Srijeda, 17.12.2025 | 18:08
IZVOR: Kolektiv.me

EPCG demantuje tvrdnje Abazovića: Struka protiv populizma

Elektroprivreda Crne Gore reagovali su na, kako kažu, niz netačnih i politički motivisanih tvrdnji koje je gospodin Dritan Abazović iznio povodom rada Termoelektrane Pljevlja i zagađenja vazduha u tom gradu.




Foto: EPCG

Njihovu reakciju prenosimo integralno:

Elektroprivreda Crne Gore, u interesu istinitog i odgovornog informisanja javnosti, reaguje na niz netačnih i politički motivisanih tvrdnji koje je gospodin Dritan Abazović iznio povodom rada Termoelektrane Pljevlja i zagađenja vazduha u tom gradu.Posebno su neosnovane i zlonamjerne tvrdnje da je Termoelektrana posjedovala sisteme za odsumporavanje i denitrifikaciju koji su svjesno stavljeni van funkcije. Riječ je o potpuno novim postrojenjima, koja ranije nijesu postojala, a u čiju je nabavku i ugradnju EPCG investirala 80 miliona eura, sa ciljem trajnog smanjenja emisija i usklađivanja sa važećim evropskim ekološkim standardima. EPCG pozdravlja svaku institucionalnu provjeru i u potpunosti stoji na raspolaganju nadležnim organima, uvjerena da će se u svakom postupku jasno razdvojiti činjenice i struka od političkih konstrukcija.

Na stranu činjenica da za postrojenja iz 2009. i 2012. godine, ESF i TNP, nikada nije dobijena upotrebna dozvola, puštanju Termoelektrane u probni rad pratili su predlog i saglasnost stručnog nadzora i inspekcijski pregled, shodno odredbama Zakona o izgradnji objekata, pri čemu naglašavamo da je, prema Zakonu, investitor dužan da, po završetku montaže, funkcionalnih ispitivanja, a prije konačnog tehničkog pregleda, pristupi probnom radu.

Shodno tome, Termoelektrana je 1. decembra puštena u probni rad, koji po svojoj prirodi podrazumijeva postepeno uključivanje složenih tehničkih sistema, u skladu sa pravilima struke i bezbjednosnim procedurama. Takva postrojenja ne mogu se pokretati istovremeno sa svim pripadajućim podsistemima, naročito ne u fazi testiranja. Sukcesivno uključivanje sistema predstavlja standardnu i opšteprihvaćenu praksu u energetici, utemeljenu na međunarodnim tehničkim procedurama i preporukama proizvođača opreme, upravo radi obezbjeđivanja stabilnog i bezbjednog rada. Odluka o probnom radu je uglavnom tehničke prirode i ni na koji način ne zamjenjuje niti derogira nadležnosti inspekcijskih i regulatornih organa.

Posebno je važna činjenica da je, u skladu sa zvaničnim tumačenjem Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, važećim Zakonom omogućeno izvođenje faznosti građenja i probni rad pojedinih tehnoloških cjelina, čak i u slučajevima kada faznost nije izričito navedena u građevinskoj dozvoli, pod uslovom da se time ne ugrožava bezbjednost, životna sredina i javni interes. Postupanje EPCG u ovom slučaju u potpunosti je usklađeno sa tim tumačenjem i važećim propisima. Nakon inicijalnog pokretanja osnovnog postrojenja, planirano je postupno aktiviranje sistema za odsumporavanje, tretman azotnih oksida i ostalih segmenata, kako bi se u ugovorenom roku ostvario puni ekološki efekat. Riječ je, dakle, o probnom, a ne stalnom radu, što pojedinci poput Abazovića svjesno zanemaruju radi stvaranja alarmističke slike u javnosti.

Istupi gospodina Abazovića ne predstavljaju samo pokušaj politizacije ekoloških pitanja, već ostavljaju snažan utisak ličnog i političkog nezadovoljstva zbog činjenice da nije uspio da ostvari uticaj na imenovanja na najodgovornijim funkcijama u energetskom sektoru. Posebno je indikativno da su upravo kadrovi koje je gospodin Abazović pokušavao da nametne ili zadrži na ključnim pozicijama bili u značajnoj mjeri uključeni i odgovorni za planiranje i sprovođenje projekta ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja, što dodatno dovodi u pitanje iskrenost i dosljednost njegovih današnjih optužbi.

Usput, gospodin Abazović zaboravlja da je upravo Vlada u kojoj je on bio potpredsjednik u maju 2021. godine implicitno naložila Elektroprivredi Crne Gore da, po završetku redovnog godišnjeg remonta, pusti u pogon Termoelektranu “Pljevlja”, uprkos činjenici da je bila potrošila 20.000 sati dozvoljenog rada. EPCG odlučno odbacuje navode o navodnom namjernom isključivanju mjernih sistema: podaci o emisijama se kontinuirano mjere, evidentiraju i dostavljaju nadležnim institucijama, a eventualni kratkotrajni prekidi mogu biti isključivo tehničke prirode i kao takvi se transparentno prijavljuju.

Takav pristup, u kojem se stručne i tehničke odluke pokušavaju predstaviti kao predmet političkog revanšizma, ne doprinosi rješavanju problema, već stvara konfuziju i narušava povjerenje javnosti. EPCG posluje u skladu sa zakonima Crne Gore, donosi odluke u najboljem interesu građana i energetske stabilnosti države i ostaje posvećena odgovornom upravljanju resursima, bez obzira na političke ambicije pojedinaca. Shodno tome, ovaj projekat će, kao i svi prethodni i budući, biti predmet temeljnih provjera i internih revizija.

Zagađenje vazduha u Pljevljima predstavlja višedecenijski, sezonski i kumulativni problem u kojem, između ostalih, učestvuju gradske kotlarnice, više hiljada individualnih ložišta i saobraćaj. Dostupni podaci pokazuju da aktuelni nivoi zagađenja nijesu istorijski maksimum i da su slične ili veće vrijednosti bilježene i ranijih godina, uključujući i periode kada Termoelektrana nije bila u pogonu. Pojedinačni pikovi koncentracija sumpor-dioksida u zimskom periodu nijesu neuobičajeni za Pljevlja i ne mogu se posmatrati izolovano, već isključivo u kontekstu dugogodišnjeg, kumulativnog opterećenja vazduha.

Dnevni obrasci zagađenja jasno ukazuju na dominantan uticaj individualnih ložišta, budući da koncentracije rastu u jutarnjim časovima, a opadaju tokom noći, dok Termoelektrana radi kontinuirano. Dakle, ništa se novo nije dogodilo u odnosu na period od prethodnih 40 godina, a rješavanje ovog složenog problema zahtijeva koordinisano i odgovorno djelovanje države, lokalne samouprave i energetskog sektora, uz jasno definisane nadležnosti i dugoročne sistemske mjere.

Zvanični zdravstveni podaci nadležnih institucija u potpunosti pobijaju Abazovićeve tvrdnje. Prema zvaničnom saopštenju Ministarstva zdravlja, tokom prethodnih dana u svim opštinama širom Crne Gore zabilježen je povećan broj djece sa respiratornim tegobama i hospitalizacija, što je povezano sa sezonskim pikom respiratornih virusnih infekcija i nije u direktnoj korelaciji sa zagađenjem vazduha, pri čemu se epidemiološka situacija u Pljevljima ne razlikuje od ostalih opština u zemlji. Korišćenje zdravlja djece u političke svrhe smatramo krajnje neprimjerenim i neodgovornim.

U cilju smanjenja zagađenja, EPCG sprovodi konkretne mjere iz svoje nadležnosti, uključujući 50% popusta na aktivnu električnu energiju za domaćinstva u Pljevljima tokom decembra, januara i februara, kao i 75 odsto popusta za korisnike kotlarnice u Skerlićevoj ulici, uz dugoročno trajno rješenje kroz projekat toplifikacije grada, gdje smo ispunili naše ugovorne obaveze u vidu izgradnje prve faze toplovoda.

Elektroprivreda Crne Gore ostaje otvorena za saradnju sa svim nadležnim institucijama, ali neće učestvovati u politizaciji rada institucija. EPCG će, međutim, odlučno i argumentovano braniti činjenice, struku i javni interes pred svim nadležnim organima, u interesu građana Pljevalja i energetske stabilnosti Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Borovinić Bojović: Nećemo praviti koaliciju sa opozicijom, to je podvukao i Mujović

Utorak, 10.02.2026 | 20:02

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala je da neće praviti koaliciju sa opozicijom.

SO Žabljak usvojila inicijativu za isticanje trobojke na zgradama lokalne samouprave

Utorak, 10.02.2026 | 18:01

Inicijativa za isticanje trobojke na zgradi Opštine Žabljak i svim preduzećima čiji je osnivač Skupština opštine danas je usvojena u lokalnom parlamentu, na prijedlog predsjednika SO Žabljak i svih odbornika Nove srpske demokratije (NSD), saopšteno je iz te stranke.

Mandić sa ambasadorom Alšemeilijem: Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju veliki broj investicija u narednom periodu

Utorak, 10.02.2026 | 17:41

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se sa novoimenovanim ambasadorom Ujedinjenih Arapskih Emirata, Nj. E. Hamisom Rašedom Ahmedom Lebsailom Alšemeilijem.

Lavrov: Pregovori o Ukrajini u toku, ne treba imati pretjerani entuzijazam

Utorak, 10.02.2026 | 17:28

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio je danas da su pregovori o Ukrajini još u toku i da ne treba da se ima bilo kakav pretjerani entuzijazam oko njih i navodnog pritiska koji američki predsjednik Donald Tramp vrši na Evropu i Ukrajinu.

Upad kosovske policije na Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici posljedica je politike Aleksandra Vučića

Utorak, 10.02.2026 | 16:22

Akademski plenum oglasio se povodom jutrošnjeg upada kosovske policije na Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici. Saopštenje prenosimo integralno.

Borovinić Bojović: Nećemo praviti koaliciju sa opozicijom, to je podvukao i Mujović

Utorak, 10.02.2026 | 20:02

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala je da neće praviti koaliciju sa opozicijom.

Predstavnici penzionera: Sa minimalnom penzijom ne može se živjeti dostojanstveno

Utorak, 10.02.2026 | 19:47

Predstavnici penzionera poručuju da se sa minimalnom penzijom od 450 eura, koju prima njih oko sedamdeset hiljada, ne može živjeti dostojanstveno. Kažu da su cijene hrane, lijekova i komunalija drastično porasle, dok su njihova primanja ostala gotovo ista. Posebno su nezadovoljni simboličnim povećanjem penzija od 0, 38, koje, kako navode u Jutarnjem programu RTV Podgorice, smatraju ponižavajućim.

Uklanjanje gradske pijace sa sadašnje lokacije značilo bi gubitak autentičnog identiteta Herceg Novog

Utorak, 10.02.2026 | 19:33

Gradska pijaca predstavlja jednu od posljednjih stvarnih žila kucavica Herceg Novog i njenim uklanjanjem sa sadašnje lokacije grad bi izgubio ne samo posljednji vidljivi trag svakodnevnog života, već i jednu od ključnih ambijentalnih odrednica autentičnog primorskog grada.

Vukajlović: Ustavna zaštita neradne nedjelje u interesu društva i privrede

Utorak, 10.02.2026 | 19:16

Savjetnica predsjednika Crne Gore za održivi razvoj Olivera Vukajlović ističe da je ustavna zaštita neradne nedjelje u interesu društva i privrede, te da je inicijativa jakova Milatovića za ustavno utvrđivanje prava na neradnu nedjelju i dane državnih praznika zasnovana na potrebi jačanja pravne sigurnosti, socijalne pravde i dugoročne stabilnosti društva. Istovremeno, riječ je o jedinom dugoročno održivom rješenju koje ima uporište u Ustavu.

Zvaničnik NATO: Zabrinjavajući trendovi na Z. Balkanu zahtijevaju pažljivo praćenje situacije

Utorak, 10.02.2026 | 19:42

NATO posvećuje veliku pažnju regionu Zapadnog Balkana, posebno imajući u vidu zabrinjavajuće trendove posljednjih godina, rekao je zvaničnik NATO-a, ističući da za stabilnost regiona veliku odgovornost snose lokalni lideri.    

MJU: Besplatan javni WiFi u 24 opštine

Utorak, 10.02.2026 | 18:21

Pristup internetu danas nije luksuz, već osnovni preduslov za aktivno učešće u savremenom društvu. Kroz inicijativu WiFi4WB jačamo digitalnu infrastrukturu na lokalnom nivou, smanjujemo digitalni jaz i stvaramo temelje za javnu upravu po mjeri građana, poručio je ministar javne uprave, Maraš Dukaj, na zvaničnoj kick-off ceremoniji, kojom je obilježen početak uspostavljanja besplatnih Wi-Fi mreža u 24 opštine u Crnoj Gori.

Zaplijenjene desetine tona droge u Sjevernoj Makedoniji, Zaev odbacuje optužbe

Utorak, 10.02.2026 | 18:49

Politička scena u Sjevernoj Makedoniji ponovo je usijana, a ovoga puta u centru pažnje nije spoljnopolitičko pitanje, već ogromna količina zaplijenjene marihuane koja je pokrenula lavinu optužbi između aktuelne vlasti i opozicije.

Žakelj pred Burg: Siguran sam da će igrači biti fokusirani i motivisani

Utorak, 10.02.2026 | 19:08

Košarkaši Budućnosti Voli igraće sjutra u Podgorici protiv Burga utakmicu posljednjeg, 18. kola B grupe Eurokupa.

Tuča u NBA ligi: Četiri igrača i trener Šarlota izbačeni sa meča

Utorak, 10.02.2026 | 19:29

Utakmicu NBA lige između Detroit Pistonsa i Šarlot Hornetsa obilježila je masovna tuča u trećoj četvrtini, nakon koje su isključena četvorica igrača, dok je trener Hornetsa Čarls Li izbačen u nastavku meča. Detroit je na kraju slavio rezultatom 110:104.

Mandić sa ambasadorom Alšemeilijem: Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju veliki broj investicija u narednom periodu

Utorak, 10.02.2026 | 17:41

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se sa novoimenovanim ambasadorom Ujedinjenih Arapskih Emirata, Nj. E. Hamisom Rašedom Ahmedom Lebsailom Alšemeilijem.