Srijeda, 17.06.2026 | 12:20
IZVOR: kolektiv.me

Završena obuka nastavnika za primjenu Programa olimpijskog obrazovanja u školama

U Podgorici je održan drugi cjelodnevni OVEP trening za nastavnike iz crnogorskih škola, koji će od naredne školske godine otpočeti sa primjenom Programa olimpijskog obrazovanja u 18 škola




Foto: COK 

Kako su saopštili iz Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK), riječ je o drugoj i posljednjoj od dvije planirane obuke, koje COK realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija.

Završetkom ove obuke, kako ukazuju iz te organizacije, nastavnici su u potpunosti osposobljeni za primjenu programa, koja počinje od septembra, odnosno na početku naredne školske godine. Učesnici su tokom obuka dobili i priručnike koje će koristiti u nastavi, čime su stvoreni svi uslovi za primjenu OVEP-a u nastavi od septembra.

Povodom završetka ciklusa obuka, tokom dodjele uvjerenja nastavnicima koji su prošli obuke, predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta Dušan Simonović istakao je da je ovaj program izuzetno važan za promociju olimpizma i olimpijskih vrijednosti. Istakavši da je program realizovan u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, on je tom resoru uputio zahvalnost na partnerskom odnosu i povjerenju koje su imali prema Olimpijskom komitetu.

Simonović je takođe izrazio zahvalnost Olimpijskoj solidarnosti Međunarodnog olimpijskog komiteta, koja je finansirala ovaj program.

“Olimpizam nije samo sport, već zbir vrijednosti, a poruke bi kroz sport trebalo da dođu do krajnjih korisnika, kako bismo svi zajedno imali koristi. Ovo je tek početak i vjerujem da ćemo nastaviti, jer mislim da ćemo svi imati velike benefite. Vjerujem da smo na dobrom putu da olimpizam na pravi način uključimo u naš obrazovni sistem i da oživimo one iskonske ideje olimpizma”, poručio je Simonović.

Iz COK-a podsjećaju ad je OVEP (Olympic Values Education Programme) razvio Međunarodni olimpijski komitet, a u Crnoj Gori se uvodi nakon što je program dobio pozitivno mišljenje Zavoda za školstvo i saglasnost Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Kako su objasnili, za razliku od klasičnih sportskih programa, OVEP ne predstavlja novi nastavni predmet niti opterećuje postojeći nastavni plan, već se prirodno integriše u postojeće predmete i međupredmetne teme, prije svega u fizičko vaspitanje, ali i u izborne predmete poput Sporta za sportiste i Zdravih stilova života.

Kako dodaju, cilj projekta jeste ostvarivanje olimpijskog ideala – izgradnja boljeg i humanijeg društva kroz sport, putem nastavnog pristupa koji se oslanja na sportsku pedagogiju i učenje zasnovano na vrijednostima poštovanja, prijateljstva i izvrsnosti. Sadržaji programa organizovani su oko pet vaspitnih tema: radosti truda u sportu i fizičkoj aktivnosti, fer-pleja, poštovanja drugih, ravnoteže tijela, volje i uma, te težnje ka izvrsnosti.

Direktor Direktorata za međunarodnu saradnju u MPNI, Marko Vukašinović na kraju obuke je uputio je veliku zahvalnost Crnogorskom olimpijskom komitetu na inicijativi i prilici da nastavnici steknu vještine neophodne kako bi olimpijske vrijednosti našle mjesto u našim salama, učionicama i školama.

“Ubijeđen sam da će naši učenici, uz ovako osposobljene nastavnike i uz članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, imati sve ono što će ih učiniti ravnopravnim sa vršnjacima u Uniji i globalno. Olimpijske vrijednosti predstavljaju nešto što je suština, nešto što nedostaje našoj djeci, posebno u današnje vrijeme, i siguran sam da će u ovakvom okruženju izrasti u građane Crne Gore na ponos”, kazao je Vukašinović.

Predavači na obukama bili su Nataša Janković iz Olimpijskog komiteta Srbije, Goran Prebeg sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta u Beogradu, Bojan Gerzina iz OŠ „Filip Filipović“ iz Beograda i Svetlana Nikolić HR konsultantkinja iz SPIN tima, koji imaju više od decenije iskustva u realizaciji sličnih edukativnih programa, čime su obuke oslonjene na provjerenu praksu i konkretne primjere primjene OVEP-a u školskom okruženju.

Osvrćući se na važnost Programa i saradnju dva olimpijska komiteta Nataša Jankovića Olimpijskog komiteta Srbije je istakla da je veoma značajna saradnja između olimpijskih komiteta, prije svega zbog razmjene iskustava, primjera dobre prakse, takođe različitih metoda rada.

“Ono što je sigurno je da uvijek prepoznamo jedni kod drugih da imamo iste probleme, i ako možda djeluje na početku da to nije slučaj. Kada smo svi otvoreni, kada dijelimo svoje izazove, ali i primjere uspješnih praksi, ljudi se i lakše otvore, stiču povjerenje. I zaista, onda možemo puno da naučimo jedni od drugih. Tako da je ovaj seminar zaista bio i sjajna prilika za to, i mislim da smo svi zajedno danas mnogo toga naučili i bili inspirisani, tako da ćemo u našem budućem radu i mi kao edukatori, a i učesnici, sigurna sam primenjivati puno toga što smo danas čuli i vidjeli”, navela je ona.

OVEP direktno odgovara na izazove

Kako ukazuju iz COK-a, značaj uvođenja programa u crnogorski obrazovni sistem ogleda se u tome što OVEP direktno odgovara na izazove sa kojima se škole danas suočavaju: smanjenu fizičku aktivnost djece, vršnjačko nasilje, netoleranciju i potrebu za sistemskim razvojem društveno-emocionalnih vještina kod učenika.

Program je, kako dodaju, usmjeren na cjelokupan razvoj ličnosti kroz tri ključne olimpijske vrijednosti, izvrsnost, prijateljstvo i poštovanje, pri čemu sport i pokret koristi kao pedagoški alat, a ne kao takmičarsku disciplinu.

“Crnogorski olimpijski komitet zahvalan je školama, nastavnicima i učenicima koji su učešćem u projektu pokazali posvećenost i trud, kao i Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija i Zavodu za školstvo na uspješnoj saradnji. Uvođenjem OVEP-a u crnogorske škole afirmiše se ideja o sportu kao školi života, na kojoj je Pjer de Kuberten i utemeljio obnovljene Olimpijske igre”, ističu iz COK-a.

Program će se, kako je najavljeno, od septembra primjenjivati u školama OŠ „Novka Ubović”, OŠ „Savo Pejanović”, OŠ „Sutjeska”, OŠ „Milorad Musa Burzan”, OŠ „Maksim Gorki” i OŠ „Radojica Perović” iz Podgorice; OŠ „Vuk Karadžić”, OŠ „Marko Miljanov” i OŠ „21. maj“ iz Bijelog Polja; OŠ „Olga Golović”, OŠ „Branko Višnjić” i Gimnazija „Stojan Cerović” iz Nikšića; OŠ „Jugoslavija” i OŠ „Kekec” iz Bara; OŠ „Blažo Mraković” iz Danilovgrada; OŠ „Tucanje” iz Petnjice; OŠ „Mirko Srzentić” iz Petrovca i OŠ „Njegoš” iz Kotora.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

Požar u Bjelskim Kruševicama, na terenu 15 vatrogasaca i Air Tractor

Srijeda, 26.08.2026 | 13:50

Požar koji je jutros izbio u Bjelskim Kruševicama (Herceg Novi) proširio se na stotine hiljada kvadratnih metara, a trenutno je djelimično pod kontrolom, kazao je za Portal RTCG komandir Službe zaštite i spašavanja. Na terenu je 15 vatrogasaca sa četiri vozila, dok u gašenju iz vazduha učestvuje Air Tractor.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Zabrana kupanja u Donjoj Lastvi, pronađene bakterije ešerihija koli i enterokoki

Srijeda, 26.08.2026 | 11:04

Analize morske vode sprovedene u okviru redovnog uzorkovanja 18. avgusta, kao i vanrednih uzorkovanja 21. i 24. avgusta, na vodi za kupanje „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, pokazale su da je morska voda na ovoj lokaciji lošeg kvaliteta, odnosno da je broj indikatorskih bakterija ešerihija koli i intestinalni enterokoki iznad graničnih vrijednosti propisanih Pravilnikom, saopšteno je iz JU “Morsko dobro”.

Prvi korak ka novim investicijama: Crna Gora predstavila SAD-u dva strateška projekta

Srijeda, 26.08.2026 | 08:14

Crna Gora je uputila Americi dva projekta, čime je i formalno počela realizacija međudržavnog sporazuma.

Uprava za saobraćaj: Stigle dodatne bilateralne dozvole za Hrvatsku

Srijeda, 26.08.2026 | 09:08

Dodatne bilateralne dozvole za međunarodni drumski prevoz između Crne Gore i Hrvatske stigle su i crnogorskim prevoznicima su dostupne za preuzimanje u Upravi za saobraćaj, saopšteno je iz Uprave.

MUP: Službe na terenu, vazduhoplovna podrška usmjerava se u skladu sa razvojem situacije

Srijeda, 26.08.2026 | 09:39

Na teritoriji Crne Gore jutros su aktivni požari na području opština Herceg Novi – Đenovići, Danilovgrada – Ponikvice, Kolašina – Crni Vrh i Maganik, Cetinja – Bijele poljane i Ćumovica, kao i Nikšića – Jasenovo Polje, Krstac, Kuside i Čarađe, dok je požar u mjestu Momče u Kučima u Podgorici lokalizovan, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Pronađite HLAD - U ČETVRTAK i do 38 STEPENI

Srijeda, 26.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrieme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dragoje Leković podnio ostavku na mjesto sportskog direktora Budućnosti

Srijeda, 26.08.2026 | 15:25

Dragoje Leković podnio je ostavku na mjesto sportskog direktora Fudbalskog kluba Budućnost, a kao razlog naveo je profesionalne nesuglasice i, kako je istakao, nepoštovanje hijerarhije u klubu.

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Ako koristite WhatsApp, obratite pažnju na ovu promjenu

Srijeda, 26.08.2026 | 15:11

Sada možete da zamijenite šestocifreni kod jačom lozinkom.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

FSCG: Novčane kazne za četiri kluba

Srijeda, 26.08.2026 | 14:36

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore novčano je danas kaznila četiri kluba zbog propusta u u dva uvodna kola nove sezone

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Festival „Ćirilicom“ se nastavlja: Večeras književno veče Đorđa Nešića, sjutra premijera opere

Srijeda, 26.08.2026 | 14:12

Deseto izdanje festivala u Starom gradu Budve otvoreno je uz programe posvećene ćirilici, pozorištu i likovnoj umjetnosti. Nakon premijere predstave „Ćirilo i Metodije – Who Are You“ koja je izvedena sinoć, festival večeras donosi književni portret Đorđa Nešića, a sjutra premijeru komične opere „Il segreto di Susan“.

Tri osobe povrijeđene u udesu na autoputu, saobraćaj iz Podgorice prema Kolašinu se preusmjerava kroz kanjon

Srijeda, 26.08.2026 | 13:31

Najmanje tri osobe povrijeđene su oko 13 sati u udesu na autoputu Smokovac-Mateševo, u pravcu prema Kolašinu, rečeno je Vijestima nezvanično iz Uprave policije.