna podobnost.

Kompanija Bemax ovim putem obavještava javnost da nećemo odustati od zaštite naših prava i da ćemo pokrenuti postupak pred Upravnim sudom Crne Gore.

Naš pravni tim, u pripremi tužbe, koristiće detaljne smjernice i primjere iz prakse koji jasno dokazuju da je ovakav stepen formalizma neprihvatljiv u razvijenim pravnim sistemima i da je
direktno suprotan suštini Zakona o javnim nabavkama. Kroz dalji postupak, argumentovaćemo da je naš slučaj identičan situacijama u kojima su sudovi poništavali odluke naručilaca kada je formalna greška neznatna u odnosu na finansijsku korist koju je ponuđač nudio.

Čvrsto vjerujemo da će Upravni sud prepoznati i ispraviti nezakonitost i finansijsku štetnost odluka koje su donesene isključivo na štetu države i u interesu sumnjivih tenderskih igara."

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora očekuje još 55 miliona eura iz Plana rasta

Subota, 17.01.2026 | 10:09

Crna Gora je ispunila više od polovine mjera predviđenih Reformskom agendom i očekuje da će, za ostvarene rezultate, našoj zemlji biti odobreno još oko 55 miliona eura iz Plana rasta, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.

Milović: Jasna struktura troškova i objašnjenje odluka su od ključnog značaja za pozitivan stav o drugoj dionici autoputa

Petak, 16.01.2026 | 14:24

Jasna struktura troškova i objašnjenje odluka su od ključnog značaja za pozitivan stav o drugoj dionici autoputa koja se već dugo obećava od strane Vlade, saopštio je generalni sekretar DPS-a i poslanik Nikola Milović.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Mugoša: Cijena druge dionice porasla u prethodnih par godina

Petak, 16.01.2026 | 11:26

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša komentarisao je vijest da se približavamo početku gradnje druge dionice autoputa, i konstatovao da je cijena oko 700 miliona eura za 23,5 km je značajno porasla u prethodnih par godina (sada je skoro 30 miliona po km), zbog čega, kako kaže, treba dati precizan odgovor o razlozima takvog povećanja.

Mišković: Cijene nekretnina dostigle vrhunac, rast usporava, pad se ne očekuje

Petak, 16.01.2026 | 11:13

U poređenju sa 2024. godinom, cijene nekretnina u 2025. porasle su oko 20 odsto, ali taj rast je bio znatno blaži iz kvartala u kvartal kazao je gostujući u Bojama jutra TV Vijesti Stefan Mišković, predsjednik Udruženja agencija za nekretnine.

Koje boje je vaš pasoš i šta ona znači?

Subota, 17.01.2026 | 13:50

Boja pasoša predstavlja simbol jedne države. Na osnovu političkih i kulturnih obilježja zemlje, kao i njene pripadnosti određenom regionu svijeta, same države određuju boju korica pasoša.

MO: Vukovićev tekst zasnovan na elementarnom nerazumijevanju savremene odbrambene politike

Subota, 17.01.2026 | 13:39

Ministarstvo odbrane Crne Gore reagovalo je povodom teksta savjetnika potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Branka Vukovića koji je objavljen na Portalu RTCG i u drugim medijima.

Joković: IPARD predstavlja važan most između nacionalnih politika i budućeg korišćenja fondova Evropske unije

Subota, 17.01.2026 | 13:27

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković učestvovao je na ministarskom sastanku SWG održanom u okviru Globalnog foruma za hranu i poljoprivredu i Jugoistočnu Evropu, koji je juče održan u Berlinu, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Od ljubavne balade do sudnice: kako je „Every Breath You Take“ postala izvor višedecenijskog sukoba

Subota, 17.01.2026 | 12:54

Sting i bivši članovi benda „Police“ ove sedmice idu na Vrhovni sud zbog spora oko autorskih honorara – najnovijeg poglavlja u izuzetno kontroverznoj priči o pjesmi „Every Breath You Take“.

Metju Mekonahi zaštitio lik i glas od upotrebe AI

Subota, 17.01.2026 | 12:27

Američki glumac Metju Mekonahi poduzeo je korake da zaštiti svoj lik i glas od neovlašćene upotrebe vještačke inteligencije.

Imovina stečena kriminalom oduzimaće se prije pravosnažne presude

Subota, 17.01.2026 | 12:15

Ministarstvo pravde objavilo je program javne rasprave u odnosu na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, saopšteno je iz Ministarstva pravde.

Šimun: Ulažemo u podsticajno okruženje za podršku roditeljstvu

Subota, 17.01.2026 | 12:01

Crna Gora investira u uspostavljanje i obezbjeđivanje podsticajnog okruženja koje omogućava razvoj univerzalnih i ciljanih programa podrške roditeljstvu i njegovateljstvu, saopštio je ministar zdravlja Vojislav Šimun na Globalnom forumu za podršku roditeljima i njegovateljima, koji se održava 15–16. januara u Madridu.

Vujović: Beogradska politika ponavlja obrasce haosa, profesionalni Srbi ne smiju biti predstavnici Srba u Crnoj Gori

Subota, 17.01.2026 | 11:51

Balvan revolucije, barikade, priča o ugroženosti, manipulisanje ljudima i nacionalnim osjećajem, stvaranje haosa, saopštio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Tramp zaprijetio: Mogao bih da uvedem veće carine zemljama koje nas ne podržavaju oko Grenlanda

Subota, 17.01.2026 | 11:39

“Mogao bih ja da uvodim carine zemljama ako se one ne slažu sa SAD oko Grenlanda, jer nama je potreban Grenland, potreban nam je zbog nacionalne bezbjednosti. Dakle, mogao bih to da uradim”, rekao je Tramp na skupu u vezi sa zdravstvenom zaštitom koji se održava u Bijeloj kući, prenose mediji.

Pićan: Mandića uvažavaju najveće svjetske adrese, a DPS potvrđuje da je u istoj koloni sa onima koji Trampa nazivaju prevarantom

Subota, 17.01.2026 | 11:30

Reakcija poslanice DPS-a Aleksandre Vuković Kuč, nažalost, još jednom pokazuje koliko je ta partija izgubila politički kompas i svaku vezu sa stvarnim problemima Crne Gore, saopštila je poslanica Nove srpske demokratije (NSD) Bojana Pićan.