Četvrtak, 26.03.2026 | 20:08
IZVOR: RTV Podgorica

Nišavić: Do kraja godine imaćemo primarnu mrežu u Gornjoj Lješanskoj nahiji, voda u domovima za dvije godine

Mještani Gornje Lješanske nahije poručuju da se, u 21. vijeku, suočavaju s nedostatkom osnovnih uslova za život. Predstavnici gradske uprave obećali su im da će taj kraj, nakon dužeg perioda, dobiti nova ulaganja.




Foto: Glavni grad

Decenijama na margini razvoja, mještani Gornje Lješanske nahije i dalje vode borbu za osnovne uslove života – vodu, put i struju. Kažu da su predugo čekali, ali nadu ne gube, jer bez infrastrukture nema opstanka, ali ni povratka mladih.

„Najveći problem je voda koju je glavni grad 1980. godine napravio jedan projekat koji danas ne vrijedi, možemo ga zapalit, idemo na ovom projektu, radi se i ne može preko noći i dana ali smo uporni i radimo“, kazao je predsjednik MZ „Gradac“, Veselin Radusinović.

Mještanin, Zoran Pejović dodaje da imaju oko tri hiljada i sto metara neasfaltiranih prilaznih puteva u zaseocima.

„Te puteve prilazne su uglavnom radili mještani iz svojih sredstava. Dobili smo struju 28 godina posle svih sela Lješanske nahije. Ja sam učio u ćoravicu. A asfalt smo dobili od Prognovića do Oraha 31 godinu posle sve Gornje nahije“, istakao je Pejović.

Nas interesuje i ta omladina da dođe, da dođu mladi ljudi koji će da ulažu, da grade i to je važno da dođe taj put, voda kako bi došli da žive, kazao je mještanin, Slobodan Radunović.

„Imam recimo dva sina koji rade za svjetsko tržište i šalim se da mogu da rade u Progonovića a ne kao đedovi, oni mogu ođe i da plaćaju porez državi“, poručio je Radunović.

U fokusu je širenje vodovodne mreže ka Gornjoj Lješanskoj nahiji, započeto prošle godine, ističu iz Vodovoda.

„Uspješno smo završili prvu fazu toga projekta, raspisali tender nakon kojeg je uslijedilo potpisivanje za realizovanje druge faze, čiji početak očekujemo u naredne dvije nedelje. Poslije te idemo u druge faze i da do kraja godine imamo izvedenu primarnu mrezu“, naveo je direktor GP „Vodovod i kanalizacija“, Aleksandar Nišavić.

Pored primarne, Nišavić najavljuje i sekundarnu vodovodnu mrežu.

„Ove godine ćemo snimiti teren, i gdje ćemo obezbijediti sredstva za narednu godinu kako bi stanovnici Gornje nahije, da kažem za dvije godine mogli da očekuju da imaju vodu u svojim domaćinstvima“, poručio je Nišavić.

Iz gradske uprave naglašavaju da Gornja Lješanska nahija jedanaesta mjesna zajednica koju su obišli od početka godine – u cilju obnove ruralnih područja i povratka mladih.

„Ovo područje kao i još neka ruralna su bila dugi niz decenija. Čuli smo da u naselju Orasi preko tri decenije nije urađeno apsolutno ništa, nije došla nijedna mašina, ni ulica, kao ni putnički automobil nije mogao da dođe do kraja trase i situacija je loša i u ljudskom smislu jer su jako strpljivi i hoće bolje uslove za život“, kazala je sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom, Slađana Anđušić.

Iz Sekretarijata za saobraćaj poručuju da je dobar put osnova razvoja i najavljuju ulaganja u unapređenje infrastrukture.

„Onda voda, struja i sve ostale potrepštine. Ako vidimo unazad prije 20 godina to je bilo toliko daleko ali smo svakim danom sve bliži nekome cilju da omogućimo ljudima koji su blizu obodu gradova, najviše mislim na Podgoricu kako bi se nesmetano živjelo u tim selima“; rekao je Nikola Razić iz Sekreterijata za saobraćaj.

A da Gornje Lješanskoj nahiji slijede bolji dani, očekuju i mještani – vjeruju da će većina projekata planiranih u narednih pet godina biti i realizovana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

Požar u Bjelskim Kruševicama, na terenu 15 vatrogasaca i Air Tractor

Srijeda, 26.08.2026 | 13:50

Požar koji je jutros izbio u Bjelskim Kruševicama (Herceg Novi) proširio se na stotine hiljada kvadratnih metara, a trenutno je djelimično pod kontrolom, kazao je za Portal RTCG komandir Službe zaštite i spašavanja. Na terenu je 15 vatrogasaca sa četiri vozila, dok u gašenju iz vazduha učestvuje Air Tractor.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Zabrana kupanja u Donjoj Lastvi, pronađene bakterije ešerihija koli i enterokoki

Srijeda, 26.08.2026 | 11:04

Analize morske vode sprovedene u okviru redovnog uzorkovanja 18. avgusta, kao i vanrednih uzorkovanja 21. i 24. avgusta, na vodi za kupanje „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, pokazale su da je morska voda na ovoj lokaciji lošeg kvaliteta, odnosno da je broj indikatorskih bakterija ešerihija koli i intestinalni enterokoki iznad graničnih vrijednosti propisanih Pravilnikom, saopšteno je iz JU “Morsko dobro”.

Prvi korak ka novim investicijama: Crna Gora predstavila SAD-u dva strateška projekta

Srijeda, 26.08.2026 | 08:14

Crna Gora je uputila Americi dva projekta, čime je i formalno počela realizacija međudržavnog sporazuma.

Uprava za saobraćaj: Stigle dodatne bilateralne dozvole za Hrvatsku

Srijeda, 26.08.2026 | 09:08

Dodatne bilateralne dozvole za međunarodni drumski prevoz između Crne Gore i Hrvatske stigle su i crnogorskim prevoznicima su dostupne za preuzimanje u Upravi za saobraćaj, saopšteno je iz Uprave.

MUP: Službe na terenu, vazduhoplovna podrška usmjerava se u skladu sa razvojem situacije

Srijeda, 26.08.2026 | 09:39

Na teritoriji Crne Gore jutros su aktivni požari na području opština Herceg Novi – Đenovići, Danilovgrada – Ponikvice, Kolašina – Crni Vrh i Maganik, Cetinja – Bijele poljane i Ćumovica, kao i Nikšića – Jasenovo Polje, Krstac, Kuside i Čarađe, dok je požar u mjestu Momče u Kučima u Podgorici lokalizovan, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Pronađite HLAD - U ČETVRTAK i do 38 STEPENI

Srijeda, 26.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrieme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dragoje Leković podnio ostavku na mjesto sportskog direktora Budućnosti

Srijeda, 26.08.2026 | 15:25

Dragoje Leković podnio je ostavku na mjesto sportskog direktora Fudbalskog kluba Budućnost, a kao razlog naveo je profesionalne nesuglasice i, kako je istakao, nepoštovanje hijerarhije u klubu.

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Ako koristite WhatsApp, obratite pažnju na ovu promjenu

Srijeda, 26.08.2026 | 15:11

Sada možete da zamijenite šestocifreni kod jačom lozinkom.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

FSCG: Novčane kazne za četiri kluba

Srijeda, 26.08.2026 | 14:36

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore novčano je danas kaznila četiri kluba zbog propusta u u dva uvodna kola nove sezone

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Festival „Ćirilicom“ se nastavlja: Večeras književno veče Đorđa Nešića, sjutra premijera opere

Srijeda, 26.08.2026 | 14:12

Deseto izdanje festivala u Starom gradu Budve otvoreno je uz programe posvećene ćirilici, pozorištu i likovnoj umjetnosti. Nakon premijere predstave „Ćirilo i Metodije – Who Are You“ koja je izvedena sinoć, festival večeras donosi književni portret Đorđa Nešića, a sjutra premijeru komične opere „Il segreto di Susan“.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.