Nedjelja, 12.07.2020 | 11:54
IZVOR: BBC na srpskom

ZOO VRT morao da otpusti većinu osoblja, ali nijesu odustajali: Vratili se da brinu o životinjama BESPLATNO

Smješten na obodu grada Autšorna u Južnoj Africi, ranč je narastao posljednjih 40 godina od male farme krokodila do zoološkog vrta koji je međunarodno priznat zbog truda u očuvanju, i koji je dom za više od 90 vrsta životinja i reptila.




Foto: Cango Wildlife Ranch

„Razlog zbog kog ustajem ujutro je da bih bila sa ovim predivnim životinjama. Ne znati šta će biti sa njima u budućnosti bilo mi je naprosto previše."

Džena Louv ima dvadeset tri godine. Radila je na ranču za divlje životinje Kango dvije godine.

Smješten na obodu grada Autšorna u Južnoj Africi, ranč je narastao posljednjih 40 godina od male farme krokodila do zoološkog vrta koji je međunarodno priznat zbog truda u očuvanju, i koji je dom za više od 90 vrsta životinja i reptila.

Kad je tronedjeljna izolacija u Južnoj Africi u produžena u martu, Dženi je rečeno da pandemija znači da zoološki vrt mora da se zatvori. Njoj je, zajedno sa još dve trećine osoblja, saopšteno da je izgubila posao, makar samo privremeno.

Ali prva stvar na koju je pomislila bila je - šta će se desiti sa gepardima i lemurima o kojima se starala?

Dženina koleginica Anđelik Oktober imala je identičnu reakciju. „Mi smo majke ovih životinja a majke ne ostavljaju svoju djecu kad su im najpotrebnije", rekla je ova dvadesetpotogodišnjakinja za BBC.

Narednog jutra Džena i Anđelik bile su ponovo u uniformi i nazad na poslu - samo ovaj put bez plate. Dok su prolazile kroz kapiju zoološkog vrta, otkrile su da nisu jedine koje su se dobrovoljno vratile kako bi radile besplatno.

Foto: Cango Wildlife Ranch

Više od 40 drugih članova osoblja odlučilo je da su im životinje na prvom mjestu i vratilo se na ranč za divlje životinje Kango da pomognu da ovaj lakše preživi izolaciju od korona virusa.

Vlasnici zoološkog vrta bili su primorani da smanje osoblje sa njih 78 na 24 kako bi vrt opstao tokom pandemije.

„Mnogi od nas koji ne dobijaju platu i dalje su tu, pomažemo da se brod održi na površini", kaže Kreg Gous, stariji menadžer zoološkog vrta, koji tu radi više od 20 godina.

„Radimo sa opasnim i osjetljivim životinjama, tako da taj posao nije lak", kaže Gous, koji je specijalizovan za staranje o tigrovima, afričkim bijelim lavovima i gepardima. „Gajim veoma veliku strast prema ovom mjestu. Stavljam ga iznad svega ostalog u životu."

„I baš kad smo mislili da teret Kovida-19 ne može da bude teži, ugledalo smo svijetlo na horizontu", kaže za BBC vlasnik ranča Endrju Eriksen.

„Veliki broj pripadnika osoblja počeo je da pristiže u uniformama na posao i nastavio je da se brine o našim životinjama sa ponosom - apsolutno ne očekujući da bude plaćen za to."

Dobrobit životinja na prvom mjestu

Na ranču za divlje životinje Kango ima više od 4.000 životinja, a vlasnici kažu da troškovi njihovog mjesečnog održavanja iznose oko 118.000 dolara. Prije pandemije, ranč je dočekivao oko 120.000 posjetilaca godišnje.

Ali kapije su zatvorene za posjetioce sada već četiri mjeseca, otkako je južnoafrička vlada proglasila izolaciju na nacionalnom nivou.

U zemlji je u toku postepeno popuštanje mjera izolacije po fazama, ali sektor turizma tek treba da dobije dozvolu da se ponovo otvori.

„Bilo je više od običnog izazova ostati na površini", kaže Eriksen.

„Ne dobijamo pomoć od vlade i za naše prihode smo u potpunosti upućeni na posjetioce."

On je rekao da je prvobitno osoblje koje je morao da otpusti prijavio u fond južnoafričke vlade koji je trebalo da im isplati dio izgubljenih plata.

„To je trajalo tri mjeseca, a prošlo je četiri otkako smo zatvorili, tako da sada ne dobijaju ni to."

Foto: Cango Wildlife Ranch

Zoološki vrtovi u problemima tokom pandemije

Zoološki vrtovi i akvarijumi širom svijeta saopštili su da je bilo teško preživjeti mjere izolacije, uprkos tome što su neke vlade ponudile sredstva za pomoć. Britanski zoološki vrt Čester upozorio je početkom mjeseca da trošak izolacije znači da je „on u opasnosti da bude ugašen".

„Proteklih nekoliko mjeseci bilo je veoma teško po naše članove", kaže Gavrijela Kirk-Koen, direktorka komunikacija pri Svjetskom udruženju zooloških vrtova i akvarijuma (VAZA).

„Mnoge članice su neprofitne organizacije koje se oslanjaju na posjetioce da bi stekle neku zaradu", kaže ona.

„Novac koji pristiže ne samo da hrani životinje o kojima se oni staraju i obezbjeđuje najviše standarde nege životinja, već doprinosi i podržava brojne projekte očuvanja širom svijeta."

VAZA ima ukupno oko 300 članova. Procjenjuje se da u svijetu ima više od 10.000 zooloških vrtova, ali ne postoje zvanične brojke o tome.

Životinje u praznom zoološkom vrtu

Čuvari koji su se vratili da rade besplatno na ranč za divlje životinje Kango kažu da se ponašanje životinja promijenilo otkako su se kapije zatvorile za posjetioce.

„Životinje se pitaju zašto nema posjetilaca", kaže Louv. „One dižu glave svako malo da vide da li neko dolazi."

„Mnogo su manje pospane nego što su bile, tako da ulazimo da vidimo šta je s njima što češće možemo."

Eksperti iz zooloških vrtova kažu da je izolacija pojačala vezu između životinja i njihovih staratelja u mnogim zoološkim vrtovima širom svijeta.

„To je nešto na šta je ova kriza bacila svijetlo", kaže Dejv Morgan iz Enimal velfera, međunarodne dobrotvorne organizacije koja pomaže zoološkim vrtovima da se staraju o svojim životinjama. „Odnos između životinja i njihovih čuvara izgleda da se produbio usred poteškoća koje je izazvala izolacija."

Nema plate tokom pandemije

Neki od bivših članova osoblja koji su se vratili da dobrovoljno rade na ranču za divlje životinje Kango jedva sastavljaju kraj s krajem bez plate i morali su da nađu druge načine da se izdržavaju tokom pandemije.

Kreg Gous je otvorio honorarni prodajni biznis i pokušava da ga vodi dok i dalje radi dobrovoljno u zoološkom vrtu.

„Nisam mogao da plaćam stanarinu i druge račune kao što je osiguranje", kaže on.

„Morao sam da radim još šest sati na ovih 10 do 12 koje već provodim starajući se o životinjama kako bih platio račune i zadržao krov nad glavom."

Dženi Louv je takođe bilo teško, ali je našla inspiraciju u životinjama o kojima se i dalje stara dobrovoljno.

„Za mene je nekako suština više u životinjama i njihovoj dobrobiti. One su mi prioritet", kaže ona.

„Kad vidim da su životinje srećne, to mi uliva nadu da će se jednog dana stvari vratiti u normalu."

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

"NE BRINEM, više razmišljam kako da mu POMOGNEM" - Prvo OGLAŠAVANJE supruge Nikole Rokvića

Četvrtak, 25.04.2024 | 09:19

Pjevača su obučavali veoma stručni ljudi. 

Haris Džinović OTKRIO da li je spreman za NOVU ŽENU - "Mora da bude NORMALNA"

Četvrtak, 25.04.2024 | 10:12

Nakon brojnih izjava koje je dao o razvodu i, sada bivšoj supruzi Melini, pjevač Haris Džinović je odgovorio na pitanje "da li je spreman za novu ljubav?"

Alkaras - Novak me iznenadio, prijatelji su mi rekli za to

Četvrtak, 25.04.2024 | 10:26

Karlos Alkaras je pred start turnira u Madridu dao veliki intervju za Marku.

Zečević: Zbog usporivača i ograda Podgorica postala grad PREPREKA

Četvrtak, 25.04.2024 | 09:35

Direktor JP “Putevi” Radoš Zečević kazao je da je zbog velikog broja usporivača i ograda Podgorica pretvorena u grad prepreka, ali da su primorani na to zbog nesavjesnih vozača.

Keković: Priča oko RADNE NEDJELJE prebačena na politički teren; Mulešković: Vlada bi morala dati mišljenje, POČINJE SEZONA

Četvrtak, 25.04.2024 | 08:10

Nakon što je ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj povukao sa dnevnog reda sjednice Socijalnog savjeta tačku koja se odnosi na uvođenje radne nedjelje zbog dodatnih konsultacija, ova inicijativa i dalje ostaje bez odgovora. Uprkos činjenici da turistička sezona uskoro počinje a da je odluka da se u toku ljeta dozvoli rad nedjeljom, usaglašena od strane socijalnih partnera, iz Ministarstva ekonomskog razvoja nema ni naznake kada bi se ovo pitanje moglo naći ponovo na sjednici Socijalnog savjeta, kao ni obrazloženje zašto rok za njeno održavanje nije ispoštovan, piše Gradski.me.

"Plan rasta treba da ubrza sprovođenje dogovorenih reformi"

Petak, 26.04.2024 | 07:04

Usvajanje Plana rasta za Zapadni Balkan ujedno je i posljednji korak ka uspostavljanju instrumenta vrijednog šest milijardi eura, koje će do 2027. biti na raspolaganju našem regionu. Koizvjestilac Karlo Resler za TVCG ističe da bi taj mehanizam trebalo da ubrza sprovođenje dogovorenih reformi po jasno definisanim kriterijumima.

Milović: Bićemo ponovo grad razvoja i pravih vrijednosti, pobijedićemo u Budvi

Četvrtak, 25.04.2024 | 22:06

Večeras je u Budvi predstavljena pobjednička izborna listu ,,Budva može bolje!” prof. dr Nikola Milović, koja će nastupiti na predstojećim lokalnim izborima 26. maja.

Vrijeme sjutra: Promjenljivo oblačno uz ove temperature

Četvrtak, 25.04.2024 | 21:56

Promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, a od sredine dana ponegdje slaba kiša, najavljuju iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

SMUTI SA BOROVNICAMA: Povećava energiju i ubrzava metabolizam (RECEPT)

Četvrtak, 25.04.2024 | 21:13

- Isprobajte recept za antiejdžing smuti sa borovnicama. Ova kombinacija sastojaka sjajno djeluje na organizam i tako pomaže da se olakša rad digestivnog trakta, poveća energija i ubrza metabolizam, kaže Tatjana Popović, health coach i nutricionista.

Pusić: Prije 2020. izgledalo da će Crna Gora do 2022. završiti proces ili biti članica EU

Četvrtak, 25.04.2024 | 20:58

Deklarativno, crnogorska vlast je apsolutno na evropskom putu, no gledajuću političku istoriju partnera koji čine koaliciju na vlasti, sigurno ima određenih pitanja, ocijenila je u razgovoru za Televiziju E nekadašnja šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić.

Trik za kojim internet luduje: Evo šta je prirodna i jeftina zamjena za botoks

Četvrtak, 25.04.2024 | 20:10

Na društvenim mrežama kruži novi trend za njegu kože – tvrdi se da korica od banane može da transformiše vaše lice i da djeluje poput prirodnog botoksa, prenosi blic.rs.

Nova pravila na dodjeli Oskara: Proširuje se broj nominovanih u jednoj kategoriji

Četvrtak, 25.04.2024 | 19:56

Američka filmska akademija od 2025. godine uvodi nova pravila. Već sada se zna da će 2025. godine dodjela biti organizovana 2. marta. Nominacije će biti poznate 17. januara 2025. godine.

Mljekarima ne odgovara prodaja mlijeka za 40 centi

Četvrtak, 25.04.2024 | 19:34

Članovi Udruženja prerađivača mlijeka Crne Gore i Udruženja farmera Crne Gore odbili su ponudu mljekare “Franco” iz Bosne i Hercegovine koja se ponudila da otkupi višak mlijeka po 40 centi po litru. Oni su o tome informisali resornog ministra Vladimira Jokovića, sa kojim će se ujutru sastati.

Vujović: Završetak procesa usvajanja medijskih zakona doprinijeće pozitivnom IBAR-u u junu

Četvrtak, 25.04.2024 | 19:23

Završetak procesa usvajanja medijskih zakona doprinijeće pozitivnom mišljenju za dobijanje IBAR-a, čime će Crna Gora dodatno potvrditi svoju posvećenost EU integracijama i napretku u medijskim reformama. To je zaključeno na sastanku ministarke kulture i medija Tamare Vujović sa generalnim direktorom DG CONNECT, Robertom Violom, na kojem su razgovarali o reformi medijskih zakona u Crnoj Gori i napretku koji je postignut u tom procesu.

Nadal ekspresno "pregazio" tinejdžera i zakazao duel sa De Minorom

Četvrtak, 25.04.2024 | 19:04

Španski teniser Rafael Nadal je uspio da savlada Darvina Blenča sa 2:0 u setovima i plasira se u drugo kolo Mastersa u Madridu.