Petak, 22.03.2024 | 14:20
IZVOR: Telegraf.rs

Zbog čega mačke obožavaju da piju vodu iz slavine?

Loša percepcija, instinktivni strah, pogrešno mjesto za posudu, pa čak i želja za zabavom samo su neki razlozi zbog kojih mačka više voli tekuću vodu.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ako ovo radi i vaša mačka, treba da znate da je to relativno normalno ponašanje i da postoji nekoliko zanimljivih razloga zašto mačke to rade, piše Catitudedaily.

1. Mačke ne mogu da vide stajaću vodu

Mačke su sjajni lovci zahvaljujući odličnom vidu i sposobnosti da vide čak i u mrklom mraku. Međutim, one su gotovo slepe kad je pred njima stajaća voda, kako tvrde neka istraživanja: one moraju šapama da dodirnu vodu kako bi je pokrenule i tako je lakše uočile. Sem toga, voda se lakše vidi kad teče iz slavine, a dodatna prednost je zvuk vode. Mačke koje piju iz slavine koriste sva svoja čula kako bi tačno znale gde je voda i odakle dolazi.

2. Posuda za vodu je na neprikladnom mjestu

Većina vlasnika stavlja posude za hranu i vodu svojim ljubimcima uza zid kako ih ne bi gazili ili se o njih saplitali. To ima smisla za ljude, ali nije uvijek idealno za mačke.

Ako postavite posude tako da mačka mora okrenuti leđa unutrašnjosti sobe, stavljate je u ranjivu poziciju. Iako nema šanse da mačku u vašoj kući napadne predator, ta činjenica ne može da promijeni ukorijenjeno mačije osjećanje izloženosti opasnosti. Ukoliko u domu imate druge ljubimce sa kojima se vaša mačka ne slaže, ovaj instinkt bi mogao dodatno opteretiti mačku. Mačka će u tom slučaju biti ubijeđena da "zajedničko pojilo" nije bezbjedno i da joj je bolje da vodu popije na nekom drugom mjestu.

3. Instinktivan osećaj da voda nije dobra za piće

Kada su mačke spavale napolju umjesto u domovima, morale su da se oslone na svoje instinkte zaštite od predatora, zbog čega nikad nikome nisu okretale leđa, ali je bio i jak njihov instinkt o tome da voda koja dugo stoji nije dobra za piće.

Stajaća voda mogla je da bude zagađena bakterijama, parazitima, plesnima i drugim opasnim materijama i stvarima, pa je voda koja teče oduvijek bila sigurnija opcija.

4. Tekuća voda ima bolji ukus

Neke mačke su izbirljive u jelu, ali i prilikom pijenja vode. Voda je vjerovatno jedini način da mačka utoli žeđ i logično je da više voli da tečnost bude ukusnija. Tekuća voda je obično hladnija od vode u činiji, a bogatija je i kisjeonikom koji vodi vjerovatnom daje bolji ukus. Jednom kada mačka nauči razliku, ona će birati opciju boljeg ukusa kad god joj se ukaže prilika.

5. Zabavnije je piti vodu iz slavine

Ponekad se neki potezi mačke ne mogu naučno objasniti, pa i mačiji poriv da pije vodu sa česme. Možda mačka misli da je zabavno da na taj način utoli žeđ. Voda koja kaplje ili teče iz slavine uvijek je zabavnija od dosadne vode u posudi. Mačka može da se igra sa tekućom vodom, da prska i uživa u tome. Postoje određene rase mačaka, kao što su mejn kun i bengalska mačka koje vole da se igraju sa vodom, iako većina mačaka ne podnosi vodu. One će rado ići pod tuš sa vlasnikom, a kad su već tamo, zašto da ne utole žeđ?

Postoji način da ugodite mački kad je riječ o vodi, a da vam ona pritom ne smeta: rješenje je u mačijoj fontanu koju možete kupiti u bolje snabdjevenim pet šopovima.

Mačka mora da pije vodu, jer bi dehidracija negativno uticala na vitalne funkcije tijela i ugrozila njeno zdravlje. Ako mačka ne voli da pije vodu iz činije, a uživa da pije iz česme, priuštite joj zadovloljstvo, jer je zdravlje kućnog ljubimca uvijek na prvom mjestu.

Izvor: telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Eparhija budimljansko-nikšićka: Mitropolit Metodije od decembra 2019. očigledno META nekih centara moći koji PRATE svaki njegov korak

Utorak, 12.08.2025 | 15:50

Iz Eparhije budimljansko-nikšićke oglasili su se povodom, kako su saopštili, ishitrenih i rigidnih reakcija tužilaštva i organa krivičnog gonjenja. Kako su naveli, izražavaju protest, duboko nezadovoljstvo i zabrinutost zbog selektivnog i diskriminatornog postupanja povodom događaja od 8. avgusta u selu Gornje Zaostro.

Kuće u Kučima BEZBJEDNE - Komandir Nikola Bojanović završio u Hitnoj

Utorak, 12.08.2025 | 18:35

Kilometarski lanac vatre zahvatio je Doljane i Vrbicu. Pored vatrogasaca gase i helikopteri, Vojska i mještani. Vatra i dalje gori, ali je odbijena od kuća.

Gest HUMANOSTI: Porodica iz dijaspore OBEZBIJEDILA stipendiju za školovanje djece stradalog vojnika

Utorak, 12.08.2025 | 19:13

Poštovanjem i divljenjem prema herojskoj žrtvi pripadnika Vojske Crne Gore, Dejana Božovića, crnogorska porodica iz Berlina odlučila je da mu na poseban način oda počast i podrži njegovu porodicu u ovim teškim trenucima. Naime, u znak zahvalnosti i priznanja za njegovu hrabrost crnogorska porodica iz Berlina obezbijedila je stipendiju koja će omogućiti školovanje i obrazovanje svih četvoro djece Dejana Božovića.

KCCG: Pripadnik Vojske Crne Gore smješten na Odjeljenje intenzivne njege

Utorak, 12.08.2025 | 17:06

U Urgentni centar Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), oko 14 časova, primljen je pripadnik Vojske Crne Gore zbog teških povreda koje je zadobio prilikom gašenja požara.  

Ministarstvo zdravlja: Zdravstveni sistem pripravan u vanrednim okolnostima većeg broja požara

Utorak, 12.08.2025 | 15:55

Ministarstvo zdravlja izražava zabrinutost zbog požara koji već dva dana pogađaju Crnu Goru, potencijalno ugrožavajuċi živote građana i građanki, zdravlje stanovništva i infrastrukturu, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.

Premijer Spajić posjetio vojnika Marka Ikovića u KCCG

Srijeda, 13.08.2025 | 15:16

On se tim povodom oglasio na društvenoj mreži X.

Kako da NE SKUVATE više tjestenine nego što vam treba? Jednostavan trik koji štredi vrijeme i hranu

Srijeda, 13.08.2025 | 15:01

Upravo u preciznim merama i tehnici kuvanja krije se tajna savršene paste.

VIDEO - Naučnici OTKRILI novu vrstu praistorijskog kita: Opasan predator s varljivim izgledom

Srijeda, 13.08.2025 | 14:49

Australijski naučnici otkrili su kita sa oštrim zubima koji je lutao morima pre 26 miliona godina, rekavši da je vrsta bila „varljivo slatka“, ali zastrašujuća predatorka.

Još jedna NOVINA na Google pretraživaču - Korisnici će moći da upravljaju IZVORIMA rezultata pretrage

Srijeda, 13.08.2025 | 14:18

Na početku će ova opcija biti dostupna samo na dva tržišta, a s vremenom bi se trebala proširiti i na druga tržišta.

Policija ČUVA kritične tačke, dronovi snimaju - Stiže pomoć iz Mađarske, Italije…

Srijeda, 13.08.2025 | 14:09

Borba protiv požara se nastavlja. Vatrogasci još uvijek obuzdavaju stihiju u Kučima, a teška je situacija u Bioču i na Smokovcu. Aktivan je požar i na Kakarickoj gori. Policija čuva sve kritične tačke, dronovi snimaju opožarena mjesta. Kako nam je saopšteno iz izvršne vlasti, stiže pomoć iz Mađarske.

U udesu POVRIJEĐENA jedna osoba - Uspostavljen SAOBRAĆAJ u tunelu Sozina

Srijeda, 13.08.2025 | 14:02

U tunelu Sozina došlo je do saobraćajne nezgode, u kojoj je povrijeđena jedna osoba, saopšteno je CdM-u iz Operativno – komunikacionog centra Uprave policije.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 13.08.2025 | 13:58

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Ova DRŽAVA zabranila je OSTAVLJANJE kućnog ljubimca samog duže od ŠEST sati

Srijeda, 13.08.2025 | 13:54

Ostavljanje pasana više sati može loše uticati na njihovo stanje i mnogi veterinari i ljubitelji životinja ukazuju na to da ljubimce ne treba ostavljati same.

Evo koliko SUNČANJA dnevno je dovoljno za optimalan unos vitamina D

Srijeda, 13.08.2025 | 13:40

Nastala je prava epidemija nedostatka "sunčevog vitamina".

SPRIJEČEN pokušaj PODMETANJA požara na Gorici, traga se za počiniocima

Srijeda, 13.08.2025 | 13:29

Deset maskiranih osoba, sa bijelim majicama prevučenim preko glave, pokušalo je danas da podmetne požar na brdu Gorica, potvrdio je za Portal RTCG vršilac dužnosti komandira Službe zaštite i spasavanja Glavnog grada, Nikola Bojanović.