Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:35
IZVOR: B92

Evropska sila turizma: Francuska zadržala titulu najposjećenije zemlje sveta

Francuska je ove godine postavila novi rekord u turizmu, dočekavši dva miliona više posetilaca nego 2024. i zabeleživši rast prihoda od turizma od devet procenata.




Foto: Pixabay.com

Od talasastih polja lavande u Provansi do beskrajnih peščanih plaža Normandije, od ski-centara raspoređenih po Alpima do prostranih avenija Pariza, zemlja i dalje očarava svakog posetioca, prenosi Time Out.

Ove impresivne brojke učinile su da Francuska ponovo ponese titulu najposećenije destinacije na svetu, nadmašivši svoj sopstveni rekord od 100 miliona posetilaca iz 2024. godine i ugostivši u 2025. čak 102 miliona putnika.

Ti posetioci ostvarili su ukupno 743 miliona noćenja, što predstavlja rast od 7,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Prihodi od turizma porasli su devet procenata u odnosu na 2024. i 37 procenata u poređenju sa 2019, dostigavši zapanjujućih 77,5 milijardi evra.

Šta je to što Francuskoj omogućava da iznova osvaja ovu prestižnu titulu?

Prema pisanju Euronewsa, razlog leži u pažljivo osmišljenoj, "dalekovidoj strategiji" koja omogućava rast sektora, a istovremeno drži prekomerni turizam pod kontrolom. Zemlja takođe profitira od regionalne i sezonske raznovrsnosti, pa različite destinacije dolaze u centar pažnje u različitim periodima godine.

Francuska ima ambiciozan cilj da do 2030. dostigne godišnji prihod od turizma od 100 milijardi evra, ali veći broj turista nije svuda dobrodošao. Tokom leta 2025. stanovnici Monmartra, jednog od najpoznatijih i najposećenijih pariskih kvartova, protestovali su protiv tzv. "diznifikacije" tog područja, navodeći da su ga preplavili turistički autobusi, grupe i kratkoročni smještaji.

Među atrakcijama u ovom delu Pariza, bazilika Sakr-Ker prednjači po broju posetilaca, nadmašivši i Ajfelovu kulu, privlačeći sada oko 11 miliona ljudi godišnje. Međutim, problemi sa upravljanjem posetiocima nisu ograničeni samo na Pariz. Francuska ministarka turizma Olivija Gregoar još 2023. pozvala je na bolje regulisanje tokova turista širom zemlje, posebno na popularnim lokacijama poput Mon Sen Mišela.

I dok Francuska dominira po broju posetilaca, Španija je bila veoma blizu, sa 96,8 miliona gostiju u 2025. godini. Štaviše, Španija je nadmašila Francusku po prihodima od turizma, dostigavši impresivnih 105 milijardi evra, što je čak više od cilja Francuske za 2030. godinu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Zabrana kupanja u Donjoj Lastvi, pronađene bakterije ešerihija koli i enterokoki

Srijeda, 26.08.2026 | 11:04

Analize morske vode sprovedene u okviru redovnog uzorkovanja 18. avgusta, kao i vanrednih uzorkovanja 21. i 24. avgusta, na vodi za kupanje „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, pokazale su da je morska voda na ovoj lokaciji lošeg kvaliteta, odnosno da je broj indikatorskih bakterija ešerihija koli i intestinalni enterokoki iznad graničnih vrijednosti propisanih Pravilnikom, saopšteno je iz JU “Morsko dobro”.

Prvi korak ka novim investicijama: Crna Gora predstavila SAD-u dva strateška projekta

Srijeda, 26.08.2026 | 08:14

Crna Gora je uputila Americi dva projekta, čime je i formalno počela realizacija međudržavnog sporazuma.

Uprava za saobraćaj: Stigle dodatne bilateralne dozvole za Hrvatsku

Srijeda, 26.08.2026 | 09:08

Dodatne bilateralne dozvole za međunarodni drumski prevoz između Crne Gore i Hrvatske stigle su i crnogorskim prevoznicima su dostupne za preuzimanje u Upravi za saobraćaj, saopšteno je iz Uprave.

MUP: Službe na terenu, vazduhoplovna podrška usmjerava se u skladu sa razvojem situacije

Srijeda, 26.08.2026 | 09:39

Na teritoriji Crne Gore jutros su aktivni požari na području opština Herceg Novi – Đenovići, Danilovgrada – Ponikvice, Kolašina – Crni Vrh i Maganik, Cetinja – Bijele poljane i Ćumovica, kao i Nikšića – Jasenovo Polje, Krstac, Kuside i Čarađe, dok je požar u mjestu Momče u Kučima u Podgorici lokalizovan, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Pronađite HLAD - U ČETVRTAK i do 38 STEPENI

Srijeda, 26.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrieme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dragoje Leković podnio ostavku na mjesto sportskog direktora Budućnosti

Srijeda, 26.08.2026 | 15:25

Dragoje Leković podnio je ostavku na mjesto sportskog direktora Fudbalskog kluba Budućnost, a kao razlog naveo je profesionalne nesuglasice i, kako je istakao, nepoštovanje hijerarhije u klubu.

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Ako koristite WhatsApp, obratite pažnju na ovu promjenu

Srijeda, 26.08.2026 | 15:11

Sada možete da zamijenite šestocifreni kod jačom lozinkom.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

FSCG: Novčane kazne za četiri kluba

Srijeda, 26.08.2026 | 14:36

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore novčano je danas kaznila četiri kluba zbog propusta u u dva uvodna kola nove sezone

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Festival „Ćirilicom“ se nastavlja: Večeras književno veče Đorđa Nešića, sjutra premijera opere

Srijeda, 26.08.2026 | 14:12

Deseto izdanje festivala u Starom gradu Budve otvoreno je uz programe posvećene ćirilici, pozorištu i likovnoj umjetnosti. Nakon premijere predstave „Ćirilo i Metodije – Who Are You“ koja je izvedena sinoć, festival večeras donosi književni portret Đorđa Nešića, a sjutra premijeru komične opere „Il segreto di Susan“.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.