Srijeda, 17.06.2026 | 08:32
IZVOR: danas.rs

Da li kontradiktorna saopštenja VJT-a otvaraju put ka oslobađanju Veselina Milića?

Više javno tužilaštvo (VJT) izdalo je više od 20 saopštenja o slučaju „Senjak“ od 15. maja, kada je uhapšen tadašnji načelnik beogradske policije Veselin Milić. Dok je na početku djelovalo kao da VJT u ovom slučaju postupa bez političkih uticaja, niz kasnijih odluka i međusobno kontradiktornih saopštenja otvorio je pitanja o toku istrage i razlozima promjena u zvaničnoj verziji događaja.




 Foto: YT screenshot/ MUP Srbije

Vijest da je uhapšen Veselin Milić, tada aktuelni načelnik beogradske policije, odjeknula je u svim medijima. Više javno tužilaštvo je 15. maja izdalo prilično šturo saopštenje, koje je sadržalo samo osnovne informacije – da se Miliću na teret stavlja izvršenje dva krivična djela – neprijavljivanje krivičnog djela i učinioca, i pomoć učiniocu poslije izvršenja krivičnog djela, zbog ubistva Aleksandra Nešovića Baje u Restoranu „27“ na Senjaku.

Dan kasnije VJT je detaljno „objasnilo“ zašto je Milić osumnjičen – sumnjiči se da je pozvao Nešovića u restoran, savjetovao mu da dođe bez obezbjeđenja, prisustvovao njegovom ubistvu i naložio svom obezbjeđenju da pomogne izvršiocu ubistva u uklanjanju tijela.

„Najprije je oštećenog A.N. telefonom pozvao Veselin M. koji je, kako se sumnja, bio u društvu Saše V. i Marija S. i predložio mu da dođe u navedeni restoran kako bi raspravili međusobne nesuglasice, sugerišući mu da ne dođe u pratnji svog obezbjeđenja“, piše u saopštenju koje je objavljeno 16. maja.

Početak kontradiktornih saopštenja

U međuvremenu je tužilaštvo izdalo niz saopštenja, u kojima su apelovali na medije da ne objavljuju neprovjerene informacije, poput toga da je pronađeno tijelo u buretu kod Inđije, a pet dana kasnije potvrdili su da tijelo pripada ubijenom Nešoviću. Međutim, situacija se ponovo zakomplikovala 3. juna, kada su trojica policajaca, pripadnici Milićevog obezbjeđenja, oslobođeni krivičnih prijava za koje se tereti i bivši načelnik, uz obrazloženje da ne postoje osnovi sumnje da su izvršili krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti i da nijesu bili u restoranu tokom izvršenja ubistva.

Oslobođeni policajci su takođe naveli u svom iskazu da je Milić otišao iz Restorana „27“ prije nego što se Nešović u njega vratio, da bi 9. juna VJT izdalo saopštenje da je on oslobođen jedne krivične prijave (pomoć izvršiocu). Tužilaštvo je utvrdilo, na osnovu snimaka nadzornih kamera mjesta stanovanja ubijenog Nešovića i telefonskih poziva Milićevog obezbjeđenja, da bivši načelnik nije mogao biti u restoranu kada je ubistvo izvršeno.

Potom slijedi saopštenje od 12. juna, u kojem se tvrdi da Veselin Milić uopšte nije pozvao Aleksandra Nešovića Baju u Restoran „27“, odnosno da za ovu tvrdnju ne postoje dokazi, što je u potpunoj suprotnosti sa saopštenjima koja su objavljena ni mjesec dana ranije.

Posljednje saopštenje izdato je 15. juna, u kojem VJT navodi da je uhapšena još jedna osoba osumnjičena za saizvršilaštvo u slučaju ubistva A.N. u Restoranu „27“ na Senjaku. Ona se sumnjiči da je pripremila ubistvo ili čak lično pucala.

Uzimajući u obzir sve navedeno, otvara se nekoliko dilema – da li se ovako nešto dešavalo i u ranijim slučajevima, koja je pozadina kontradiktornih saopštenja VJT-a, te da li saopštenja služe samo da bi „zamaglila oči“ javnosti i usporila proces oslobađanja Milića.

„Milić će po isteku pritvora, po svemu sudeći, biti pušten na slobodu“

Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović navodi za Danas da smo svjedoci kontradiktornih i derogirajućih izjava – saopštenja VJT-a, kojima su sami sebe demantovali.

„Od činjenice da je Milić ‘namamio’ Nešovića da dođe, ‘bez svog obezbjeđenja’, u restoran, što VJT zanemaruje kroz svoju pravnu kvalifikaciju, tako što ne uzima u obzir njegovu pomoć pri izvršenju krivičnog djela, pa sve do trenutka odbacivanja jednog dijela krivične prijave, imamo različita saopštenja koja zamajavaju zainteresovanu javnost i dodatno urušavaju povjerenje u rad ove institucije“, ukazuje Paunović.

Kaže da je osnovno pitanje zašto tužilaštvo pristaje na ovakve postupke i koji je njihov krajnji cilj.

„Iz ugla struke, iskustva i dodatnog poznavanja načina funkcionisanja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, može se zaključiti da se, uprkos mnoštvu kontradiktornih saopštenja, najviše može vjerovati prvom obavještenju. Dosadašnje iskustvo pokazalo je da su prve informacije gotovo uvijek najbliže istini. Isto važi i za odbrane okrivljenih u drugim predmetima – iskazi dati u prvim satima nakon izvršenja djela najčešće predstavljaju najvjerniji prikaz događaja, dok se kasnije često prilagođavaju strategiji odbrane“, objašnjava.

Paunović ističe da su građani svjedoci da je tužilačka organizacija tradicionalno bila gotovo hermetički zatvorena za javnost, najčešće uz obrazloženje da se time štiti istraga.

„Međutim, i bez ugrožavanja istrage moguće je pružiti jasno i smisleno objašnjenje o fazi u kojoj se predmet nalazi. Zato nije jasno zbog čega sada dolazi do ovako učestalih i brojnih saopštenja VJT-a, osim ukoliko nije riječ o svjesnom i namjernom zatrpavanju javnosti informacijama, čime se skreće pažnja sa relevantnih činjenica kojima tužilaštvo raspolaže od samog početka postupka“, ukazuje Paunović.

Kada je riječ o daljem toku ovog predmeta, smatra da u vezi sa okrivljenim Milićem možemo očekivati još najviše jedno saopštenje, a moguće i nijedno.

„Njegov pritvor je produžen za dodatnih 30 dana, nakon čega će, po svemu sudeći, morati da bude pušten na slobodu. Krivično djelo koje mu se stavlja na teret spada u grupu djela za koja je zaprijećena kazna do pet godina zatvora, a postupak se može okončati i primjenom instituta oportuniteta. Takođe, nije isključena mogućnost da tužilaštvo ne raspolaže dokazima neophodnim za dalje vođenje postupka“, ocjenjuje Paunović.

Dodaje da bi u oba slučaja Više javno tužilaštvo u Beogradu bilo dužno da donese rješenje o odbacivanju krivične prijave.

„Ukoliko se takav ishod dogodi, od navodne pomoći u izvršenju krivičnog djela teškog ubistva doći ćemo do situacije u kojoj će neosuđivano lice moći da se vrati u policijsku službu, uz činjenicu da je u pritvoru provelo 60 dana bez pravosnažno utvrđene odgovornosti i bez dokaza da je imalo bilo kakvo učešće u izvršenju navedenog teškog krivičnog djela“, zaključuje Paunović.

„Značajan dio javnosti ne vjeruje tužilaštvu“

Advokat Viktor Gostiljac objašnjava za Danas da se ova situacija može posmatrati iz dva ugla, političkog i pravnog, iako se, kako kaže, kod nas ta dva aspekta često prepliću i poklapaju.

„Sa pravnog stanovišta, u toku je postupak u kojem uhapšeni imaju sva prava koja pripadaju okrivljenima i uživaju pretpostavku nevinosti. Kao advokat, to poštujem i ne mogu sebi dozvoliti da ulazim u sferu spekulacija. Čini mi se da je odbrana formirala strategiju koja u velikoj mjeri izdvaja Milića iz same priče, i tome se teško može nešto zamjeriti. Naprotiv, posao odbrane upravo jeste da štiti interese svog klijenta“, ukazuje Gostiljac.

Međutim, zamjerke se mogu uputiti tužilaštvu, smatra naš sagovornik, jer je njegova obaveza da krivicu dokaže na zakonit i nesporan način.

„Tu već dolazimo na teren politike. Naime, postoji percepcija da je postupajuće tužilaštvo blisko povezano sa vladajućim strukturama, zbog čega dio javnosti vjeruje da ono može biti kooperativno u ostvarivanju određenih političkih ciljeva. Nedostatak povjerenja u pravosuđe dodatno produbljuje sumnje u nepristrasnost i zakonitost istrage, a sa tim problemom tužilaštvo očigledno ne uspijeva da izađe na kraj“, navodi.

Gostiljac ocjenjuje da se zato u javnosti pojavljuju različite sumnje – od navodnog montiranja dokaza do tvrdnji o fizičkom zlostavljanju pojedinih uhapšenih.

„U takvim okolnostima, povjerenje se ne može graditi isključivo saopštenjima za javnost. To nije istinsko otvaranje prema javnosti, niti način da se otklone sumnje koje postoje. Kako god da se ovaj postupak završi, činjenica je da ovom tužilaštvu značajan dio javnosti ne vjeruje, pa smo zbog toga svi izloženi spekulacijama, nagađanjima i neprovjerenim informacijama“, zaključuje Gostiljac.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

Požar u Bjelskim Kruševicama, na terenu 15 vatrogasaca i Air Tractor

Srijeda, 26.08.2026 | 13:50

Požar koji je jutros izbio u Bjelskim Kruševicama (Herceg Novi) proširio se na stotine hiljada kvadratnih metara, a trenutno je djelimično pod kontrolom, kazao je za Portal RTCG komandir Službe zaštite i spašavanja. Na terenu je 15 vatrogasaca sa četiri vozila, dok u gašenju iz vazduha učestvuje Air Tractor.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Zabrana kupanja u Donjoj Lastvi, pronađene bakterije ešerihija koli i enterokoki

Srijeda, 26.08.2026 | 11:04

Analize morske vode sprovedene u okviru redovnog uzorkovanja 18. avgusta, kao i vanrednih uzorkovanja 21. i 24. avgusta, na vodi za kupanje „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, pokazale su da je morska voda na ovoj lokaciji lošeg kvaliteta, odnosno da je broj indikatorskih bakterija ešerihija koli i intestinalni enterokoki iznad graničnih vrijednosti propisanih Pravilnikom, saopšteno je iz JU “Morsko dobro”.

Prvi korak ka novim investicijama: Crna Gora predstavila SAD-u dva strateška projekta

Srijeda, 26.08.2026 | 08:14

Crna Gora je uputila Americi dva projekta, čime je i formalno počela realizacija međudržavnog sporazuma.

Uprava za saobraćaj: Stigle dodatne bilateralne dozvole za Hrvatsku

Srijeda, 26.08.2026 | 09:08

Dodatne bilateralne dozvole za međunarodni drumski prevoz između Crne Gore i Hrvatske stigle su i crnogorskim prevoznicima su dostupne za preuzimanje u Upravi za saobraćaj, saopšteno je iz Uprave.

MUP: Službe na terenu, vazduhoplovna podrška usmjerava se u skladu sa razvojem situacije

Srijeda, 26.08.2026 | 09:39

Na teritoriji Crne Gore jutros su aktivni požari na području opština Herceg Novi – Đenovići, Danilovgrada – Ponikvice, Kolašina – Crni Vrh i Maganik, Cetinja – Bijele poljane i Ćumovica, kao i Nikšića – Jasenovo Polje, Krstac, Kuside i Čarađe, dok je požar u mjestu Momče u Kučima u Podgorici lokalizovan, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Pronađite HLAD - U ČETVRTAK i do 38 STEPENI

Srijeda, 26.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrieme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dragoje Leković podnio ostavku na mjesto sportskog direktora Budućnosti

Srijeda, 26.08.2026 | 15:25

Dragoje Leković podnio je ostavku na mjesto sportskog direktora Fudbalskog kluba Budućnost, a kao razlog naveo je profesionalne nesuglasice i, kako je istakao, nepoštovanje hijerarhije u klubu.

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Ako koristite WhatsApp, obratite pažnju na ovu promjenu

Srijeda, 26.08.2026 | 15:11

Sada možete da zamijenite šestocifreni kod jačom lozinkom.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

FSCG: Novčane kazne za četiri kluba

Srijeda, 26.08.2026 | 14:36

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore novčano je danas kaznila četiri kluba zbog propusta u u dva uvodna kola nove sezone

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Festival „Ćirilicom“ se nastavlja: Večeras književno veče Đorđa Nešića, sjutra premijera opere

Srijeda, 26.08.2026 | 14:12

Deseto izdanje festivala u Starom gradu Budve otvoreno je uz programe posvećene ćirilici, pozorištu i likovnoj umjetnosti. Nakon premijere predstave „Ćirilo i Metodije – Who Are You“ koja je izvedena sinoć, festival večeras donosi književni portret Đorđa Nešića, a sjutra premijeru komične opere „Il segreto di Susan“.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.