Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:55
IZVOR: rtcg.me

Počinje rad na ugovoru o pristupanju Crne Gore EU

Radna grupa EU za pripremu pristupnog ugovora sa Crnom Gorom počinje da radi ove sedmice, saopšteno je u Briselu.




Foto: gov.me

Prema našim nezvaničnim saznanjima, prvi sastanak radne grupe trebalo bi da bude održan već u srijedu. Vijest da radna grupa počinje sa radom ove sedmice potvrdio je evropski komesar za budžet i administraciju Piotr Serafin.

Ambasadori zemalja članica EU 22. aprila su odobrili osnivanje Ad hok radne grupa za izradu Ugovora o pristupanju sa Crnom Gorom. Tu informaciju potvrdili su iz kiparskog predsjedavanja Savjetu EU.

„Ambasadori Komiteta stalnih predstavnika (COREPER) odobrili su osnivanje Ad hoc radne grupe za izradu pristupnog ugovora Crne Gore. Predsjedništvo Kipra je naporno radilo da bi radna grupa bila osnovana što je prije moguće, pogotovo s obzirom na dugotrajan tehnički posao koji treba završiti prije nego što započne stvarna izrada Ugovora o pristupanju. Uvjereni smo da će ovo poslati jasnu poruku da je pristupanje u domašaju partnera iz zemalja proširenja“, kazao je portparol kiparskog predsjedavanja.

Govoreći ranije o evropskom putu Crne Gore, ambasador EU Johan Satler ocijenio je nedavno da je država ostvarila značajan napredak zatvaranjem 14 pregovaračkih poglavlja i naglasio da se proces pristupanja sada nalazi u ključnoj fazi.

On je posebno istakao da završnica evropskih integracija zahtijeva širok društveni i politički konsenzus.

„Završna faza ovog procesa zahtijeva nacionalno jedinstvo oko važnih pitanja i svi moraju učiniti što je do njih“, poručio je Satler.

Ambasador EU pozvao je vlast da dodatno radi na izgradnji kompromisa i saradnje sa opozicijom, ali i opoziciju da nastavi da aktivno podržava proces evropskih integracija.

To, kako je kazao Satler, znači da vladajuća većina treba da uloži dodatni napor i pruži ruku drugoj strani političkog spektra, u potrazi za kompromisom i širokom, međupartijskom podrškom.

„To, takođe, znači da opozicija, koja je po definiciji kritična, treba da bude spremna i da prihvati pruženu ruku, da uloži u sopstveno političko nasljeđe. Oni koji su započeli ovaj put evropskih integracija ne smiju biti isključeni, niti bi trebalo sami da se isključe“, rekao je Satler.

On je naglasio i ključnu ulogu građana, civilnog društva i medija, u procesu evropskih integracija.

„Evropske reforme nikada ne mogu ostvariti svoj puni potencijal bez aktivnog učešća građana, civilnog društva i medija. Njihov ključni doprinos evropskom putu Crne Gore tokom svih ovih godina donio im je poziciju pouzdanog glasa i važnog vodiča na ovom evropskom putovanju“, kazao je Satler.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora 15. juna zatvara još dva poglavlja?

Utorak, 09.06.2026 | 09:30

Crna Gora bi u ponedjeljak, 15. juna, trebalo da zatvori još dva pregovaračka poglavlja na Međuvladinoj konferenciji sa Evropskom unijom (EU) u Luksemburgu, prenosi RTCG.  

Mandić čestitao Aleksandru Klemenku dobijanje pasoša Crne Gore

Utorak, 09.06.2026 | 09:13

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je predsjedniku Bokserskog saveza Aleksandru Klemenku dobijanje državljanstva, odnosno crnogorskog pasoša.

Mujović: Bilo bi pogubno da nas pohvale navedu na pomisao da će završne korake ka EU neko učiniti umjesto nas

Utorak, 09.06.2026 | 09:09

Čelnici crnogorskih opština razgovaraće danas u Podgorici sa izvjestiocem Evropskog parlamenta za Crnu Goru, Marjanom Šarecom. Taj susret dogovoren je tokom zasijedanja Zajedničkog savjetodavnog odbora Komiteta regiona Evropske unije i Crne Gore, koji je održan prošle sedmice u Briselu.  

Satler: Ne smije biti uznemiravanja, političkih pritisaka, cenzure i progona novinara

Utorak, 09.06.2026 | 08:56

Ambasador EU je poručio da bi javne vlasti trebalo da se uzdrže od svakog oblika neprimjerenog političkog miješanja, uključujući oštre javne kritike i optužbe protiv civilnog sektora, predstavnika medija i pravosuđa

Mikić: Poslanički klubovi da podrže formiranje Anketnog odbora za Sveti Stefan i Miločer

Utorak, 09.06.2026 | 08:48

Pozivamo sve poslaničke klubove u Skupštini Crne Gore da podrže formiranje Anketnog odbora za Sveti Stefan i Miločer, kako bi se pred očima javnosti utvrdile sve relevantne činjenice u vezi sa odlukama, ugovorima, poravnanjima i postupanjem državnih organa u ovom slučaju, poručio je poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić.

Direktni letovi ka više od 60 destinacija

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 10:49

Ljetnja turistička sezona u Crnoj Gori donosi značajno proširenje avio-saobraćaja, pa će putnicima sa aerodroma u Podgorici i Tivtu biti dostupni direktni letovi ka više od 60 destinacija širom Evrope, Bliskog istoka i Azije.

Da li je Tito prodao utakmicu za 700 miliona maraka? Kako se raspala jedna od najmoćnijih reprezentacija Jugoslavije

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 11:02

Svjetsko prvenstvo 1974. godine u Zapadnoj Njemačkoj trebalo je biti kruna jedne od najtalentovanijih generacija u istoriji jugoslovenskog fudbala.

PES: Nećemo podržati model promjenljivih većina u Podgorici

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 10:43

Pokret Evropa sad (PES) saopštio je da prije konačnog izjašnjenja o inicijativi Pokreta Preokret, kojom se predlaže izbor Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada, očekuje dodatna pojašnjenja o političkim i institucionalnim posljedicama predloženog modela.

Ljekar danske reprezentacije: Eriksen je dobro, pejsmejker je reagovao kako treba

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 10:20

Danski fudbaler Kristijan Eriksen, koji se srušio tokom prijateljske utakmice protiv Ukrajine, dobro se osjeća i biće podvrgnut daljim pregledima, rekao je ljekar reprezentacije Morten Boesen.

Od ponoći dizel skuplji, a benzin jeftiniji

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 13:01

Od ponoći će u Crnoj Gori važiti nove cijene goriva, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Podgorica dio međunarodne mreže “Cities of Learning”

Utorak, 09.06.2026 | 10:19

Kancelarija za mlade Glavnog grada zvanično je započela saradnju sa evropskom platformom „Cities of Learning“ koja okuplja gradove i organizacije posvećene razvoju mladih, neformalnom obrazovanju i međunarodnoj saradnji, saopšteno je iz Glavnog grada.

Mundijal 2026 počinje uz muzički spektakl: Otkrivamo ko nastupa na ceremonijama otvaranja

Utorak, 09.06.2026 | 10:18

Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine biće otvoreno na do sada neviđen način, kroz tri odvojene ceremonije u tri zemlje domaćina – Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.

Presuda putovala četiri mjeseca: Nakon SDT-a, žalbu piše i Medenica

Utorak, 09.06.2026 | 10:01

Branioci bivše šefice pravosuđa Vesne Medenice, ni nakon skoro četiri i po mjeseca otkad je ona osuđena na desetogodišnji zatvor i 50.000 eura zbog protivzakonitog uticaja na kolege, nijesu uložili žalbu na tu presudu. Jedan od njenih branilaca, advokat Zdravko Begović, rekao je portalu Adria da to nijesu učinili jer im je tek prije četiri dana dostavljen pisani otpravak presude, koju je 28. januara izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević.

Mugoša: Građani i privreda snose teret energetske krize, a država zarađuje na istoj

Utorak, 09.06.2026 | 09:45

 Predsjednik Kluba poslanika Evropskog saveza, Boris Mugoša naveo je da zbog činjenice da je Vlada bez ikakvog obrazloženja odlučila od prošle nedjelje da ukine zakonom dozvoljen procenat umanjenja akciza i da u cijenu dizela ukalkuliše puni iznos akciza (44 centi po litru), koje su prihod države odnosno budžeta, građani će plaćati jedan litar dizela od danas 1.7 eura.  

Crna Gora 15. juna zatvara još dva poglavlja?

Utorak, 09.06.2026 | 09:30

Crna Gora bi u ponedjeljak, 15. juna, trebalo da zatvori još dva pregovaračka poglavlja na Međuvladinoj konferenciji sa Evropskom unijom (EU) u Luksemburgu, prenosi RTCG.  

Federer će ponovo igrati na US openu

Utorak, 09.06.2026 | 09:25

Rodžer Federer ponovo će se naći na teniskom terenu, ali ne u glavnom žrijebu.

Tri jednostavna načina da saznate ko traži vaše ime na internetu

Utorak, 09.06.2026 | 09:20

Vjerovatno ste se pitali ko traži vaše ime na internetu. Iako Google ne otkriva identitete osoba koje unose vaše ime u pretraživač, postoje jednostavni i besplatni alati pomoću kojih možete pouzdano pratiti gdje se i kada vaše ime pojavljuje na internetu.    

Mandić čestitao Aleksandru Klemenku dobijanje pasoša Crne Gore

Utorak, 09.06.2026 | 09:13

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je predsjedniku Bokserskog saveza Aleksandru Klemenku dobijanje državljanstva, odnosno crnogorskog pasoša.

Medojević: Vašington očekuje istragu protiv Đukanovića, zato za ambasadora šalje bivšeg saveznog tužioca

Utorak, 09.06.2026 | 09:06

Predlogom da novi ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Crnoj Gori bude bivši savezni tužilac, Vašington vrši pritisak na zvaničnu Podgoricu da ubrza i otvori nove istrage u slučajevima visoke korupcije i organizovanog kriminala, smatra lider Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević.

Satler: Ne smije biti uznemiravanja, političkih pritisaka, cenzure i progona novinara

Utorak, 09.06.2026 | 08:56

Ambasador EU je poručio da bi javne vlasti trebalo da se uzdrže od svakog oblika neprimjerenog političkog miješanja, uključujući oštre javne kritike i optužbe protiv civilnog sektora, predstavnika medija i pravosuđa