Srijeda, 06.05.2026 | 17:21
IZVOR: vijesti.me

Ko se seli iz države, moraće da se odjavi: Šta je propisano nacrtom zakona o registrima prebivališta i boravišta

 

Dosadašnjom odredbom je bilo ostavljeno na volju građana da li će to uraditi.




Foto: AI generated & ZBCG (kolaž)

Većina to nije činila, zbog čega su ostajali prijavljeni u prebivalištu, iako više nisu trajno povezani s Crnom Gorom - navodi se u dokumentu u koji su “Vijesti” imale uvid

Crnogorski državljani koji planiraju da se nastane u drugoj državi, oni koji se iz inostranstva vraćaju da žive u Crnoj Gori, kao i oni koji planiraju da duže od tri mjeseca budu van nje - moraće to da prijave Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).

To je, između ostalog, predviđeno Nacrtom izmjena i dopuna zakona o registrima prebivališta i boravišta, koje je radna grupa MUP-a za kontrolu biračkog spiska uputila skupštinskom Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu.

Državni sekretar u MUP-u Novica Obradović prekjuče je saopštio da su tom parlamentarnom tijelu, uz nacrt, dostavili i inicijativu za kontrolnu raspravu.

On je rekao da je birački spisak - odnosno to da li se u njemu nalaze “stvarno oni koji zaslužuju tu da budu” - tema koja opterećuje društvo decenijama, te da su zbog toga u prethodnom periodu “obavili opsežnu analizu”.

Tema biračkog spiska godinama se koristi kao oružje u dnevnopolitičkim sukobljavanjima partija. Odbor za izbornu reformu trebalo je da se bavi njegovim sređivanjem, ali za vrijeme trajanja tog radnog tijela (do kraja prošle godine) - ništa nije urađeno po tom pitanju. Nakon što Odboru nije produžen mandat, pojavile su se najave da bi partije individualnim rješenjima mogle da pokušaju da riješe problem, pa je tako šef poslaničkog kluba vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić krajem marta kazao da će ta stranka predati u skupštinsku proceduru izmjene Zakona o biračkom spisku. Ipak, to još nisu uradili.

Nacrtom, u koji su “Vijesti” imale uvid, predviđeno je deset izmjena ili dopuna postojećeg zakonskog rješenja.

Članom 1 nacrta propisane su osnovne odredbe koje se odnose na sadržinu registra prebivališta, odnosno način ažuriranja podataka u registru prebivališta, a definisano je i značenje trajne povezanosti građanina s prebivalištem, dok je članom 2 propisana sadržina evidencija registara u kojima se, između ostalog, vrši usklađivanje sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, ali i navodi razlog boravka u inostranstvu.

Članom 3 Nacrta zakona predviđena je izmjena člana 10 postojećeg zakona, tako što se propisuju načini prijave prebivališta, prijave promjene prebivališta i adrese, kao i prijave boravka van Crne Gore dužeg od 90 dana, kao i prijave povratka u Crnu Goru.

“Interveniše se na način što građani koji planiraju boravak van Crne Gore duže od 90 dana, tu prijavu boravka moraju izvršiti u Ministarstvu, a ne i preko diplomatsko-konzularnog predstavništva. S tim u vezi predviđena je obaveza, odnosno dužnost prijave promjene prebivališta u roku od osam dana od dana nastanka promjene. Takođe, dužan je da prijavu promjene adrese podnese Ministarstvu u opštini u kojoj ima prebivalište”, navodi se u dokumentu.

Propisano je da i je državljanin dužan da podnese prijavu prebivališta kad se nastani u Crnoj Gori - Ministarstvu u opštini u kojoj namjerava da živi, u roku od osam dana od nastanjenja.

“Takođe, u slučaju boravka van Crne Gore dužeg od 90 dana, crnogorski državljanin je dužan da podnese prijavu o odlasku u drugu državu, Ministarstvu, u opštini u kojoj ima prebivalište. Nakon povratka iz druge države dužan je da o tome podnese prijavu Ministarstvu u opštini u kojoj ima prebivalište, u roku od osam dana. Za sve navedene obaveze predviđena je kaznena odredba”, piše u dokumentu.

Jedan od najvažnijih predloga u nacrtu (čl. 4) odnosi se na izmjenu člana 12 postojećeg zakona, tako da se sad propisuje odjava prebivališta, odnosno uvodi se obaveza odjave prebivališta za građane koji napuštaju Crnu Goru, jer je dosadašnjom odredbom bilo ostavljeno na volju građana da li će to uraditi ili ne.

“... Većina to nije činila, zbog čega su isti i dalje ostajali prijavljeni na prebivalištu, iako više nisu bili trajno povezani sa Crnom Gorom”, navodi se.

Članovima 5 i 6 Nacrta propisuje se provjera podataka o prebivalištu vršenjem terenske kontrole od strane ovlašćenih policijskih službenika.

“... Provjera se omogućava i u slučajevima kad nije došlo samo do prijave prebivališta, kao i promjene prebivališta iz jedne opštine u drugu - a što je bilo do sad propisano kao jedina mogućnost vršenja terenskih kontrola tačnosti prijavljene adrese prebivališta - već i prilikom sumnje da je došlo do promijenjenih podataka koji su evidentirani u postojećim evidencijama registra prebivališta, čime se na sveobuhvatniji način daje mogućnost ažuriranja podataka u registru prebivališta”, piše u dokumentu.

Članom 7 Nacrta propisuju se kriterijumi za utvrđivanje prebivališta, a dodaju se i padežno upodobljeni termini kojim se vrši usklađivanje sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola.

Članom 8 Nacrta uvodi se regulisanje materije upisa lica mlađih od 18 godina koja se rode u inostranstvu, tako da se te osobe prilikom upisa u matične registre rođenih ne upisuju istovremeno i u registre prebivališta, već se njihovo prebivalište upisuje tek kad se nastane u Crnoj Gori, na način kojim se propisuje postupak prijave prebivališta.

Članom 10 Nacrta propisuje se po kom zakonu će se postupci prijave prebivališta, prijave promjene prebivališta i promjene adrese, kao i utvrđivanja prebivališta - započeti prije stupanja zakona na snagu...

“S obzirom na činjenicu da oko 48.000 građana nije izvršilo zamjenu lične karte ni nakon isteka posljednjeg roka za zamjenu koji je bio propisan za 30. septembra 2025, te kako se taj broj skoro u potpunosti poklapa s brojem punoljetnih građana s prebivalištem u Crnoj Gori koji na zadnjem popisu stanovništva Crne Gore 2023. godine nijesu bili popisani, to je taj broj građana prepoznat kao oni građani koji ne žive u Crnoj Gori, zbog čega je uveden član 37a kojim se propisuje obaveza njihovog brisanja po službenoj dužnosti iz registra prebivališta”, navodi se u dokumentu u koji su “Vijesti” imale uvid.

Izazovi u čišćenju biračkog spiska
Novica Obradović krajem marta je kazao da je MUP iz biračkog spiska izbrisao 173 građanina koji su preminuli.

“Došli smo do dokaza da su preminuli. Imamo i 99 za koje ne možemo da utvrdimo status, a postoje indicije da su preminuli. Da bismo to konstatovali, mora doći član porodice da to prijavi”, rekao je tada Obradović.

On je istakao i da u biračkom spisku ima i 129 osoba starijih od 100 godina.

“Za 29 smo utvrdili da su izvadili lične karte, za pet da su preminuli i izbrisali smo ih. Ali za 95 ne možemo da utvrdimo koji im je status, ne znamo ko su ti ljudi. Ono što je interesantno, imamo tri osobe koje su upisane u birački spisak, a koje su rođene 1914. godine”, naveo je Obradović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pelegrini: Samit u Tivtu bio je prekretnica za Crnu Goru; Da nas bude 28 do 2028. godine

Utorak, 25.08.2026 | 14:52

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je danas u Bratislavi da Crna Gora ulazi u odlučujuću fazu evropskog puta sa jasnom ambicijom da do 2028. godine postane 28. članica Evropske unije.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Ibrahimović: Crna Gora osigurava kontinuitet dobrih rezultata u procesu pristupanja EU

Utorak, 25.08.2026 | 11:55

Usvajanje ustavnih izmjena još je jedna potvrda da Crna Gora paralelno sprovodi reforme na unutrašnjem planu i osigurava kontinuitet dobrih rezultata u procesu pristupanja EU, ocijenio je minister vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

Pred poslanicima više predloga zakona

Utorak, 25.08.2026 | 11:26

Poslanici crnogorskog rada nastavljaju danas vanredno zasijedanje.

Milatović stigao u Bratislavu: Slovačka važan partner u završnici evropskog puta Crne Gore

Utorak, 25.08.2026 | 11:18

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je danas u Bratislavu, gdje je započeo zvaničnu posjetu Slovačkoj.

Nakon SUNCA, stiže KIŠA - Utorak u ZNAKU OVIH TEMPERATURA

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:32

U utorak nas očekuje malo do umjereno oblačno, prijepodne sa dužim sunčanim periodima, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

MUP: Za informacije o Ljubu Miloviću nagrada 500.000 eura

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 17:29

Na osnovu člana 92 Zakona o unutrašnjim poslovima, a u vezi sa članovima 236 i 238 Zakona o obligacionim odnosima, na Predlog direktora Uprave policije, Ministarstvo unutrašnjih poslova daje javno obećanje novčane nagrade u iznosu od 500.000 eura za obavještenja i informacije koje sadrže tačne podatke od značaja za direktno lociranje, pronalaženje i lišenje slobode Ljuba Milovića (43), državljanina Crne Gore, za kojim je raspisana crvena međunarodna potjernica putem Interpola, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Gorčević: Usvajanjem ustavnih izmjena ispunjene obaveze iz EU agende, članstvo na dohvat ruke

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:11

Usvajanje izmjena Ustava u Skupštini potvrda je visokog stepena odgovornosti političkih aktera i širokog društvenog konsenzusa oko najvažnijeg strateškog cilja Crne Gore – članstva u Evropskoj uniji, ocijenila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Vatrogasci brane kuće u Jasenovom polju, požari u sedam opština

Utorak, 25.08.2026 | 08:51

U Crnoj Gori aktivni su požari u sedam opština požara od kojih je najkritičniji u Jasenovom polju gdje se vatra približila kućama, saopštila je za RTCG Aleksandra Lakić iz Operativno-komunikacionog centra uprave policije.

Infantino najavio Mundijal sa 211 reprezentacija?

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:25

Đani Infantino mjesecima unazad predmet je bijesa, ali i podsmijevanja fudbalske javnosti, a sada je najavio da će se Mundijal proširiti na 211 selekcija!

Kos predstavila za reformu procesa proširenja: EU se priprema za više od 30 članica

Utorak, 25.08.2026 | 15:03

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos predstavila je danas prijedlog Evropske komisije za reformu procesa proširenja, javlja briselski portal Juronjuz.

Pelegrini: Samit u Tivtu bio je prekretnica za Crnu Goru; Da nas bude 28 do 2028. godine

Utorak, 25.08.2026 | 14:52

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je danas u Bratislavi da Crna Gora ulazi u odlučujuću fazu evropskog puta sa jasnom ambicijom da do 2028. godine postane 28. članica Evropske unije.

Akcije na sjeveru: Uhapšena dva lica, pronađeno i oduzeto više komada vatrenog oružja, municije i marihuana

Utorak, 25.08.2026 | 14:48

Bjelopoljska policija je, shodno naredbi suda, izvršila pretres stana i drugih prostorija koje koristi S.O. iz Bijelog Polja i tom prilikom od istog oduzela dva komada vatrenog oružja – pištolj i revolver, kao i više od 40 komada pištoljske municije,  saopšteno je iz Uprave policije.

Tivat: Uhapšena dva operativno interesantna lica nakon sukoba u ugostiteljskom objektu

Utorak, 25.08.2026 | 14:40

Tivatska policija uhapsila je M.K. (21) i S.R. (25), oba operativno interesantna lica iz Tivta, nakon fizičkog obračuna u jednom ugostiteljskom objektu, tokom kojeg je, kako se sumnja, korišćen metalni predmet, a potom i nož. Njima se na teret stavljaju ukupno tri krivična djela, saopšteno je iz Uprave policije.

Tender od 145.000 eura za novi izgled Trga nezavisnosti: Centralna fontana se uklanja

Utorak, 25.08.2026 | 14:30

Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisala je tender za izradu projekta rekonstrukcije Trga nezavisnosti. Buduće rješenje treba da ukloni centralnu fontanu, izravna i učini trg pristupačnijim, obezbijedi više zelenila i hlada i uvede infrastrukturu za organizovanje manifestacija.

Morsko dobro izdvojilo 12.000 eura za razvoj odbojke u Crnoj Gori

Utorak, 25.08.2026 | 14:03

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore nastavilo je sa podrškom domaćem sportu, potpisivanjem ugovora o sponzorstvu sa Odbojkaškim savezom Crne Gore i Ženskim odbojkaškim klubom „Mediteran“ iz Budve.

Prosinečki više nije selektor Kirgistana

Utorak, 25.08.2026 | 13:36

Hrvatski trener i bivši selektor Crne Gore Robert Prosinečki više nije selektor fudbalske reprezentacije Kirgistana, saopštio je Fudbalski savez te zemlje.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Zavod počeo distribuciju besplatnih udžbenika za sedmi osmi i deveti razred, do 20. septembra popusti na školski pribor

Utorak, 25.08.2026 | 13:27

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva počeo je juče distribuciju besplatnih udžbenika za đake sedmog, osmog i devetog razreda osnovne škole. U toj fazi, trećoj po redu od početka avgusta, biće podijeljeno skoro 23 hiljade kompleta knjiga.

Regionalna vaterpolo liga počinje 19. septembra

Utorak, 25.08.2026 | 13:22

Premijer regionalna liga u vaterpolu počeće 19. septembra, a učestvovaće četiri tima iz Crne Gore i osam iz Srbije.