Subota, 02.03.2024 | 12:15
IZVOR: rts.rs/telegraph.co.uk

Naučnici sa Stanforda prvi put OTKRILI: Muški i ženski mozak rade DRUGAČIJE

Akademska javnost je dugo zastupala tvrdnju da su razlike među polovima društveno uslovljene, a ne biološki. Poslednje istraživanje prvi put pokazuje da se na mozgu može vidjeti da pol određuje kako mislimo i ponašamo se.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Pitanje da li su muški i ženski mozak različiti pokazalo se kontroverznim, a većina naučnika je tvrdila da je društvo – a ne biologija – ono što dovodi do razlika.

Nikada nije postojao pouzdan dokaz o razlici u aktivnosti u mozgu muškaraca i žena, ali Univerzitet Stanford je pokazao da je moguće razlikovati polove na osnovu aktivnosti u oblastima takozvanih „vrućih tačaka“ u mozgu.

‌One uključuju „mrežu podrazumijevanog režima“, oblast mozga za koju se smatra da je neurološki centar „sopstva“, i važna je u introspekciji i tumačenju ličnih sećanja.

Umiješan je i limbički sistem, koji pomaže u regulisanju emocija, pamćenju i seksualnoj stimulaciji, kao i striatum, koji je važan u stvaranju navika i nagrađivanju. (Striatum koordinira više aspekata kognicije, uključujući i motoričko i akciono planiranje, donošenje odluka, motivaciju, pojačanje i percepciju nagrade).

Stručnjaci kažu da razlike u mozgu mogu uticati na to kako muškarci i žene vide sebe, kako komuniciraju sa drugim ljudima i kako se prisjećaju prošlih iskustava.

„Ovo je veoma jak dokaz da je pol čvrsta determinanta organizacije ljudskog mozga“, navodi dr Vinod Menon, profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka na Univerzitetu Stanford.

„Naši nalazi ukazuju da razlike u obrascima moždane aktivnosti u ovim ključnim regionima mozga doprinose polno specifičnim varijacijama u kognitivnom funkcionisanju."

Međutim, dodao je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se u potpunosti razumjele implikacije nalaza.

Dobro je poznato da muški i ženski hromozomi oslobađaju hormone specifične za pol, posebno u ranom razvoju, pubertetu i tokom starenja.‌

Takođe postoje značajne razlike u ponašanju žena i muškaraca u stvarnom svijetu.

Žene su obično bolje u razumijevanju pročitanog i sposobnosti pisanja u prosjeku i imaju dobro dugoročno pamćenje.

Nasuprot tome, čini se da muškarci imaju jaču vizuelnu i prostornu svijest i bolju radnu memoriju.

Ipak, naučnici su dugo nastojali da uoče ove razlike u neuronskoj aktivnosti, s obzirom na to da je struktura mozga ista i kod muškaraca i kod žena.

Za istraživanje, tim naučnika je koristio „objašnjavačku vještačku inteligenciju“ – vrstu kompjuterskog učenja koja može da prođe kroz ogromne količine podataka kako bi objasnila zašto se neki efekat dešava.

U model su unošeni snimci MR mozga i naznačeno je da li gleda ženski ili muški. Vremenom je neuronska mreža počela da izdvaja suptilne razlike između dva pola koje su ljudima promakle.

‌Kada su istraživači testirali model VI na oko 1.500 drugih snimaka skeniranog mozga, mogao je da prepozna da li je u pitanju muški ili ženski mozak sa 90 odsto uspješnosti.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Dr Đina Ripon, profesor emeritus kognitivnih procesa u Centru za mozak „Aston“, i autorka knjige Rodno zasnovan mozak, tvrdi da je društvo krivo za razlike koje se zapažaju u mozgu kod muškaraca i žena.

„Zaista je intrigantno pitanje da li su one oblasti mozga koje najpouzdanije razlikuju polove ključni delovi društvenog mozga“, pita se profesorka Ripon, komentarišući studiju istraživača sa Stanforda.

„Ključno pitanje je da li su ove razlike specifične za pol, proizvod bioloških uticaja ili rodnih iskustava koja menjaju mozak. Ili oboje. Da li zaista gledamo na polne razlike? Ili rodne razlike?“, pita profesorka.

„Ili priznajemo da su skoro svi faktori koji oblikuju mozak dinamički isprepletani proizvodi i polnih i rodnih uticaja, da li gledamo na ono što bi trebalo nazvati polnom/rodnim razlikama?“

Stručnjaci se nadaju da bi pronalaženje razlika između muškog i ženskog mozga moglo biti presudno u borbi protiv neuroloških ili psihijatrijskih stanja koja različito utiču na žene i muškarce.

Na primjer, žene imaju dvostruko veće šanse da dožive kliničku depresiju od muškaraca, dok su muškarci u većoj opasnosti od zavisnosti od droga i alkohola i disleksije. Područja mozga otkrivena u studiji često su povezana sa neurološkim oboljenjima.

„Ključna motivacija za ovu studiju je da pol igra ključnu ulogu u razvoju ljudskog mozga, u starenju i u manifestaciji psihijatrijskih i neuroloških poremećaja“, napominje dr Menon.

„Identifikovanje doslednih i ponovljivih polnih razlika u zdravom mozgu odraslih je kritičan korak ka dubljem razumijevanju ranjivosti specifičnih za pol u psihijatrijskim i neurološkim poremećajima.“

Istraživači smatraju da bi modeli vještačke inteligencije mogli da odgovore i na druga važna pitanja o povezivanju mozga, kognitivnim sposobnostima ili ponašanju i da će te rezultate i procedure učiniti javno dostupnim svim istraživačima.

Nalazi su objavljeni u Zborniku Nacionalne akademije nauka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Evo koliko je iznosila aprilska bruto zarada ministra Slavena Radunovića

Petak, 09.05.2025 | 08:33

Najveća aprilska bruto zarada u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine obračunata je ministru Slavenu Radunoviću, čija je bruto plata mjesečno od januara do aprila iznosila 2.602 eura.

Sjutra je njihov dan - Ova ČETIRI znaka Zodijaka očekuje veliki PREOKRET

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:38

Sjutra zvijezde donose veliku sreću za četiri horoskopska znaka, da li ste među njima? Petak, 9. maj, nosi snažnu astrološku energiju zahvaljujući spoju Mjeseca u Vagi i Jupitera u Blizancima. Ova nebeska kombinacija otvara vrata obilju, sreći i značajnim prilikama, posebno za znakove koji znaju da prepoznaju pravi trenutak za akciju. Neki će doživjeti iznenadne preokrete, drugi će dobiti šansu da ostvare dugo priželjkivane ciljeve. Četiri znaka Zodijaka izdvajaju se kao posebni miljenici kosmosa ovog dana, evo ko su oni.

Abazović: Golubović decenijama na čelu kriminalne piramide u Crnoj Gori

Petak, 09.05.2025 | 11:38

Lider GP URA i bivši premijer Dritan Abazović pozdravio je jutrošnju akciju SDT-a i SPO-a u kojoj je uhapšen bivši funkcioner ANB-a Duško Golubović. Abazović je kazao da se radi o osobi koja je decenijama prepoznata kao jedna od onih koji su bili na čelu kriminalne piramide u Crnoj Gori, a na koju je, dodaje, mnogo puta ukazivao.

Ovi horoskopski znakovi su predodređeni za USPJEH

Petak, 09.05.2025 | 11:20

Prema astrologiji, pripadnici ovih znakova imaju prirodne osobine koje ih vode prema uspjehu.

Petak će obilježiti PROMJENLJIVO OBLAČNO vrijeme uz ove temperature

Četvrtak, 08.05.2025 | 22:07

U petak se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Pretvorite baštu u polje sunca: SAVJETI za sadnju SUNCOKRETA

Petak, 09.05.2025 | 20:57

Suncokreti su omiljeni ukras vrtova zahvaljujući svojim velikim, živopisnim cvjetovima koji privlače poglede i korisne oprašivače poput pčela.

Abazović: Očekujem da RUKA PRAVDE nastavi da djeluje, NEMAM OSJEĆAJ da sam u opoziciji

Petak, 09.05.2025 | 20:48

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović izjavio je da su bivši visoki operativci Agencije za nacionalnu bezbjednost, koji se trenutno nalaze u pritvoru – Duško Golubović i Zoran Lazović – bili najopasniji ljudi tokom mandata vlasti DPS-a, te da očekuje da će Tužilaštvo, nakon hapšenja Golubovića, napraviti pomak u otkrivanju onih koji stoje iza ubistva glavnog urednika lista „Dan“ Duška Jovanovića.

Sigurni Medvedev i Muzeti bez muke do TREĆE RUNDE u Rimu

Petak, 09.05.2025 | 20:35

Ruski teniser Danil Medvedev izborio je plasman u treće kolo mastersa u Rimu, pošto je u dva seta pobijedio Britanca Kamerona Norija 6:4, 6:2.

Budva: Član OKG UHAPŠEN zbog SUMNJE da je počinio nasilje u porodici

Petak, 09.05.2025 | 20:21

Policija je saopštila da su uhapsili Budvanina G.S. (56), člana jedne organizovane kriminalne grupe, zbog sumnje da je, na štetu svoje supruge, počinio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.

Nimanbegu: Moguće je da Spajić i Adžović budu persone NON GRATA u Ulcinju

Petak, 09.05.2025 | 20:17

Moguće je da će premijer Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović biti persone non grata u Ulcinju, saopštio je prvi čovjek Ulcinja Genci Nimanbegu.

So – VIŠE od začina: 20 GENIJALNIH načina da je iskoristite u domaćinstvu

Petak, 09.05.2025 | 20:12

So je najčešći i najdostupniji mineral na svijetu. Zapravo, zalihe soli su neiscrpne.

Medojević: Hapšenje RAZULTAT domaćeg i međunarodnog pritiska

Petak, 09.05.2025 | 19:52

Pozdravljajući jutrošnju akciju SPO-a i SDT-a, lider Pokreta za promjene, Nebojša Medojević, kazao je da je hapšenje rezultat domaćeg i međunarodnog pritiska. Za Televiziju Crne Gore, Medojević je naveo da su, prema njegovim saznanjima, pri kraju pregovori s Miodragom Davidovićem da bude zaštićeni svjedok u ključnim predmetima za šverc cigareta.

NOVA NAVIKA koja osvaja mreže: „Zebra striping“ i kako POMAŽE protiv MAMURLUKA

Petak, 09.05.2025 | 19:44

"Cilj je smanjiti količinu konzumiranog alkohola, ali se i dalje nastaviti družiti na isti način", objasnila je sportska dijetetičarka.

Satler: Crna Gora IZGUBILA dragocjeno vrijeme zbog političke NESTABILNOSTI, ove dvije godine su ključne

Petak, 09.05.2025 | 19:23

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler kazao je da je Crna Gora izgubila početkom godine dragocjene vrijeme zbog političke nestabilnosti, ali da je siguran da sada svi u potpunosti shvataju da su ove dvije godine ključne u procesu pristupanja Evropskoj uniji.