Četvrtak, 05.02.2026 | 08:33
IZVOR: index.hr

Koliko je zdravo piti ujutru toplu vodu

Novi viralni trend na društvenim mrežama podstiče ispijanje tople vode, inspirisan višestovjekovnim praksama kineske tradicionalne medicine.




Foto: Ilustracija /Pixabay

Pokret je stekao popularnost na TikToku, gdje ljubitelji zdravog načina života tvrde da im topla voda pomaže u regulisanju varenja, mršavljenju i eliminaciji toksina.

Preporučuje se da se dan započne toplom vodom, biljnim čajem ili supom od kostiju radi optimalnog zdravlja.

Zdravstveni stručnjaci saglasni su da je hidratacija izuzetno važna, bez obzira na temperaturu vode. Ipak, ističu da topla voda može biti nježnija za digestivni sistem.

„Sa nutritivnog stanovišta, pijenje tople vode može imati određene prednosti. Osim što pruža osjećaj prijatnosti, može pomoći u podsticanju varenja i boljoj hidrataciji“, objasnila je registrovana dijetetičarka Kristen Karli iz Arizone.

Ipak, napominje da ne postoje naučni dokazi da topla voda direktno jača imunitet ili detoksikuje organizam.

Slično mišljenje ima i nutricionistkinja Nikol Kuko, koja potvrđuje da topla voda podstiče cirkulaciju, olakšava varenje i doprinosi hidrataciji.

„Iako se nekima čini kao novi trend, ova praksa je dio kineske tradicionalne medicine i indijske ajurvede već vjekovima“, kaže Kuko.

Dodaje da toplota može opustiti mišiće, proširiti krvne sudove i time poboljšati protok krvi. „To istovremeno može imati pozitivan efekat i na nervni sistem“, navela je.

Prednosti za digestivni sistem

Topla voda može imati blagotvoran uticaj i na rad crijeva.

„Generalno opušta crijevni trakt, želudac i mišiće digestivnog sistema, što može ublažiti zatvor. To je jedan od razloga zašto mnogi biraju da piju toplu vodu upravo ujutru“, kaže Kuko.

Doktorka Snehal Smart istakla je da voda, bez obzira na temperaturu, ima ključnu ulogu u regulisanju tjelesne temperature, ravnoteži elektrolita, varenju i izlučivanju toksina putem urina i znoja.

Ipak, jutarnje ispijanje tople vode može pomoći u rehidrataciji organizma nakon sna. „Topla voda je generalno nježnija za želudac od hladne“, dodala je.

Takođe navodi da para iz tople vode može pomoći kod zapušenog nosa, a njena konzumacija može ublažiti suvoću grla, podstaći opuštanje i olakšati san. Međutim, dr Smart naglašava da trenutno ne postoje naučni dokazi koji bi potvrdili nadmoć tople vode u odnosu na hladnu.

Važnost hidratacije

Voda ima ključnu ulogu u gotovo svim tjelesnim funkcijama. Prema navodima zdravstvenih institucija, neophodna je za dobro varenje, uklanjanje otpadnih materija iz tijela, pravilno funkcionisanje zglobova i rasterećenje kostiju.

Kako pravilno piti toplu vodu?

Ako odlučite da isprobate ovu praksu, preporučuje se konzumiranje vode temperature između 12 i 22 stepena Celzijusa. Sve iznad toga može izazvati opekotine sluzokože i usne duplje.

Biljni čajevi takođe mogu biti dobar izbor, a najčešće se preporučuju čajevi od hibiskusa, kamilice i đumbira zbog svog protivupalnog i imunološkog dejstva.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U Tivtu zapaljeno vozilo sveštenika Mijajla Backovića

Srijeda, 04.02.2026 | 11:02

"Rendž rover" beogradskih tablica koji koristi sveštenik Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC) Mijajlo Backović zapaljen je sinoć u Tivtu, saznaju "Vijesti" iz više izvora.

Nakon krađe kutije: Porodica osumnjičenog vratila novac i donirala za liječenje dječaka

Srijeda, 04.02.2026 | 13:07

Porodica Beranca J.P. (27) koji je osumnjičen da je ukrao humanitarnu kutiju iz jednog beranskog kafića, nadoknadila je sva otuđena novčana sredstva i dodatno donirala za liječenje dječaka Vjekoslava Ivanovića.

U Beogradu uhapšen crnogorski državljanin osumnjičen za pokušaj ubistva

Srijeda, 04.02.2026 | 12:13

Pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, Trećeg odeljenja Uprave kriminalističke policije, u koordinaciji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, rasvetlili su krivično djelo teško ubistvo u pokušaju i uhapsili državljanina Crne Gore V. M. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično djelo, navodi MUP u saopštenju, prenosi N1 Beograd.

Svjetski dan borbe protiv raka: Fondacija „Budi human“ u posljednjoj deceniji pomogla 50 djece oboljele od karcinoma

Srijeda, 04.02.2026 | 12:17

Svjetski dan borbe protiv karcinoma, koji se obilježava svakog 4. februara širom svijeta pod okriljem Unije za međunarodnu kontrolu raka (UICC), snažan je podsjetnik da borba protiv malignih bolesti nije samo medicinski, već i društveni izazov. Kroz podizanje svijesti, edukaciju i zajedničko djelovanje pojedinaca, institucija i zajednica, ovaj dan poziva na solidarnost i odgovornost prema onima koji vode najteže bitke. 

Krunić: Provjeravali smo navode o Miloviću i kupovini banke, Katnić nije tražio da se nešto mijenja u korist klanova

Srijeda, 04.02.2026 | 11:09

Pred podgoričkim Višim sudom saslušanjem svjedoka danas je nastavljeno suđenje bivšem funkcioneru Uprave policije Zoranu Lazoviću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću i specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću.

Policijska akcija u Beranama: Pronađeno oružje, municija i tablete

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:55

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u Beranama od dvije osobe oduzela lovačku pušku, gasni pištolj, municiju, djelove od oružja, noževe i tablete.

U Plavu uhapšen maloljetnik zbog sumnje da je ukrao dva vozila

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:51

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“, Odjeljenja bezbjednosti Plav, uhapsili su maloljetnika iz tog grada zbog sumnje da je izvršio krivično djelo oduzimanje vozila, saopšteno je iz Uprave policije..

Jokiću saopštili da je ispisao istoriju – Pogledajte njegovu reakciju (VIDEO)

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:50

ikola Jokić napravio je još jedan korak ka vječnosti.

Vučević: DPS iznosi neistine, cijene ljekova nijesu uvećane

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:45

Poslanica Evrope sad Dragana Vučević kaže kako iz Demokratske partije socijalista iznose neistine kada govore da su cijene ljekova uvećane.

Klikovac: Natkrivanje bazena u Podgorici košta skoro koliko i gradnja olimpijskog u Mostaru

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:41

Šef Kluba odbornika Demokratske partije socijalista u podgoričkom parlamentu Andrija Klikovac pita se kako to da natkrivanje bazena u glavnom gradu, prema tenderu koji je raspisalo Ministarstvo javne uprave, košta 10,5 miliona eura.

Nikolić: Crnoj Gori treba jača podrška saveznika da se odupre destabilizaciji njenog evropskog puta

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:33

Brzo učlanjenje Crne Gore u EU predstavljalo bi ozbiljan vrijednosni i ideološki udarac za Moskvu i Beograd, poručio je šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić u govoru na bezbjednosnom forumu “Ulaganje 5% u zajedničku odbranu i posvećenost partnerstvu sa SAD”, koji se održava u Kongresu Sjedinjenih Država.

Oduzete dvije puške od Nikšićanina

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:29

Jedna bez važeće dokumentacije, dok se druga prema evidencijama vodi na ime druge osob

Pejović: Nadamo se da ubuduće Milatović neće praviti “pozorište u kući” sa evropskim zakonima

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:27

Odluka predsjednika Jakova Milatovića da potpiše usvojene zakone koji su prošli filtere skupštinskih odbora i briselske administracije predstavlja racionalan potez, kazao je Boris Pejović generalni sekretar Pokreta Evropa sad.

Nova studija: Jupiter nije onoliko velik koliko smo mislili

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:22

Jupiter je manji i spljošteniji nego što su naučnici ranije mislili, pokazuju nova merenja ovog gasovitog diva.

Ibrahimović u Vašingtonu: Potvrđeno snažno partnerstvo Crne Gore i SAD

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:13

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović tokom prvog dana boravka u Vašingtonu održao je više bilateralnih sastanaka sa predstavnicima američkog Kongresa i Stejt Departmenta, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.