Nedjelja, 08.03.2026 | 15:18
IZVOR: Vijesti/ Forbes CG

Banke u Crnoj Gori prošle godine zaradile 143 miliona eura, dobit manja nego 2024.

Banke u Crnoj Gori ostvarile su prošle godine ukupan profit od 143,1 milion eura, što je za 18,3 miliona manje nego 2024, pokazuju podaci objavljeni na sajtu Centralne banke (CBCG).

 




Foto: Ilustracija/Pixabay
 
Od 11 banaka koje posluju u Crnoj Gori, deset je prošlu godinu završilo pozitivno, dok je samo Adriatic banka bila u minusu.

Najveći profit prošle godine ostvarila je Crnogorska komercijalna banka (CKB), od oko 55 miliona eura.

Slijede NLB banka sa dobiti od 26,3 miliona eura, Hipotekarna sa 20,8 miliona i Erste banka sa 18,5 miliona eura. Profit Lovćen banke iznosio je oko 5,3 miliona eura, Universal banke oko 5,2 miliona, Zapad banke 4,7 miliona, a Addiko banke 3,2 miliona eura.

Najmanju dobit među bankama koje su poslovale pozitivno ostvarila je Ziraat banka sa 187 hiljada eura, što je skoro šest puta manje u odnosu na profit iz 2024. godine.

Rast profita u odnosu na prethodnu godinu zabilježile su Hipotekarna banka, Prva banka, Erste banka, Addiko banka i Lovćen banka. Posebno se izdvaja Prva banka, koja je sa svega 20 hiljada eura dobiti u 2024. godini došla do 7,83 miliona eura u 2025. Ta banka, prema bilansima objavljenim na sajtu CBCG, ima akumulirani gubitak od oko 33 miliona eura.

Pad dobiti imale su CKB, NLB, Universal banka, Zapad banka i Ziraat banka, dok je Adriatic banka iz prošlogodišnjeg profita od 16,6 miliona eura prešla u gubitak od 619 hiljada eura.

Prema podacima iz Biltena CBCG, bilansna suma banaka na kraju decembra 2025. godine iznosila je 7,9 milijardi eura i zabilježila je rast od 9,05% u odnosu na decembar prethodne godine, dok u odnosu na prethodni mjesec bilježi rast od 2,48%.

U strukturi aktive banaka, na kraju decembra 2025. godine dominantno učešće od 65,34% imali su neto krediti, nakon kojih slijede hartije od vrijednosti sa 18,27%, zatim novčana sredstva i računi depozita kod centralnih banaka sa 13,04%, dok se 3,35% odnosilo na preostale stavke aktive. U strukturi pasive, dominantno učešće od 76,80% bilježe depoziti, nakon kojih slijedi kapital sa 12,96%, pozajmice sa 5,91%, dok se na ostale stavke odnosilo 4,33% ukupne pasive.

Ukupan kapital banaka na kraju decembra 2025. godine iznosio je više od milijardu eura i na godišnjem nivou bilježi rast od 15,06%, a na mjesečnom 1,88%.

Ukupno odobreni krediti iznosili 5,3 milijarde

Ukupno odobreni krediti banaka na kraju decembra 2025. godine iznosili su 5,3 milijarde eura i bilježe rast od 14,24% u odnosu na decembar prethodne godine, odnosno pad od 1,19% u odnosu na prethodni mjesec.

„Koeficijent krediti/depoziti iznosio je 0,87 na kraju decembra 2025. godine i viši je u odnosu na decembar prethodne godine kada je iznosio 0,79, dok je u odnosu na prethodni mjesec niži kada je iznosio 0,89“, piše u Biltenu CBCG.

Po osnovu kredita, banke su na kraju decembra 2025. godine najviše potraživale od nefinansijskog sektora i stanovništva (80,30%).

Depoziti šest milijardi eura

Depoziti u bankama na kraju decembra 2025. godine iznosili su oko šest milijardi eura i zabilježili su rast od četiri odsto na godišnjem nivou, dok su u odnosu na prethodni mjesec zabilježili rast od 0,72%, pokazuju podaci CBCG.

U ročnoj strukturi ukupnih depozita na kraju decembra 2025. godine najveće učešće od 84,22% imali su depoziti po viđenju, dok su oročeni depoziti činili 15,51% ukupnih depozita. Preostalih 0,27% odnosilo se na sredstva na escrow računu.

Likvidna aktiva manja deset odsto

Likvidna aktiva banaka na kraju decembra 2025. godine iznosila je 1,49 milijardi eura i bila je za 180,49 miliona eura ili 10,80% niža u odnosu na isti period prethodne godine, odnosno za 38,28 miliona eura ili 2,64% viša u odnosu na prethodni mjesec.

U decembru 2025. godine koeficijenti likvidnosti za bankarski sistem u cjelini, na dnevnom i dekadnom nivou, bili su iznad propisanih minimuma.

Blagi pad kamata

Prosječna ponderisana nominalna kamatna stopa banaka (PPNKS) na ukupno odobrene kredite u decembru 2025. godine iznosila je 5,68% i niža je za 0,31 procentni poena odnosu na decembar 2024. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec zabilježila pad od 0,03 pp.

Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa (PPEKS) iznosila je 6,19% u decembru 2025. godine, i niža je za 0,31 pp u odnosu na isti mjesec prethodne godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec zabilježila pad od 0,04 pp.

PPNKS na novoodobrene kredite u decembru 2025. godine iznosila je 5,14% i u odnosu na decembar 2024. godine niža je za 0,03 pp, dok na mjesečnom nivou bilježi pad od 0,38 pp.

PPEKS na novoodobrene kredite u decembru 2025. godine iznosila je 5,62% i viša je za 0,07 pp u odnosu na isti mjesec prethodne godine, dok u odnosu na prethodni mjesec bilježi pad od 0,42 pp.

PPNKS odnosno PPEKS na novoodobrene kredite privredi u decembru 2025. godine iznosila je 4,68% odnosno 5,10% i bilježe pad na godišnjem nivou za 0,04 pp, odnosno rast za 0,07 pp. Posmatrano u odnosu na prethodni mjesec bilježe pad (za 0,01 pp, odnosno rast za 0,05 pp).

Na novoodobrene kredite fizičkim licima PPNKS je u decembru 2025. godine iznosila 6,06%, dok je PPEKS iznosila 6,66%, što predstavlja smanjenje od 0,35 pp, odnosno od 0,31 pp u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Posmatrano na mjesečnom nivou, zabilježen je pad PPNKS od 0,18 pp, odnosno PPEKS u iznosu od 0,25 pp.

Prosječna ponderisana efektivna pasivna kamatna stopa iznosila je 0,30% u decembru 2025. godine i viša je za 0,05 pp u odnosu na isti mjesec prethodne godine, dok je na mjesečnom nivou viša za 0,03 pp.

Razlika između aktivnih (na ukupno odobrene kredite) i pasivnih kamatnih stopa u decembru 2025. godine iznosila je 5,89 pp i niža je u odnosu na isti period prethodne godine kada je iznosila 6,25 pp, kao i u odnosu na prethodni mjesec kada je iznosila 5,96 pp, navodi se u Biltenu CBCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Usvojen Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu: Novi standardi zaštite zdravlja i sigurnosti vodosnabdijevanja

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:57

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, čiji je predlagač Ministarstvo zdravlja, čime Crna Gora dobija savremen i sveobuhvatan okvir za zaštitu kvaliteta vode i zdravlja stanovništva.

Pljevlja: Automobil udario u parkirani kamion, tri osobe povrijeđene

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se tokom noći dogodila u Pljevljima povrijeđene su tri osobe, piše RTCG.

Krapović: Vojska dobila 31 novo vozilo, do kraja godine se očekuje još 55

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:33

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da su jedinice Vojske Crne Gore primile prvi kontingent novih logističkih vozila IVECO, čime je započeta realizacija isporuke savremenih vozila namijenjenih unapređenju logističkih i transportnih kapaciteta Vojske Crne Gore.

MUP: Požari pod stalnim nadzorom nadležnih službi, pomoć iz vazduha potrebna u Nikšiću i Cetinju

Četvrtak, 27.08.2026 | 09:03

Prema jutarnjem presjeku stanja, na području Crne Gore evidentirano je više požara, koji su aktivni i pod kontrolom, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.  

Ko će naslijediti bogatstvo Doli Parton? Iza sebe ostavila 450 miliona dolara

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:38

Smrt Doli Parton otvorila je i jedno veliko pitanje – ko će naslijediti njeno ogromno bogatstvo i ko će preuzeti kontrolu nad njenom muzičkom zaostavštinom i vlasničkim udjelom u Dolivudu?

RASHLADITE SE - Ove nas TEMPERATURE očekuju u PETAK

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:43

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Više parking opcija u Budvi i organizovan shuttle prevoz na Exitov Sea Dance festival

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:35

Za posjetioce Sea Dance festivala koji u Bečiće dolaze automobilom biće obezbijeđeno više parking opcija u Budvi, uključujući 18 redovnih parkirališta, kao i pet dodatnih besplatnih parking lokacija: Top Hill, Sportski centar, Lugovi, MOC i Sunny Side. Dodatni parking prostori biće dostupni svakog festivalskog dana od 17 do 6 časova.

Mlađi kadeti pobijedili Albaniju

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:26

Mlađa kadetska reprezentacija Crne Gore savladala je danas u Tuzima Albaniju sa 2:1, u drugom prijateljskom duelu ovih selekcija.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Opet gori u Đenovićima, avion učestvuje u gašenju

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:53

U Đenovićima, u Herceg Novom, tokom danas se ponovo razbuktio požar. U gašenju učestvuje avion, a na terenu su i tri vatrogasca.

Preminuo Ratko Mladić

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:43

U 84. godini života, u pritvorskoj jedinici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Ševeningenu, preminuo je Ratko Mladić, saznaje Euronews Srbija.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Podgorica: Dio Hercegovačke ulice sjutra zatvoren za saobraćaj četiri sata

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:19

Saobraćaj za sve vrste motornih vozila biće zatvoren sjutra na dijelu Hercegovačke ulice, radi izvođenja građevinskih radova na Hotelu „Boscovich“ – II faza, najavljeno je iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada.

Mujović: Do kraja godine početak gradnje Zapadne obilaznice, Morača dobija novi most

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:53

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, najavio je na sastanku sa predstavnicima Uprave za saobraćaj i direktorom, Lukom Mugošom, da će Glavni grad, do kraja godine, započeti gradnju Zapadne obilaznice. Mujović je kazao da radovi na Bulevaru Vojislavljevića teku po planu, a da će 1. septembra početi izgradnja mosta na Morači, koji će predstavljati nastavak te saobraćajnice.

Monstat: U julu više od 623.000 turista, ostvareno 3,7 miliona noćenja

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:49

U Crnoj Gori je tokom jula registrovano 623.104 dolaska turista, 11,26 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je ostvareno 3.717.441 noćenje, što predstavlja rast od 10,13 odsto, saopšteno je iz Ministarstva turizma, pozivajući se na najnovije podatke Uprave za statistiku – MONSTAT.