Nedjelja, 05.04.2026 | 08:35
IZVOR: rtcg.me

Rastu problemi bolesti zavisnosti među djecom

Bolesti zavisnosti i u svijetu i kod nas predstavljaju veliki problem, piše portal RTCG.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Ljubica Abramović iz Kancelarije za prevenciju bolesti zavisnosti, koja u Nikšiću funkcioniše 19 godina, kaže da je sve niža starosna granica te da se maloljetnici upuštaju u različite rizike. Djeca u osnovnim školama već počinju sa eksperimentisanjem sa određenim duvanskim proizvodima, koji su sad negdje aktuelni, to su vape uređaji, IQOS. I što je još opasnije, to su nikotinske rečice ili snus, gdje je nekako trend za tim proizvodom zadnjih godina jako veliki.

Nemali problem su i nehemijske zavisnosti. Maloljetnici prekomjerno koriste internet, videoigrice, ali sve češće posjećuju i online kladionice. Razni neki sadržaji koji su vrlo dostupni i primamljivi, gdje se mogu i bez znanja roditelja nekako da to upražnjavaju, ako roditelji možda nemaju stvarno uvid da se sve to može i online, preko telefona, a ne samo od samih kladionica.

Brojni su faktori rizika. Abramović napominje da nikada nije u pitanju jedan, ali da prednjače dostupnost psihoaktivnih supstanci i plasiranje neprimjerenih obrazaca ponašanja.

“Oni sami shvataju da im ništa nije zabranjeno, da oni do sada mogu da dođu vrlo lako. Nekako nam promiče ta neka ozbiljnost odnosno odgovornost da djeci stvarno ne serviramo sve to”, kaže on.

Da djeci stvaramo bolje uslove za odrastanje neophodno je i da svi damo doprinos.

“Roditelji treba da su maksimalno uključeni u dijete i da dijete usmjeravaju prema pravim vrijednostima, a država u uspostavljanju između ostalog zakonodavnog okvira, koji će za početak ograničiti dostupnost duvanskih proizvoda. Samo je bitno kakav ćemo odgovor kao sistem dati, jer nikad nije, niti može se samo porodica time baviti, niti kancelarija, ali svakako jedna uvezanost, umreženost, svi da daju svoj doprinos na svoj način”, kaže on.

Kancelarija za prevenciju doprinosi edukacijom osnovaca i srednjoškolaca. Otvoreni su i za saradnju sa roditeljima kojima su na raspolaganju i besplatni kućni testovi na psihoaktivne supstance.

“Stotinjak testova godišnje izdajemo, to je neka umjerena komunikacija sa roditeljima, ali najviše u tom dijelu kada sumnja da se nešto dešava ili kada se prati apstinencija nekog člana porodice”.

A kada je u pitanju interesovanje, nekakav razgovor koji će im pomoći da malo i osnaže sebe i da vide kakvi su to trendovi ili da prosto negdje budu u toku, to manjka.

Iz Kancelarije za prevenciju bolesti i zavisnosti opštine Nikšić pozivaju roditelje da ih posjete i informišu se o rizicima sa kojima se suočavaju djeca uz poruku da je najvažnije problem prepoznati na vrijeme kada su najveće šanse i mogućnosti da se izbjegnu veće posljedice.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Podgoričanin osumnjičen za krijumčarenje telefona vrijednih 2,6 miliona eura

Utorak, 25.08.2026 | 15:46

U koordinisanoj akciji službenika Sektora za borbu protiv kriminala, Uprave carina i Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici danas je uhapšen D.R. (31) iz Podgorice zbog sumnje da je pokušao da prokrijumčari veću količinu skupocjenih mobilnih telefona, ukupne vrijednosti više od 2,6 miliona eura.

Kos predstavila za reformu procesa proširenja: EU se priprema za više od 30 članica

Utorak, 25.08.2026 | 15:03

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos predstavila je danas prijedlog Evropske komisije za reformu procesa proširenja, javlja briselski portal Juronjuz.

Akcije na sjeveru: Uhapšena dva lica, pronađeno i oduzeto više komada vatrenog oružja, municije i marihuana

Utorak, 25.08.2026 | 14:48

Bjelopoljska policija je, shodno naredbi suda, izvršila pretres stana i drugih prostorija koje koristi S.O. iz Bijelog Polja i tom prilikom od istog oduzela dva komada vatrenog oružja – pištolj i revolver, kao i više od 40 komada pištoljske municije, saopšteno je iz Uprave policije.

Tivat: Uhapšena dva operativno interesantna lica nakon sukoba u ugostiteljskom objektu

Utorak, 25.08.2026 | 14:40

Tivatska policija uhapsila je M.K. (21) i S.R. (25), oba operativno interesantna lica iz Tivta, nakon fizičkog obračuna u jednom ugostiteljskom objektu, tokom kojeg je, kako se sumnja, korišćen metalni predmet, a potom i nož. Njima se na teret stavljaju ukupno tri krivična djela, saopšteno je iz Uprave policije.

Zavod počeo distribuciju besplatnih udžbenika za sedmi osmi i deveti razred, do 20. septembra popusti na školski pribor

Utorak, 25.08.2026 | 13:27

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva počeo je juče distribuciju besplatnih udžbenika za đake sedmog, osmog i devetog razreda osnovne škole. U toj fazi, trećoj po redu od početka avgusta, biće podijeljeno skoro 23 hiljade kompleta knjiga.

Vatrogasci brane kuće u Jasenovom polju, požari u sedam opština

Utorak, 25.08.2026 | 08:51

U Crnoj Gori aktivni su požari u sedam opština požara od kojih je najkritičniji u Jasenovom polju gdje se vatra približila kućama, saopštila je za RTCG Aleksandra Lakić iz Operativno-komunikacionog centra uprave policije.

Prijestonica će sama graditi hotel “Lokanda” i podzemnu garažu

Utorak, 25.08.2026 | 08:31

Prijestonica Cetinje odlučila je da sama gradi hotel Lokalna i podzemnu garažu u centru grada nakon neuspjeha projekta po modelu privatno-javnog partnerstva, najavio je za Radio Crne Gore gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.

Kabinet predsjednika: Ustavne izmjene važan korak ka EU, ključna puna primjena u praksi

Utorak, 25.08.2026 | 08:09

Kabinet predsjednika Crne Gore pozdravlja usvajanje ustavnih izmjena, ocjenjujući ih kao važan korak u procesu evropskih integracija Crne Gore i ispunjavanju obaveza iz evropske agende.

Tramp razmatra uvođenje novih carina za Kinu: Preplavili su tržište jeftinom robom

Utorak, 25.08.2026 | 09:00

Predsjednik SAD-a Donald Tramp ide ka uvođenju novih carina od 7,5 posto Kini kojima bi se druga najveća svjetska ekonomija “kaznila zbog preplavljivanja globalnog tržišta jeftinom robom”, navode tri osobe upoznate sa situacijom.

PU: Izvršeno preko 2.600 kontrola za nepuna četiri mjeseca

Utorak, 25.08.2026 | 09:24

Poreska inspekcija je u periodu od 1. maja do 24. avgusta sprovela intenzivne kontrole poreskih obveznika na teritoriji cijele države. Tokom ovog perioda ukupno je izvršeno 2.628 kontrola usmjerenih na provjeru zakonitosti poslovanja, poštovanja fiskalne discipline i suzbijanje neformalne ekonomije.

Podgoričanin osumnjičen za krijumčarenje telefona vrijednih 2,6 miliona eura

Utorak, 25.08.2026 | 15:46

U koordinisanoj akciji službenika Sektora za borbu protiv kriminala, Uprave carina i Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici danas je uhapšen D.R. (31) iz Podgorice zbog sumnje da je pokušao da prokrijumčari veću količinu skupocjenih mobilnih telefona, ukupne vrijednosti više od 2,6 miliona eura.

Gledanje hrane na TikToku može da pojača osjećaj gladi kod tinejdžera

Utorak, 25.08.2026 | 15:23

Novo istraživanje pokazalo je da stalna izloženost sadržaju o hrani na TikToku može da podstakne osećaj gladi i utiče na prehrambene izbore tinejdžera.

Akcije na sjeveru: Uhapšena dva lica, pronađeno i oduzeto više komada vatrenog oružja, municije i marihuana

Utorak, 25.08.2026 | 14:48

Bjelopoljska policija je, shodno naredbi suda, izvršila pretres stana i drugih prostorija koje koristi S.O. iz Bijelog Polja i tom prilikom od istog oduzela dva komada vatrenog oružja – pištolj i revolver, kao i više od 40 komada pištoljske municije, saopšteno je iz Uprave policije.

Tivat: Uhapšena dva operativno interesantna lica nakon sukoba u ugostiteljskom objektu

Utorak, 25.08.2026 | 14:40

Tivatska policija uhapsila je M.K. (21) i S.R. (25), oba operativno interesantna lica iz Tivta, nakon fizičkog obračuna u jednom ugostiteljskom objektu, tokom kojeg je, kako se sumnja, korišćen metalni predmet, a potom i nož. Njima se na teret stavljaju ukupno tri krivična djela, saopšteno je iz Uprave policije.

Tender od 145.000 eura za novi izgled Trga nezavisnosti: Centralna fontana se uklanja

Utorak, 25.08.2026 | 14:30

Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisala je tender za izradu projekta rekonstrukcije Trga nezavisnosti. Buduće rješenje treba da ukloni centralnu fontanu, izravna i učini trg pristupačnijim, obezbijedi više zelenila i hlada i uvede infrastrukturu za organizovanje manifestacija.

Morsko dobro izdvojilo 12.000 eura za razvoj odbojke u Crnoj Gori

Utorak, 25.08.2026 | 14:03

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore nastavilo je sa podrškom domaćem sportu, potpisivanjem ugovora o sponzorstvu sa Odbojkaškim savezom Crne Gore i Ženskim odbojkaškim klubom „Mediteran“ iz Budve.

Prosinečki više nije selektor Kirgistana

Utorak, 25.08.2026 | 13:36

Hrvatski trener i bivši selektor Crne Gore Robert Prosinečki više nije selektor fudbalske reprezentacije Kirgistana, saopštio je Fudbalski savez te zemlje.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Zavod počeo distribuciju besplatnih udžbenika za sedmi osmi i deveti razred, do 20. septembra popusti na školski pribor

Utorak, 25.08.2026 | 13:27

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva počeo je juče distribuciju besplatnih udžbenika za đake sedmog, osmog i devetog razreda osnovne škole. U toj fazi, trećoj po redu od početka avgusta, biće podijeljeno skoro 23 hiljade kompleta knjiga.

Regionalna vaterpolo liga počinje 19. septembra

Utorak, 25.08.2026 | 13:22

Premijer regionalna liga u vaterpolu počeće 19. septembra, a učestvovaće četiri tima iz Crne Gore i osam iz Srbije.