Četvrtak, 28.03.2024 | 11:24
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Stanićevo slikarstvo upisano je u univerzalni jezik svjetske umjetnosti, a njegova djela protokom vremena sve više dobijaju na značaju

Slikar Vojo Stanić vitalna je karika u očuvanju, promociji i definisanju crnogorskog kulturnog identiteta putem svojih djela, koja protokom vremena sve više dobijaju na značaju.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je saopštila ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović otvarajući veliku retrospektivnu izložbu akademika CANU Voja Stanića u Galeriji CANU.

Vujović je poručila da sa Stanićem dijeli motive poput mora, sunca i Herceg Novog koji su česta tema u njegovim djelima, a koji otkrivaju njegovu duboku povezanost s tim gradom i njegovim okruženjem.

„Stanić shodno vlastitim riječima njeguje objektivan pristup publike svojim slikama, ali njegova skromnost koju živi ne sprječava nas da istražujemo dublje slojeve njegovih djela. On vjeruje da za potpuno razumijevanje umjetničkog djela treba više perspektiva, svaka obogaćena individualnom subjektivnošću. Tako svi učestvujemo u djelima umjetnika i ne na način da samo tumačimo djela, već da zatražimo od umjetnika da nam objasni nas same", poručila je Vujović.

Foto: Ministarstvo kulture i medija

Kazala je da je Stanić beskompromisno posvećen umjetničkom traganju i procesu stvaralačke imaginacije, čime je i Crnu Goru dostojno predstavio svijetu, a time se njegovo slikarstvo upisalo u univerzalni jezik svjetske umjetnosti.

„Stanićeva platna, duboko prožeta crnogorskim duhom i identitetom, postaju arhetipski prikazi bogate kulturne tradicije ovog kraja, gde umjetnost nije samo estetski izraz, već i važan alat u očuvanju istorijske i kulturne baštine, čuvajući je za buduće generacije. Njegova djela postaju ambasadori van granica Crne Gore, istovremeno osnažujući osjećaj pripadnosti i ponosa kod lokalnog stanovništva. Kroz njegovo djelo, crnogorska baština dobija novu dimenziju i trajnu vrijednost, postajući neizostavan dio svjetske kulturne scene", jasna je Vujović.

Rekla je da izložba svjedoči i o dostignućima velikog autora kakav je Stanić, u segmentu preispitivanja i širenja okvira sopstvenog autorskog nasljeđa.

„Upravo to, pored sposobnosti anticipiranja velikih ideja i njihovih daljih eksplikacija u nove vrijednosti, čini Stanićevu umjetnost jedinstvenom i izuzetnom. I danas je njegov rad organski dio stvaralačkog impulsa naših brojnih umjetnika i bitna referenca šireg kulturnog prostora. Upravo zbog toga djela Voja Stanića protokom vremena sve više dobijaju na značaju. Izložbu, zbog koje smo se okupili danas u CANU, sa aspekta refleksije na prethodnu saradnju Ministarstva kulture i medija i Akademije, cijenimo kao logičan i neophodan nastavak promocije saradnje naše dvije institucije kroz umjetnost i kulturu", riječi su Vujović.

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Artist
28.03.2024 11:30

A , dje je Vojo , umjesto njegovih slika gledamo neke politikante , beznačajne .

1 0
Bucko
28.03.2024 13:32

Što dočeka Vojo .

0 0

OSTALE VIJESTI

Mart u KIC-u: Mjesec aktuelnog umjetničkog stvaralaštva

Petak, 27.02.2026 | 10:47

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” će i tokom marta mjeseca, organizovanjem brojnih programa od kojih je većina premijerna, nastaviti da afirmiše kako različite umjetničke prakse, tako i stvaralaštvo domaćih i međunarodnih umjetnika, saopšteno je iz ove ustanove.

CNP: „Gidionov čvor“ večeras; ulaznice rasprodate

Srijeda, 25.02.2026 | 13:42

Predstava „Gidionov čvor“, koju je po tekstu Džone Adams režirao Ivan Vanja Alač,  biće izvedena danas (srijeda, 25. februar) u 20 sati na Sceni Studio Crnogorskog narodnog pozorišta. Sve ulaznice su rasprodate.

Večeras počinje 79. Sanremo, Stjepan Hauser među gostima

Utorak, 24.02.2026 | 16:12

Sedamdeset i šesto izdanje kultnog italijanskog muzičkog festivala Sanremo počinje sa emitovanjem 24. februara i svake večeri do 28. februara moći ćete uživati u svemu onome što su gledaoci u Italiji i šire navikli od dugovječne festivalske tradicije.

BS: Nastavićemo da njegujemo i ponosno prenosimo svoj maternji jezik

Subota, 21.02.2026 | 17:06

Bošnjačka stranka upućuje srdačne čestitke povodom 21. februara, Međunarodnog dana maternjeg jezika svim Bošnjacima u Crnoj Gori, regionu i širom svijeta.  

CNP: Kamerni orkestar Milanske skale prvi put u Crnoj Gori – koncert svjetskog ranga u martu

Petak, 20.02.2026 | 12:57

Kamerni orkestar Milanske skale (Cameristi della Scala) nastupiće 23. marta na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta s programom „Osam godišnjih doba“. Gostovanje prestižnog svjetskog orkestra realizuje se prvi put u Crnoj Gori i našem nacionalnom teatru.

Policija ponovo pozajmljivala puške od vojske za takmičenje u Dubaiju

Srijeda, 04.03.2026 | 16:25

Dvije snajperske puške sa pratećom opremom i municijom, ukupne vrijednosti od preko 35.000 eura, Vojska Crne Gore (VCG) ustupila je Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).

Avion iz Dubaija sletio u Tivat: U Crnu Goru stiglo 138 putnika

Srijeda, 04.03.2026 | 16:20

Avion sa 138 putnika, koji je jutros u 11 časova po lokalnom vremenu poletio iz Dubaija, sletio je na Aerodrom Tivat, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova MVP.

Otvorena nova zgrada Komande Mornarice VCG u Baru: "Sektor odbrane je temelj sistema"

Srijeda, 04.03.2026 | 16:05

U kasarni "Narodni heroj Petar Pero Ćetković" u Baru svečano je otvorena nova zgrada Komande Mornarice Vojska Crne Gore sa savremenim Mornaričkim operativnim centrom. Ovim činom označen je značajan strateški iskorak u modernizaciji sistema odbrane i jačanju bezbjednosti crnogorskog pomorskog prostora. To je saopšteno iz Ministarstva odbrane.    

Dukaj: U Plavu, Plužinama i Budvi pokrenute procedure o imenovanju potpredsjednika

Srijeda, 04.03.2026 | 15:53

Ministar javne uprave Maraš Dukaj, kazao je da su u opštinama Plav, Plužine i Budva pokrenute procedure o imenovanju potpredsjednika u sve tri lokalne samouprave.  

Budvanska URA uskratila podršku Nikoli Jovanoviću

Srijeda, 04.03.2026 | 15:35

Opštinski odbor Građanskog pokreta URA Budva jednoglasno je donio odluku da uskrati podršku predsjedniku Opštine Budva Nikoli Jovanoviću i lokalnoj izvršnoj vlasti, navodeći da ne žele da podržavaju vlast koja pravi koruptivne dogovore na štetu Budve i njenih građana, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.  

Subotić: DNP u ovom trenutku ne doprinosi stabilnosti neophodnoj za EU put Crne Gore; Prijedlog Vučića i Rame ponižavajući

Srijeda, 04.03.2026 | 15:31

Demokratska narodna partija kao stranka u ovom trenutku ne doprinosi stabilnosti neophodnoj za EU put Crne Gore, ocijenio je u Drugačijoj radio vezi poslanik Pokreta Evropa sad Jovan Subotić.  

Alkaras želi da nastavi savršen niz, Sabaljenka traži reset na Indijan Velsu

Srijeda, 04.03.2026 | 15:26

Turnir u Indijan Velsu počinje ove sedmice, a pažnja svjetske teniske javnosti usmjerena je ka najvećim zvijezdama današnjice.

Mandić oštro odgovorio Tužilačkom savjetu: Pokušavate da najdirektnije ućutkate Skupštinu

Srijeda, 04.03.2026 | 15:01

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić odgovorio je danas Tužilačkom savjetu.

DNP: Mujović u panici, prijetnjama pokušava da sačuva fotelju

Srijeda, 04.03.2026 | 14:49

Javni istupi bivšeg gradonačelnika Saše Mujovića odavno su poprimili elemente ozbiljne političke dijagnoze i bipolarnog političkog poremećaja, pošto je sebe poistovijetio sa državom i svim njenim institucijama, saopšteno je iz Demokrtske narodne partije (DNP). 

Novak pri vrhu liste najbogatijih tenisera, ali ne i na tronu: Federer milijarder, Serena Vilijams u prvih pet

Srijeda, 04.03.2026 | 14:47

Đoković prednjači u zaradi od turnira.