Rukometna reprezentacija Crne Gore nastavlja kvalifikacioni put ka Evropskom prvenstvu, a naredna stanica zove se Island. Dueli protiv neugodne selekcije sa sjevera Evrope na programu su u srijedu u Hafnarfjorduru i u nedjelju u Podgorici, a ulog je ogroman, potvrda plasmana na deveto uzastopno Evropsko prvenstvo.
Foto: Rukometni savez Crne Gore, Stefan Ivanović/matchlens.com
"Lavice“ su još u oktobru prošle godine odradile ogroman dio posla. Pobjede protiv Portugala u Podgorici i Farskih Ostrva u Toršaunu praktično su postavile temelje za novi kontinentalni nastup. Island je, s druge strane, kvalifikacije otvorio sa dva poraza, što Crnu Goru u ovom dvomeču stavlja u ulogu apsolutnog favorita.
Ipak, rukomet ne trpi opuštanje, pogotovo ne u gostima.
Ekipa je jutros otputovala preko Istanbula ka Kopenhagenu, gdje će se kompletirati tim i stručni štab, a potom sjutra ujutru slijedi let za Rejkjavik. Zbog zgusnutog rasporeda, selekcija će imati samo jedan trening uoči prvog meča na Islandu, što dodatno naglašava važnost iskustva i uigranosti koje ovaj tim posjeduje.
Crna Gora i Island su se posljednji put sastali u decembru, u glavnoj rundi Svjetskog prvenstva u Njemačkoj i Holandiji, kada su naše rukometašice slavile ubjedljivo 36:27. Ipak, kako ističe selektorka Suzana Lazović, taj meč je prošlost.
"Očekuju nas važni mečevi protiv Islanda u kojima nas mnogi vide kao favorita, ali ne smije da bude opuštanja. Island je kvalitetna reprezentacija, fizički su čvrste i taktički disciplinovane, bez obzira na to što smo ih ubjedljivo savladale na Svjetskom prvenstvu. Ta utakmica je iza nas i okolnosti će sada biti drugačije, kao i energija oba tima. Izazov je to što imamo samo jedan trening uoči utakmice na Islandu, ali vjerujem u tim i naše iskustvo, kao i to da će fokus biti na najvišem nivou tokom svih 60 minuta. Ključna će ponovo biti odbrana, uz disciplinu koju moramo da pokažemo u napadu“, kazala je Lazović.
Jasna poruka, bez kalkulacija, bez oslanjanja na staru slavu, već sa punim gasom od prvog minuta.
Dvomeč sa Islandom mogao bi da zaključi priču oko plasmana na EHF Euro 2026 i donese još jedno veliko takmičenje generaciji koja već godinama drži Crnu Goru u samom vrhu evropskog rukometa. Deveti uzastopni nastup bio bi potvrda kontinuiteta kakvim se može pohvaliti mali broj selekcija na Starom kontinentu.
Nažalost, tim je pred put ostao bez Andrijane Tatar. Pivotkinja je doživjela tešku povredu u dresu mađarskog Mošonmađarovara, pokidala je prednji ukršteni ligament koljena na utakmici protiv Kozarmišlenja i neće biti u konkurenciji za predstojeće mečeve. Veliki peh, ali i dodatni motiv za ostatak ekipe da odigra i za nju.
Za duel u Rejkajaviku, Lazović će dakle, na raspolaganju imati 15 igračica i to golmanke Armel Atingre i Mariju Marsenić, krila Dijanu Mugošu, Ivonu Pavićević, Nađu Kadović, Ninu Bulatović i Anastasiju Marsenić, pivote Tatjanu Brnović i Ivanu Godeč, te bekove Đurđinu Jauković, Elenu Mitrović, Minu Novović, Itanu Grbić, Mateu Pletikosić i Nikolinu Marković.
Island prvo, Morača potom. Dvije utakmice, 120 minuta fokusa, i prilika da se nastavi niz odlazaka na EP.
KOMENTARI (0)