SAD su produžile nacionalnu vanrednu situaciju u vezi sa Zapadnim Balkanom za još godinu dana, navodi se u dokumentu objavljenom u Federalnom registru američke vlade.
Foto: Pixabay
Riječ je o režimu koji je prvi put uveden 2001. godine izvršnom uredbom tadašnjeg predsjednika Džordža Buša, a koji omogućava uvođenje sankcija licima i organizacijama za koje se ocijeni da svojim djelovanjem ugrožavaju mir, stabilnost i demokratske procese u regionu.
U obrazloženju se ističe da i dalje postoje aktivnosti koje, prema ocjeni američkih vlasti, uključuju ekstremističko nasilje, koruptivne prakse i poteze koji ometaju stabilnost i demokratsko upravljanje na Zapadnom Balkanu, što se smatra prijetnjom po nacionalnu bezbjednost i spoljnopolitičke interese SAD.
Ova vanredna situacija je tokom godina više puta proširivana i dopunjavana, uključujući uredbe iz 2003, 2021. i 2025. godine, kojima je proširen njen obim i dodatno preciziran okvir djelovanja.
Prema važećim odredbama, mjere se odnose na države Zapadnog Balkana: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Kosovo, Sjevernu Makedoniju i Srbiju, a omogućavaju SAD da uvode restriktivne mjere protiv pojedinaca, grupa i entiteta koji potpadaju pod definisane kriterijume.
U samim uredbama se ne navode konkretna imena, već se ostavlja prostor američkim institucijama da naknadno određuju subjekte na koje se mjere odnose.
KOMENTARI (0)