Nedjelja, 07.04.2024 | 20:56
IZVOR: gradski.me

Crna Gora - Agrobudžet rekordan, ali proizvođači nijesu zadovoljni određenim mjerama

Iako se novac iz Agrobudžeta, koji je ove godine sa 75 miliona rekordan, prema tvrdnjama resornog ministarstva, skoro potpuno iskoristi, poljoprivredni proizvođači nijesu zadovoljni planiranjem određenih mjera i odnosom države.




Foto - Ilustracija, Pixabay

Potrebno je, kako je saopšteno Gradskoj, izmijeniti set zakona koji se tiču poljoprivrede i napraviti strategiju njenog razvoja.

Poljoprivredni proizvođači kao najveći problem prepoznaju uslove javnih poziva i mjere podrške, kažu sagovornici Gradske. Saglasni su da je ključno dugoročno planiranje i povjerenje u poljoprivredu.

“Mi imamo mjere koje jedne godine imamo, a druge godine nemamo. Dakle, povjerenje u poljoprivredi je vrlo važno. Da li ćete imati mjeru ove godine ili će ona biti u kontinuitetu narednih 10 godina pa da se vi prema tome planirate. Međutim, to ovdje nije slučaj. Konkretno za 2024. godinu imamo tri mjere koje su bile 2023, a sad ih nema. I drugo pitanje da li su te mjere često i svrsishodne i vrlo često nezakonite“, kazao je bivši ministar poljoprivrede Budimir Mugoša.

“Definitivno moramo da shvatimo da moramo prije svega da razvijamo jednu dobru strategiju za razvoj poljoprivrede u daljem periodu, da ne gledamo samo od godine do godine. I opet, Agrobudžet je tu kao neki vid podrške i ne možemo cijelu poljoprivredu da oslanjamo na Agrobudžet“ smatra osnivač platforme Seljak.me Marko Maraš.

 

Kada je riječ o Agrobudžetu, prema njegovim riječima, uvijek može više i bolje.

“Poljoprivrednici jesu djelimično zadovoljni, međutim, imamo problem gdje i dalje staračke nadoknade spadaju u Agrobudžet.  Ne želim da zvučim kao neko ko želi da se uskrati ta mjera, samo mislim da ta mjera treba da pripada nekom drugom ministarstvu, a ne direktno Ministarstvu poljoprivrede“, kazao je Maraš.

Takođe, ističe, važno je napomenuti je da se u Agrobudžet računaju i administrativni troškovi cijelog ministarstva.

“Na kraju, kada oduzmemo tih – da ne griješim, milion gore dolje – oko 15 miliona za staračke nadoknade, plus kada oduzmemo i administrativne troškove, opet taj iznos nije takav kako se predstavlja“, smatra Maraš.

Dodaje da je za pohvalu to što su određene mjere, kao premije na grla i na površine, povećane.

“Ali opet definitivno moramo da shvatimo da moramo prije svega da razvijamo jednu dobru strategiju za razvoj poljoprivrede u daljem periodu, da ne gledamo samo od godine do godine. I opet, Agrobudžet je tu kao neki vid podrške i ne možemo cijelu poljoprivredu da oslanjamo na Agrobudžet“, smatra on.

Koliko su poljoprivrednici zadovoljni, kaže, Mugoša, najbolje svjedoči činjenica da ih je svakim danom sve manje.

“Svako bi ostao u tom biznisu da je od njega dobro i da od njega može da se živi. Mi prvi put otkad mjerimo imamo manje od 1000 kooperanata za predavanje mlijeka. Vi obiđete okolinu Podgorice, ne možete naći jednu parcelu obrađenu. Tako da mislim da ove mjere i uopšte ambijent u kojem poljoprivrednici žive, njihov društveni status i sve redom nije dobro. Mi imamo mjere u kojima imamo novca nego za neke druge, ali sveobuhvatno gledano mi dobijamo vrlo malo sredstava“, ističe Mugoša.

Agrobudžetu ne trebaju stavke koje nemaju direktne veze sa podsticajima za proizvođače, poput staračkih naknada i administrativnih troškova, saglasni su Mugoša i Maraš. Dodaju da je potrebno više raditi na mjerama ruralnog razvoja.

“Kada je u pitanju ruralna politika, da nije samo to poljoprivreda nego da moramo da imamo i dobru putnu infrastrukturu, da moramo da imamo ambulante, da moramo da imamo škole i da moramo da imamo mlade ljude na selu koji mogu da imaju  isti kvalitet života kao i u gradu ili koliko je u našoj mogućnosti da približimo to“, dodaje Maraš.

Mugoša upozorava da je za mjere ruralnog razvoja ove godine opredijeljeno skoro milion eura manje nego prošle. 

 

“E, to su ključne mjere. Vi na selu ne možete da živite ako nemate život dostojan čovjeka, ako nemate redovno snabdijevanje strujom, ako nemate dobar put, ako nemate vodu, ako nemate internet i ako je  vaš socijalni  život sveden na to da se družite samo sa par komšija ili sa, da budem možda malo ironičan, svojom stokom”, kazao je Mugoša.

Potrebno je, poručuju, Agrobudžet učiniti transparentnijim kako bi se smanjile zloupotrebe, ali i pratiti dobre prakse zemalja  EU, u kojima je podrška države veća od 30 odsto ukupnih troškova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Planiran prihod Luke Kotor od 6,8 miliona eura

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:26

Luka Kotor je za ovu godinu planirala ukupan prihod od 6,8 miliona eura, što je u odnosu na prošlu godinu više 43 odsto, saopštila je predsjednica Odbora direktora te kompanije, Ljiljana Popović-Moškov.

Da li znate? Evo koji poslovi su najplaćeniji u Srbiji

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:34

Poslovi u oblasti informacionih tehnologija spadaju među najplaćenije u Srbiji, sa prosjekom iznad 200.000 dinara (oko 1700 eura) – proizilazi iz podataka zvanične statistike, ali i podataka specijalizovanih platformi za zapošljavanje.

Crnogorski prozvođači vode opstaju na tržištu, uprkos enormnom uvozu: Porasli i prihodi i dobit

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:04

Tokom prošle godine šest najvećih kompanija za proizvodnju, preradu, flaširanje i distribuciju vode u Crnoj Gori u povećale su ukupne prihode – sa 10,6 miliona iz 2022, na skoro 12 i po miliona eura u 2023, ili za 18 odsto više, što se efekturiralo i na njihovu veću ukupnu dobit. Ovi rezultati mogu se činiti skromni, ali je činjenica da su se crnogorski proizvođačo održali na uvozno orjentisanom tržištu. Prema procjenama, flaširane vode iz uvoza pokrivaju preko šezdeset odsto ukupnih potreba Crne Gore. Tako je prošle godine uvezeno svih vrsta pića u vrijednosti od 115 miliona eura (povećanje od cijelih 25 miliona eura, u odnosu na vrijednost uvoza iz 2022).  

"Predsezona obećava, cijene smještaja neznatno uvećane"

Nedjelja, 05.05.2024 | 08:47

Cijene smještaja u Crnoj Gori su na nivou prošlogodišnjih ili neznatno uvećane. Podaci da je predsezona popunjena ranije i bolje nego prošle godine, a da je sezona u velikoj mjeri već bukirana, kako poručuju turistički poslenici, govore da su cijene formirane na zadovoljstvo gostiju, ističe se u prilogu TVCG.

Hrana preskupa, za visoke cijene nema ekonomskog opravdanja

Nedjelja, 05.05.2024 | 08:07

Mada su cijene hrane u svijetu u februaru pale na najniži nivo u posljednje tri godine, naši građani kažu da takav utisak nemaju kada izađu iz prodavnica. Za to, kako smatraju sagovornici TVCG, nema ekonomskog opravdanja, pa tvrde da trgovci koriste tu situaciju za dodatnu zaradu što potvrđuju podaci o rastu njihovih profita.

Joanikije: Neka niko ne tuguje danas zbog grjehova

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:58

Vjernici pravoslavne vjeroispovjesti proslavljaju danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs. Vaskršnja liturgija održana je u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici, a svetu arhijerejsku liturgiju sa vaskršnjim jutrenjem služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sa sveštenstvom.

Ovo je najjeftinije ljetovalište u Italiji: Dugačka pješčana plaža, barovi i restorani...

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:47

Na sjeveroistočnoj obali Italije, sa pogledom na Jadransko more, nalazi se prelijepa venecijanska rivijera, koja je proglašena za "najjeftinije" odredište za paket aranžmane u Italiji 2024.  

Koliko vremena trebamo provoditi na telefonu svaki dan?

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:39

U današnjem digitalnom dobu, mobilni telefoni su postali neizostavan dio naših života. Od društvenih mreža do e-pošte, telefoni su postali naša glavna veza s vanjskim svijetom. Međutim, pitanje koje se sve češće postavlja jeste - koliko vremena trebamo provoditi svakodnevno koristeći telefon.

Planiran prihod Luke Kotor od 6,8 miliona eura

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:26

Luka Kotor je za ovu godinu planirala ukupan prihod od 6,8 miliona eura, što je u odnosu na prošlu godinu više 43 odsto, saopštila je predsjednica Odbora direktora te kompanije, Ljiljana Popović-Moškov.

Otkrivanje zvijezda: Istina, mitovi i značaj horoskopa

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:20

Zvijezde su oduvijek fascinirale ljudski um. Od drevnih civilizacija do modernog doba, ljudi su proučavali nebeska tijela u potrazi za odgovorima na pitanja o svojoj sudbini, ljubavi, karijeri i sreći. Jedan od najpopularnijih alata za ovu potragu je horoskop - astrološki sistem koji tvrdi da položaj zvijezda i planeta u trenutku našeg rođenja može uticati na naš karakter i životni put.

VIDEO - Nastup za pamćenje: Madona oborila REKORD pred DVA MILIONA oduševljenih fanova

Nedjelja, 05.05.2024 | 14:02

"Madona je legenda i zaslužuje sve!"

Šavnik: Policija kontrolisala saobraćaj pa od tri osobe oduzela četiri lovačka karabina sa bojevom municijom

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:44

Policija u Šavniku je juče prilikom kontrole saobraćaja kod tri osobe pronašla i oduzela četiri lovačka karabina sa bojevom municijom.

Da li znate? Evo koji poslovi su najplaćeniji u Srbiji

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:34

Poslovi u oblasti informacionih tehnologija spadaju među najplaćenije u Srbiji, sa prosjekom iznad 200.000 dinara (oko 1700 eura) – proizilazi iz podataka zvanične statistike, ali i podataka specijalizovanih platformi za zapošljavanje.

Crnogorski prozvođači vode opstaju na tržištu, uprkos enormnom uvozu: Porasli i prihodi i dobit

Nedjelja, 05.05.2024 | 13:04

Tokom prošle godine šest najvećih kompanija za proizvodnju, preradu, flaširanje i distribuciju vode u Crnoj Gori u povećale su ukupne prihode – sa 10,6 miliona iz 2022, na skoro 12 i po miliona eura u 2023, ili za 18 odsto više, što se efekturiralo i na njihovu veću ukupnu dobit. Ovi rezultati mogu se činiti skromni, ali je činjenica da su se crnogorski proizvođačo održali na uvozno orjentisanom tržištu. Prema procjenama, flaširane vode iz uvoza pokrivaju preko šezdeset odsto ukupnih potreba Crne Gore. Tako je prošle godine uvezeno svih vrsta pića u vrijednosti od 115 miliona eura (povećanje od cijelih 25 miliona eura, u odnosu na vrijednost uvoza iz 2022).  

Simbolika boja uskršnjih jaja: Šta označavaju zelena i plava, a šta CRVENA?

Nedjelja, 05.05.2024 | 12:48

Prema narodnom vjerovanju, prvo jaje koje se farba za Uskrs trebalo bi da bude crvene boje – takozvana čuvarkuća - vjeruje se da čuvarkuća štiti domaćinstvo tokom cijele godine do narednog Uskrsa, te da simbolizuje Isusovu krv i radost.