Srijeda, 17.12.2025 | 16:29
IZVOR: vijesti.me

Poslanici ponovili raspravu o Predlogu zakona o slobodnom pristupu informacijama, DPS najavio podršku

Ministar javne uprave Maraš Dukaj kazao da je zakon predugo na čekanju.




Foto: Skupština Crne Gore/Youtube screenshot

Poslanici u Skupštini Crne Gore danas su ponovili raspravu o Predlogu zakona o slobodnom pristupu informacijama - o istom aktu su debatovali 24. jula, što je, prema ocjeni ministra javne uprave Maraša Dukaja, "rijedak slučaj u parlamentarnom radu".

"Vijesti" su više puta izvještavale da je aktuelni tekst tog predloga zakona prošao raspravu u plenarnoj sali još u julu, a prije toga kompletnu skupštinsku proceduru, ali da o njemu nikada nisu glasali. Redakcija je više puta pitala Skupštinu o statusu predloga tog akta, ali nismo dobili odgovor.

Danas su nam pojedini poslanici nezvanično saopštili da kako o Predlogu tog zakona nije glasano na ljetošnjoj sjednici koja je bila (trećoj sjednici proljećnjeg zasijedanja), tehnički je akt morao biti stavljen na dnevni red jesenjeg zasijedanja, pa se o njemu danas i moralo raspravljati.

Ministar javne uprave Maraš Dukaj kazao je da se drugi put raspravlja o istom zakonu, što se, kako je naveo, rijetko dešava. Istakao je da to govori o značaju tog zakonskog rješenja, podsjećajući da zatvaranje pregovaračkog poglavlja 23 zavisi od njegovog usvajanja.

Dukaj je naglasio da je zakon, uz amandmane, prošao sve skupštinske odbore i procedure, te da je pozitivno ocijenjen od svih relevantnih domaćih i međunarodnih aktera.

„Smatram da je bilo vrijeme i ranije da se interveniše na ovom tekstu. Stav Ministarstva javne uprave i moj lično je da je Zakon o slobodnom pristupu informacijama predugo na čekanju. Ovaj zakon je urađen u skladu sa evropskim standardima i dobili smo pozitivna mišljenja naših partnera“, rekao je Dukaj.

Dodao je da je Evropska komisija u svom izvještaju jasno pozvala Skupštinu Crne Gore da usvoji ovaj zakon, jer je ključan za izgradnju otvorene i transparentne javne uprave.

Samostalni poslanik Nikola Janović kazao je da će kvalitet zakona zavisiti od njegove primjene, upozoravajući na dosadašnju praksu institucija.

„Izuzeci predviđeni zakonom, poput zaštite ličnih podataka ili poslovne tajne, godinama su u praksi bili pravilo. Podaci o trošenju budžeta, javnim nabavkama i zapošljavanjima moraju biti dostupni građanima, a institucije ih često proglašavaju tajnim“, rekao je Janović, navodeći da se dešava da javnost ne može dobiti ni informacije o tome gdje su funkcioneri završili osnovne studije.

Poslanik DPS-a Jevto Eraković kazao je da će ta partija podržati predloženo zakonsko rješenje.

Sonja Popović (DPS) podsjetila je da je Predlog zakona u skupštinsku proceduru stigao još 21. februara, ali da je bilo potrebno deset mjeseci da dođe na dnevni red.

„To dovoljno govori o tome koliko je aktuelnoj vladajućoj većini stalo do transparentnosti“, kazala je Popović.

Abaz Dizdarević (DPS) poručio je da će njegova partija podržati svaki zakon koji je usmjeren ka ubrzanju evropskih integracija Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

EU izdvojila 14,6 miliona eura za podršku ženama u Ukrajini od početka rata

Srijeda, 08.04.2026 | 21:22

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija (EU) je izdvojila više od 14 miliona eura za podršku ukrajinskim ženama kroz programe usmjerene na osnaživanje, liderstvo i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, izjavila ambasadorka EU u Ukrajini Katarina Maternova.

Politiko: Mađari bi glasali i za kozu ako bi se takmičila protiv Orbana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:09

Malo ko van uskih političkih krugova u Mađarskoj je čuo za Petera Mađara sve dok nije pokrenuo žestoku kritiku vlade, uz tajni audio-zapis svoje supruge, tadašnje ministarke pravde Judit Varge.  

Popović: Pokušaj povezivanja sa Čedom Popovićem je politička podvala DPS-a

Srijeda, 08.04.2026 | 18:07

Pokušaj DPS-a, njihovih tajkuna i advokata mafije, da mene povežu sa Čedom Popovićem je politička podvala svojstvena profilima onih koji to izgovaraju, saopštila je poslanica Demokrata Zdenka Popović.

Bečić: Ključni cilj aktuelne politike konačna pobjeda nad organizovanim kriminalom

Srijeda, 08.04.2026 | 17:58

Demokratska Crna Gora, povodom reevidencije članstva, ponovo stiže u Nikšić, gdje je predsjednik partije Aleksa Bečić razgovarao sa stanovnicima mjesnih zajednica Kličevo i Straševina o aktuelnim političkim procesima i rezultatima rada, saopštili su iz Demokratske Crne Gore.

Mandić konstatovao mandat Adelu Omeragiću

Srijeda, 08.04.2026 | 16:38

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić konstatovao je mandat poslaniku Bošnjačke stranke Adelu Omeragiću, donedavnom konzulu Crne Gore u Njujorku. 

Povodom Svjetskog dana Roma, zgrada Skupštine Glavnog grada i most Milenijum večeras su osvijetljeni bojama romske zastave

Srijeda, 08.04.2026 | 21:46

Povodom Međunarodni dan Roma, Glavni grad Podgorica obilježio je ovaj datum simboličnim osvjetljenjem značajnih objekata u gradu.

Vujošević će biti sahranjen u Aleji zaslužnih građana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:20

Duško Vujošević biće sahranjen u utorak, 14. aprila, u Aleji zaslužnih građana na Novo groblje.  

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 08.04.2026 | 21:43

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu, tek ponegdje i umjerenu, uglavnom visoku povremenu oblačnost.

Bolt se poklonio Đokoviću: "Teže je osvojiti 24 grend slema, nego trčati 9.58"

Srijeda, 08.04.2026 | 21:57

Pitanje o tome ko je najveći sportista svih vremena uvijek izaziva oprečna mišljenja, ali kada o tome govori Jusein Bolt, njegove riječi imaju posebnu težinu.

Irinej: SPC osniva crkveni univerzitet

Srijeda, 08.04.2026 | 21:34

Mitropolit novosadski i bački Irinej izjavio je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) osniva crkveni univerzitet, da na to imaju pravo vjerske zajednice u drugim državama, a da su postojeći državni univerziteti u Srbiji doživjeli “kataklizmu”.

EU izdvojila 14,6 miliona eura za podršku ženama u Ukrajini od početka rata

Srijeda, 08.04.2026 | 21:22

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija (EU) je izdvojila više od 14 miliona eura za podršku ukrajinskim ženama kroz programe usmjerene na osnaživanje, liderstvo i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, izjavila ambasadorka EU u Ukrajini Katarina Maternova.

Politiko: Mađari bi glasali i za kozu ako bi se takmičila protiv Orbana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:09

Malo ko van uskih političkih krugova u Mađarskoj je čuo za Petera Mađara sve dok nije pokrenuo žestoku kritiku vlade, uz tajni audio-zapis svoje supruge, tadašnje ministarke pravde Judit Varge.  

Ambasada SAD u Iraku upozorila svoje državljane da ne putuju u Irak

Srijeda, 08.04.2026 | 20:44

Američka ambasada u Iraku upozorila je danas svoje državljane da ne putuju u tu zemlju posle "brojnih napada dronovima" koje su navodno pokrenule proiranske frakcije na diplomatske objekte i Međunarodni aerodrom u Bagdadu.  

“Lavice” sjutra protiv Portugala, Babović nakon dvije godine u reprezentaciji: Ponovo želim da se dokažem

Srijeda, 08.04.2026 | 19:25

Crnogorske rukometašice ulaze u posljednja dva meča kvalifikacija sa osiguranim plasmanom na Evropsko prvenstvo, ali sa jasnim ciljem – maksimalan učinak i potvrda prvog mjesta u grupi.

Čoli uručen diplomatski pasoš BiH: Neka u godinama koje dolaze nastavi obogaćivati naše živote

Srijeda, 08.04.2026 | 20:21

Legendarnom pjevaču Zdravku Čoliću danas je u Ministarstvu vanjskih poslova BiH uručen diplomatski pasoš Bosne i Hercegovine.