Subota, 10.02.2024 | 15:31
IZVOR: azra.ba

POLJUBAC utiče i na naš IZGLED - ZBOG OVE DOBROBITI mogli bi ODMAH nekoga POLJUBITI

Dobar poljubac blagotvoran je za naše zdravlje.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Od njega nam klecaju koljena, znoje nam se dlanovi, srce radi brže, a uzbuđenje neosporno raste. I bez obzira na te slatke fizičke reakcije – trebali bismo se ljubiti češće, što zbog njegovanja intimnog života, što zbog emotivnog povezivanja s partnerom.

Jeste li znali da ljubljenje ima svoju naučnu  disciplinu, a zove se filematologija? Firme  koje se bave razvojem aplikacija za spojeve napravile su opsežno istraživanje i zaključile da poljubac ima još bolje dobrobiti nego što smo dosad mislili.

Osim što stvara osjećaj ugode, podiže samopouzdanje, pridonosi fizičkoj i psihičkoj ravnoteži tijela, poljubac povećava obrambene mehanizme u našem organizmu te pomlađuje kožu i mišiće lica.

Na primjer,  jedan dugotrajni strastveni poljubac može pomoći u sagorijevanju kalorija, a ljubljenjem ćete otopiti čak 26 kalorija u minuti. Ipak, možda je i najveća moć poljupca činjenica da – briše bore s našeg lica. Osobe koje su se češće ljubile tokm života mogle bi u starosti imati puno manje bora na licu nego one koje nisu praktikovale  strastvene poljupce.

Dok se ljubimo, aktivira se 30 mišića koji obraze drže čvrstima i zategnutima. Ljubljenje je, dakle, odličan trening za mišiće lica, jednako efektivan kao  joga za lice, koju danas mnogi stručnjaci ističu kao najbolji način prevencije bora.

Osobe koje su se češće ljubile tokom života, mogle bi u starosti imati puno manje bora na licu.

Stručnjakinja Eva Fraser nadahnula je ljude širom  svijeta da vrate svoje samopouzdanje vježbama lica i svojom životnom filozofijom. Ona smatra da na mišićima lica, baš kao i na svakom drugom mišiću na tijelu, stalno treba raditi ako ne želimo da se opuste.

Fraser ističe da nikad nije kasno, stoga svako treba uhvatiti svoju bolju polovinu i počastiti se jednim sočnim, vrućim poljupcem koji će rasplamsati strasti, a ujedno očuvati mladenački izgled.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Grof: Ne interesuje me ko je kome roditelj, menadžer, ko je čiji, ko zasluži igraće

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 13:43

Novi trener Budućnost, Miodrag Božović, na prvoj konferenciji za medije govorio je otvoreno o povratku u klub, trenutnoj situaciji u ekipi i izazovima koji slijede.

Armenko: Očekujem da se u narednom periodu kompletira sastav Ustavnog suda

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 13:42

Očekujem da se u narednom periodu kompletira sastav Ustavnog suda, isključivo na osnovu stručnih i profesionalnih referenci kandidata, kazala je predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Snežana Armenko.

Oglasio se pomoćnik Željka Obradovića – iznio detalje o rastanku sa Partizanom

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 13:27

Đosep Marija Iskijerdo, pomoćnik Željka Obradovića, osvrnuo se na odlazak iz Partizana.

Stižu vam mejlovi za resetovanje lozinke na Instagramu? Ne nasjedajte!

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 13:14

Jeste li u posljednje vrijeme primili neočekivane e-poruke za resetiranje lozinke od Instagrama?

Vodu sa Mareze prokuvati prije upotrebe

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:55

Posljednji rezultati fizičko-hemijskih analiza vode na izvorištu Mareza pokazuju blago povećanu zamućenost vode.

Komunalna policija: Radenović nije bio na licu mjesta tokom akcije u Botunu, niti je zvao policiju

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:44

Komunalno preduzeće saopštilo je povodom njihovog postupanja u Botunu da se dana 26. decembra 2025. godine gradsko preduzeće Vodovod i kanalizacija doo obratilo se zahtjevom za pružanje asistencije, a vezano za uvođenje izvođača u rad na izgradnji sistema za prečišćavanje otpadnih voda.

FIFA izrekla disciplinske mjere FSCG

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:27

Disciplinska komisija FIFA donijela je odluke vezane za disciplinske prekršaje počinjene na utakmici Crna Gora - Hrvatska (17. novembar) na kraju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

UP: Tokom vikenda uhapšeno 70 vozača, evidentirano 29 nezgoda

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:25

Tokom prethodnog vikenda, odnosno od 9. do 11. januara na crnogorskim putevima evidentirano je 29 saobraćajnih nezgoda, u kojima su dvije osobe zadobile teške, a sedam lake tjelesne povrede.

Šćepanović: Nije kritično na Skadarskom jezeru, najveća lekcija – ne graditi u plavnim zonama

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:19

Iako su obilne padavine prethodnih dana izazvale poplave u više djelova Crne Gore, situacija se trenutno stabilizuje, a vodostaji većine rijeka su u opadanju, saopštio je u Bojama jutra na TV Vijesti, načelnik Direkcije za operativne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova Radomir Šćepanović.

Prosječan decembarski račun za struju 46,75 eura

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:10

Prosječan decembarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore (ukoliko se izuzmu neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni) iznosi 46,75 eura, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).