Ponedjeljak, 12.01.2026 | 10:10
IZVOR: rtcg.me

Ferari najavio novi model - posljednja prilika za Hamiltona

Ferari je na društvenim mrežama objavio naziv bolida koji će Luis Hamilton i Šarl Lekler voziti u sezoni 2026 u Formuli 1. U objavi tima stoji: "Počinje nova era, sa SF-26". Ferrari planira da novi bolid predstavi u svom sjedištu u Maranelu, u Italiji, 23. januara.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

SF-26 bi mogao da predstavlja posljednju priliku 41-godišnjeg Hamiltona da osvoji osmu titulu svjetskog šampiona i da uđe sam na vrh istorijskih knjiga ispred Mihaela Šumahera. Njih dvojica dijele rekord po broju osvojenih individualnih titula u istoriji Formule 1, sa po sedam.

Ferari će u ovu godinu ući i dalje tražeći odgovore nakon brutalne kampanje 2025. godine. Tim je prošlu sezonu završio na četvrtom mjestu u poretku konstruktora i nije uspio da pobijedi ni u jednoj trci za Veliku nagradu. Nakon što je 2025. napustio Mercedes kako bi vozio za Ferari, Hamilton je po prvi put u svojoj 19-godišnjoj karijeri završio sezonu bez ijednog plasmana na pobjedničko postolje. Lekler je prošle godine sedam puta bio na podijumu, ali nijednom kao pobjednik.

Za predstojeću sezonu Ferrari je pomjerio fokus ka optimizaciji novog bolida zbog velikih promjena tehničkih propisa koje stupaju na snagu 2026. godine i koje zahtijevaju potpuno nove konstrukcije bolida i pogonskih jedinica. Prema novim pravilima, automobili će biti nešto lakši i uži nego prethodnih godina, a koristiće 50 odsto električne energije, u poređenju sa 20 odsto u ranijim sezonama. Takođe, bolidi će od 2026. morati da koriste u potpunosti održiva goriva.

Bolid SF-25, koji su Hamilton i Lekler vozili prošle sezone, imaće vrlo malo zajedničkog sa novim modelom koji Ferari planira da lansira kasnije ovog mjeseca. To predstavlja veliku priliku za tim nakon sezone 2025. obilježene problemima u dizajnu, zbog kojih su Hamilton i Lekler vozili automobil koji jednostavno nije mogao da parira bolidima konkurencije. Hamilton je u pojedinim trenucima tu godinu opisivao kao "noćnu moru" i "emocionalni rolerkoster", a do kraja aprila Ferari je odlučio da obustavi aerodinamički razvoj modela za 2025. i da svoje inženjerske resurse u potpunosti usmjeri ka razvoju što boljeg bolida za 2026.

Lekler je optimizam pred novu sezonu izrazio u decembarskoj objavi na Instagramu: "Veoma teška godina na stazi. Hvala vam svima koji me pratite i podržavate kroz uspone i padove. Računajte na mene da ću dati apsolutno sve u 2026. kako bismo imali više pobjeda i uspjeha na stazi".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Jedna smjena, jedna prodavnica: Da li je ovo prihvatljiv model rada trgovina nedjeljom?

Petak, 06.02.2026 | 13:45

Socijalni savjet preporučio je izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini kojima bi se zadržala neradna nedjelja tokom većeg dijela godine, ali bi se tokom turističke sezone omogućio rad trgovina uz stroga ograničenja.

Šćekić u Vladi za godinu zaradio 31.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 09:58

Bivši ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić na toj funkciji je u prošloj godini zaradio 22.116 eura, dok je dodatnih 9.097 eura prihodovao kao predsjednik Savjeta za prava djeteta.

Mikavica: Rad nedjeljom tokom sezone u jednoj smjeni i samo u jednom objektu u okviru opštine

Petak, 06.02.2026 | 14:37

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je kazao da je su na današnjoj vanrednoj sjednici Socijalnog savjeta jednoglasno donijeli preporuke izmjena zakona.

Despotović: Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600gr ili 200gr sira

Petak, 06.02.2026 | 10:51

Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600 gr ili 200gr sira, saopštila je danas poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore, Aleksandra Despotović.

Rabrenović: Trgovci će vrlo vjerovatno povećati cijene kako bi platili radnicima radnu nedjelju

Petak, 06.02.2026 | 11:46

Za radnu nedjelju trgovac će morati da isplati i veće zarade zaposlenima, a taj novac će morati da prihoduje na neki način, što ne isključuju novo povećanje cijena, jer trgovci postoje zbog profita i neće svoj profit smanjivati – rekao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, doktor ekonomskih nauka Jovo Rabrenović iz Instituta ekonomskih nauka.

Gugl objavio koliki je bio prihod Jutjuba u 2025.

Subota, 07.02.2026 | 09:05

Kompanija Gugl je saopštila da je Jutjub u 2025. godini ostvario prihod veći od 60 milijardi dolara i istakla da je stalni cilj povećanje broja pretplatnika.

Italija prva u Evropi po bacanju hrane

Subota, 07.02.2026 | 08:25

Italija je crna tačka u Evropi kada je riječ o bacanju hrane, jer se u toj zemlji baci više od pola kilograma hrane po osobi nedjeljno, prenose italijanski mediji.

Kabinet Milatovića: Predsjednik najveći promoter EU vrijednosti, neistinit narativ o kočničaru integracija

Subota, 07.02.2026 | 08:20

Kabinet predsjednika Crne Gore reagovao je na kolumnu pod naslovom „2026 – ili jesi ili nijesi“, objavljenu u jučerašnjem izdanju našeg lista, tvrdeći da je u njemu na tendenciozan način plasirana neistina da je Jakov Milatović zakone iz EU agende potpisao pod pritiskom institucija iz Brisela i da su te institucije dovele u pitanje održavanje samita EU – Zapadni Balkan u junu ove godine u Crnoj Gori.

FOTO: Svečano OTVORENE Zimske olimpijske igre

Petak, 06.02.2026 | 21:10

Svečano otvaranje 25. Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Kortini počelo je u 20 sati, a po prvi put sportisti će defile proći na čak četiri lokacije.

Ambasador Satler posjetio TE Pljevlja

Petak, 06.02.2026 | 21:00

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Sattler, rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Carolin Tisso sa predstavnicima EU delegacije posjetili su danas Termoelektranu Pljevlja, gdje su se upoznali sa tokom i dosadašnjim rezultatima procesa ekološke rekonstrukcije tog energetskog objekta.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.02.2026 | 21:30

Promjenljivo oblačno sa uslovima za uglavnom slabu mjestimičnu kišu.

Milatović: Želio sam da pokažem ko koči evropski put

Petak, 06.02.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da je vraćanjem zakona u skupštinsku proceduru želio da pokaže ko u našoj zemlji koči evropski put. On je za TVCG kazao da je na sceni "raspad sistema" u Skupštini, Vladi, bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. Poručio je i da će u ponedjeljak predložiti, po njemu, jedino trajno rješenje za neradnu nedjelju, a to je izmjena Ustava.

Borovinić Bojović: Rok za novo zasijedanje Skupštine Glavnog grada očekuje se 8. marta

Petak, 06.02.2026 | 19:37

U Glavnom gradu se ponovo otvara pitanje rada Skupštine, nakon što su odbornici DNP-a najavili odsustvo sa narednih sjednica. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović u Jutarnjem programu RTV Podgorica istakla je da su izborni procesi u posljednje tri godine predstavljali ozbiljnu opstrukciju rada lokalne uprave, te upozorava da bi odlaganje sjednica moglo uticati na usporavanje evropskih integracija.

Los Anđeles: Starica od 92 vozilom udarila u supermarket, najmanje troje stradalih

Petak, 06.02.2026 | 21:43

Najmanje tri osobe su poginule, a šestoro ljudi je povrijeđeno kada je automobil udario u supermarket u naselju Vestvud u Los Anđelesu, saopštile su vlasti.

MJU Jokiću: Ili dokumentujte nezakonitosti službenika, ili se ne oglašavajte

Petak, 06.02.2026 | 19:07

"Profesionalci u institucijama nijesu i ne smiju biti taoci dnevne politike. Zato ministar ne prima pohvale koje istovremeno provlače pokušaje ciljane diskreditacije stručnih i vrijednih službenika zbog kojih ovaj resor bilježi rezultate"