Srijeda, 18.02.2026 | 19:28
IZVOR: rtcg.me

Milatović: Crna Gora i Srbija bliske i bratske države i kada ne mislimo isto

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da su Crna Gora i Srbija bliske i bratske države, čak i kada nemaju identične stavove o svim pitanjima, obraćajući se na svečanom prijemu povodom Dana državnosti Srbije – Sretenja.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

Milatović je istakao da Srbija ovim praznikom obilježava dvije velike ideje – slobodu i ustavnost.

„Sretenje nas podsjeća na 15. februar 1804. godine i na hrabrost da se ustankom započne borba za slobodu, i na 1835. godinu, na ideju da se sloboda uredi Ustavom i pravilima koja važe jednako za sve. Zato Sretenje afirmiše univerzalnu poruku – da je država snažna onda kada počiva na slobodi i vladavini prava“, kazao je Milatović.

Naglasio je da su Crna Gora i Srbija suverene i ravnopravne države, svaka sa svojim putem i odgovornošću prema građanima i susjedima.

„Mi smo dvije bliske, bratske zemlje. Povezuju nas porodice, prijateljstva, uspomene i svakodnevni život – i ta veza se najbolje ogleda u ljudima koji svakog dana prelaze granicu ne kao prepreku, već kao mjesto susreta gdje rade, uče, putuju, liječe se, posjećuju rodbinu, prijatelje, kumove, idu na odmor i stvaraju“, naveo je Milatović.

Istovremeno je poručio da bratski odnosi ne podrazumijevaju nužno saglasnost o svim pitanjima.

„Imati bratske odnose ne znači misliti isto o svemu, niti prećutati kada se ne slažemo. Bratstvo među državama je obostrano poštovanje. Uvažavanje. I sigurnost da se naši odnosi ne grade na dnevnoj politici, niti na tome ko je trenutno na vlasti, već na dostojanstvu, zajedničkom interesu naših građana, kao i na stabilnosti našeg regiona“, kazao je Milatović.

Govoreći o regionalnim prilikama, Milatović je ocijenio da je region predugo bio „talac velikih riječi, loših rezultata i nerazumljivih sukoba“, te da sadašnja generacija ima istorijsku priliku da ga povede u bolju budućnost.

„Zato nam treba iskrena saradnja i mjerljivi rezultati – sigurnost radnog mjesta, bolja zdravstvena zaštita, kvalitetnije obrazovanje i institucije koje rade profesionalno“, poručio je Milatović.

Istakao je da je evropski put Crne Gore suštinski proces reformi, a ne formalnost.

„Evropski put za nas nije formalnost niti administrativni proces, već stvarne reforme koje grade modernu, uređenu i uspješnu državu. Ne zbog forme, već zbog suštine. I mi taj put ne vidimo kao nadmetanje“, rekao je Milatović.

Prema njegovim riječima, evropska budućnost Crne Gore nezamisliva je bez stabilnog i povezanog regiona, zbog čega je regionalna saradnja neraskidiv dio evropskih integracija.

„Kada gradimo povjerenje, jačamo ekonomsku saradnju, povezujemo infrastrukturu i suzbijamo kriminal, mi ne činimo uslugu jedni drugima. Mi radimo zajednički posao“, naveo je Milatović.

Dodao je da Zapadni Balkan može biti uspješna evropska priča samo ukoliko se svakodnevno ponaša u skladu s evropskim standardima.

„To znači da se sporovi ne rješavaju preko naslovnih strana. To znači da se istorija poštuje, ali da budućnost ne smije biti zarobljenik prošlosti. To znači da se različita mišljenja ne pretvaraju u podjele i neprijateljstva. I to, na kraju, znači da se čuva dostojanstvo svakog građanina“, istakao je Milatović.

On je poručio da Crna Gora želi da bude podrška Srbiji na njenom evropskom putu, kroz razmjenu iskustava i jačanje saradnje u oblastima ekonomije, energetike, saobraćaja, turizma, digitalnih usluga, obrazovanja i bezbjednosti.

„Organizovani kriminal ne poznaje granice“, upozorio je Milatović.

Zaključujući obraćanje, Milatović je naglasio da su dvije države bliske i kada se u stavovima razlikuju, te da je potrebna politika koja spaja.

„Sretenje nas podsjeća da su sloboda i ustavnost žive stvari, a ne uspomene. Da se sloboda ne podrazumijeva; da se svakog dana iznova potvrđuje odgovornošću. Da se Ustav ne čuva samo riječima, nego izgradnjom i povjerenjem u institucije“, rekao je Milatović.

Na kraju je uputio čestitku povodom praznika:

„Živjela Republika Srbija!
Živjela Crna Gora!
Živjelo prijateljstvo naših država i evropska budućnost našeg regiona!“

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Imamo ozbiljne operativne informacije da će zatvaranje poglavlja biti praćeno hibridnim djelovanjem iz dvije države regiona

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:14

Imamo ozbiljne bezbjednosne operativne informacije da će najavljeno zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, u koje su uključeni zvaničnici najmanje dvije države iz regiona, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Brisel razmatra zatvaranje četiri poglavlja

Četvrtak, 27.08.2026 | 12:01

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatraće 1. septembra nacrte pozicija za zatvaranje četiri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 14 (transportna politika), 12 (bezbjednost hrane), 18 (statistika) i 19 (socijalna politika i zapošljavanje), prenosi RTCG.

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Zelenski dodijelio Orden slobode Ilonu Masku za doprinos zaštiti ljudskog života i slobode

Srijeda, 26.08.2026 | 12:30

redsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doneo je ukaz kojim se američkom milijarderu i vlasniku kompanije Spejs Iks (Space X) Ilonu Masku dodjeljuje Orden slobode.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Pljevlja: Automobil udario u parkirani kamion, tri osobe povrijeđene

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se tokom noći dogodila u Pljevljima povrijeđene su tri osobe, piše RTCG.

Krapović: Vojska dobila 31 novo vozilo, do kraja godine se očekuje još 55

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:33

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da su jedinice Vojske Crne Gore primile prvi kontingent novih logističkih vozila IVECO, čime je započeta realizacija isporuke savremenih vozila namijenjenih unapređenju logističkih i transportnih kapaciteta Vojske Crne Gore.

Usvojen Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu: Novi standardi zaštite zdravlja i sigurnosti vodosnabdijevanja

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:57

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, čiji je predlagač Ministarstvo zdravlja, čime Crna Gora dobija savremen i sveobuhvatan okvir za zaštitu kvaliteta vode i zdravlja stanovništva.

MUP: Požari pod stalnim nadzorom nadležnih službi, pomoć iz vazduha potrebna u Nikšiću i Cetinju

Četvrtak, 27.08.2026 | 09:03

Prema jutarnjem presjeku stanja, na području Crne Gore evidentirano je više požara, koji su aktivni i pod kontrolom, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.  

Ko će naslijediti bogatstvo Doli Parton? Iza sebe ostavila 450 miliona dolara

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:38

Smrt Doli Parton otvorila je i jedno veliko pitanje – ko će naslijediti njeno ogromno bogatstvo i ko će preuzeti kontrolu nad njenom muzičkom zaostavštinom i vlasničkim udjelom u Dolivudu?

Butorović: 6,8 miliona eura kazni za manje od dva mjeseca, kontrole se nastavljaju

Petak, 28.08.2026 | 08:07

Više od 11.000 inspekcijskih nadzora obavljeno je od 2. jula do 22. avgusta, tokom kojih je utvrđeno više od 6.700 nepravilnosti, dok je izdato više od 9.700 prekršajnih naloga ukupne vrijednosti 6,8 miliona eura, saopštio je ministar bez portfelja i koordinator svih inspekcijskih službi Milutin Butorović.

RASHLADITE SE - Ove nas TEMPERATURE očekuju u PETAK

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:43

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Više parking opcija u Budvi i organizovan shuttle prevoz na Exitov Sea Dance festival

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:35

Za posjetioce Sea Dance festivala koji u Bečiće dolaze automobilom biće obezbijeđeno više parking opcija u Budvi, uključujući 18 redovnih parkirališta, kao i pet dodatnih besplatnih parking lokacija: Top Hill, Sportski centar, Lugovi, MOC i Sunny Side. Dodatni parking prostori biće dostupni svakog festivalskog dana od 17 do 6 časova.

Mlađi kadeti pobijedili Albaniju

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:26

Mlađa kadetska reprezentacija Crne Gore savladala je danas u Tuzima Albaniju sa 2:1, u drugom prijateljskom duelu ovih selekcija.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Opet gori u Đenovićima, avion učestvuje u gašenju

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:53

U Đenovićima, u Herceg Novom, tokom danas se ponovo razbuktio požar. U gašenju učestvuje avion, a na terenu su i tri vatrogasca.

Preminuo Ratko Mladić

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:43

U 84. godini života, u pritvorskoj jedinici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Ševeningenu, preminuo je Ratko Mladić, saznaje Euronews Srbija.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Podgorica: Dio Hercegovačke ulice sjutra zatvoren za saobraćaj četiri sata

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:19

Saobraćaj za sve vrste motornih vozila biće zatvoren sjutra na dijelu Hercegovačke ulice, radi izvođenja građevinskih radova na Hotelu „Boscovich“ – II faza, najavljeno je iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada.

Mujović: Do kraja godine početak gradnje Zapadne obilaznice, Morača dobija novi most

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:53

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, najavio je na sastanku sa predstavnicima Uprave za saobraćaj i direktorom, Lukom Mugošom, da će Glavni grad, do kraja godine, započeti gradnju Zapadne obilaznice. Mujović je kazao da radovi na Bulevaru Vojislavljevića teku po planu, a da će 1. septembra početi izgradnja mosta na Morači, koji će predstavljati nastavak te saobraćajnice.