Utorak, 07.04.2026 | 17:37
IZVOR: Antena M

Stanić: Nije vrijeme da neke srbijanske partijice predlažu uvođenje raznih zastava, cijena nafte ključno pitanje za građane

Tema kojom bi donosioci odluka u Crnoj Gori danas trebalo da se bave je traženje načina da se građani i privreda zaštite od ekonomske krize koja prijeti zbog otežanog snabdijevanja naftnim derivatima, a ne da šalju poruke da drže situaciju pod kontrolom iako ništa ne preduzimaju, poručio je predsjednik Glavnog odbora Socijaldemokratske partije i predstavnik Evropskog saveza Mirko Stanić.




Foto: Evropski savez

On je gostujući u Drugačijoj radio vezii  govoreći o prijedlogu akta koji bi otvorio mogućnost privremenog snižavanja stope poreza na dodatu vrijednost na gorivo podsjetio i da je Vlada ranije iskoristila model koji je predložio Evropski savez, a kojim je omogućeno da u slučaju velikog rasta cijena nafte na berzi bude moguće privremeno sniziti cijene goriva dok traje kriza.

„Upravo na osnovu tog prijedloga koji je predložio poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša, Vlada je mogla da donese ove odluke koje je donijela prije desetak dana, uz pomoć kojih su cijene za kratko zaustavljene. Međutim, od tog momenta nemamo nikakvu suštinsku, zdravorazumsku politiku Vlade, vlasti, resornog ministarstva ili premijera, čija je ovo glavna obaveza na ovom polju“, istakao je Stanić.

Prema njegovim riječima bilo bi neophodno da Vlada Crne Gore zbog aktuelne situacije bude, kako je rekao, u konstantnom zasijedanju i da ukaže na ozbiljnost situacije, umjesto što se dopušta da centralna tema danas bude priča o uvođenju takozvane narodne zastave.

„Nije danas vrijeme da neke srbijanske partijice po Crnoj Gori predlažu uvođenje raznih zastava – šarenih, plavetnih, plavih i narodnih – već je danas cijena nafte ključno pitanje za građane svih nacionalnosti, kao i za građane svih političkih partija, bez obzira na to za koga glasaju. Danas je suštinsko pitanje cijena nafte, obezbjeđivanje dovoljne količine goriva za Crnu Goru i omogućavanje da crnogorska privreda i građani izdrže ovu krizu na najbezbolniji mogući način, jer se ova kriza može i produžiti i pogoršati“, istakao je sagovornik Antene M.

Osvrnuvši se na očekivanje koje je Evropski savez iznio juče, a to je da bi ovaj prijedlog trebalo da bude prihvaćen jednoglasno, Stanić je naglasio da cijene goriva jednako pogađaju sve birače, bez obzira na to kakvo je njihovo političko opredjeljenje, ali je podsjetio i na to da se često dešavalo da se ma koliko konstruktivni bili prijedlozi opozicije, oni ne budu prihvaćeni jer se vladajuća većina umjesto sadržine fokusirala na to odakle oni dolaze.

„Bitno je kakav je prijedlog i šta taj prijedlog znači za građane, šta znači za građanina koji danas glasa PES, Novu srpsku demokratiju, Demokrate ili Bošnjačku stranku. Šta taj prijedlog zapravo znači? Znači li mogućnost da taj glasač, kao i glasač Evropskog saveza, DPS-a, URA-e ili bilo koga drugog, ima nižu cijenu litre goriva na pumpi?“, upitao je Stanić.
Naglasio je da u ovom slučaju konstruktivan prijedlog dolazi od opozicije zato što, kako ocjenjuje, vlast nije predstavila nikakvu strategiju da se zaštiti od dolazeće krize, niti je tri centa koja po litru goriva ubira država za strateške rezerve zaista za tu namjenu i usmjerila.

„Ukoliko se budu vodili time šta ovo znači za svakog stanovnika Crne Gore, bez obzira na to da li je glasač ili nije, onda mislim da će jednoglasno podržati ovaj prijedlog. Ukoliko se budu vodili time da prijedlog dolazi od Evropskog saveza, koji je jedna od vodećih opozicionih struktura u Crnoj Gori, pa da zbog toga može imati političke poene, napraviće štetu, ne Evropskom savezu, već državi Crnoj Gori. Bojim se da je to modus operandi ove Vlade i ove vlasti i u brojnim drugim oblastima“, zaključio je Stanić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PES: DNP-ova podrška Periću uvod u saradnju sa DPS-om

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:23

Pokret Evropa sad (PES) ocijenio je najavu Demokratske narodne partije (DNP) u Glavnom gradu, da će podržati Srđana Perića za funkciju predsjednika Skupštine Glavnog grada, kao uvod u saradnju sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

Abazović – Bajer: Podrška Njemačke presudna, Crna Gora će biti motivator za cijeli region

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:10

Predsjednik Građanskog pokreta URA dr Dritan Abazović razgovarao je sinoć u Berlinu sa Peterom Bajerom, poslanikom u njemačkom Bundestagu.

Mugoša – Kiz: Unaprijediti partnerstvo Crne Gore i SAD na polju ekonomske saradnje

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:44

Predsjednik Kluba poslanika Evropskog saveza Boris Mugoša sastao se s otpravnikom poslova ad interim u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom i tom prilikom razmijenili mišljenja o aktuelnoj političkoj i ekonomskoj situaciji u zemlji.

Rovčanin: DPS Bijelo Polje u budžetskoj godini predložio niz mjera usmjerenih na unapređenje kvaliteta života mladih

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:52

Član Opštinskog odbora DPS Bijelo Polje, Nebojša Rovčanin, poručio je da mladi ljudi moraju biti u centru razvojnih politika Bijelog Polja.

Vens: Netanjahu griješio u nekim stvarima, naši interesi nisu uvijek usklađeni

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:35

Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vens izjavio je da interesi Sjedinjenih Američkih Država i Izraela nisu uvijek u potpunosti usklađeni i da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu "svakako pogriješio u nekim stvarima".

Milović: "Sve ono što ste potpisali brzo će vas stići"; Radunović: "Lažovčino, sram te bilo"

Srijeda, 10.06.2026 | 13:35

Na današnjoj sjednici Skupštine došlo je do burne rasprave između poslanika Demokratske partije socijalista Nikole Milovića i ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića.

Pucnjava u blizini konzulata Crne Gore u Barseloni, stradala jedna osoba

Srijeda, 10.06.2026 | 15:00

U blizini počasnog konzulata Crne Gore u Barseloni jutros je došlo do pucnjave u kojoj je stradala jedna osoba, prenosi španska "Lavanguardia".

Raspisan tender za izgradnju Bulevara Velje brdo

Srijeda, 10.06.2026 | 12:41

Ministarstvo javne uprave saopštilo je da je raspisan tender za izgradnju Bulevara Velje brdo.

NASA objavila posadu za Artemis III: Ko su astronauti koji testiraju tehnologiju za povratak na Mjesec

Srijeda, 10.06.2026 | 11:35

Američka svemirska agencija NASA predstavila je četvoročlanu posadu za misiju Artemis III. Iako prvobitno planirana kao povratak na Mjesec, misija je preoblikovana u ključni test tehnologije u Zemljinoj orbiti, što predstavlja presudan korak za buduća sletanja.

Radunović: Plaža Čedomira Popovića građena po planu iz 2018.

Srijeda, 10.06.2026 | 15:42

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović tvrdi da je vlasnik kompanije "Carine" Čedomir Popović gradio plažu u Baošićima po planu koji je usvojen 2018. kada je Demokratska partija socijalista (DPS) bila na vlasti.

PES: DNP-ova podrška Periću uvod u saradnju sa DPS-om

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:23

Pokret Evropa sad (PES) ocijenio je najavu Demokratske narodne partije (DNP) u Glavnom gradu, da će podržati Srđana Perića za funkciju predsjednika Skupštine Glavnog grada, kao uvod u saradnju sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

Abazović – Bajer: Podrška Njemačke presudna, Crna Gora će biti motivator za cijeli region

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:10

Predsjednik Građanskog pokreta URA dr Dritan Abazović razgovarao je sinoć u Berlinu sa Peterom Bajerom, poslanikom u njemačkom Bundestagu.

Kanada predlaže zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:00

Kanada predlaže zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina

SAD i Iran razmjenjuju napade širom Bliskog istoka drugi dan zaredom

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:55

SAD i Iran razmijenili nove napade, primirje dovedeno u pitanje

Čađenović tražio izuzeće Radonjića i Novovića

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:49

Početak suđenja bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću i suspendovanom specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću zbog pritisaka na svjedoka Džozefa Asada da svjedoči protiv nekadašnjih lidera Demokratskog fronta Andrije Mandića i Milana Kneževića u predmetu za pokušaj terorizma danas je odloženo u Višem sudu u Podgorici nakon što je Čađenović zatražio izuzeće postupajućeg specijalnog tužioca Vukasa Radonjića i glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića iz odlučivanja o tom zahtjevu.

Mugoša – Kiz: Unaprijediti partnerstvo Crne Gore i SAD na polju ekonomske saradnje

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:44

Predsjednik Kluba poslanika Evropskog saveza Boris Mugoša sastao se s otpravnikom poslova ad interim u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom i tom prilikom razmijenili mišljenja o aktuelnoj političkoj i ekonomskoj situaciji u zemlji.

Infantino opravdava cijene ulaznica za Svjetsko prvenstvo

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:38

Da su se prodavale po nižoj cijeni, završile bi na sekundarnom tržištu po mnogo, mnogo, mnogo višim cijenama, kaže prvi čovjek FIFA

Opština Bar uklanja nelegalno postavljene aparate za igru, hranu i piće

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:20

Služba komunalne policije i inspekcije Opštine Bar, u saradnji sa DOO „Komunalne djelatnosti” Bar, intenzivno sprovodi aktivnosti na uklanjanju nelegalno postavljenih aparata za igru, kao i aparata za prodaju hrane i pića, koji se nalaze na javnim površinama bez odobrenja nadležnih organa, saopšteno je iz Opštine Bar.

Vešoviću određeno zadržavanje zbog napada na Brkovića

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:27

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici odredilo je zadržavanje Mišu Vešoviću, koji je osumnjičen da je izvršio krivično djelo nasilničko ponašanje u sticaju sa krivičnim djelom ugrožavanje sigurnosti, saopštili su uz tog tužilaštva.

SDT formiralo predmet nakon Kneževićevih tvrdnji o koncesiji Aerodroma

Četvrtak, 11.06.2026 | 10:14

Nakon što je lider Demokratske narodne partije, Milana Kneževića, iznio ozbiljne optužbe u vezi sa tenderskim postupkom davanja Aerodroma Crne Gore pod zakup, Specijalno državno tužilaštvo je formiralo predmet.