Utorak, 20.01.2026 | 10:54
IZVOR: dan.co.me

Sjednica SO Zeta po hitnom postupku 22. januara: Skupština zabranjuje gradnju kolektora

Sjednica Skupštine opštine Zeta održaće se, po hitnom postupku, 22. januara, a na dnevnom redu biće predlog odluke o zabrani realizacije projekta izgradnje Sistema za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu




Foto: YouTube screenshot/Opština Golubovci

Predlagač odluke je Mihailo Asanović, predsjednik Opštine. U odluci, koja ima pet članova, navodi se da su se građani na opštinskom referendumu 14. decembra prošle godine većinski izjasnili protiv izgradnje sistema.

"Opština Zeta, njeni organi i javne službe neće davati saglasnosti, odobrenja, mišljenja niti preduzimati radnje koje bi omoguće realizaciju projekta na teritoriji opštine Zeta", navedeno je u članu 2 odluke.

 Članom 3 odluke predsjednik Opštine se obavezuje da o rezultatima referenduma i sadržini odluke obavijesti Vladu, Glavni grad i nadležne državne organe.

"Ova odluka izražava neposrednu volju građana Zete iskazane na referendumu i obavezujuća je za sve organe. Ukoliko bilo koji organ države vlasti, pravno ili fizičko lice, pokuša realizaciju projekta suprotno ovoj odluci, opština će pokrenuti sva raspoloživa pravna sredstva, uključujući upravne sporove, krivične prijave, ustavne inicijative i međunarodne pravne mehanizme radi zaštite interesa, zdravlja i života građana Zete koji bi izradom ovog projekta bili ugroženi",  navedeno je u članovima 4 i 5.

U obrazloženju odluke je navedeno da Ustav Crne Gore u članu 23 jemči pravo svakog lica na zdravu životnu sredinu i obavezuje državu, kao i organe lokalne samouprave, da obezbijede uslove za njegovo ostvarivanje.

"Članom 45 Ustava garantuje se pravo građana da neposredno učestvuju u vršenju vlasti, uključujući i odlučivanje putem referenduma. Referendum predstavlja najviši izraz suvereniteta građana na lokalnom nivou, a volja građana iskazana na zakonito sprovedenom referendumu obavezujuća je za sve organe lokalne vlasti. Svako postupanje suprotno jasno izraženoj referendumskoj volji predstavljalo bi povredu ustavnog prava građana na učešće u vršenju vlasti, kao i povredu principa demokratije i vladavine prava iz člana 1 Ustava. Ustav u članu 113 jemči pravo na lokalnu samoupravu, dok se članom 114 propisuje da opština samostalno vrši poslove od neposrednog interesa za lokalno stanovništvo", piše u dokumentu.

 
U obrazloženju se navodi da donošenjem ove odluke SO ne preuzima nadležnosti državnih organa, već konstatuje rezultate referenduma i obezbjeđuje njihovu primjenu na teritoriji opštine.

"Crna Gora je potpisnica i međunarodnih ugovora koji garantuju pravo javnosti na učešće u odlučivanju o pitanjima koja se tiču životne sredine uključujući Konvenciju o pristupu informacijama, učešću javnosti u donošenju odluka i pristupu pravdu u pitanjima životne sredine (Arhunska konvencija) koja je sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka i ima primat u odnosu na domaće zakonodavstvo",  piše u odluci.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Knežević Milatoviću: Da li Crna Gora poštuje pravo građana Srbije na samoopredjeljenje

Utorak, 20.01.2026 | 12:11

Lider Demokratske narodne partije DNP Milan Knežević reagovao je na današnju izjavu predsjednika države Jakova Milatovića koji je kazao da Crna Gora poštuje građana Grenlanda na samoodređenje.

FOTO: Tramp objavio privatne prepiske: Makron predložio večeru G7 sa Rusijom i pitao za Grenland

Utorak, 20.01.2026 | 11:35

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp ponovo je uzburkao diplomatske odnose objavom privatne prepiske na društvenoj mreži Truth Social. Ovoga puta, Tramp je podijelio snimak ekrana poruke koju mu je, kako tvrdi, poslao francuski predsjednik Emanuel Makron, a u kojoj se otvoreno dovodi u pitanje američki stav prema Grenlandu.

Kina potvrdila da je dobila Trampovu ponudu da se pridruži Odboru za mir

Utorak, 20.01.2026 | 11:27

Kina je potvrdila danas da je pozvana da se pridruži "Odboru za mir" američkog predsjednika Donalda Trampa, ali nije saopštila da li će prihvatiti poziv da podrži njegovu ideju o globalnoj inicijativi usmjerenoj ka rješavanju oružanih sukoba.

Radević odgovorio Ćoroviću: Nije vam smetalo kada ste ušli u Vladu sa „četnicima“

Utorak, 20.01.2026 | 11:15

Jasminu Čoroviću i njegovoj stranci (BS) nije smetalo kada su ušli u Vladu sa „četnicima“. Tada, očigledno, nije bilo nikakvih prepreka, jer su lični i politički interesi bili ispred svega ostalog, saopštio je generalni sekretar Slobodne Crne Gore Boban Radević.

Krstović: Još nema predloga DNP-a, izvršna vlast grada radi koherentno

Utorak, 20.01.2026 | 11:03

Šef Odborničkog kluba Pokreta za Podgoricu Miloš Krstović ističe da je odluka DNP-a da uskrate podršku gradonačelniku Saši Mujoviću jednim dijelom nastala zbog dešavanja u Botunu, ali konkretni razlozi će biti poznati i jasniji kada taj predlog dođe do Skupštine Glavnog grada. O njoj će se taj klub odbornika izjasniti kada bude i formalizovana. Smatra da je dodatni dijalog potreban i da se Vlada mora više uključiti u rješavanje problema sa postrojenjem u Botunu.

Opština Zeta: Mujović da se hitno izjasni da li je i u kom svojstvu nudio podizvođačke poslove Botunjanima

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 12:36

Opština Zeta pozvala je gradonačelnika Glavnog grada Podgorice Sašu Mujovića da se hitno izjasni da li je i u kojem svojstvu nudio podizvođačke poslove mještanima Botuna i ako jeste na osnovu kojeg zakona je to činio u ime turske Kuzu grupe koja pokušava na zetskoj teritoriji izgraditi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.

Na plivanju za Časni krst pjevali četničke pjesme: “Izvidnica, izvidnica Pavla Đurišića…”, “Sve su straže đenerala Draže, a patrole Kalabić Nikole”…

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 14:31

Okupljeni na jutrošnjem događaju na kome se u Podgorici plivalo za Časni krst povodom crkvenog praznika Bogojavljenje, pjevale su se četničke pjesmu.

Huter: Vanredni izbori jedino rješenje

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 17:13

Od samog konstituisanja, jedina konstanta aktuelne parlamentarne većine jeste njena nefunkcionalnost, neodgovornost i nesposobnost da se bavi pitanjima od suštinskog značaja za građane Crne Gore. To je u intervjuu za Portal Analitika ocijenio poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Oskar Huter.  

Putin se okupao na Bogojavljenje: Prekrstio se i tri puta uronio u ledenu vodu

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 13:46

Predsjednik Rusije Vladimir Putin se tradicionalno okupao u ledenoj vodi povodom pravoslavnog praznika Bogojavljenje, piše Klix.

Mujović: Nema privilegovanih ni onih od kojih se treba sklanjati

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 15:10

Mujović istakao.

Horoskopski znaci koji će u februaru imati najveće sreće s novcem

Utorak, 20.01.2026 | 12:28

Februar 2026. finansijski je sve samo ne neutralan. Mesec je obeležen promenama, novim pravcima zarade i važnim odlukama. Sunce do 18. februara boravi u Vodoliji, a zatim ulazi u Ribe, dok su Mars, Merkur i Venera početkom meseca takođe u ovom znaku, naglašavajući umrežavanje, saradnju i drugačije poslovne modele, piše atma.hr.

Knežević Milatoviću: Da li Crna Gora poštuje pravo građana Srbije na samoopredjeljenje

Utorak, 20.01.2026 | 12:11

Lider Demokratske narodne partije DNP Milan Knežević reagovao je na današnju izjavu predsjednika države Jakova Milatovića koji je kazao da Crna Gora poštuje građana Grenlanda na samoodređenje.

Na Aerodromu Podgorica danas vježba iz domena bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva

Utorak, 20.01.2026 | 12:11

Tokom pauze u saobraćaju na Aerodromu Podgorica između 12 i 13 sati održaće se vježba iz domena bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva koju sprovodi aerodromska Služba bezbjednosti u saradnji sa Upravom policije, saopštili su iz Aerodroma Crne Gore.

MUP: Rok za prijavu na javni poziv za zapošljavanje u Upravi policije produžen do 10. februara

Utorak, 20.01.2026 | 12:04

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) saopštili su da je do 10. februara produžen rok za prijavu kandidata na Javni poziv za zapošljavanje policijskih službenika.

Presuda Osnovnog suda: Radulović nije falsifikovao ispravu

Utorak, 20.01.2026 | 12:00

Zamjenik izvršnog direktora Aerodroma Petar Radulović nije falsifikovao ispravu koju je priložio kada je konkurisao za tu funkciju prije četiri godine.

Podgorica želi da vrati putnike iz Tirane

Utorak, 20.01.2026 | 11:54

Aerodrom Podgorica očekuje da će im otvaranje baze kompanije Wizz Air u crnogorskom glavnom gradu pomoći da vrate dio od 140.000 crnogorskih državljana koji su tokom 2025. godine koristili brzorastući Aerodrom Tirana.

FK Stari aerodrom i Dinamo Zagreb potpisali sporazum o saradnji

Utorak, 20.01.2026 | 11:45

FK Stari aerodrom i GNK Dinamo Zagreb ozvaničili su saradnju potpisivanjem ugovora na Maksimiru, čime je napravljen značajan korak u razvoju kluba iz Podgorice i njegovih mlađih kategorija.

Apelacioni sud o ostavci Moštrokol: Poštovanje prava i privatnosti

Utorak, 20.01.2026 | 11:42

Lični i profesionalni razlozi sutkinje Vesne Moštrokol, kao i statusna pitanja koja se tiču njenog angažmana u konkretnom vijeću, pitanja koja uživaju odgovarajući stepen zaštite privatnosti i dostojanstva sudijske funkcije, saopšteno je iz Apelacionog suda Crne Gore.

FOTO: Tramp objavio privatne prepiske: Makron predložio večeru G7 sa Rusijom i pitao za Grenland

Utorak, 20.01.2026 | 11:35

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp ponovo je uzburkao diplomatske odnose objavom privatne prepiske na društvenoj mreži Truth Social. Ovoga puta, Tramp je podijelio snimak ekrana poruke koju mu je, kako tvrdi, poslao francuski predsjednik Emanuel Makron, a u kojoj se otvoreno dovodi u pitanje američki stav prema Grenlandu.

Kina potvrdila da je dobila Trampovu ponudu da se pridruži Odboru za mir

Utorak, 20.01.2026 | 11:27

Kina je potvrdila danas da je pozvana da se pridruži "Odboru za mir" američkog predsjednika Donalda Trampa, ali nije saopštila da li će prihvatiti poziv da podrži njegovu ideju o globalnoj inicijativi usmjerenoj ka rješavanju oružanih sukoba.