Utorak, 03.03.2026 | 11:05
IZVOR: Kolektiv.me

Istorijski najbolji plasman: Univerzitet Crne Gore među 5% univerziteta u svijetu na Vebometriks rangiranju

Prema januarskoj ediciji Vebometriks (Webometrics) rangiranja za 2026. godinu, Univerzitet Crne Gore zauzima 1554. mjesto u svijetu. To je najbolji plasman u istoriji Univerziteta na ovoj listi. U januaru 2024. godine UCG je bio rangiran na 1728. poziciji, što potvrđuje kontinuitet napretka, saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore (UCG).




Foto: arhiva, Kolektiv.me

Kako je saopšteno, Vebometriks obuhvata više od 31.000 univerziteta širom svijeta. Pozicija 1554 znači da je Univerzitet Crne Gore među približno 5% najboljih univerziteta globalno prema parametrima koje ova metodologija vrednuje — vidljivosti naučnih rezultata, citiranosti i izvrsnosti publikacija.

"Još je značajniji dugoročni trend. Kretanje pozicije u posljednjoj deceniji pokazuje stabilan i postepen rast: sa pozicija oko 3000 mjesta prije nekoliko godina, Univerzitet je danas na 1554. mjestu. Taj napredak nije rezultat jednokratnog skoka, već višegodišnjeg unapređenja mjerljivih naučnih parametara i jačanja institucionalne vidljivosti. Istovremeno, potrebno je imati u vidu da različite svjetske rang liste koriste različite metodologije. Mnoge od njih strukturno favorizuju velike univerzitetske sisteme sa hiljadama istraživača, snažnim istraživačkim centrima i značajnim međunarodnim resursima. Mali nacionalni univerziteti, poput Univerziteta Crne Gore, funkcionišu u vrlo ograničenom naučnom ekosistemu i često ne mogu ni formalno da ispune neke od ključnih parametara koje pojedine liste vrednuju. Zato poziciju na bilo kojoj rang listi treba tumačiti kao indikator određenog segmenta rada, a ne kao apsolutnu mjeru ukupnog kvaliteta. Univerzitet Crne Gore, ne obazirući se na često promjenljive metodologije i različite parametre koje pojedine rang liste uključuju, posvećeno radi na suštinskom podizanju kvaliteta naučno-istraživačkog rada i obrazovnog procesa. Takav pristup ne polazi od pozicije na listi kao cilja, već od unapređenja akademskih standarda kao temelja. Rezultati tog rada uočljivi su u mjerljivim pokazateljima naučne produkcije, citiranosti i institucionalne vidljivosti, što potvrđuju različite statistike i međunarodne baze podataka", objasnili su iz UCG.

Poseban korak u tom pravcu, kako objašnjavaju, predstavlja uvođenje INPA indeksa od prošle godine — internog instrumenta za objektivnije i transparentnije vrednovanje akademskih postignuća. Kroz sistematično praćenje naučnih rezultata, INPA omogućava da se kvalitet mjeri na strukturiran i uporediv način, uvažavajući specifičnosti različitih naučnih oblasti. Takav sistemski pristup dodatno osnažuje institucionalnu kulturu odgovornosti i izvrsnosti.

"U proteklom periodu promijenjen je i pristup pitanju rangiranja. Prakse koje su se oslanjale na tehničko unapređenje veb-metrika i digitalne vidljivosti napuštene su. Današnja politika Univerziteta zasniva se na principu da pozicija na rang listama može biti isključivo posljedica stvarnih akademskih rezultata — kvaliteta publikacija, njihove citiranosti, otvorenosti podataka i realne međunarodne saradnje. Posebno je značajno da je istorijski najbolji plasman ostvaren upravo u periodu nakon napuštanja takvih praksi. Da je pozicija zavisila od tehničke intervencije, trend bi bio kratkoročan i nestabilan. Ono što danas vidimo jeste suprotno — stabilan i postepen rast koji prati unapređenje suštinskih naučnih pokazatelja. Razvoj univerziteta nije trka za brojem, već proces institucionalnog sazrijevanja. Rang liste mogu u određenoj mjeri ukazati na taj proces, ali ga ne mogu proizvesti. Univerzitet Crne Gore ostaje posvećen upravo tom putu — putu kvaliteta koji se gradi sistemski, strpljivo i mjerljivo. I upravo zato njegovi rezultati postaju sve vidljiviji i u međunarodnim okvirima", zaključeno je u saopštenju UCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Armenko: Visok stepen poštovanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova

Utorak, 03.03.2026 | 12:35

Analiza Ustavnog suda Crne Gore pokazuje da ne postoji sistemski problem u pogledu eventualnog neizvršavanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova, jer se od skoro četiri i po hiljade riješenih predmeta u posljednje tri godine, 58 slučajeva, odnosno 1,2 odsto, vratilo pred Ustavni sud kao „ping-pong“ predmeti, navela je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko.

Majka i dijete poginuli nakon pada sa solitera u Skoplju, tužilaštvo istražuje slučaj

Utorak, 03.03.2026 | 12:33

U ponedeljak, 2. marta došlo je do tragičnog događaja u Skoplju, kada su majka i ćerka (6) pronađene mrtve ispred zgrade.      

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodovima u rizičnim područjima da izvrše hitnu registraciju

Utorak, 03.03.2026 | 12:00

Ministarstvo pomorstva poziva sve crnogorske pomorce koji se trenutno nalaze na brodovima u inostranstvu, u rizičnim područjima, da izvrše hitnu registraciju radi eventualne konzularne pomoći i evidencije.    

Dijete “talac” sukoba roditelja, teške optužbe za seksualno zlostavljanje i nasilje

Utorak, 03.03.2026 | 11:58

Maloljetna djevojčica našla se u centru dugotrajnog i intenzivnog sukoba roditelja, obilježenog međusobnim prijavama za nasilje, uključujući i teške optužbe za seksualno zlostavljanje. Nakon sprovedenog postupka, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore ocijenio je da su djetetu povrijeđena prava na zaštitu od nasilja i da su ozbiljno ugroženi njeni najbolji interesi, te preporučio hitne mjere zaštite i razmatranje postavljanja kolizijskog staratelja.  

Potvrđena optužnica protiv Radoja Zvicera i njegove kriminalne grupe

Utorak, 03.03.2026 | 11:48

Vijeće Višeg suda u Podgorici je potvrdilo optužnice od 1. septembra i 30. decembra prošle godine, koje je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv 13 članova kriminalne grupe Radoja Zvicera kojima se na teret stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, zloupotreba službenog položaja, kao i falsifikovanje isprava, prevara i pranje novca. Optužnicom su obuhvaćeni i Ljubo Milović, Slobodan Kašćelan.

Martinović: Odluke u NPCG donosio sam u skladu sa Zakonom, oslanjajući se na stručne ekspertize kolega

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:09

Nakon što je policija podnijela krivične prijave protiv sadašnjeg i bivših direktora JP Nacionalni parkovi Crne Gore, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine, zbog, kako su naveli, sumnje na uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura, reagovao je nekadašnji direktor NPCG Vladimir Martinović.

Šćepanović: Sutkinja imala informaciju da Medenice mogu pobjeći, kazala da su to čaršijske priče

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 13:18

Direktor policije Lazar Šćepanović kazao je da je poslednju komunikaciju sa sutkinjom Vesnom Kovačević imao 26. decembra 2025. godine kada su govorili o slučaju Vesne i Miloša Medenice

Rajske oaze: Ovo su najbolje plaže svijeta za 2026. godinu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:18

Na listi deset najljepših plaža svijeta za 2026. godinu našli su se predstavnici sa svih kontinenata, a najviše ih dolazi iz Evrope – čak četiri.

Ibrahimović razgovarao sa kolegama iz UAE i Omana: Podrška deeskalaciji i stabilnosti na Bliskom istoku

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 13:51

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Crna Gora, Ervin Ibrahimović, imao je odvojene telefonske razgovore sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Ujedinjeni Arapski Emirati, šeikom Abdulahom bin Zajed Al Nahjanom, kao i sa ministrom vanjskih poslova Oman, Badrom bin Hamadom Al Busaidijem.

Huter Šćepanoviću: Od kad ste vi na čelu policije na Cetinju se svaki dan slave ubistva

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 13:13

U toku je zajednička sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu i Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, a na dnevnom redu je kontrolno saslušanje na temu utvrđivanja okolnosti u vezi sa bjekstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice.

Bogdanović: Institucije ne treba da pređu preko prijetnji Edina Kolarevića

Utorak, 03.03.2026 | 12:52

Poslanik Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović kazao je da institucije ne treba da pređu preko prijetnji sestrića Aca Đukanovića, Edina Kolarevića i poručio da je vrijeme kada je marica bila simbol straha za građane, a komfora za kriminalce, završeno.    

Legenda evropske košarke kod Mujovića: "Crna Gora rasadnik talenata"

Utorak, 03.03.2026 | 12:52

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović upriličio je danas prijem za predsjednika FIBA Evropa Horhea Garbahosu i delegaciju KSCG, čime je potvrđena snažna posvećenost Glavnog grada razvoju i unapređenju košarke u Crnoj Gori.

Armenko: Visok stepen poštovanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova

Utorak, 03.03.2026 | 12:35

Analiza Ustavnog suda Crne Gore pokazuje da ne postoji sistemski problem u pogledu eventualnog neizvršavanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova, jer se od skoro četiri i po hiljade riješenih predmeta u posljednje tri godine, 58 slučajeva, odnosno 1,2 odsto, vratilo pred Ustavni sud kao „ping-pong“ predmeti, navela je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko.

Majka i dijete poginuli nakon pada sa solitera u Skoplju, tužilaštvo istražuje slučaj

Utorak, 03.03.2026 | 12:33

U ponedeljak, 2. marta došlo je do tragičnog događaja u Skoplju, kada su majka i ćerka (6) pronađene mrtve ispred zgrade.      

U Iraku trenutno nema pripadnika VCG

Utorak, 03.03.2026 | 12:18

Povodom aktuelne bezbjednosne situacije na Bliskom istoku, Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore obavještavaju javnost da u okviru NATO misije u Iraku (NMI) trenutno nema pripadnika Vojske Crne Gore.

Kunčer ponovo na postolju – dva druga mjesta na startu sezone

Utorak, 03.03.2026 | 12:17

Crnogorski vozač Filip Kunčer nastavio je sjajan niz na startu sezone, osvojivši drugo mjesto i u drugoj trci voženoj na stazi „Circuito del Jarama“ u Madridu, u okviru takmičenja Reno Klio Kup Španije.

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodovima u rizičnim područjima da izvrše hitnu registraciju

Utorak, 03.03.2026 | 12:00

Ministarstvo pomorstva poziva sve crnogorske pomorce koji se trenutno nalaze na brodovima u inostranstvu, u rizičnim područjima, da izvrše hitnu registraciju radi eventualne konzularne pomoći i evidencije.    

Dijete “talac” sukoba roditelja, teške optužbe za seksualno zlostavljanje i nasilje

Utorak, 03.03.2026 | 11:58

Maloljetna djevojčica našla se u centru dugotrajnog i intenzivnog sukoba roditelja, obilježenog međusobnim prijavama za nasilje, uključujući i teške optužbe za seksualno zlostavljanje. Nakon sprovedenog postupka, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore ocijenio je da su djetetu povrijeđena prava na zaštitu od nasilja i da su ozbiljno ugroženi njeni najbolji interesi, te preporučio hitne mjere zaštite i razmatranje postavljanja kolizijskog staratelja.  

Jovanović ponosan na tim: Možemo da igramo sa svima

Utorak, 03.03.2026 | 11:57

Nisu uspjeli crnogorski košarkaši da protiv Grčke režiraju novo iznenađenje.

Potvrđena optužnica protiv Radoja Zvicera i njegove kriminalne grupe

Utorak, 03.03.2026 | 11:48

Vijeće Višeg suda u Podgorici je potvrdilo optužnice od 1. septembra i 30. decembra prošle godine, koje je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv 13 članova kriminalne grupe Radoja Zvicera kojima se na teret stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, zloupotreba službenog položaja, kao i falsifikovanje isprava, prevara i pranje novca. Optužnicom su obuhvaćeni i Ljubo Milović, Slobodan Kašćelan.