Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:17
IZVOR: DAN

Početna plata novoprimljenih policajaca 693 eura: I sa fakultetom rade u zvanju srednjoškolaca

Početna plata od 693 eura za novoprimljene policijske službenike, bez obzira na to imaju li fakultetsku diplomu ili ne, sigurno nije stimulativna za ovaj odgovoran, a često i rizičan poziv.

 




Foto: Ilustracija, Uprava policije X, screenshot

Otuda i ne čudi što država i dalje kuburi sa manjkom policajaca, iako je nadavno po konkursu sa Policijske akademije primljeno oko 500 službenika. Prije dvije godine objavljeno je da će državi u narednom periodu trebati oko 1.400 policajaca.

Iako su krajem prošle godine prošli rigornozni konkurs sa provjerama na najvišem nivou, policijski službenici sa fakultetskim diplomama dobili su rješenja u zvanju srednjoškolaca, sa početnom platom od 693 eura. S druge strane, Ministarstvo unutrašnjih poslova ne štedi novac za nabavku novih vozila, pa će ove godine u te svrhe potrošiti preko milion eura.

– Zarade u javnom sektoru uređuju se Fiskalnom strategijom i važećim zakonodavnim okvirom, pri čemu Vlada utvrđuje koeficijente za obračun plata u zavisnosti od radnog mjesta i zvanja. U policiji se visina zarade primarno određuje prema zvanju, a ne isključivo prema stepenu obrazovanja. Početno zvanje – policajac ima propisan koeficijent (7,71), na osnovu kojeg osnovna zarada iznosi oko 693,90 eura. Međutim, važno je istaći da se za policijske službenike sa VI i VII stepenom stručne kvalifikacije ukupna zarada u praksi usklađuje sa zakonom propisanom minimalnom zaradom od 800 eura. Drugim riječima, iako je osnovica definisana koeficijentom za početno zvanje, država obezbjeđuje da visokoobrazovani policijski službenici ne primaju manje od zakonom utvrđenog minimuma – pojasnili su iz MUP-a u odgovoru na jedno od pitanja "Dana" u vezi sa niskim primanjima policijskih službenika.

Rmandić: Zapošljavanja novih službenika pretvoriće se u debakl neslućenih razmjera

Upitani da li se ovako niskim primanjima može privući i zadržati policijski kadar, ističu da je zarada važan faktor, ali ne i jedini.

– Policijska profesija nudi sigurno zaposlenje u javnom sektoru, jasno definisan karijerni put i mogućnost napredovanja kroz zvanja, kontinuiranu obuku i profesionalni razvoj, dodatne prihode kroz prekovremeni rad, dežurstva i specifične dodatke. Istovremeno, Ministarstvo unutrašnjih poslova aktivno radi na unapređenju materijalnog položaja policijskih službenika kroz kontinuirane analize i inicijative za povećanje koeficijenata i ukupnih primanja. Naš cilj je jasan – da policijska profesija bude konkurentna, stabilna i dugoročno atraktivna za mlade ljude koji žele sigurnu i društveno odgovornu karijeru – poručili su iz MUP-a.

Predsjednik Sindikata Uprave policije Mladen Šuškavčević kazao je za "Dan" da kada su u pitanju njihove kolege koje su po osnovu javnog poziva zaposlene u Ministrastvu unutrašnjih poslova – Upravi policije, rješenjem im je zagarantovano primanje u iznosu od 800 eura.

– Iz svakodnevne komunikacije s njima znamo da Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao poslodavac, poštuje odredbu o garantovanoj zaradi za 174 redovna sata. Sa sigurnošću znamo da im Ministarstvo unutrašnjih poslova isplaćuje i ostvarene dodatke na zaradu, a to su: noćni rad, prekovremeni rad, prekovremeni noćni rad, minuli rad i uvećanje od 10 odsto, koje ulazi u bruto zaradu. Rješenjem je utvrđeno da su sve koleginice i kolege zaposleni po ovom pozivu uslovljeni da tri godine rade na poslovima u zvanju sa srednjom stručnom spremom (SSS), za koje je koeficijent 7,71 (koeficijent SSS zaposlenima u zdravstvu trenutno je 7,9, dok je u prosvjeti 8,1). Sve naše mlade kolege očekuju da će nakon tri godine rada u MUP-u dobiti nova rješenja kojima će biti utvrđeni novi koeficijenti shodno stručnoj spremi, odnosno odgovarajući koeficijent sa fakultetskom diplomom – rekao je Šuškavčević.


 
Kako je dodao, na inicijativu Sindikata za povećanje zarada, od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića dobili su obećanje da će se ubrzo utvrditi model koji će, za početak, omogućiti uvećanje zarada svim zaposlenima sa SSS i na taj način uvećati njihova trenutna primanja.

– Nadamo se da će se to desiti u naredna dva do tri mjeseca, što svakako zavisi od budžetskih sredstava – kazao je Šuškavčević.

Upitan da li se niskim primanjima, s obzirom na težinu posla, može privući kadar i popuniti nedostajuća mjesta u policiji, podsjetio je da policijski poziv sa sobom nosi razne rizike, iskušenja i izazove, koji su nerijetko opasni po zdravlje i život.

– Ali mi sami biramo posao koji ćemo raditi. Ovdje se postavlja pitanje kako i koliko smo nagrađeni za sve te izazove, jer mi u Sindikatu Uprave policije smatramo da nismo adekvatno plaćeni i da država u tom dijelu treba mnogo više da pomogne i opredijeli dodatna sredstava za povećanje zarada. Na taj način bi se u znatnoj mjeri vratilo interesovanje za rad u MUP-u i Upravi policije. Sindikat Uprave policije je u više navrata upućivao inicijative za uvećanje zarada, kao i za zapošljavanje novog kadra sa SSS. Kada je u pitanju zapošljavanje novih policijskih službenika, smatramo da se usvojenim izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima došlo do pozitivnih rješenja – istakao je Šuškavčević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mugoša: Stabilnost javnih finansija ne opterećuju građani nego neadekvatna politika Vlade

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:28

Od neozbiljnosti Vlade u saopštavanju različitih cijena goriva u par dana važnije je da će 24.03. cijena dizela biti skuplja za 23 centa nego prije 15 dana kada je ta cijena a bila 1.34 eura… To je poskupljenje od 17 odsto za pola mjeseca, saopštio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša na mreži X.

Vašington post: Sijarto godinama Rusiji prenosio poverljive informacije o EU

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:18

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je godinama prenosio povjerljive informacije EU Rusiji, piše Vašington post, a prenosi Juronjuz.

Tramp prijeti Iranu potpunim uništenjem, NATO uvjeren da će otvoriti Ormuski moreuz

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:11

Tenzije na Bliskom istoku ne jenjavaju. Na Trampove prijetnje da će, ukoliko se u potpunosti ne obnovi saobraćaj kroz Ormuski moreuz, SAD uništiti kompletnu energetsku infrastrukturu Irana, iz Teherana odgovaraju da taj strateški morski put nije blokiran i da su Amerika i Izrael odgovorni za „eskalaciju opasnosti“. Libanski predsjednik Džozef Aun osudio je izraelske napade na infrastrukturu u južnom dijelu zemlje, istakavši da su oni „uvod u kopnenu invaziju“ i „jasno kršenje“ međunarodnog prava.  

Proširenje EU realnost, podržati Crnu Goru

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:07

U sve nestabilnijem svijetu sa transakcionom konkurencijom velikih sila – i sa dva rata na pragu Evrope – prozor mogućnosti za proširenje Evropske unije postoji. Lideri EU bi trebalo da hitno razgovaraju o ovoj perspektivi, ocijenili su istraživači uticajnog Njemačkog savjeta za spoljne poslove (DGAP). Analitičari tog nezavisnog i neprofitnog istraživačkog centra, Milan Nič, Sebastijan Milard, Vuter Zvers, Dimitar Bečev i Nikola Ksavijerev, ukazali su da će dalje odluke o proširenju, između ostalog, zavisiti i od toga da li će Crna Gora doći do završne linije svog tehničkog procesa.

Tramp dao ultimatum Iranu: Imate 48 sati

Nedjelja, 22.03.2026 | 11:22

Američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio je u subotu da će "uništiti" iranske elektrane ako Teheran ne otvori u potpunosti Ormuski moreuz u roku od 48 sati, što je dramatična eskalacija koja je uslijedila jedva dan nakon što je govorio o "smirivanju" rata.

Nivo mora je viši nego što smo mislili, a posljedice su ogromne

Nedjelja, 22.03.2026 | 11:53

Porast nivoa mora zbog klimatskih promjena mogao bi da ugrozi živote desetine miliona ljudi, mnogo više nego što su naučnici i vladini planeri prvobitno mislili zbog pogrešnih istraživačkih pretpostavki o tome koliko su priobalne vode visoke.

Vlada: Ustavni sud treba da odbaci inicijativu, predsjednikov predlog paralisao bi vojsku

Nedjelja, 22.03.2026 | 10:38

Ukoliko bi za redovne dnevne aktivnosti Vojske Crne Gore (VCG) bila neophodna odluka Savjeta za odbranu i bezbjednosti (SOB), došlo bi do paralize sistema odbrane, smatraju u Vladi, koja je zaključila da Ustavni sud treba da odbaci inicijativu predsjednika države Jakova Milatovića za ocjenu ustavnosti odredaba Zakona o VCG.

Nikolić: Zašto nikšićkim vlastima smeta heroina antifašizma Joka Baletić?

Nedjelja, 22.03.2026 | 12:44

Novoizabrani predsjednik OO URA Nikšić Darko Nikolić saopštio je da je na sjednici održanoj 16. marta, Savjet za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova u Nikšiću odbio inicijativu Građanskog pokreta URA za podizanje spomen-obilježja Joki Baletić, simbolu hrabrosti i otpora fašizmu, maloljetnoj heroini Drugog svjetskog rata.

Zaboravili Dubai: Ovo je nova popularna destinacija za influensere

Nedjelja, 22.03.2026 | 16:17

Poznata španska destinacija Marbella ponovo se vraća na vrh liste najpoželjnijih mjesta za ljetovanje, posebno među influencerima, nakon što su putovanja u Dubai postala neizvjesna zbog rastućih tenzija na Bliskom istoku.

Mugoša: Stabilnost javnih finansija ne opterećuju građani nego neadekvatna politika Vlade

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:28

Od neozbiljnosti Vlade u saopštavanju različitih cijena goriva u par dana važnije je da će 24.03. cijena dizela biti skuplja za 23 centa nego prije 15 dana kada je ta cijena a bila 1.34 eura… To je poskupljenje od 17 odsto za pola mjeseca, saopštio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša na mreži X.

Zogović: Krajnji cilj ne smiju biti spektakularna hapšenja nego povratak pokradenih milijardi građanima

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:15

Krajnji cilj ne smiju biti spektakularna hapšenja nego povratak pokradenih milijardi građanima, saopštio je potpredsjednik DNP-a Milun Zogović.

Uhapšene još dvije osobe osumnjičene za tuču u blizini stadiona u Beranama

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:03

Beranska policija uhapsila je A.T. (23) i B.R. (22) iz ovog grada, osumnjičene da su učestvovali u tuči u blizini stadiona u Beranama nakon završetka fudbalske utakmice između FK „Jedinstvo“ i FK „Jezero“, a u kojoj je teško povrijeđen T.N. (31), saopštili su iz Uprave policije.

Božović: Dnevnice od 18 i 7,2 eura neprihvatljive, nastavnici neće da vode djecu na ekskurzije

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:31

Godinama unazad, ekskurzije đaka crnogorskih škola funkcionisale su po neformalnom modelu, dnevnice nastavnicima i profesorima često su bile uključene u cijenu aranžmana koje plaćaju roditelji. Nakon negodovanja roditelja, Ministarstvo prosvjete upozorilo je da takva praksa nije u skladu sa zakonom. To znači da trošak sada mora snositi škola iz sopstvenog budžeta, koji je u većini slučajeva ograničen. Međutim, kako ističu sagovornici TV Podgorica, nastavnički posao na ekskurzijama daleko prevazilazi standardno radno vrijeme.

Pavličić zatražila razrješenje Mirjane Popović

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:30

Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić dostavila je Sudskom savjetu akt na dalje postupanje i odlučivanje, povodom pritužbe sudija i državnih službenika Apelacionog suda Crne Gore na rad predsjednice tog suda Mirjane Popović.

Zečević: Besplatan prevoz za sve građane koštao bi 7,5 miliona

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:27

Glavni grad neće uvesti besplatan linijski prevoz za sve građane jer bi to koštalo dodatnih 2,5 miliona eura na godišnjem nivou, piše Dan.  

Osuđeni maloljetnici služiće kaznu u 23 preduzeća

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:24

Podgorica je prva crnogorska opština koja je sa Višim sudom potpisala sporazum o društveno korisnom radu za maloljetne učinioce krivičnih djela. Kako su objasnili iz Glavnog grada, stručna služba Višeg suda predlaže gdje će maloljetnik izvršavati kaznu, prenosi RTCG.

Vašington post: Sijarto godinama Rusiji prenosio poverljive informacije o EU

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:18

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je godinama prenosio povjerljive informacije EU Rusiji, piše Vašington post, a prenosi Juronjuz.

Tramp prijeti Iranu potpunim uništenjem, NATO uvjeren da će otvoriti Ormuski moreuz

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 08:11

Tenzije na Bliskom istoku ne jenjavaju. Na Trampove prijetnje da će, ukoliko se u potpunosti ne obnovi saobraćaj kroz Ormuski moreuz, SAD uništiti kompletnu energetsku infrastrukturu Irana, iz Teherana odgovaraju da taj strateški morski put nije blokiran i da su Amerika i Izrael odgovorni za „eskalaciju opasnosti“. Libanski predsjednik Džozef Aun osudio je izraelske napade na infrastrukturu u južnom dijelu zemlje, istakavši da su oni „uvod u kopnenu invaziju“ i „jasno kršenje“ međunarodnog prava.  

Knežević: Kvarovi na fontani na Trgu nezavisnosti iziskuju velika finansijska sredstva, trenutno ih nemamo

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:48

Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ održava ukupno sedam javnih fontana na teritoriji glavnog grada. Trenutno, četiri nijesu u funkciji – fontana na Trgu nezavisnosti, u Kraljevom parku, u parku na Kruševcu i fontana u parku na Pobrežju, kažu iz preduzeća.