Subota, 01.06.2024 | 13:01
IZVOR: kolektiv.me

Predstave, koncerti, izložbe,.. BOGAT PROGRAM "Podgoričkog kulturnog ljeta" od 2. juna do 20. septembra

Tradicionalna manifestacija “Podgoričko kulturno ljeto”, ove se godine organizuje 25. put, i trajaće od 2. juna do 20. septembra. U nepuna četiri mjeseca, podgoričkoj publici i posjetiocima Podgorice biće predstavljeni kvalitetni i raznovrsni književni, muzički, pozorišni, filmski, ali i programi iz oblasti vizuelnih umjetnosti.




Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada Podgorica

U nedjelju, 2. juna, u podne, u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, biće izvedena dječija predstava “Tarzan – gospodar džungle”, Gradskog pozorišta Podgorica, po motivima romana Edgara Rajsa Barouza, u režiji Davora Dragojevića i Tamare Vujošević Mandić.

Manifestacija će svečano biti otvorena koncertom popularne italijanske akapela grupe „NERI PER CASO” na Trgu nezavisnosti u 20 časova.

"Premijernim nastupom poznate grupe pred podgoričkom publikom, biće obilježena 78-godišnjica Republike Italije a koncert se organizuje u saradnji sa italijanskom ambasadom u Podgorici. "Podgoričko kulturno ljeto" otvoriće sekretarka Sekretarijata za kulturu Glavnog grada Snežana Tomanović, a prisutnima će se obratiti i ambasadorka Italije u Podgorici Andreina Marsela. Ljubitelje književnosti, od 3. do 5. juna, očekuje “Puškinova nedjelja”, čiji će program obuhvatiti predavanja o životu i djelu jednog od najvećih ruskih pjesnika, te čitanje odabranih odlomaka iz njegovih djela i nagrađenih radova na literarnom konkursu, uz učešće profesora i učenika podgoričke Gimnazije. Kvalitetna i dobra saradnja s institucijama kulture, nezavisnom scenom, međunarodnim organizacijama i diplomatskim predstavništvima rezultiraće i ove godine obiljem raznovrsnih programa", saopšteno je iz Sekretarijata za kulturu Glavnog grada Podgorica.

U saradnji s italijanskom ambasadom, u paviljonu u Njegoševom parku, 4. juna, u 21 čas, biće prikazan nagrađivani film “Ja kapetan”, italijanskog scenariste i reditelja Matea Garonea.

Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada Podgorica

Izložba mlade sarajevske umjetnice Hanne Dujmović biće otvorena u Modernoj galeriji 7. juna, u 20 časova, a iste noći počinje i dvodnevni rokenrol festival “Rockstrikcija”, na platou iza Muzičkog centra Crne Gore, na kome će nastupiti kvalitetni domaći i regionalni bendovi.

"U ponedjeljak, 8. juna, u 20 časova, u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, biće izvedena popularna predstava Gradskog pozorišta “Mislim da treba da razgovaramo”, nastala po motivima djela Ingmara Bergmana po tekstu dramaturškinje Dragane Tripković, u režiji Danila Marunovića. Izložba instituta “Yunus Emre” biće organizovana u ponedjeljak, 10. juna, u 19 časova, u Kuslevovoj kući, dok će se narednog dana, u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” održati manifestacija “Dan najboljih”, kojom se, iz godine u godinu, promovišu vrijednosti najuspješnijih učenika osnovnih i srednjih škola u Podgorici. 15. Međunarodni festival dokumentarnog filma "Underhill" počinje 12. i trajaće do 20. juna, a publika će biti u prilici da vidi najbolja regionalna i evropska ostvarenja. Projekcije će biti upriličene na košarkaškom terenu u Njegoševom parku. Tradicionalno dobra saradnja s podgoričkim muzičkim školama "Vasa Pavić" i "Andre Navara", rezultiraće nizom koncerata na kojima će svoj talenat i znanje predstaviti njihovi učenici".

U četvrtak 20. juna, u 20 časova, u Kuslevovoj kući biće otvorena izložba mlade umjetnice Marije Radusinović, a dan kasnije, na Svjetski dan muzike, dva koncerta: grupe “Srđan Ivanović Modular” u 19.30, u Njegoševom parku, a u 21 čas, na ljetnjoj sceni Muzičkog centra Crne Gore, koncert Crnogorskog simfonijskog orkestra.

"Studenti Univerziteta “Mediteran”, predstaviće se izložbom radova u četvrtak, 27. juna, u 20 časova, u Galeriji Art, dok će u petak, 28. juna u 19 časova, uslijediti promocija zbirke dječijih radova urednika Mila Bešovića, u sali “Marko Miljanov”, biblioteke “Radosav Ljumović”. Ljubitelji džeza uživaće 22. i 23. juna na „Made in New York Jazz Festivalu Montenegro 2024“, a književna publika od 27. do 29. juna u programima Međunarodnog književnog festivala "Odakle zovem". Program Podgoričkog kulturnog ljeta biće objavljivan mjesečno, a sve informacije i detalje zainteresovani će moći da pronađu na sajtu Glavnog grada, kao i na stranicama Sekretarijata za kulturu na društvenim mrežama. Tradicionalna ljetnja manifestacija iz oblasti kulture i umjetnosti organizuje se svake godine pod pokroviteljstvom Glavnog grada Podgorica u saradnji sa Sekretarijatom za kulturu", zaključeno je u saopštenju Sekretarijata za kulturu Glavnog grada Podgorica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

Preminuo britanski umjetnik Dejvid Hokni

Petak, 12.06.2026 | 12:45

Jedan od najuticajnijih britanskih umjetnika 20. i 21. vijeka, Dejvid Hokni, preminuo je u 88. godini. Slikar rođen u Bredfordu ostavio je neizbrisiv trag u istoriji moderne umjetnosti zahvaljujući svom inovativnom pristupu i prepoznatljivom vizuelnom stilu.

Večeras u Bijelom Polju: Počinje 55 Festival dramskih amatera Crne Gore

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 17:10

Grad pod Obrovom će od večeras do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.  

U ponedjeljak počinje 55. Festival dramskih amatera Crne Gore

Petak, 05.06.2026 | 20:45

Bijelo Polje će od 8. do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.

Novi projekat Grad teatra i Gradskog pozorišta: Predstava "Krađa, prekrađa i nekrađa"

Utorak, 02.06.2026 | 15:55

U prostorijama JU „Grad teatar“ Budva danas je potpisan ugovor o koprodukcijskoj saradnji između JU „Grad teatar“ Budva i JU „Gradsko pozorište“ Podgorica za realizaciju predstave „Krađa, prekrađa i nekrađa“, po tekstu i u režiji Vide Ognjenović.

Vlada: Nelegalno rentiranje jahti biće sankcionisano bez izuzetka

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:03

Na inicijativu Milutina Butorovića, predsjednika Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, dana 10. juna započeta je koordinisana akcija suzbijanja nelegalnog iznajmljivanja jahti, poznata kao „Crni čarter“.

Spajić sa premijerom Luksemburga: Zahvalni smo na podršci da postanemo nova članica EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 13:51

Zahvalni smo premijeru Velikog Vojvodstva Luksemburga Luku Fridenu koji je i tokom današnjeg razgovora u susret Međuvladinoj konferenciji na kojoj ćemo zatvorti dva pregovaračka poglavlja, još jednom potvrdio odlučnost da podrži punopravno članstvo Crne Gore u Evropsku uniju do 2028. godine, saopštio je premijer Milojko Spajić

Srpskom državljaninu 15 dana zatvora zbog vožnje pod dejstvom alkohola

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:43

Državljanin Republike Srbije M.V. (56),  proglašen je krivim i osuđen na kaznu 15 dana zatvora  zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.  

Omladinci saznali rivale u kvalifikacijama za Euro 2027

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:12

Omladinska fudbalska reprezentacija Crne Gore igraće u grupi B1 druge runde kvalifikacija za EURO 2027, odlučeno je na današnjem žrijebu u Nionu.

Viši sud prihvatio žalbu tužilaštva: Kovačević kriv za govor mržnje, kažnjen 2000 eura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:00

Više državno tužilaštvo u Podgorici saopštilo je da je usvojena žalba čime je konstatovano da je Marko Kovačević je učinio prekršaj.

Gorčević: Crna Gora već sada doprinosi jačanju demokratske otpornosti Evrope

Utorak, 16.06.2026 | 13:25

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević učestvovala je u Luksemburgu na ministarskoj diskusiji o Evropskom demokratskom štitu i demokratskoj otpornosti, organizovanoj na marginama Savjeta za opšte poslove (GAC), gdje je predstavila stavove i iskustvo Crne Gore u jačanju otpornosti demokratskih institucija, izbornog procesa i informacionog prostora.

Vučinić najavio da će glasati za Perića, za razliku od kolega iz kluba

Utorak, 16.06.2026 | 13:24

Kako je istakao, to radi jer mu je javni interes na prvom mjestu.

Boni Tajler se probudila iz kome, u teškom je stanju

Utorak, 16.06.2026 | 13:36

Britanska pjevačica Boni Tajler, poznata po hitu “Total Eclipse of the Heart”, probudila se iz medicinski izazvane kome nakon što je prije mjesec doživjela srčani zastoj, saopštio je njen tim.

Alarm u štabu Brazila: Nejmar se nije pojavio na treningu

Utorak, 16.06.2026 | 13:30

Brazilski fudbaler Nejmar nije trenirao sa nacionalnim timom pošto je podvrgnut novim medicinskim pregledima.

Zogović: DNP prezire izdaju u tome je razlika između nas i onih koji nas napadaju

Utorak, 16.06.2026 | 12:54

Potpredsjednik DNP-a Milun Zogović saopštio je da ova partija prezire izdaju i da je u tome razlika između njih i onih koji ih napadaju.

Klub odbornika DPS Nikšić: Kovačević pravosnažno osuđen, PES i Demokrate da pokrenu inicijativu za smjenu

Utorak, 16.06.2026 | 13:00

Odluka Višeg suda za prekršaje kojom je Marko Kovačević pravosnažno proglašen krivim zbog govora mržnje predstavlja još jednu potvrdu onoga na šta DPS već dugo upozorava, da se iza tobož evropejskih i pomiriteljskih lica krije opasna politika podjela, mržnje i targetiranja neistomišljenika.

Ambasada i konzul prate situaciju u Barseloni zbog ubistava

Utorak, 16.06.2026 | 13:22

Ambasada Crne Gore u Madridu i počasni konzul Crne Gore u Barseloni prate situaciju u Španiji povodom povećanog broja vatrenih obračuna koji se pripisuju ratu kotorskih klanova.

Rušenje devet nelegalnih objekata na Bojani zakazano za sjutra

Utorak, 16.06.2026 | 12:50

Nastavak akcije uklanjanja nelegalnih objekata sa obala Bojane, zakazan je za sjutra. "Vijestima" je to potvrdio Sekretar za komunalni nadzor i inspekcijske poslove Amir Mehmeti, čiji resor je ranije donio 11 pravosnažnih rješenja o uklanjanju nelegalno izgrađenih objekata i kućica na Bojani i Adi.

Jakšić Stojanović i Adžović obišle radove na adaptaciji krova OŠ “Vuk Karadžić”

Utorak, 16.06.2026 | 12:43

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović i ministarka javnih radova Majda Adžović, obišle su danas OŠ „Vuk Karadžić“ u Podgorici, povodom početka radova na adaptaciji krova školskih objekata, saopšteno je iz MPNI.  

Marković: Mujović za godinu i po pokazao da Podgorica može da se razvija odgovorno i domaćinski

Utorak, 16.06.2026 | 12:32

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković poručila je da gradonačelnik Podgorice Saša Mujović zaslužuje priznanje za rezultate ostvarene tokom prve godine i po mandata, ocjenjujući da je pokazao odgovoran odnos prema gradu i građanima.