Nedjelja, 08.02.2026 | 16:26
IZVOR: Kolektiv.me

Kabineta Milatovića: Ko blokira izbor sudija Ustavnog suda, blokira put Crne Gore ka EU

Ko blokira izbor sudija Ustavnog suda, blokira put Crne Gore ka EU, saopštio je Kabineta Predsjednika Crne Gore.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore
 
"U posljednjim nedjeljama slušamo istu propagandu, ali istinu ipak znaju svi u Crnoj Gori i ne mogu je sakriti propagandom, a ona je da se mjesecima blokira izbor sudija Ustavnog suda, da se duže od godinu dana bježi od odgovornosti, da se neodgovorno igraju sa institucijama i da tako koče EU integracije - navodi se u saopštenju Kabineta.

Dodaju da znaju građani da su kočničari oni koji već skoro godinu dana blokiraju izbor sudije Ustavnog suda kojeg je predložio predsjednik.

"Zato od prvog dana tražimo poštovanje zakona i Ustava u radu svih institucija, pa makar to bili poslanici i Skupština, jer ne pristajemo da oni koji su usvojili 25 zakona za pola sata, bez čitanja, bez rasprave, bez elementarne pristojnosti prema građanima koji su ih birali, koče EU integracije neizborom sudija Ustavnog suda", ističu u saopštenju.

Poručuju da Evropska unija nije marketing. Evropska unija je sistem, pravila, procedure, nezavisne institucije, Ustavni sud koji radi, Vlada koja radi, Parlament koji radi.

"Zato je predsjednik Milatović zakazao vanrednu sjednicu Skupštine za 10. februar, da se glasa o izboru sudije Ustavnog suda. Da svi u Crnoj Gori vidimo ko zapravo koči evropske integracije u kontinuitetu, od netransparentnih ugovora sa UAE, rezolucije o Jasenovcu i bježanjem od odgovornosti za stanje u bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. U utorak je sve na poslanicima i na njihovim partijskim šefovima", poručuju i ddoaju:

Postoje tri scenarija:

- Prvi scenario: kao što se desilo u oktobru prošle godine, poslanici ne usvoje dnevni red i sjednica se ne održi. U oktobru prošle godine nije usvojen dnevni red zato što presudno nisu glasali poslanici vladajuće većine. Ponovo ćemo dobiti poruku da poslanici neće ni da rade ono što je njihov posao, ne žele ni da glasaju. To je zaustavljanje EU integracija.

- Drugi scenario: dnevni red se usvoji, ali sudija ne bude izabran. To je odluka kockanja i šarlatanstva na račun države. To je blokiranje EU integracija sa osmjehom pred kamerama i već viđenim frazama.

- Treći scenario: sjednica se održi i sudija bude izabran. To je jedini evropski scenario. To je signal posvećenosti EU integracijama. Ne možemo da završimo evropski posao, a da nam ključna institucija nije potpuno u funkciji. Ne možemo da ubijedimo bilo koga da smo ozbiljni ako Ustavni sud tretiramo kao polugu pritiska i platformu za trgovinu na političkoj pijaci.

"Ne možemo da pričamo o poglavljima 23 i 24, a da bježimo od elementarne obaveze da se obezbijedi funkcionalan Ustavni sud. Zato je ova vanredna sjednica koju je zakazao predsjednik Milatović test ozbiljnosti i odgovornosti Vlade, Skupštine i svakog poslanika. Mi, građani Crne Gore, dobićemo odgovor: hoćemo li u Evropu kao reformisana i uspješna država, ili nam je Evropa samo parola koja služi kao opravdanje za neodgovornost, nerad i neznanje", zaključuje u saopštenju Kabineta Predsjednika Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dijaspora i dalje van potpune evidencije

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:48

U Registar se još nije upisao ni približan broj iseljenika od ukupno 600.000, koliko se procjenjuje da ih ima.   

Objavljena nova anketa: Knežević ispred Spajića i Živkovića, Bečić na dnu liste

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:21

Najnovije istraživanje javnog mnjenja koje je sprovela kompanija Stars Up pokazuje da predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević trenutno ima najveći nivo povjerenja među političkim liderima obuhvaćenim analizom.

Danas podnose inicijativu za razrješenje Borovinić Bojović

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:44

Odbornici Stranke evropskog progresa, podnijeće danas inicijativu za razrješenje predsjednice Skupštine Glavnog grada Jelene Borovinić Bojović, navodeći da aktuelna vlast nema potrebnu većinu za funkcionisanje lokalnog parlamenta.

Đurović: Vanredni izbori usporili bi evropski put Crne Gore

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:32

Vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori usporili bi evropski put zemlje, ocijenila je za Newsmax Balkans televiziju nekadašnja crnogorska ministarka evropskih integracija Gordana Đurović.

Šahman: Manjine u vlasti nemaju partnerski nego sluganski odnos

Nedjelja, 05.04.2026 | 21:39

Čini mi se da su, kako lokalne, tako i državne vlasti pokazale jedan maćehinski odnos i nemar prema svojim građanima - ocijenio je predsjednik Bošnjačkog demokratskog pokreta Sead Šahman pošto su stanovnici Rožaja dva dana bili bez struje.

Dijaspora i dalje van potpune evidencije

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:48

U Registar se još nije upisao ni približan broj iseljenika od ukupno 600.000, koliko se procjenjuje da ih ima.   

Đoković zadržao četvrto mjesto na ATP listi, Alkaras i dalje prvi

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:48

Najbolji srpski teniser Novak Đoković zadržao je četvrto mjesto na najnovijoj ATP listi sa 4.720 bodova, dok je Španac Karlos Alkaras i dalje prvi sa 13.590 poena.

MUP: Produžen rok za podnošenje zahtjeva za produženje privremene zaštite osobama iz Ukrajine

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:24

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je saopštilo da se produžava rok za podnošenje zahtjeva za produženje privremene zaštite za osobe iz Ukrajine, shodno Odluci o odobravanju privremene zaštite licima iz Ukrajine (“Sl.list Crne Gore” broj 27/26), do 20. aprila.

Lažne dojave o bombama u Gimnaziji i Ekonomskoj školi u Podgorici

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:22

Dojave o bombama koje su jutros dobile podgorička Gimnazija “Slobodan Škerović” i Srednja ekonomska škola “Marko Vešović” bile su lažne, saopšteno je CdM-u iz policije.

Objavljena nova anketa: Knežević ispred Spajića i Živkovića, Bečić na dnu liste

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:21

Najnovije istraživanje javnog mnjenja koje je sprovela kompanija Stars Up pokazuje da predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević trenutno ima najveći nivo povjerenja među političkim liderima obuhvaćenim analizom.

Nišavić o postrojenju u Botunu: Završeno oko 20 odsto projekta

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:21

Direktor podgoričkog gradskog preduzeća "Vodovod i kanalizacija" Aleksandar Nišavić kazao je da je u toku izgradnja najvažnijih djelova sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu i da je završeno oko 20 odsto projekta.

Luka Dončić pomoć mora da potraži u Evropi, pokušava da riješi veliki problem

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 09:01

Sezona iz snova za Luku Dončića i Los Anđeles Lejkerse pretvorila se u pravu trku sa vremenom.

Danas podnose inicijativu za razrješenje Borovinić Bojović

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:44

Odbornici Stranke evropskog progresa, podnijeće danas inicijativu za razrješenje predsjednice Skupštine Glavnog grada Jelene Borovinić Bojović, navodeći da aktuelna vlast nema potrebnu većinu za funkcionisanje lokalnog parlamenta.

Đurović: Vanredni izbori usporili bi evropski put Crne Gore

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:32

Vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori usporili bi evropski put zemlje, ocijenila je za Newsmax Balkans televiziju nekadašnja crnogorska ministarka evropskih integracija Gordana Đurović.

Nikšić: Zadržana dvojica osumnjičenih zbog zelenaštva

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:28

Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, nakon saslušanja donio je rješenje o zadržavanju J.V. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo zelenaštvo i J.A. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo zelenaštvo putem pomaganja, saopšteno je iz tog tužilaštva.