Četvrtak, 26.02.2026 | 09:33
IZVOR: cdm.me

Opomena pred gašenje Informer TV i Prva RS: Negirali Crnogorace, veličali Mladića, Veliku Srbiju…

Savjet Agencija za audiovizuelne medijske usluge obavijestio je Regulatorno tijelo za elektronske medije Srbije o, kako navode, ozbiljnim kršenjima Konvencije o prekograničnoj televiziji u programima Informer TV i TV Prva RS, upozoravajući da sporni sadržaji podstiču mržnju, veličaju ratne zločince i negiraju crnogorski nacionalni identitet, te najavio mogućnost ograničavanja njihovog reemitovanja u Crnoj Gori.




Foto: Ilustracija, Pixabay

U dopisima upućenim regulatoru Srbije, Savjet Agencije navodi da su analizom više emisija Informer TV utvrdili kontinuirano emitovanje sadržaja kojima se, kako tvrde, ugrožava dostojanstvo građana, podstiče netrpeljivost i diskriminacija, te negira nacionalni identitet Crnogoraca.

Posebno su ukazali na emisiju “Specijal” iz marta 2025. godine, u kojoj su emitovane pjesme i poruke kojima se veliča četnički pokret i promoviše ideja “Velike Srbije”.

U toj emisiji emitovana je pjesma “Sprem’te se sprem’te četnici”, sa stihovima “Zagrmi Draža vojvoda, bacajte bombe četnici” , kao i pjesma “Nad Kraljevom živa vatra seva”, kojom se veličaju četnički komandanti. U nastavku emisije iznošeni su stavovi o “spremanju za oslobođenje Republike Srpske Krajine” i stvaranju “Velike Srbije”, uz poruku “Živela Velika Srbija”.

“U društvima koja su prošla kroz oružane sukobe, javno veličanje pravosnažno osuđenih ratnih zločinaca objektivno vrijeđa dostojanstvo žrtava, produbljuje društvene podjele i doprinosi atmosferi nekažnjivosti i relativizacije zločina”, navodi se u izvještaju.

Sporni su, kako navode, i novogodišnji i božićni programi krajem 2025. i početkom 2026. godine, u kojima su afirmativno pominjani pravosnažno osuđeni ratni zločinci, bez kritičkog ili analitičkog otklona. U emisiji “Info jutro” iz februara ove godine, iznesene su i tvrdnje da “crnogorska nacija nikad nije postojala” i da je “crnogorski jezik izmišljen”, uz korišćenje pogrdnih izraza za Crnogorce poput “milogorci”, “natogorci”, “titogorci”

 
“Negiranje postojanja nacionalnog identiteta i njegovo predstavljanje kao političke konstrukcije ne može se smatrati običnom političkom polemikom. Pravo na nacionalno samoopredjeljenje i identitet predstavlja sastavni dio Ijudskog dostojanstva. Javno osporavanje identiteta čitave zajednice, u afirmativnom i podržavajućem medijskom kontekstu, predstavlja oblik stigmatizacije i podsticanja netrpeljivosti”, navodi AEM.

Posebno je, ističu, značajno da se sporni sadržaji pojavljuju u kontinuitetu, kroz različite formate – političke emisije, specijale i praznične programe – te da nijesu predstavljeni kao sporadični incidenti.

“Izostanak kritičke distance, uravnotežene debate ili jasnog ograđivanja od ekstremnih stavova ukazuje na uređivački okvir koji omogućava i afirmiše takav narativ. Odgovornost medija ne ogleda se samo u tome da li je sadržaj formalno emitovan, već i u načinu njegove prezentacije, kontekstu i potencijalnom uticaju na publiku. U slučaju sadržaja koji podstiču netrpeljivost, opravdavaju nasilje ili glorifikuju ratne zločine, presudan je upravo njihov efekat u javnom prostoru”, upozorava se u izvještaju.

Agencija je upozorila i na sadržaje emitovane na TV Prva RS, u emisijama “Jutro” i “Dan na dan”, u kojima su gosti osporavali postojanje crnogorskog nacionalnog identiteta i jezika, tvrdeći, “između ostalog, da je pojam “Crnogorac” zastario, da su Crnogorci ranije bili Srbi, kao i da je crnogorski jezik “nepostojeći“.

U pojedinim emisijama, kako se navodi, iznošene su i poruke kojima se dovodi u pitanje pravo Crnogoraca na sopstvene vjerske običaje, uz tvrdnje da samo pripadnici srpskog naroda imaju pravo na određene tradicije, dok su u istom programskom kontekstu korišćene i uvredljive metafore kojima se omalovažavaju građani Crne Gore.

Savjet Agencije ocijenio je da takav diskurs prevazilazi granice dozvoljene slobode izražavanja i predstavlja govor koji podstiče netrpeljivost, diskriminaciju i društvene podjele, te krši obavezu poštovanja ljudskog dostojanstva i osnovnih prava.

U dopisu se navodi da sporni sadržaji nijesu izolovani incidenti, već dio kontinuiteta uređivačke prakse, bez kritičkog otklona ili uravnotežene debate, što, kako ocjenjuju, može imati ozbiljan negativan uticaj na društvenu koheziju i međunacionalne odnose u Crnoj Gori.

Zbog toga je od srpskog regulatora zatraženo da, u okviru svojih nadležnosti, preduzme mjere radi utvrđivanja odgovornosti emitera i sprječavanja daljeg emitovanja spornih sadržaja, te da o preduzetim koracima obavijesti crnogorsku Agenciju u roku od dvije sedmice.

Savjet Agencije je upozorio i da će, ukoliko se kršenja nastave, razmotriti preduzimanje proporcionalnih mjera ograničavanja reemitovanja programa ovih emitera na teritoriji Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić podijelio Đokovićevu objavu: Crna Gora rangirana kao broj jedan u cijeloj Evropi za turizam

Subota, 13.06.2026 | 09:39

Premijer Crne Gore Milojko Spajić podijelio je na svom Instagram storiju objavu najboljeg tenisera svih vremena Novaka Đokovića u kojoj je istaknuta snažna promotivna poruka o Crnoj Gori kao top turističkoj destinaciji.

Ni krivaca, ni nalogodavaca – “Tunel” stigao u Bijelo Polje

Subota, 13.06.2026 | 09:48

Viši sud u Bijelom Polju još nije odlučio da li će uvažiti žalbu tužilaštva izjavljenu nakon što je sudija podgoričkog suda Borko Lončar, 3. oktobra prošle godine, oslobodio sve optužene za kopanje tunela i obijanje depoa Višeg suda u Podgorici iz kojeg je, u septembru 2023, ukradeno 19 komada oružja, nekoliko mobilnih telefona i manja količina droge.

Tužilaštvo se bavi matičnim brojevima maturanata

Subota, 13.06.2026 | 09:12

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici bavi se slučajem u kojem je profesor matematike Mato Kankaraš lako došao do matičnih brojeva maturanata pošto je, kako je ispričao, ušao u zvanično objavljenu Eksel tabelu na sajtu Ispitnog centra, gdje se tražila šifra đaka za rezultate iz maternjeg jezika u sklopu eksterne provjere znanja, sačuvao je u formatu .csv, a potom su mu se otvorili osjetljivi podaci tih maturanata, piše Pobjeda.

Otkriven identitet muškarca koji je ubijen u Barseloni: I Irac žrtva kotorskih klanova?

Subota, 13.06.2026 | 09:07

Žrtva ubistva koje se u srijedu ujutru dogodilo u Barseloni rođeni je brat irske sportske zvijezde. Kako prenose španski mediji, riječ je o muškarcu starosti 36 godina, rodom iz Dablina.

Otkriven identitet muškarca koji je ubijen u Barseloni: I Irac žrtva kotorskih klanova?

Subota, 13.06.2026 | 08:59

Žrtva ubistva koje se u srijedu ujutru dogodilo u Barseloni rođeni je brat irske sportske zvijezde. Kako prenose španski mediji, riječ je o muškarcu starosti 36 godina, rodom iz Dablina.

Makron “super pohvalio” Vučića u Tivtu: Da li je to uvjerenje u demokratski napredak Srbije ili poslovi koje ne treba remetiti?

Subota, 13.06.2026 | 10:13

Dok je francuski predsjednik Emanuel Makron u Tivtu hvalio Vučića i govorio o “pozitivnom zamahu” Srbije na putu ka EU, kancelar Njemačke Fridrih Merc slao je drugačiju poruku – da Srbija mora da odluči gdje joj je budućnost. Razlika u tonovima nije slučajna: Francuska i Srbija vezane su ugovorima vrijednim nekoliko milijardi eura – što otvara pitanje da li Makronova podrška Vučiću izrasta iz uvjerenja u demokratski napredak Srbije, ili iz logike poslova koje ne treba remetiti, piše N1 Beograd.

Abazoviću (URA) i Markoviću (SEP) prihvatljiv Perić za predsjednika podgoričke Skupštine?

Subota, 13.06.2026 | 10:03

Rok koji je definisao predsjednik Preokreta Srđan Perić za izjašnjenje povodom inicijative koju je pokrenuo istekao je prije dva dana.

Crnogorski biser: Andrea Berišaj trećeplasirana u izboru za najbolje mlade sportiste Evrope

Subota, 13.06.2026 | 09:56

Crna Gora ima biser u tekvondou, što je prepoznato i širom Starog kontinenta - Anđela Berišaj je u izboru evropskih nacionalnih olimpijskih komiteta za najbolje mlade sportiste završila kao trećeplasirana!

Spajić podijelio Đokovićevu objavu: Crna Gora rangirana kao broj jedan u cijeloj Evropi za turizam

Subota, 13.06.2026 | 09:39

Premijer Crne Gore Milojko Spajić podijelio je na svom Instagram storiju objavu najboljeg tenisera svih vremena Novaka Đokovića u kojoj je istaknuta snažna promotivna poruka o Crnoj Gori kao top turističkoj destinaciji.

Ni krivaca, ni nalogodavaca – “Tunel” stigao u Bijelo Polje

Subota, 13.06.2026 | 09:48

Viši sud u Bijelom Polju još nije odlučio da li će uvažiti žalbu tužilaštva izjavljenu nakon što je sudija podgoričkog suda Borko Lončar, 3. oktobra prošle godine, oslobodio sve optužene za kopanje tunela i obijanje depoa Višeg suda u Podgorici iz kojeg je, u septembru 2023, ukradeno 19 komada oružja, nekoliko mobilnih telefona i manja količina droge.

Evo kako prepoznati i odabrati slatku lubenicu prilikom kupovine

Subota, 13.06.2026 | 09:32

Ljeto je period kada se najčešće poseže za svježim voćem i povrćem, a lubenica se gotovo uvijek nalazi među najomiljenijim izborima. Osim što osvježava i hidrira organizam tokom visokih temperatura, njena sočnost i slatkoća čine je idealnom ljetnjom poslasticom. Ipak, odabir zrele i ukusne lubenice često može biti izazovan.

Tramp: Ubijen vođa bande Tren de Aragva u zajedničkoj operaciji SAD i Venecuele

Subota, 13.06.2026 | 09:19

Jedan od najviših lidera organizacije Tren de Aragua (Tren de Aragva), kartela i organizacije koju su SAD označile kao terorističku, ubijen je u američkom vojnom napadu, saopštio je u petak predsjednik SAD Donald Tramp, prenosi N1 Beograd.

Tužilaštvo se bavi matičnim brojevima maturanata

Subota, 13.06.2026 | 09:12

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici bavi se slučajem u kojem je profesor matematike Mato Kankaraš lako došao do matičnih brojeva maturanata pošto je, kako je ispričao, ušao u zvanično objavljenu Eksel tabelu na sajtu Ispitnog centra, gdje se tražila šifra đaka za rezultate iz maternjeg jezika u sklopu eksterne provjere znanja, sačuvao je u formatu .csv, a potom su mu se otvorili osjetljivi podaci tih maturanata, piše Pobjeda.

Otkriven identitet muškarca koji je ubijen u Barseloni: I Irac žrtva kotorskih klanova?

Subota, 13.06.2026 | 09:07

Žrtva ubistva koje se u srijedu ujutru dogodilo u Barseloni rođeni je brat irske sportske zvijezde. Kako prenose španski mediji, riječ je o muškarcu starosti 36 godina, rodom iz Dablina.

Otkriven identitet muškarca koji je ubijen u Barseloni: I Irac žrtva kotorskih klanova?

Subota, 13.06.2026 | 08:59

Žrtva ubistva koje se u srijedu ujutru dogodilo u Barseloni rođeni je brat irske sportske zvijezde. Kako prenose španski mediji, riječ je o muškarcu starosti 36 godina, rodom iz Dablina.