U okviru 20. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, danas je održana prezentacija projekta Nikšić 2030 – Evropska prestonica kulture.
Foto: Opština Nikšić
Tom prilikom, kako je saopšteno iz Kancelarije Nikšić 2030 EPK, istaknuto je da je projekat donio brojne koristi ne samo za Nikšić, već i za cijeli region i državu – na kulturnom, obrazovnom, društvenom, ekonomskom i turističkom planu.
Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević podsjetio je da je ideja o kandidaturi prvi put predstavljena upravo na sajmu knjiga, te da je ishod svima poznat i da je Nikšić ponio titulu EPK za 2030. godinu.
“Nikšić je danas prepoznat kao grad kulture, otvorenosti i novih mogućnosti. Posebno nas raduje što ćemo u okviru inicijativa UNESCO grada muzike i Evropske prestonice kulture biti domaćini koncerta benda Thievery Corporation, što predstavlja još jednu potvrdu da Nikšić postaje važna kulturna adresa regiona”, kazao je Kovačević.
Menadžer projekta Nikšić 2030 EPK Mato Uljarević naglasio je da se kroz ovaj projekat očekuje niz dodatnih prednosti za grad.
“Nikšić će biti domaćin 20. Culture Next konferencije, što je velika prilika da ugostimo predstavnike evropskih gradova kulture i dodatno ojačamo međunarodnu saradnju i kulturnu razmjenu”, rekao je Uljarević, nastavak je saopštenja.
Govoreći o budućim planovima Kancelarije Nikšić 2030, Uljarević je istakao da fokus ostaje na razvoju kulturne infrastrukture, jačanju kreativnih industrija, podršci mladim umjetnicima i međunarodnom povezivanju grada.
Menadžer kancelarije Nikšić 2030 EPK Nemanja Popović ukazao je na značaj koji ova titula može imati za lokalnu zajednicu.
“Nikšić želimo da predstavimo kao otvoren grad, grad evropskih vrijednosti i saradnje”, izjavio je Popović.
Popović je, kako je pojašnjeno u saopštenju, predstavio i koncept otvorenog grada, kao i programske linije projekta Nikšić 2030 Evropska prestonica kulture, ističući da je cilj povezivanje Nikšića sa evropskim i regionalnim kulturnim centrima kroz savremene kulturne sadržaje, saradnju i uključivanje građana u kulturne procese.
“Opština Nikšić već tradicionalno učestvuje na Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja, a i ove godine posjetioci mogu obići štand Opštine Nikšić, gdje se predstavljaju brojni autori, izdavači i kulturni projekti iz Nikšića”, zaključak je saopštenja.
KOMENTARI (0)