Nedjelja, 22.03.2026 | 19:02
IZVOR: kolektiv.me

Đukanović: Kad političari gube kurs

Piše: Petar Đukanović, programski direktor Centra za građansko obrazovanje (CGO)




Foto: CGO

Nivo političke komunikacije u Crnoj Gori već duže vrijeme bilježi ozbiljan pad standarda. Iako je to najvidljivije u Skupštini, problem je mnogo širi – prisutan je u javnim nastupima, medijima i na društvenim mrežama. Umjesto argumentovanog dijaloga, dominiraju lični napadi, etiketiranje i osporavanje kredibiliteta, dok podizanje tenzija postaje gotovo osnovni metod političkog djelovanja.

Skupština bi morala biti učionica demokratije, onaj prostor u kojem se neslaganja rješavaju argumentima, a ne diskvalifikacijom sagovornika. U demokratskim društvima, političke razlike vode ka kvalitetnijim rješenjima za opšte dobro, a ne ka prizemnim ličnim obračunima. Čak i kada nema saglasnosti, mora postojati minimum odgovornosti u načinu na koji se te razlike artikulišu. U suprotnom, normalizuju se obrasci suprotni osnovnim principima političke etike i zaštite privatnosti, što samo urušava povjerenje građana i građanki u institucije, jer sugeriše da je politički proces arena ličnih i partikularnih interesa, a ne javnog dobra.

Indikativno je i da se loše komunikacione prakse brzo “primaju”. Više taj pristup nije rezervisan samo za aktere koji su i ranije bili skloni prizemnom i konfliktom vođenom diskursu, već ga sve češće preuzimaju i oni koji se predstavljaju kao građanski i proevropski. Time se brišu razlike u političkom ponašanju, a standardi komunikacije se snižavaju na zajednički minimum, što dodatno ubrzava eroziju političke kulture.

 
Posljednji paradoks smo nedavno vidjeli kroz rasprave koje se odnose na zaštitu privatnosti, uključujući i one o izmjenama Zakona o ANB-u. Dok se na normativnom nivou upozorava na rizike prekomjernog zadiranja u privatni život građana, u političkoj praksi istovremeno oni koji su to kritikovali pokušavaju uspostaviti obrasce koji počivaju na istom principu – iznošenju ličnih podataka, insinuacijama i javnoj diskreditaciji. Taj raskorak između onoga što se zagovara i onoga što se praktikuje ne samo da slabi uvjerljivost političkih aktera, već i relativizuje ljudskopravaške standarde koje bi zaista trebalo štititi.

Slična kontradikcija postoji i u odnosu prema nasilju. Iako se ono javno osuđuje, politička komunikacija često afirmiše agresivne obrasce ponašanja. Kao vidljiv društveni model, političke strukture time direktno i doprinose širenju takvih obrazaca.

Pad kvaliteta političke komunikacije nije izolovan problem politike, već ogledalo šireg društvenog stanja. Kada se konfliktan, lični i agresivan način komunikacije normalizuje u politici, on se neminovno preliva i na društvo. Slabi se kapacitet za dijalog, kompromis i racionalno odlučivanje, dok jačaju podjele i nepovjerenje.

Društvo koje prihvati ovakav model komunikacije postepeno gubi temelje demokratskog života. Zato obnova političke kulture – zasnovane na argumentima, odgovornosti i međusobnom poštovanju – nije pitanje izbora, već preduslov stabilnog i funkcionalnog demokratskog sistema. Jer bez kulture dijaloga, demokratija ne slabi postepeno, ona se prazni iznutra.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nikšić: spriječen fizički sukob navijača FK „Čelik“ i FK „Zabjelo“ – oduzete drvene palice, pirotehnička sredstva i biber-sprej; u toku aktivnosti na identifikaciji lica

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:24

 Danas je, sa početkom u 15.30 časova, na stadionu FK „Čelik“ u Nikšiću odigrana utakmica Treće lige između FK „Čelik“ i FK „Zabjelo“, kojoj je prisustvovalo oko 400 gledalaca, od čega oko 150 pripadnika organizovane navijačke grupe „FAP mašina“ i oko 120 navijača FK „Zabjelo“.

Nišavić: Od početka godine Vodovod sa mreže isključio 960 potrošača

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:42

Od početka godine gradski Vodovod je privremeno sa mreže isključio oko 960 potrošača, zbog duga starijeg od tri mjeseca, odnosno iznosa preko pedeset eura, kazao je za RTV Podgorica direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.

"Političari bi da vode istrage, a tužioci glume političare"

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:42

Već duže vrijeme svjedoci smo svojevrsnog rata između predstavnika pojedinih partija na vlasti i tužilaštva.

U hercegnovskom odjeljenju Suda za prekršaje 300 odsto više predmeta nego lani

Nedjelja, 22.03.2026 | 18:45

Od početka godine u hercegnovskom odjeljenju Suda za prekršaje u Budvi zabilježeno je drastično povećanje broja hitnih predmeta, kojih je za 300 odsto više u odnosu na prva dva i po mjeseca 2025.godine. Najviše predmeta odnosi se na teške prekršaje Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

Tramp o vijesti da je preminuo Robert Miler: "Drago mi je da je mrtav"

Subota, 21.03.2026 | 21:21

Američki predsjednik Donald Tramp komentarisao je smrt bivšeg šefa FBI-ja Roberta Milera izjavom u kojoj navodi kako mu je drago što je Miler mrtav.

Rukometaši danas sa FInskom u Bemaks areni

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:36

Muška rukometna reprezentacija Crne Gore igraće danas u Podgorici potiv Finske revanš utakmicu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. 

Mladić teško povrijeđen u Beranama nakon incidenta na utakmici Jezera i Jedinstva

Subota, 21.03.2026 | 21:29

Mladić je zbog povreda teških po život prebačen u KCCG.

Kako će se ubuduće zapošljavati nastavnici: Intervju od 15 do 30 minuta i bodovanje do 100 poena

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:34

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija MPNI donijelo je Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika, koji precizno definiše kako će se kandidati rangirati po konkursima u školama i obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Wizz Air 30. marta otvara bazu u Podgorici i uvodi 17 novih ruta

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:39

Wizz Air će 30. marta otvoriti bazu na Aerodromu Podgorica, čime će dodatno proširiti svoje prisustvo u Crnoj Gori i unaprijediti povezanost sa evropskim destinacijama, piše u zajedničkom saopštenju Aerodroma Crne Gore i Wizz Air-a. Kompanija će bazirati dva aviona i pokrenuti 17 novih ruta, dok će istovremeno povećati broj dostupnih sjedišta i doprinijeti razvoju turizma i privrede.

"Protiv Slovenije ne smije biti oscilacija!"

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:21

Selektor Didije Dinar i reprezentativci Crne Gore zadovoljni su pobjedama nad Finskom, ali upozoravaju da će za Sloveniju biti potreban znatno veći nivo igre.

Pogledajte koliko ćete plaćati gorivo po litru od utorka, dizel ipak skuplji - 7 umjesto najavljenih 4 centa

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:04

Trgovina sirovom naftom na svjetskom tržišta tokom protekle sedmice bila je izuzetno dinamična. Cijena se kretala između 92 i gotovo 101 dolar za barel. U petak kada su berze zatvorene posljednja cijena za barel sirove nafte bila je 98 dolara. Zbog toga cijene koje će važiti od 24. marta su nešto drugačije u odnosu na one koje su objavljene u petak.

Šahmanović: Obračun nove kotacije za subotu izmijenio cijene goriva koje će važiti od 24. marta

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:51

Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović kazao je u Dnevniku TVCG da su cijene goriva koje su nešto drugačije nego što je bilo objavljeno u petak volutivnost tržišta koju niko ne može da predvidi.

O'Rajli se dva puta poklonio i srušio Arsenalove snove o četiri pehara u sezoni

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:47

Finale koje je Arsenal otvorio kao da igra za spas sezone, završeno je u ritmu koji je Mančester siti pretvorio u svoju zonu komfora, kontrola, strpljenje i udarac u pravom trenutku, a u centru te priče bio je Nik O’Rajli, junak večeri koji je sa dva gola u drugom poluvremenu riješio pitanje pobjednika i donio Sitiju trijumf od 2:0 i pehar Liga kupa.

Nišavić: Od početka godine Vodovod sa mreže isključio 960 potrošača

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:42

Od početka godine gradski Vodovod je privremeno sa mreže isključio oko 960 potrošača, zbog duga starijeg od tri mjeseca, odnosno iznosa preko pedeset eura, kazao je za RTV Podgorica direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.

"Političari bi da vode istrage, a tužioci glume političare"

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:42

Već duže vrijeme svjedoci smo svojevrsnog rata između predstavnika pojedinih partija na vlasti i tužilaštva.

Totenhem dotaka dno, rekord star 91 godinu izjednačen!

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:16

Slobodan pad bez kočnice i sada već istorijski minus. Totenhem Igora Tudora doživio je težak poraz od Notingem Foresta (3:0) u direktnom okršaju za opstanak i time ušao u anale, ali na pogrešan način.

Đukanović: Kad političari gube kurs

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:02

Piše: Petar Đukanović, programski direktor Centra za građansko obrazovanje (CGO)

Netanjahu traži globalnu koaliciju protiv Irana

Nedjelja, 22.03.2026 | 18:32

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pozvao je danas na formiranje globalne koalicije protiv Irana i obećao da će lično "ciljati" svakog iranskog lidera, prenio je pariski list Mond na svom sajtu.  

U hercegnovskom odjeljenju Suda za prekršaje 300 odsto više predmeta nego lani

Nedjelja, 22.03.2026 | 18:45

Od početka godine u hercegnovskom odjeljenju Suda za prekršaje u Budvi zabilježeno je drastično povećanje broja hitnih predmeta, kojih je za 300 odsto više u odnosu na prva dva i po mjeseca 2025.godine. Najviše predmeta odnosi se na teške prekršaje Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima.