Ponedjeljak, 30.03.2026 | 10:32
IZVOR: Kolektiv.me

Usvojene Smjernice za odmjeravanje kazni u predmetima visoke korupcije

Vrhovni sud Crne Gore izradio je Smjernice za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije, koje predstavljaju praktični i savjetodavni instrument namijenjen pružanju podrške sudijama u postupku odmjeravanja kazne u ovim predmetima, saopšteno je iz ove institucije.




Valentina Pavličić, Foto: Vrhovni sud

Smjernice će se, kako navode, primjenjivati na krivična djela koja su propisana Krivičnim zakonikom Crne Gore, uključujući zloupotrebu službenog položaja, prevaru u službi, protivzakoniti uticaj, navođenje na protivzakoniti uticaj, primanje mita i davanje mita.

“Dokument se zasniva na ključnim načelima pravilnog odmjeravanja kazne, uključujući odvraćanje i prevenciju, srazmjernost šteti, oduzimanje protivpravne imovinske koristi, kao i rehabilitaciju kada je riječ o fizičkim licima”, piše u saopštenju Vrhovnog suda.

Predsjednica Vrhovnog suda, Valentina Pavličić, ističe da je cilj izrade Smjernica unapređenje kaznene politike u predmetima visoke korupcije, imajući u vidu dubok i dugotrajan negativan uticaj ovih krivičnih djela na društvo, pravni poredak i povjerenje javnosti u institucije.

Adekvatno odmjeravanje kazne ima, kako navodi, snažan preventivni efekat i potvrđuje opredijeljenost države da štiti vladavinu prava i javni interes.

„Kaznena politika u oblasti visoke korupcije mora jasno pokazati da nijedna javna funkcija ne predstavlja privilegiju iznad zakona, već odgovornost pred zakonom, te da pravni poredak raspolaže djelotvornim, proporcionalnim i odvraćajućim mehanizmima zaštite javnog interesa i povjerenja građana“, kazala je Pavličić.

Iz Vrhovnog suda ističu da izrada Smjernica predstavlja i važan korak u ispunjavanju završnih mjerila u pregovaračkim poglavljima 23 i 24, kao i obaveza koje proizlaze iz strateških nacionalnih dokumenata i izvještaja Evropske komisije, a koje ukazuju na potrebu unapređenja kaznene politike i dosljedne primjene načela srazmjernog i odvraćajućeg kažnjavanja u predmetima korupcije, te teškog i organizovanog kriminala.

“Smjernice će sudijama pružiti jasan i praktičan okvir koji će doprinijeti ujednačenom, srazmjernom i pravičnom odmjeravanju kazne u predmetima visoke korupcije, uz puno poštovanje sudijske nezavisnosti, jačanje povjerenja javnosti u pravosuđe i ostvarivanje djelotvornog odvraćanja od budućih protivpravnih postupanja”, piše u saopštenju.

Dokument je, kako preciziraju, izrađen od strane Radne grupe koju je formirala predsjednica Vrhovnog suda, a koju su činile predsjednica Radne grupe i sutkinja Vrhovnog suda Crne Gore Milenka Seka Žižić, sudija Apelacionog suda Crne Gore Predrag Tabaš, sutkinja Višeg suda u Podgorici Irena Šofranac Nedović, kao i savjetnice u Vrhovnom sudu Crne Gore Bojana Bandović i Katarina Kapuci Lakićević.

U izradi dokumenta učestvovali su i međunarodni eksperti uz podršku obezbijeđenu kroz Projekat „Program za demokratsko osnaživanje – Integritet pravosuđa“, koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva – Ministarstvo spoljnjih poslova, a sprovodi organizacija Sustainable Criminal Justice Solutions (SCJS), uz podršku Britanske ambasade u Podgorici.

Dokument je, zaključuju iz Vrhovnog suda, objavljen na zvaničnoj internet stranici Vrhovnog suda i dostupan javnosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

Požar u Bjelskim Kruševicama, na terenu 15 vatrogasaca i Air Tractor

Srijeda, 26.08.2026 | 13:50

Požar koji je jutros izbio u Bjelskim Kruševicama (Herceg Novi) proširio se na stotine hiljada kvadratnih metara, a trenutno je djelimično pod kontrolom, kazao je za Portal RTCG komandir Službe zaštite i spašavanja. Na terenu je 15 vatrogasaca sa četiri vozila, dok u gašenju iz vazduha učestvuje Air Tractor.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Zabrana kupanja u Donjoj Lastvi, pronađene bakterije ešerihija koli i enterokoki

Srijeda, 26.08.2026 | 11:04

Analize morske vode sprovedene u okviru redovnog uzorkovanja 18. avgusta, kao i vanrednih uzorkovanja 21. i 24. avgusta, na vodi za kupanje „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, pokazale su da je morska voda na ovoj lokaciji lošeg kvaliteta, odnosno da je broj indikatorskih bakterija ešerihija koli i intestinalni enterokoki iznad graničnih vrijednosti propisanih Pravilnikom, saopšteno je iz JU “Morsko dobro”.

Prvi korak ka novim investicijama: Crna Gora predstavila SAD-u dva strateška projekta

Srijeda, 26.08.2026 | 08:14

Crna Gora je uputila Americi dva projekta, čime je i formalno počela realizacija međudržavnog sporazuma.

Uprava za saobraćaj: Stigle dodatne bilateralne dozvole za Hrvatsku

Srijeda, 26.08.2026 | 09:08

Dodatne bilateralne dozvole za međunarodni drumski prevoz između Crne Gore i Hrvatske stigle su i crnogorskim prevoznicima su dostupne za preuzimanje u Upravi za saobraćaj, saopšteno je iz Uprave.

MUP: Službe na terenu, vazduhoplovna podrška usmjerava se u skladu sa razvojem situacije

Srijeda, 26.08.2026 | 09:39

Na teritoriji Crne Gore jutros su aktivni požari na području opština Herceg Novi – Đenovići, Danilovgrada – Ponikvice, Kolašina – Crni Vrh i Maganik, Cetinja – Bijele poljane i Ćumovica, kao i Nikšića – Jasenovo Polje, Krstac, Kuside i Čarađe, dok je požar u mjestu Momče u Kučima u Podgorici lokalizovan, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Pronađite HLAD - U ČETVRTAK i do 38 STEPENI

Srijeda, 26.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrieme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dragoje Leković podnio ostavku na mjesto sportskog direktora Budućnosti

Srijeda, 26.08.2026 | 15:25

Dragoje Leković podnio je ostavku na mjesto sportskog direktora Fudbalskog kluba Budućnost, a kao razlog naveo je profesionalne nesuglasice i, kako je istakao, nepoštovanje hijerarhije u klubu.

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Ako koristite WhatsApp, obratite pažnju na ovu promjenu

Srijeda, 26.08.2026 | 15:11

Sada možete da zamijenite šestocifreni kod jačom lozinkom.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

FSCG: Novčane kazne za četiri kluba

Srijeda, 26.08.2026 | 14:36

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore novčano je danas kaznila četiri kluba zbog propusta u u dva uvodna kola nove sezone

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Festival „Ćirilicom“ se nastavlja: Večeras književno veče Đorđa Nešića, sjutra premijera opere

Srijeda, 26.08.2026 | 14:12

Deseto izdanje festivala u Starom gradu Budve otvoreno je uz programe posvećene ćirilici, pozorištu i likovnoj umjetnosti. Nakon premijere predstave „Ćirilo i Metodije – Who Are You“ koja je izvedena sinoć, festival večeras donosi književni portret Đorđa Nešića, a sjutra premijeru komične opere „Il segreto di Susan“.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.