Srijeda, 15.04.2026 | 17:49
IZVOR: Kolektiv.me

Nurković - Unlu: Ojačati saradnju u oblasti ekonomije i obrazovanja

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković primio je ambasadorku Republike Turske u našoj zemlji, Ajdu Unlu.




Foto: Skupština Crne Gore

"Tokom sastanka ocijenjeno je da su odnosi Crne Gore i Republike Turske tradicionalno prijateljski i sadržajni, uz obostranu spremnost za njihovo dalje unaprjeđenje. Sagovornici su istakli značaj kontinuiranog političkog dijaloga, međusobnog povjerenja i partnerstva koje doprinosi stabilnosti i razvoju obje države", navodi se u saopštenju Skupštine.

Posebna pažnja posvećena je ekonomskoj saradnji, gdje je naglašeno da postoji značajan prostor za dodatno unapređenje, posebno kroz jačanje investicionih aktivnosti i prisustvo turskih kompanija u Crnoj Gori.

"Istaknuta je važnost stvaranja podsticajnog poslovnog ambijenta i dodatnog povezivanja privrednih subjekata, uz ocjenu da Turska predstavlja važnog ekonomskog partnera sa značajnim potencijalom za nova ulaganja", ističe se.

U razgovoru je bilo riječi i o prošlogodišnjem događaju, pri čemu su sagovornici saglasni da se radilo o nemilom i opasnom incidentu koji ne odražava ukupne odnose između dvije države i dva prijateljska naroda.

"Ambasadorka Ajda Unlu je tom prilikom istakla kao pozitivan čin konstruktivan pristup i doprinos potpredsjednika Mirsada Nurkovića u prevazilaženju nastale situacije, naglašavajući značaj odgovornog institucionalnog djelovanja u očuvanju međusobnog povjerenja", navodi se.

Sagovornici su posebno istakli značaj saradnje u oblasti obrazovanja, uz osvrt na stipendijske programe koje Republika Turska pruža studentima iz Crne Gore.

"Izražena je spremnost da se u narednom periodu dodatno unaprijede uslovi studiranja, poveća broj stipendija i ojača akademska razmjena, kao važan segment ukupnih odnosa dvije države", ističe se.

Nurković je izrazio zahvalnost Republici Turskoj na kontinuiranoj podršci Crnoj Gori, naglašavajući da odnosi dvije zemlje predstavljaju primjer uspješne saradnje zasnovane na međusobnom poštovanju, razumijevanju i zajedničkim interesima.

"Sagovornici su zaključili da postoji obostrana spremnost za dodatne napore u pravcu daljeg jačanja ukupnih odnosa, uz uvjerenje da će partnerstvo Crne Gore i Turske nastaviti da se razvija u duhu prijateljstva i uzajamne koristi", zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pelegrini: Samit u Tivtu bio je prekretnica za Crnu Goru; Da nas bude 28 do 2028. godine

Utorak, 25.08.2026 | 14:52

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je danas u Bratislavi da Crna Gora ulazi u odlučujuću fazu evropskog puta sa jasnom ambicijom da do 2028. godine postane 28. članica Evropske unije.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Ibrahimović: Crna Gora osigurava kontinuitet dobrih rezultata u procesu pristupanja EU

Utorak, 25.08.2026 | 11:55

Usvajanje ustavnih izmjena još je jedna potvrda da Crna Gora paralelno sprovodi reforme na unutrašnjem planu i osigurava kontinuitet dobrih rezultata u procesu pristupanja EU, ocijenio je minister vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

Pred poslanicima više predloga zakona

Utorak, 25.08.2026 | 11:26

Poslanici crnogorskog rada nastavljaju danas vanredno zasijedanje.

Milatović stigao u Bratislavu: Slovačka važan partner u završnici evropskog puta Crne Gore

Utorak, 25.08.2026 | 11:18

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je danas u Bratislavu, gdje je započeo zvaničnu posjetu Slovačkoj.

Vlada dodatno snizila akcize: Dizel jeftiniji cent, cijene benzina ostaju iste

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 21:05

Vlada Crne Gore dodatno je smanjila akcize na naftne derivate...

Vatrogasci brane kuće u Jasenovom polju, požari u sedam opština

Utorak, 25.08.2026 | 08:51

U Crnoj Gori aktivni su požari u sedam opština požara od kojih je najkritičniji u Jasenovom polju gdje se vatra približila kućama, saopštila je za RTCG Aleksandra Lakić iz Operativno-komunikacionog centra uprave policije.

Prijestonica će sama graditi hotel “Lokanda” i podzemnu garažu

Utorak, 25.08.2026 | 08:31

Prijestonica Cetinje odlučila je da sama gradi hotel Lokalna i podzemnu garažu u centru grada nakon neuspjeha projekta po modelu privatno-javnog partnerstva, najavio je za Radio Crne Gore gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.

Kabinet predsjednika: Ustavne izmjene važan korak ka EU, ključna puna primjena u praksi

Utorak, 25.08.2026 | 08:09

Kabinet predsjednika Crne Gore pozdravlja usvajanje ustavnih izmjena, ocjenjujući ih kao važan korak u procesu evropskih integracija Crne Gore i ispunjavanju obaveza iz evropske agende.

Tramp razmatra uvođenje novih carina za Kinu: Preplavili su tržište jeftinom robom

Utorak, 25.08.2026 | 09:00

Predsjednik SAD-a Donald Tramp ide ka uvođenju novih carina od 7,5 posto Kini kojima bi se druga najveća svjetska ekonomija “kaznila zbog preplavljivanja globalnog tržišta jeftinom robom”, navode tri osobe upoznate sa situacijom.

Podgoričanin osumnjičen za krijumčarenje telefona vrijednih 2,6 miliona eura

Utorak, 25.08.2026 | 15:46

U koordinisanoj akciji službenika Sektora za borbu protiv kriminala, Uprave carina i Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici danas je uhapšen D.R. (31) iz Podgorice zbog sumnje da je pokušao da prokrijumčari veću količinu skupocjenih mobilnih telefona, ukupne vrijednosti više od 2,6 miliona eura.

Gledanje hrane na TikToku može da pojača osjećaj gladi kod tinejdžera

Utorak, 25.08.2026 | 15:23

Novo istraživanje pokazalo je da stalna izloženost sadržaju o hrani na TikToku može da podstakne osećaj gladi i utiče na prehrambene izbore tinejdžera.

Akcije na sjeveru: Uhapšena dva lica, pronađeno i oduzeto više komada vatrenog oružja, municije i marihuana

Utorak, 25.08.2026 | 14:48

Bjelopoljska policija je, shodno naredbi suda, izvršila pretres stana i drugih prostorija koje koristi S.O. iz Bijelog Polja i tom prilikom od istog oduzela dva komada vatrenog oružja – pištolj i revolver, kao i više od 40 komada pištoljske municije, saopšteno je iz Uprave policije.

Tivat: Uhapšena dva operativno interesantna lica nakon sukoba u ugostiteljskom objektu

Utorak, 25.08.2026 | 14:40

Tivatska policija uhapsila je M.K. (21) i S.R. (25), oba operativno interesantna lica iz Tivta, nakon fizičkog obračuna u jednom ugostiteljskom objektu, tokom kojeg je, kako se sumnja, korišćen metalni predmet, a potom i nož. Njima se na teret stavljaju ukupno tri krivična djela, saopšteno je iz Uprave policije.

Tender od 145.000 eura za novi izgled Trga nezavisnosti: Centralna fontana se uklanja

Utorak, 25.08.2026 | 14:30

Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisala je tender za izradu projekta rekonstrukcije Trga nezavisnosti. Buduće rješenje treba da ukloni centralnu fontanu, izravna i učini trg pristupačnijim, obezbijedi više zelenila i hlada i uvede infrastrukturu za organizovanje manifestacija.

Morsko dobro izdvojilo 12.000 eura za razvoj odbojke u Crnoj Gori

Utorak, 25.08.2026 | 14:03

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore nastavilo je sa podrškom domaćem sportu, potpisivanjem ugovora o sponzorstvu sa Odbojkaškim savezom Crne Gore i Ženskim odbojkaškim klubom „Mediteran“ iz Budve.

Prosinečki više nije selektor Kirgistana

Utorak, 25.08.2026 | 13:36

Hrvatski trener i bivši selektor Crne Gore Robert Prosinečki više nije selektor fudbalske reprezentacije Kirgistana, saopštio je Fudbalski savez te zemlje.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Zavod počeo distribuciju besplatnih udžbenika za sedmi osmi i deveti razred, do 20. septembra popusti na školski pribor

Utorak, 25.08.2026 | 13:27

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva počeo je juče distribuciju besplatnih udžbenika za đake sedmog, osmog i devetog razreda osnovne škole. U toj fazi, trećoj po redu od početka avgusta, biće podijeljeno skoro 23 hiljade kompleta knjiga.

Regionalna vaterpolo liga počinje 19. septembra

Utorak, 25.08.2026 | 13:22

Premijer regionalna liga u vaterpolu počeće 19. septembra, a učestvovaće četiri tima iz Crne Gore i osam iz Srbije.