Nedjelja, 08.02.2026 | 15:11
IZVOR: Rtcg.me

"Patrola CG": Ne podstičemo kršenje propisa, već bezbjednost u saobraćaju

Iz Viber zajednice "Patrola CG" odgovorili su na tvrdnju saobraćajnog inženjera Vladimira Ilića, koji je u intervjuu za RTV Podgorica kazao da dijeljenje lokacija policijskih patrola u Viber grupama može imati ozbiljne posljedice po bezbjednost učesnika u saobraćaju.




Foto: Kolektiv.me

"Prije svega, važno je istaći da je primarni i dominantni sadržaj Viber zajednice „Patrola CG“ informisanje građana o saobraćajnim nezgodama, gužvama, zastojima, blokadama puteva, vremenskim nepogodama i drugim rizičnim situacijama na putu. Upravo takve informacije, koje se dijele u realnom vremenu, svakodnevno pomažu hiljadama vozača da izbjegnu opasne dionice, prilagode vožnju uslovima na putu i donesu bezbjednije odluke u saobraćaju", kazali su.

Ističu da je njihova zajednica, koja okuplja desetine hiljada građana širom Crne Gore, prije svega društveno korisna grupa "čiji je cilj unapređenje informisanosti i bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju".

"Informacije o prisustvu policijskih patrola nijesu ni jedini ni dominantni sadržaj grupe, niti se dijele sa ciljem podsticanja kršenja saobraćajnih propisa. Naprotiv, u praksi često imaju preventivni efekat, jer veliki broj vozača upravo tada smanjuje brzinu i vozi opreznije. Podsjećamo i da se slične informacije već godinama plasiraju putem radio-emisija i pojedinih medija, bez jasno definisanih granica ili zvaničnih smjernica", pojašnjavaju.

Podsjećaju da su brojni mediji i portali upravo iz te grupe preuzimali prve informacije o saobraćajnim nezgodama, višesatnim blokadama i vanrednim situacijama na putevima, čime je "Patrola CG", kako su kazali, postala relevantan i prepoznat kanal brzog informisanja javnosti.

Dodaju da oglasi u grupi služe isključivo radi obezbjeđivanja sredstava za organizovanje GIVEAWAY akcija i poklona za članove – građane, bez ikakve lične finansijske koristi administratora.

"Smatramo važnim da podsjetimo i na humanitarne aktivnosti koje je grupa sprovodila tokom pandemije COVID-19, ali i u periodu nakon toga, kada su članovi, potpuno volonterski, pomagali u obezbjeđivanju ljekova, hrane i osnovnih životnih potrepština građanima koji su se obraćali za pomoć", navode iz "Patrole".

Oni su istakli da dijele zabrinutost zbog alarmantnog broja saobraćajnih nezgoda i stradalih lica.

"Međutim, uzroci tog problema su jasno prepoznati — vožnja pod dejstvom alkohola, neprilagođena brzina i nepoštovanje saobraćajnih propisa — i ne mogu se pojednostavljeno svoditi na postojanje digitalnih zajednica koje prvenstveno služe informisanju i pomoći građanima", kazali su.

Poručuju da su otvoreni za dijalog i saradnju sa institucijama, medijima i stručnom javnošću, "jer nam je zajednički cilj bezbjedniji saobraćaj i spašeni ljudski životi".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Krivična prijava protiv Beranca: Policija pronašla pola kilograma eksploziva, pištolj, municiju

Nedjelja, 08.02.2026 | 16:19

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”, Odjeljenja bezbjednosti Berane su shodno planskim aktivnostima sprovodili pojačane aktivnosti u cilju suzbijanja držanja oružja u ilegalnom posjedu, te su nakon sprovedenih vještačenja u Forenzičkom centru u Danilovgradu podnijeli krivičnu prijavu protiv R.A. iz Berana, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Lokalni voz kasnio zbog saobraćajnih razloga

Nedjelja, 08.02.2026 | 15:28

Voz za Podgoricu, koji je trebalo po redu vožnje da krene u 9,23 sata iz Bara, stanicu je napustio, bez ikakvog objašnjenja putnicima, tek oko 9,40. Kako prenosi Bar info, taj isti lokalni voz je morao da čeka dolazak drugog voza iz pravca Podgorice, pa je čekao na stanici u Sutomoru još dvadesetak minuta.

U Kotoru pojačane kontrole saobraćaja i ugostiteljskih objekata

Nedjelja, 08.02.2026 | 14:58

U Kotoru su sprovedene pojačane kontrole saobraćaja i ugostiteljskih objekata, saopštila je Uprava policije.

Podgorica: Ronioci tragaju za osobom ili više njih koja je automobilom sletjela u Moraču

Nedjelja, 08.02.2026 | 14:49

U rijeci Morači, kod mosta Luča u Podgorici, u toku je izuzetno zahtjevna i opasna potraga za osobom ili više njih koja je sinoć automobilom sletjela u nabujalu rijeku, dok ronioci djeluju u uslovima snažne struje, minimalne vidljivosti i ozbiljnih bezbjednosnih rizika, kazao je CdM-u direktor Regionalnog centra Bijela Danilo Mijajlović.

Porodica Drite Tafe tužila KCCG

Subota, 07.02.2026 | 17:30

Članovi uže porodice preminule Drite Tafić (Tafa), juče su preko advokata Liridona Sefe, podnijeli tužbu Osnovnom sudu u Ulcinju protiv Kliničkog centra Crne Gore, radi naknade nematerijalne štete povodom smrti bliskog lica, prenosi Radio Bar. Uz tužbu, priložen je nalaz i mišljenje Komisije za vanrednu eksternu provjeru Ljekarske komore Slovenije od 26. avgusta, sačinjen na osnovu inicijative Ministarstva zdravlja Crne Gore.

Opštinama ostaje novac koji su nezakonito uzele

Subota, 07.02.2026 | 19:17

Ustavni sud donio odluku da je porez nezakonit, ali sa objavom čekao izmjenu zakona. Građani i drugi obveznici, kojima su od 2019. godine opštine naplaćivale porez na nepokretnost na "objekte u izgradnji" i "druge objekte", nemaju pravo na povraćaj.

Bulatović PES-u: Ne tražite ostavke od onih koje nijeste birali

Subota, 07.02.2026 | 17:01

Predsjednik Kluba odbornika Demokratske narodne partije u Skupštini Glavnog grada Vladimir Bulatović poručio je odbornicima Pokreta Evropa sad da nemaju legitimitet da traže ostavke od neposredno izabranih predstavnika građana, dok istovremeno, kako navodi, pokušavaju da zadrže na čelu grada čovjeka koji je izgubio većinu u lokalnom parlamentu.

VOLI je protiv radne nedjelje i neće raditi dok se ne postigne zajedničko rješenje

Subota, 07.02.2026 | 22:15

Pored činjenice da je rad nedjeljom zakonski omogućen, Voli neće raditi dok se ne postigne zajedničko rješenje, saopšteno je iz ove kompanije.

Šaranović: Znamo ko je bio logistička podrška bjekstva Medenice, u ponedjeljak sastanak sa Spajićem

Subota, 07.02.2026 | 21:50

Ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, gostovao je na Prvoj televiziji. Na početku je govorio o bjeguncima Milošu Medenici i Lidiji Mitrović i napravio jasnu distinkciju između ova dva slučaja jer je jedina sličnost što su oba lica nedostupna nadležnim organima, prenosi Pobjeda.

Crna Gora sa tri šampiona i sedam medalja završila nastup na EP

Nedjelja, 08.02.2026 | 16:37

Karate reprezentacija Crne Gore sa tri zlatne i po dvije srebrne i bronzane medalje završila je nastup na Evropskom prvenstvu za kadete, juniore i mlađe seniore u Limasolu.

Kabineta Milatovića: Ko blokira izbor sudija Ustavnog suda, blokira put Crne Gore ka EU

Nedjelja, 08.02.2026 | 16:26

Ko blokira izbor sudija Ustavnog suda, blokira put Crne Gore ka EU, saopštio je Kabineta Predsjednika Crne Gore.

Bečić: Ide se ka rješavanju najvećeg problema i izvora mnogih problema Zete i njenih građana

Nedjelja, 08.02.2026 | 16:21

Povodom 8. februara, Dana opštine Zeta, građankama i građanima Zete i njihovim izabranim predstavnicima, upućujem čestitke, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku.

Krivična prijava protiv Beranca: Policija pronašla pola kilograma eksploziva, pištolj, municiju

Nedjelja, 08.02.2026 | 16:19

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”, Odjeljenja bezbjednosti Berane su shodno planskim aktivnostima sprovodili pojačane aktivnosti u cilju suzbijanja držanja oružja u ilegalnom posjedu, te su nakon sprovedenih vještačenja u Forenzičkom centru u Danilovgradu podnijeli krivičnu prijavu protiv R.A. iz Berana, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

SNP: Osuda prijetnji pogonom iz Crne Gore upućenih poslanici Slađani Kaluđerović

Nedjelja, 08.02.2026 | 16:00

Socijalistička narodna partija najoštrije osuđuje šovinističke i otvoreno prijeteće poruke upućene poslanici Slađani Kaluđerović.

SNP Podgorica SEP-u: Odgovorite ko je ubio Duška Jovanovića

Nedjelja, 08.02.2026 | 15:46

Iz Socijalističke narodne partije (SNP) reagovali su na današnje saopštenje Stranke evropskog progresa (SEP) da se poruke o izlasku SNP-a iz podgoričke vlasti šalju se sa zadatkom i očigledno po instrukciji. Oni su upitali SNP, da li bi ova partija izašla i iz državne vlasti, ukoliko SEP uđe u upravljanje Glavnim gradom.

Veliki derbi u Morači: Budućnost želi pobjedu protiv Zvezde

Nedjelja, 08.02.2026 | 15:30

Košarkaši Budućnost Volija su prije sedam dana osigurali prvo mjesto u grupi B pred početak Top 8 faze ABA lige, ali novi format takmičenja čini da je svaka utakmica bitna jer se bodovi prenose u narednu rundu.

Lokalni voz kasnio zbog saobraćajnih razloga

Nedjelja, 08.02.2026 | 15:28

Voz za Podgoricu, koji je trebalo po redu vožnje da krene u 9,23 sata iz Bara, stanicu je napustio, bez ikakvog objašnjenja putnicima, tek oko 9,40. Kako prenosi Bar info, taj isti lokalni voz je morao da čeka dolazak drugog voza iz pravca Podgorice, pa je čekao na stanici u Sutomoru još dvadesetak minuta.

Žakelj pred Zvezdu: Moraćemo da pristupimo utakmici pametno, sa mnogo energije i koncentracije

Nedjelja, 08.02.2026 | 15:21

Pred košarkašima Budućnost Volija su dva važna meča u kratkom roku, manje od 48 sati.

Šerifović podržala Milicu: Tijelo je još boli, duša je otvorenija više nego ikada

Nedjelja, 08.02.2026 | 15:17

Marija Šerifović javno je podržala mlađu koleginicu Milicu Todorović.