Ponedjeljak, 26.02.2024 | 18:17
IZVOR: n1info.ba

U ovoj zemlji pronađen NAJSTARIJI CRVENI RUŽ za usne

Naučnici u Iranu su pronašli materiju tamnocrvene boje sa naznakom sjaja za koju vjeruju da je karmin iz bronzanog doba, što sugeriše da su drevni Iranci možda rumenili svoje usne od drugog milenijuma prije nove ere.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Boja za usne sadržana je u maloj ukrašenoj bočici s hloritom, koja je otkrivena u regiji Jiroft na jugoistoku Irana 2001.

Nedavno radiokarbonsko datiranje otkrilo je da je napravljena negdje između 1936. i 1687. prije nove ere što ga čini vjerovatno “najstarijim ružem za usne analitički ispitivanim” (stoji u izvještaju tima koji je pronašao ruž).

Koliko god zvučala impresivno šminka stara skoro četiri milenijuma, istraživači dodaju da poodmaklo doba ruža i nije toliko iznenađujuće “s obzirom na dugogodišnju, dobro poznatu tehničku i estetsku tradiciju u kozmetologiji u drevnom Iranu”.

Puderi, sjenka i crne olovke za oči već su identifikovani na drevnom Bliskom istoku i Egiptu. Međutim, tamnocrveni pigmenti poput onih koji se nalaze u ruževima ostali su nedostižni – sve do sada.

Sadržaj veoma poznat

Hemijska analiza ostatka koji je ostao u bočici, a koja do sada podsjeća na fini ljubičasti prah, pokazala je da sadrži pretežno hematit, poznat po svojoj intenzivno crvenoj boji, zatamnjenoj manganitom i braunitom, te upotpunjen tragovima galenata, anglizita i drugih organskih tvari.

U pronađenoj kozmetičkoj mješavini takođe su bila prisutna biljna vlakna, vjerovatno zbog svojih aromatičnih svojstava, koja su se možda koristila za miris ruževa.

Istraživači su takođe identifikovali kvarcne čestice, iz mljevenog pijeska ili kristala, za koje sugeriraju da su mogli biti uključeni kako bi dodali malo svjetlucanja – iako je mnogo manje glamurozno objašnjenje da se kvarc odlijepio od posude koja se raspada.

Svjetlucava ili ne, mješavina “izuzetno podsjeća na recepte savremenih ruževa”, pišu autori studije.

Zanemarena kozmetička industrija

Čini se da su kozmetolozi drevnog Irana hodali da bi moderni uređaji za povećanje napuhanja mogli trčati.

Sama bočica je zamršeno ukrašena finim urezima i “za razliku od bilo kojeg drugog sličnog predmeta koji je trenutno poznat”.

Zbog toga i činjenice njegovog neobičnog sadržaja, istraživači pišu da „podržava ideju da su kozmetički proizvodi u drevnim vremenima bili brendirani, pakirani i trgovani u standardnim tipovima kontejnera sa specifičnim oblicima koji omogućavaju laku vizualnu identifikaciju“, kao što je slučaj sa savremenom kozmetikom i parfemima.

Iako nije moguće znati ko je bio vlasnik i nosilac ruža za usne, pronalazak ipak nudi uvid u često zanemarenu kozmetičku industriju iz bronzanog doba.

Autor studije, profesor Massimo Vidale, rekao je za Smithsonian Magazine: “Bio je to skup izraz luksuza koji je igrao ključnu ulogu u oblikovanju društvene interakcije u hijerarhijama ranih gradova.”

Studija je objavljena u časopisu Scientific Reports, a prenio je IFLScience.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović domaćin povodom Dana državnosti, dolaze Pirc Musar, Milanović, Kos

Srijeda, 08.07.2026 | 17:32

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sjutra će na Cetinju biti domaćin svečanog prijema povodom 13. jula, Dana državnosti Crne Gore, saopšteno je iz Predsjedništva. Specijalni gosti prijema biće predsjednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović i evropska komesarka za proširenje Marta Kos. Njihovo prisustvo predstavlja snažnu potvrdu prijateljstva, poštovanja i podrške Crnoj Gori u trenutku kada se naša država nalazi u završnoj fazi evropskog puta, navodi se u saopštenju Predsjedništva.

Crna Gora prvi put uspostavlja uslugu stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom

Srijeda, 08.07.2026 | 16:06

Crna Gora danas ispisuje novu stranicu u oblasti ljudskih prava i socijalne zaštite. Po prvi put u našoj državi uspostavlja se usluga stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom, čime se pravi istorijski iskorak ka ostvarivanju prava na nezavisan život i puno uključivanje u zajednicu - saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Upravni odbor UCG: Za upis na doktorske studije predviđeno 135 mjesta

Srijeda, 08.07.2026 | 18:11

Za upis na doktorske studije Univerziteta Crne Gore u studijskoj 2026/2027. godini predviđeno je ukupno 135 mjesta na 17 organizacionih jedinica Univerziteta Crne Gore, odlučeno je danas na sjednici Upravnog odbora UCG u Rektoratu UCG, kojom je predsjedavao predsjednik UO UCG Milivoje Radović.

Arbeloa novi trener Fulama

Srijeda, 08.07.2026 | 17:56

Bivši trener Real Madrida Alvaro Arbeloa imenovan je za novog šefa stručnog štaba Fulama. Španski stručnjak potpisao je trogodišnji ugovor sa klubom iz Londona i na klupi će naslijediti Portugalca Marka Silvu.

Anćeloti ostaje selektor Brazila: Italijan dobio povjerenje za novi ciklus

Srijeda, 08.07.2026 | 17:45

Karlo Anćeloti i Fudbalski savez Brazila postigli su dogovor o nastavku saradnje, prenosi fudbalski insajder Fabricio Romano.

Nikšić: Krivične prijave protiv šest osoba zbog tuče nakon saobraćajne nezgode

Srijeda, 08.07.2026 | 17:10

Nikšićka policija podnijela je krivične prijave protiv šest osoba koje su se 21. maja, nakon udesa u mjestu Grebice, verbalno i fizički sukobile. Pet osoba se tereti za nasilničko ponašanje, dok se M.J. (49) sumnjiči da je nanio teške tjelesne povrede sugrađaninu B.R. (21).

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 08.07.2026 | 15:41

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Mikić: Slučaj „Telekom“ mora dobiti sudski epilog, zakon mora važiti jednako za sve

Srijeda, 08.07.2026 | 16:33

Poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić ističe da je slučaj "Telekom" i konačno dobijanje pravnog i sudskog epiloga, najbolji test za našu državu i pravosuđe.

Prijestonica Cetinje donirala Službi zaštite i spašavanja donirano novo specijalizovano vozilo

Srijeda, 08.07.2026 | 15:21

Prijestonica Cetinje danas je donirala vatrogasno vozilo Službi zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje, kao dio kontinuiranog ulaganja u unapređenje njenih operativnih kapaciteta.

Vučević: Srećan sam što sam dobio priliku da se vratim u Orlando

Srijeda, 08.07.2026 | 15:03

Crnogorski centar Nikola Vučević vratio se u Orlando nakon pet godina. Kaže da je čim se pojavila mogućnost da dođe na Floridu, mjesto gdje je postao jedan od najboljih centara NBA lige i gdje i dalje ima kuću, nije bilo nikakve dileme.