Utorak, 06.01.2026 | 10:45
IZVOR: cdm.me

Grlić Radman razgovarao sa porodicama iz Dobrote o povratu imovine

Ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman primio je predstavnici hrvatskih porodica iz Boke kotorske, saopštilo je više porodica iz Boke.




Foto: YouTube screenshot/EU Debates | eudebates.tv

Kako navode, uz ministra, sastanku u Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova u Zagrebu prisustvovala je i njegova posebna savjetnica Vanda Babić Galić.

Dodaje se da su u okviru nastojanja da im se vrati oduzeta i otuđena imovina, predstavnici porodica upoznali  ministra sa konkretnim problemima i slučajevima sa kojima se godinama suočavaju.

“Porodici Tripković je nakon Drugog svjetskog rata veliki dio imovine bio nacionalizovan. Najteži udarac doživjeli su u periodu od 1991. do 2000. godine, kada je otuđeno više od 90 odsto njihovog zemljišta, preko 500.000 kvadratnih metara u katastarskim opštinama Dobrota, Kavač i Škaljari. Na primjer, u Kavaču je porodica 1990. godine imala šest parcela sa zgradama i 60 parcela zemljišta, a 2000. godine ostala je samo jedna parcela. Sve ostalo je nezakonito preneseno na treća lica. Podnijeti su brojni zahtjevi i tužbe, ali bez uspjeha”, piše u saopštenju.

Dodaju da je porodica Dabinović Kokot imala u Dobroti imanje i posjed na kojem je prije više od 300 godina izgradila Kokotovu kulu, koja je od 1949. godine zaštićena kao spomenik kulture.

“U novije vrijeme dogodio se zemljotres 1979. godine, koji je oštetio zdanje Kokotove kule, te od tada do danas, a naročito u periodu nakon 1991. godine, daljim ljudskim djelovanjem i postupanjem državnih institucija, ograničena ili oduzeta su prava na Kokotovoj kuli i drugoj imovini. Integritet Kokotove kule kao spomenika kulture i druge imovine narušen je neadekvatnom prostornom dokumentacijom i njenom realizacijom, pravnom nesigurnošću i krađom vlasničkih prava”, navodi se u saopštenju.

Fizički integritet, kako ističu, je ugrožen okolnim radovima i izgradnjom, a posebno krađom kamenih elemenata sa i iz zdanja, pri čemu je sve ono što se nije moglo odnijeti dodatno oštećeno i uništeno.

“Vizuelni integritet posebno je narušen navedenim vandalizmom, stihijskim djelovanjem atmosferskih padavina i generacijama grafita. Državne institucije nisu pratile sva nedozvoljena djelovanja i događaje, a naročito sudske instance nisu omogućile, svojim pristupom i neažurnošću, rješavanje imovinsko-pravnih pitanja, tako da se ključni postupci vode već više od deset godina, bez izgleda za skoro rješenje”, poručuje se u saopštenju.

Kako ističu, na sastanku su, u ime porodica, učestvovali Bogdan i Toni Dabinović, Mirjana Tripković sa suprugom Mladenom Pantarom, kao i Ivo Tripković.

“Predstavnici porodica zahvalili su ministru Grliću Radmanu i Vladi Hrvatske na dosadašnjoj i kontinuiranoj podršci. Izrazili su nadu da će se nadležne institucije u Crnoj Gori, kao i druga tijela, konačno aktivirati kako bi se ovi dugogodišnji problemi napokon počeli sistemski rješavati”, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dragaš: Air Montenegro postaje vlasnik aviona 4O-AOE vrijednog 11 miliona dolara

Nedjelja, 14.06.2026 | 10:14

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro postaje vlasnik vazduhoplova registarskih oznaka 4O-AOE, nakon što je potpisan ugovor o kupovini ovog aviona od dosadašnjeg vlasnika za 11 miliona američkih dolara.

Herceg Novi: Uhapšen osumnjičeni za seksualno uznemiravanje djevojčice

Nedjelja, 14.06.2026 | 14:36

Hercegnovska policija uhapsila je osumnjičenog za seksualno uznemiravanje djevojčice.

(VIDEO) Branilac titule teško nokautirao Cvjetićanina

Nedjelja, 14.06.2026 | 09:37

Glavna borba najprestižnije profesionalne kik-boks promocije završena je nevjerovatnim nokautom – branilac pojasa teške kategorije, Mori Kroma, letećim koljenom u trećoj rundi raspršio je snove izazivača Miloša Cvjetićanina.

Tramp: Iran upravo pristao da nikada neće imati nuklearno oružje

Nedjelja, 14.06.2026 | 09:58

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je Iran "upravo pristao" da nikada neće imati nuklearno oružje

Kolike su kazne za šetnju u kupaćem kostimu, ili bez odjeće u crnogorskim primorskim gradovima

Nedjelja, 14.06.2026 | 10:11

Ljeto još nije počelo kalendarski, ali ljetnja sezona jeste. U Ulcinju od kraja maja nije nije dozvoljena šetnja u kupaćem kostimu, ili bez dijela odjeće na javnim površinama u naseljima gradskog karaktera, prigradskim naseljima i turističkim lokalitetima, prenosi Primoreski portal.

Lekcija sa Mundijala: Japanski navijači još jednom oduševili planetu (VIDEO)

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:30

Dok su svi napuštali tribine nakon napetog remija protiv  Holandije  navijači Japana ostali su kako bi pokupili smeće, a snimci njihove akcije čišćenja osvojili su društvene mreže.

UCG unaprijedio procedure za izjednačavanje inostranih obrazovnih kvalifikacija

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:21

Univerzitet Crne Gore (UCG) usvojio je izmjene i dopune Pravilnika o izjednačavanju inostrane kvalifikacije nivoa obrazovanja sa kvalifikacijom nivoa obrazovanja na Univerzitetu Crne Gore.

Šarec: Biće u najmanju ruku neobično ako u sljedećoj vladi budu oni koji ne prihvataju nezavisnost Crne Gore

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:16

Crna Gora je činjenica i „niko je više neće vratiti u okrilje neke druge države“

Dan žalosti danas u Nikšiću

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:11

Grad će odati počast prerano izgubljenim životima Milana Turčinovića i Janka Mrvaljevića, čija je tragična smrt potresla javnost.

Pale cijene nafte nakon najave kraja rata u Iranu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:05

Cijena sirove nafte tipa Brent pala je za 3,45 dolara po barelu nakon što su SAD i Iran najavili okončanje rata.

Ćulafić: Crnoj Gori će za Poglavlje 27 trebati oko 3,5 milijardi eura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:52

Za ispunjavanje svih obaveza iz Poglavlja 27 koje se odnosi na životnu sredinu Crnoj Gori biće potrebno oko tri i po milijarde eura, rekao je za Newsmax Balkans televiziju ministar ekologije i održivog razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

Vukčević: Ljeti najveći izazov održati sve zelene površine zelenima, u toku provjera hidrosistema u Podgorici

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:35

Održavanje zelenih površina tokom ljetnjih mjeseci predstavlja jedan od najvećih izazova za gradsko preduzeće „Zelenilo“, koje svakodnevno radi na očuvanju parkova, drvoreda i travnjaka širom Podgorice.  

Može li turizam u Crnoj Gori bez stranih radnika: Kako zadržati domaći kadar?

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:25

Crnogorski turistički sektor i ove godine ulazi u sezonu sa izraženom potrebom za radnom snagom, posebno u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. Iako nadležne institucije nastoje da kroz sajmove zapošljavanja, obuke i savjetovanja motivišu domaće radnike da se uključe u sezonske poslove, ipak se čini da da poslodavci i dalje značajno računaju na angažovanje radnika iz regiona i inostranstva.  

Nijedan državni organ ne može biti izuzet od sudske kontrole

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:20

Apsurdno bi bilo da postoje ovlašćenja bilo kojeg državnika koja nisu pod zakonodavnom ili ustavotvornom kontrolom, ocijenio je za RTCG prof. dr Đorđije Blažić, dekan Fakulteta za državne i evropske studije.

Američki kišobran nad Balkanom polako se zatvara

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:16

Nova američka politika prema Zapadnom Balkanu traži više odgovornosti od zemalja regiona, a obećava manje direktnog angažmana Sjedinjenih Država.