Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:27
IZVOR: pobjeda.me

Nenezić: U budžetu za 2026. predvidjeti sredstva za povećanje zarade za oko 300 zapošljenih u lokalnoj samoupravi

Predsjednik Skupštine opštine Bar Branislav Nenezić, predao je amandman na Prijedlog budžeta opštine Bar kojim se predviđa povećanje zarada za oko 300 zapošljenih u lokalnoj samoupravi.




Foto: Opština Bar

"Imajući u vidu ovogodišnji budžet Opštine Bar, smatramo neophodnim da se u Odluci o budžetu za narednu godinu predvide veća izdvajanja za zarade zaposlenih u Opštini Bar" navodi Nenezić. 

Kako ja kazao, u konkretnom slučaju , radi se o ukupnom povećanju zarada zaposlenih za iznos od 603.000,00 eura (sa predloženih 5.727.500,00 eura na planiranih 6.330.500,00 eura), od čega se najveći iznos odnosi na uvećanje neto zarada i to za 500.000,00 eura.“

Više je razloga zbog kojih je neophodno povećati zarade za oko 300 zaposlenih u Opštini Bar, koji su žila kucavica funkcionisanja lokalne uprave. Povećanje troškova života u svim segmentima, inflacija i drugi socio - ekonomski aspekti u značajnoj mjeri utiču da se uvećanje zarada koje se desilo kroz programe Evropa sad 1 i Evropa sad 2, nije ostvarilo u punom kapacitetu kod naših sugrađana, uključujući i zaposlene u Opštini - objasnio je on.

Dodaje da niske zarade za visokoškolce (inženjere, pravnike, ekonomiste i dr.) ne čini Opštinu Bar konkurentnom u odnosu na druge institucije, uključujući i privredna društva čiji je osnivač opština, a naročito u odnosu na privatni sektor.

"To je naročito izraženo u Sekretarijatu za imovinu i investicije, organu lokalne uprave zaduženom za realizaciju kapitalnog budžeta, koji zbog tih razloga ne uspijeva da zaposli veći broj stručnog kadra, a što sveukupno utiče na dinamiku razvoja naše opštine. Postoji i realna opasnost da i postojeći kadar, uslijed značajno boljih finansijskih uslova u privatnom sektoru, napusti svoja radna mjesta u Opštini, kao što je to bio slučaj tokom ove godine. U konačnom, mišljenja smo da Opština Bar u narednom periodu treba da mnogo snažnije, jasnije i efikasnije radi na poboljšanju uslova sopstvenih zaposlenih, ne samo kada su u pitanju zarade, već i drugi neophodni uslovi za nesmetan rad svih naših zaposlenih, kroz izgradnju novog administrativnog centra. Takoðe u 2026. treba razmotriti mogućnost donoṣ̌enja odluka o rješavanju stambenih pitanja za zapošljene u lokalnoj samoupravi kao jedno vaẓ̌no pitanje u oblasti stimulativnih mjera, kojima bi smo osnaẓ̌ili ukupne stručne potencijale naṣ̌eg grada" naveo je Nenezić. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mikić: NSD neće napustiti vlast, fotelje i interesi nijesu ugroženi

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:42

Poslanik i politički direktor URA-e Zoran Mikić smatra da Nova srpska demokratija neće napustiti vlast, dok zahtjeve o identitetskim pitanjima ocjenjuje kao neprihvatljive u ključnom trenutku za evropski put Crne Gore.

Barselona želi domaćinstvo finala Lige šampiona

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:35

Fudbalski klub Barselona, u saradnji sa Gradskim vijećem Barselone i Vladom Katalonije, podnio je Evropskoj fudbalskoj uniji početnu dokumentaciju za organizaciju finala Lige šampiona 2029. godine.

Finale izmaklo crnogorskim jedriličarima na Španiji

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:17

Takmičenje na regatnom polju na Lanzaroteu završeno je bez plasmana crnogorskih jedriličara u medal race regate u klasama ILCA 7 i ILCA 6, iako su bili veoma blizu završnici.

Butorović: Očekujemo pozitivan ishod odluke NSD-a

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:31

Ministar bez portfelja, zadužen za saradnju sa Skupštinom, iz Pokreta Evropa sad Milutin Butorović kazao je da je vlast nastavila da funkcioniše i nakon otkazivanja podrške Demokratske narodne partije.

Beograd: Saslušan državljanin Crne Gore, osumnjičen da je prerušen u dostavljača pucao na vratima stana

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:16

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da je predložilo sudu određivanje pritvora za državljanina Crne Gore Vukašina M. (20), zbog sumnje da je 30. januara u ulici Ratka Mitrovića, prerušen u dostavljača hrane, pokušao da ubije D.S.

Tramp: Nisam koristio Ministarstvo pravosuđa za obračun sa političkim suparnicima

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:08

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da nije koristio Ministarstvo pravosuđa za obračun sa političkim suparnicima, odnosno da bi se "osvetio".

Radonjić: Državni organi da energiju usmjere na pronalazak osuđenih, a ne da iznosimo međusobne optužbe

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:02

Državni organi umjesto na međusobne optužbe, energiju treba da usmjere na pronalazak bjegunaca, poručio je portparol SDT-a Vukas Radonjić u razgovoru za TV Vijesti.

Stojanović: Ne očekujem strašan razlaz Mandića i Kneževića; Ćuković: Razlaz DNP-a i NSD-a tih, ali očigledan

Četvrtak, 05.02.2026 | 19:55

Predsjednik Nove srpske demokratje Andrija Mandić zakazao je za sjutra hitnu i proširenu sjednicu svih stranačkih organa i funkcionera, na kojoj će se odlučivati o daljoj budućnosti i opstanku koalicije „Za budućnost Crne Gore“, nakon što su članovi Demokratske narodne partije izašli iz vladajuće koalicije na državnom i lokalnom nivou.

Legendarna kuća iz serije Breaking Bad ponovo je na prodaju, a ovoga puta tražena cijena je 400.000 dolara

Četvrtak, 05.02.2026 | 19:50

Kuća u Albukerkiju, na adresi 3828 Piermont Dr NE, ranije je bila oglašena za skoro 4 miliona dolara, ali nakon što je dugo stajala bez kupca, oglas je povučen i potom ponovo objavljen po cijeni koja je mnogo bliža realnim cijenama u tom kraju.

Milatović pozvao kongresmena SAD da posjeti Crnu Goru

Četvrtak, 05.02.2026 | 19:14

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se u Vašingtonu sa američkim kongresmenom Kitom Selfom, predsjedavajućim Pododbora za Evropu Predstavničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država i jednim od ključnih sagovornika SAD za Evropu.