Ponedjeljak, 26.01.2026 | 16:47
IZVOR: dan.co.me

Ova navika može negativno uticati na razvoj govora vašeg djeteta

Mnogi roditelji dozvoljavaju svojoj djeci da koriste mobilne uređaje, ali je važno pratiti koliko vremena provode s njima jer ukoliko pretjerujete to može negativno uticati na njihov razvoj, između ostalog i na govor.




Foto: Ilustracija /Pixabay

Bebe i mala djeca se često brže smire kada im roditelji pokažu ekran mobilnog ili drugih uređaja. Ekran je postao neka vrsta sredstva za smirenje. Međutim, stručnjaci upozoravaju da to nije pravi način za razvoj djece i da previše vremena provedenog ispred ekrana može negativno uticati na njihov napredak.

Dok mnogi roditelji smatraju da jarke boje i pokretne slike na ekranima privlače pažnju djece, stručnjaci upozoravaju da to nije dobar način učenja. Nedavna studija je pokazala da je među djecom koja kreću u školu sve više one kojoj nedostaju osnovne vještine, poput sposobnosti govora, razumijevanja riječi i pravilnog korištenja knjiga. Istraživanje je takođe otkrilo da 32 posto djece ne može držati olovku ili bojicu zbog nedostatka mišićne snage i slabo razvijenih motoričkih sposobnosti.

Psiholog dr. Aric Sigman za britanski Mirror je kazao da roditelji često koriste ekrane zbog preopterećenosti poslom i nedostatka porodične podrške.

"Učenje djece korištenju tehnologije od malih nogu nije dokazano korisnim", dodaje on.

Stručnjaci za razvoj djeteta naglašavaju da djeca trebaju naučiti kako se socijalizovati i razvijati jezičke vještine kroz interakciju s odraslima i vršnjacima, a ne kroz pasivno vrijeme provedeno pred ekranima. Ako djeca provode previše vremena ispred ekrana, bez kvalitetne interakcije s roditeljima, to može negativno uticati na njihov razvoj.

Istraživanja pokazuju, između ostalog, da su djeca zbunjena i pod stresom kada roditelji previše gledaju u svoje telefone, te da gubitak veze može imati dugoročne posljedice na dječji osjećaj sigurnosti i socijalne vještine. Iako je olakšanje kada mala djeca prestanu plakati kada dobiju mobilni uređaj, brzo propuštaju važnu priliku da nauče samoregulaciju emocija, što je ključno za njihove buduće uspješne i srećne veze.

"Roditelji bi trebali slijediti savjete Svjetske zdravstvene organizacije i ograničiti vrijeme provedeno pred ekranima za djecu mlađu od dvije godine", kaže psiholog.

Neke zemlje, poput Švedske, već su uvele jasne smjernice za roditelje. Dodaje da je najbolji poklon, umjesto da se djeci pokloni mobilni uređaj ili laptop, zapravo njihovo vrijeme i podrška za njihove mališane.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Popularne namirnice koje svakodnevno jedemo mogu oštetiti zube i povećati rizik od karijesa

Subota, 07.03.2026 | 16:02

Očuvanje zdravlja zuba ne zavisi samo od redovnog pranja i čišćenja - način ishrane igra podjednako važnu ulogu. Određene namirnice i pića mogu oštetiti zubnu gleđ, povećati rizik od karijesa i izazvati probleme s desnima.

Poreska uprava: Rok za predaju PD prijava i finansijskih iskaza pomjeren do 24. aprila

Petak, 13.03.2026 | 15:03

Iz Poreske uprave danas su saopštili da je rok za predaju finansijskih iskaza i prijava poreza na dobit pravnih lica produžen, zbog, kako su naveli, nastojanja da u koordinaciji sa izvođačem novog informacionog sistema omoguće nesmetano funkcionisanje elektronskog servisa za podnošenje poreskih prijava i ostalih dokumenata putem portala IRMS.

Usvojen Program obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti

Petak, 13.03.2026 | 15:01

Na sjednici Odbora za organizaciju obilježavanja dvadesetogodišnjice obnove nezavisnosti Crne Gore, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, razmatran je Program obilježavanja državnog jubileja, koji je pripremilo Koordinaciono tijelo zaduženo za organizaciju aktivnosti.

Šibalić 20. na debiju

Petak, 13.03.2026 | 14:43

Crnogorski snouborder Andrej Šibalić na posljednjem, 20. mjestu završio je debitantski nastup na Zimskim paraolimpijskim igrama u Kortini d’ Ampeco.

NSD Budva: DPS i sluga Jovanović gaze izbornu volju

Petak, 13.03.2026 | 14:39

OIK u Budvi ne djeluje kao nezavisno izborno tijelo, već kao produžena ruka DPS-a i poslušnika iz takozvane grupacije „Budva, naš grad“, koja se koristi za političke obračune i opstrukcije. To nije iznenađenje, jer je formirana suprotno Zakonu o izboru odbornika i poslanika, što potvrđuje i mišljenje Državne izborne komisije – bez predstavnika NSD-a, SNP-a i DNP-a - saopštili su iz NSD-a Budva.

Dukaj: Lokalna samouprava mora biti motor ekonomskog razvoja

Petak, 13.03.2026 | 14:32

“Crna Gora ima istorijsku šansu da postane prva naredna članica Evropske unije. Da bismo to ostvarili, potrebne su osnažene lokalne samouprave koje stvaraju povoljan ambijent za razvoj privrede i kvalitetniji život građana”, poručio je ministar

Tri automobila oštećena u požaru u Bijelom Polju

Petak, 13.03.2026 | 14:31

U požaru koji se jutros dogodio u bjelopoljskom naselju Rasadnik, oštećena su tri automobila, prenosi Radio Bijelo Polje.

Mladić pao sa četvrtog sprata studentskog doma u Kotoru, teško povrijeđen

Petak, 13.03.2026 | 14:29

Brucoš iz Bileće (19), student Pomorskog fakullteta u Kotoru, teško je povrijeđen prilikom pada sa četvrtog sprata studentskog doma "Spasić-Mašera" u tom gradu, saznaju "Vijesti".

Ivanović sa Kiz: Stejt department spreman da se partnerski odnosi dvije zemlje dodatno unaprijede

Petak, 13.03.2026 | 14:20

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović primio je danas u nastupnu posjetu otpravnika poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majkla Kiza.

DPS Berane: Vlast planira drastično da poveća cijene komunalnih usluga

Petak, 13.03.2026 | 14:11

Vlast planira drastično da poveća cijene komunalnih usluga, saopštio je Klub odbornika DPS Berane.

Bratić: Ne radujem se previše, borba nije gotova

Petak, 13.03.2026 | 14:02

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić oglasila se nakon što joj je ukinut kućni pritvor.