Petak, 03.04.2026 | 15:26
IZVOR: Kolektiv.me

Crna Gora jača saradnju sa EU u borbi protiv terorizma i savremenih bezbjednosnih prijetnji

U nastavku službene posjete Briselu, državni sekretari u Ministarstvu unutrašnjih poslova Petar Koprivica i Dragana Kažanegra Stanišić, sastali su se sa EU koordinatorom za borbu protiv terorizma Bartjanom Wegterom i specijalnom izvjestiteljkom za borbu protiv terorizma u Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Anom Stšonskom, sa kojima su razgovarali o jačanju saradnje u oblasti borbe protiv terorizma, nasilnog ekstremizma i savremenih bezbjednosnih prijetnji, saopštili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

 




Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova

Crna Gora je kako navode, tokom sastanaka jasno potvrdila da borbu protiv terorizma i radikalizacije tretira kao jedan od ključnih nacionalnih prioriteta, uz kontinuirano usklađivanje sa standardima Evropske unije.

“Istaknuto je da, uprkos niskom nivou prijetnje, savremeni bezbjednosni izazovi, posebno u digitalnom prostoru i u kontekstu globalnih geopolitičkih kretanja, zahtijevaju proaktivan, koordinisan i dugoročno održiv odgovor institucija”, piše u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je na sastanku sa Bartjanom Wegterom naglašena važnost daljeg jačanja preventivnog pristupa i institucionalnih kapaciteta, uz poseban fokus na suzbijanje online radikalizacije i uticaja ekstremističkih sadržaja u digitalnom okruženju. Dodaju da je on pozitivno ocijenio dosadašnje rezultate Crne Gore i potvrdila spremnost da nastavi snažnu podršku kroz projekte, razmjenu znanja i operativnu saradnju u ovoj oblasti.

“Tokom sastanka sa Anom Stšonskom razgovarano je o širem bezbjednosnom kontekstu, uključujući hibridne prijetnje, strane informacione manipulacije (FIMI) i uticaj digitalnih tehnologija na stabilnost društva. Istaknuto je da Crna Gora razvija integrisan odgovor kroz jačanje međuresorne koordinacije, unapređenje sajber kapaciteta i razvoj strateških komunikacija, uz poseban fokus na otpornost društva i zaštitu demokratskih procesa”, piše u saopštenju.

Kako ističu, poseban fokus tokom razgovora bio je na rastućem značaju borbe protiv stranih informativnih manipulacija i miješanja (FIMI), kao savremenog bezbjednosnog izazova koji utiče na stabilnost institucija i društva.

Dodaju da je u tom kontekstu, naglašena potreba za jačanjem strateške komunikacije, unapređenjem kapaciteta za rano prepoznavanje i analizu informativnih prijetnji, kao i za intenzivnijom saradnjom sa partnerima iz Evropske unije u razmjeni podataka i dobrih praksi.

“Državni sekretar Petar Koprivica, ujedno i nacionalni koordinator Nacionalnog međuresornog operativnog tima za prevenciju i suzbijanje nasilni ekstremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizam, poručio je da se njihov pristup zasniva na jačanju sistema koji može pravovremeno da prepozna rizike i adekvatno odgovori na savremene bezbjednosne izazove.

“Kroz punu usklađenost sa politikama Evropske unije i intenzivnu međunarodnu saradnju, Crna Gora dodatno učvršćuje svoju ulogu pouzdanog partnera u zajedničkom evropskom bezbjednosnom okviru”, poručuje Koprivica.

Kako zaključuju, istaknuto je da će dalji fokus biti na jačanju preventivnih mehanizama, unapređenju razmjene informacija i dodatnom usklađivanju sa evropskim standardima, uz zajedničku ocjenu da je kontinuirana i koordinisana saradnja ključna za očuvanje stabilnosti i bezbjednosti u širem evropskom prostoru.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zirojević Krapoviću: Hvala na poređenju sa likom iz biblioteke, ti mene podsjećaš na Obeliksa koji je umjesto čarobnog napitka popio čaj od nane

Petak, 03.04.2026 | 17:05

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević komentarisao je odgovor ministra odbrane Dragana Krapovića na upit Odbora za bezbjednost i odbranu, ističući da odgovor obiluje neuspješnim pokušajem uvreda i da u njemu nema niti jedne objektivne činjenice.  

Lekić: NSD u Pljevljima spremna da inovira koalicioni sporazum kako bi PES ostao dio vlasti

Petak, 03.04.2026 | 16:35

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Milan Lekić poručio je da je ova partija u Pljevljima spremna da inovira koalicioni sporazum kako bi Pokret Evropa sad (PES) ostao na vlasti.

Nova terapija može odložiti Alchajmerovu bolest i to za sedam godina

Petak, 03.04.2026 | 16:52

Naučnici su prvi put ustanovili da dva lijeka koja pojačavaju naš glimfatični sistem, koji čisti otpad iz našeg mozga, takođe poboljšavaju uklanjanje proteina povezanih sa pojavom Alchajmerove bolesti.

Mujović sa Botunjanima: Glavni grad i Vlada spremni realizovati najveći dio zahtjeva mještana

Petak, 03.04.2026 | 16:14

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović sastao se danas sa predstavnicima mještana Botuna, saopšteno je iz Glavnog grada.  

Uginule životinje zakopavali nezakonito, inspekcija poslala izvještaj tužilaštvu

Petak, 03.04.2026 | 16:26

Državna komunalna inspekcija Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera utvrdila je da kompanija „Komunalno – Lim“ iz Bijelog Polja nezakonito odlaže i zakopava uginule životinje (veterinarski otpad) na lokaciji u mjestu Dobrakovo, saopšteno je iz tog resora.     

Pavličić: Prvi put u istoriji našeg sudstva cijeli kolektiv podnosi pritužbu na rad predsjednika suda; Popović: Napad na mene počeo zbog predmeta o Medenici

Petak, 03.04.2026 | 16:01

Članovi Sudskog savjeta na današnjoj sjednici raspravljaju o zahtjevu za razrješenje predsjednice Apelacionog suda Mirjane Popović, koji je podnijela šefica Vrhovnog suda Valentina Pavličić.     

Ćulafić: Rješavamo krupne ekološke probleme

Petak, 03.04.2026 | 15:47

Ministar ekologije održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić predočio je da je Svjetska banka odobrila zajam od 40 miliona eura Crnoj Gori za unaprjeđenje sistema upravljanja čvrstim otpadom, jačanje institucija i usklađivanje sa standardima Evropske unije, uz konkretna ulaganja u infrastrukturu i sanaciju ekoloških problema.

Porodica Andrije Delibašića donirala prihod sa Memorijala

Petak, 03.04.2026 | 15:39

Najveći dio prihoda od prvog memorijalnog turnira koji je u znak sjećanja na Andriju Delibašića prošle sedmice odigran u Nikšiću biće upućen Omladinskoj školi Sutjeske, odluka je Andrijine porodice.

Crna Gora jača saradnju sa EU u borbi protiv terorizma i savremenih bezbjednosnih prijetnji

Petak, 03.04.2026 | 15:26

U nastavku službene posjete Briselu, državni sekretari u Ministarstvu unutrašnjih poslova Petar Koprivica i Dragana Kažanegra Stanišić, sastali su se sa EU koordinatorom za borbu protiv terorizma Bartjanom Wegterom i specijalnom izvjestiteljkom za borbu protiv terorizma u Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Anom Stšonskom, sa kojima su razgovarali o jačanju saradnje u oblasti borbe protiv terorizma, nasilnog ekstremizma i savremenih bezbjednosnih prijetnji, saopštili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova.  

Krapović: Zirojević član biblioteke iz Radovana III

Petak, 03.04.2026 | 15:14

Ministar odbrane Dragan Krapović reagovao je na tvrdnje poslanika Socijaldemokrata Nikole Zirojevića, ocijenivši da su one neistinite i politički motivisane. Zirojević je juče kazao da je Krapović prekršio zakon, pa nakon pet mjeseci umislio da će Odbor za bezbjednost i odbranu da mu polaže račune.