Četvrtak, 25.06.2026 | 13:22
IZVOR: pobjeda.me

Agencija za sajber bezbjednost prelazi u fazu punog operativnog djelovanja

Agencija za sajber bezbjednost, kao nova i važna državna institucija, prelazi iz faze uspostavljanja u fazu punog operativnog djelovanja, a tokom jula će pokrenuti prvi ciklus stručnog nadzora nad primjenom mjera informacione bezbjednosti, saopšteno je iz ove agencije.




Foto: Agencija za sajber bezbjednost

Nadzor će se, kazalisu, odnositi na organe i druge subjekte, osim organa državne uprave, koji su po Zakonu o informacionoj bezbjednosti određeni kao ključni i važni subjekti, a provjeravaće se da li primjenjuju zakonom definisane mjere informacione bezbjednosti koje se tiču zaštite podataka i mrežnog i informacionog sistema, kao i upravljanja rizicima u ovoj oblasti.

- U cilju pripreme nadzora, Agencija će prethodno subjektima dostaviti inicijalni upitnik i na osnovu odgovora dobiti uvid u trenutnu primjenu mjera informacione bezbjednosti u subjektima nadzora, te procijeniti stanje sajber bezbjednosti u sektorima koji su definisani zakonom. Svrha prvog nadzora će, između ostalog, biti da se stekne uvid u način na koji subjekt upravlja informacionom bezbjednošću, nivo uključenosti rukovodstva u upravljanje sajber rizicima, razumijevanje zakonskih obaveza i uspostavljanje saradnje Agencije i subjekta nadzora. U slučaju da tokom nadzora utvrdi neusaglašenosti, nadzornik će subjektu dati preporuke za unaprjeđenje njegove informacione bezbjednosti - stoji u saopštenju.

Planirano je, kako kažu, da do kraja 2026. bude izvršen nadzor kod subjekata iz više sektora definisanih Zakonom o informacionoj bezbjednosti, a način sprovođenja nadzora biće utvrđen podzakonskim aktima.

- Važno je istaći da se aktivnosti Agencije odnose na kritičnu infrastrukturu, odnosno prije svega na ključne i važne subjekte koji primjenjuju informaciono - komunikacione tehnologije i pružaju usluge od posebnog značaja za život, zdravlje, bezbjednost građana i funkcionisanje države. Sa druge strane, nadzor nad primjenom mjera informacione bezbjednosti kod organa državne uprave vrši Ministarstvo javne uprave - dodaju u saopštenju.

Agencija će, ističu, kao institucija sa centralnom ulogom u jačanju i unapređenju sajber bezbjednosti, kontinuirano pružati podršku ključnim subjektima u primjeni mjera informacione bezbjednosti, te doprinositi razvoju bezbjednog i pouzdanog digitalnog okruženja u Crnoj Gori, za dobrobit građana, privrede i društva u cjelini.

- Uspostavljanjem i profesionalnim radom Agencije realizuju se strateški i reformski prioriteti predviđeni Zakonom o informacionoj bezbjednosti i strateškim dokumentima u ovoj oblasti, kao i važan dio obaveza iz procesa evropskih integracija Crne Gore - kazali su.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zirojević tražio zabranu ulaska autorima filma iz CZDS, Šaranović najavio zakonsku proceduru

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:32

Zirojević je pitao ministra šta je MUP uradio povodom filma o referendumu novosadske organizacija Centar za društvenu stabilnost (CZDS), navodeći da se radi o "ćaći organizaciji".

Perić: Sjutra sastanak sa Mujovićem, sjednica u drugoj polovini jula

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:18

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić najavio je na konferenciji za medije da će se sjutra u 12 sati sastati sa gradonačelnikom Sašom Mujovićem kako bi razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine. Takođe, najavio je da će prva naredna sjednica biti održana u drugoj polovini jula.

U Morači pronađeno tijelo mladića nakon trodnevne potrage

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:15

Ronioci Regionlanog ronilačkog centra Bijela nakon trodnevne potrage pronašli su tijelo mladića u rijeci Morači, saopštio je CDM-u Danilo Mijajlović iz tog centra.

Globalno istraživanje: Povjerenje u Trampa izuzetno visoko, ali većina ne vidi SAD kao pouzdanog partnera

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:14

Povjerenje međunarodne javnosti u predsjednika SAD Donalda Trampa ostaje na niskom nivou, dok značajan dio ispitanika smatra da Sjedinjene Američke Države više nijesu pouzdan partner na globalnoj sceni, pokazuje novo istraživanje koje je sproveo istraživački centar Pju u 36 zemalja širom svijeta.

Marija Vuković petoplasirana u žestokoj konkurenciji

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:06

Odličan rezultat najbolje crnogorske atletičarke Marije Vuković na jakom mitingu “Boris Hanžeković” u Zagrebu.

U Petrovcu održana radionica o zelenom i održivom turizmu u okviru projekta GREENPULSE

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:05

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore organizovalo je u hotelu „Ami“ u Petrovcu radionicu o zelenom i održivom turizmu za lokalne zainteresovane strane, u okviru projekta „GREENPULSE“, koji se realizuje kroz program prekogranične saradnje Interreg IPA CBC Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2021-2027.

Milović: Približavamo se Evropi po cijenama, ali ne i po standardu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:38

Najnoviji podaci EUROSTAT-a pokazali su ono što građani Crne Gore odavno osjećaju na svojoj koži. Dok nas zvanična statistika svrstava na 66 odsto prosjeka EU po nivou cijena, stvarnost je mnogo surovija kada se pogledaju proizvodi i usluge koje svakodnevno plaćamo, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Milović.

Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića, ako ne mogu da napuste Vladu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:36

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je da je jedan od rijetkih političara koji jednako kritikuje i prethodnu i sadašnju vlast, te istakao da će vrijeme pokazati ko je u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista.

Radulović: Pomorci su ambasadori Crne Gore i ključ globalne trgovine

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:34

Kao država sa bogatom pomorskom tradicijom, Crna Gora ostaje posvećena ulaganju u pomorsko obrazovanje, bezbjednost plovidbe, inovacije i međunarodnu saradnju, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Agencija za sajber bezbjednost prelazi u fazu punog operativnog djelovanja

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:22

Agencija za sajber bezbjednost, kao nova i važna državna institucija, prelazi iz faze uspostavljanja u fazu punog operativnog djelovanja, a tokom jula će pokrenuti prvi ciklus stručnog nadzora nad primjenom mjera informacione bezbjednosti, saopšteno je iz ove agencije.