Posljednji Statistički godišnjak o zdravlju stanovništva i zdravstvenoj zaštiti u Crnoj Gori, prema evidentiranim bolničkim prijemima i otpustima, pokazuje da je na godišnjem nivou najviše pacijenata liječeno od kancera i da broj oboljelih značajno raste.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Tako je 2022. godine u bolnice primljeno 28.189 pacijenata sa različitim vrstama kancera, a godinu ranije 17.778. To je za 10.200 više oboljelih u odnosu na 2021. godinu. U 2020. godini, kada je proglašena epidemija korona virusa, pacijenata sa ovom dijagnozom bilo je 21.214, a 2019. liječeno je 24.054 oboljelih. Tokom 2018. godine registrovana su 21.283 pacijenta sa kancerom.
U svijetu se 7. april obilježava kao Dan zdravlja.
Najviše oboljelih liječeno je od kancera dojke – 4.836, čak 1.700 više nego godinu ranije. Slijede pacijenti sa rakom prostate, pluća, debelog crijeva, krvi...
Prema godišnjoj statistici, registrovana je 41.647 liječenja od zaraznih i parazitskih bolesti, a značajan udio u ovoj evidenciji čine zaraženi virusima tokom 2022. Ipak, registrovane su i zarazne bolesti, koje se danas uglavnom bilježe u Africi i Aziji. Tako je 2022. godine bilo 12 slučajeva kolere u Crnoj Gori. Godinu ranije ovu bakterijsku infukciju imalo je 11 pacijenata, 2020. njih sedam, a 2019. godine četiri. Godinu ranije nije bilo zaraženih kolerom.
Zbog tuberkoloze, u bolnicama je evidentiran 131 prijem pacijenata, a 2021. znatno manje – 64. U godini kada je proglašena epidemija korona virusa, od tuberkuloze je liječeno 100 pacijenata, a godinu ranije 22 više. Jedan pacijent je 2020. godine imao lepru.
Podsjećamo da u Crnoj Gori još uvijek ne postoje precizni registri za mnoga oboljenja, ili su zastarjeli, pa tako neki datiraju iz 2013. Na Svjetski dan zdravlja treba podsjetiti i da liste čekanja, uprkos dugogodišnjim obećanjima nadležnih zdravstvenih institucija, i dalje predstavljaju veliku prepreku za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu. U Kliničkom centru Crne Gore, najvećoj zdravstvenoj ustanovi u državi, pacijenti u prosjeku čekaju šest mjeseci na preglede i dijagnostiku. Za razliku od ranijih godina, u podgoričkom Domu zdravlja više mjeseci se čeka na ultrazvučna snimanja i snimanja na rendgenu.
Za liječenje građana van Crne Gore prošle godine je plaćeno 1,6 miliona eura.
Na Svjetski dan zdravlja, iz Ministarstva zdravlja su poručili da nastavljaju sa reformama i unapređenjem zdravstvene zaštite, sa ciljem da svaki građanin ima pristup pravovremenoj, kvalitetnoj i sigurnoj zdravstvenoj usluzi.
– Savremeno razumijevanje zdravlja podrazumijeva mnogo više od liječenja bolesti. Ono podrazumijeva izgradnju sistema koji prepoznaje značaj prevencije, rane dijagnostike, zdravstvenog obrazovanja i jednakog pristupa zdravstvenoj zaštiti. Društvo koje ulaže u zdravlje svojih građana ulaže u svoju budućnost, u socijalnu stabilnost, ekonomsku održivost i opšti kvalitet života. Upravo zato upućujemo javnosti jasnu poruku da snažan i pouzdan zdravstveni sistem predstavlja jedan od ključnih stubova povjerenja između države i građana. Zdravstvena zaštita mora biti dostupna, kvalitetna i zasnovana na savremenim medicinskim standardima, ali istovremeno i na humanosti, solidarnosti i poštovanju dostojanstva svakog čovjeka – ističu iz resora ministra Vojislava Šimuna.
Naglašavaju da je cilj zdravstveni sistem koji je otporan na izazove savremenog vremena, koji kontinuirano unapređuje svoje kapacitete i prepoznaje potrebe svakog pojedinca. To podrazumijeva stalno ulaganje u zdravstvenu infrastrukturu, medicinsku opremu, a prije svega u znanje i profesionalni razvoj zdravstvenih radnika, čija stručnost i posvećenost predstavljaju najveću snagu zdravstvenog sistema.
– Svjetski dan zdravlja prilika je da se posebno istakne značaj preventivne medicine i zdravih životnih stilova. Briga o zdravlju počinje mnogo prije dolaska u zdravstvenu ustanovu – ona počinje odgovornim odnosom prema sopstvenom tijelu, redovnim preventivnim pregledima, fizičkom aktivnošću, uravnoteženom ishranom i brigom o mentalnom zdravlju – ukazali su iz Ministarstva zdravlja.
KOMENTARI (0)