Povrće važi za jednu od najzdravijih namirnica, a oni koji vode računa o zdravoj ishrani konzumiraju ga svakodnevno.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Ipak, sve treba jesti umjereno, a prema riječima ljekara, postoji i povrće sa kojim bi trebalo da budemo oprezniji, ma koliko ga voljeli.
Konzervirani grašak
Nutricionisti smatraju da je za osobu dovoljno tri do četiri kašike konzerviranog graška dnevno. Ako se ovi brojevi prekorače, može doći do teškog stvaranja gasova zbog obilja purina, inhibicije proizvodnje enzima i masne distrofije jetre.
Starije osobe treba da izbjegavaju grašak u konzervi jer se purinska kisjelina može zadržati u mišićima, što će izazvati neprijatan bol.
Osim toga, grašak u konzervi nije pogodan za pacijente sa oboljenjima pankreasa jer sadrži puno šećera i soli. Takođe, ne treba ga jesti ako imate problema sa gastrointestinalnim traktom, giht, holecistitis, gastritis i čireve.
Zeleni grašak može izazvati nadimanje kod bilo koje osobe, pa je bolje da ga ne jedete u velikim količinama. Ovo se posebno odnosi na malu djecu, trudnice i dojilje.
Krompir
Krompir sadrži dosta kalijuma, kao i solanin i skrob. Ako se krompir čuva duže vrijeme, dio skroba se razlaže na glukozu, fruktozu i druge jednostavne ugljene hidrate.
Sto grama krompira ima 75 kalorija. Ako krompir jedete svaki dan, možete dobiti i do kilogram tjelesne težine za nedelju dana, u zavisnosti od nivoa fizičke aktivnosti i opšteg unosa kalorija.
Cvekla
Cvekla poboljšava varenje i smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi, ali sadrži dosta šećera, pa bi dijabetičari trebalo da ograniče njeno konzumiranje.
Oni koji pate od osteoporoze ili su skloni osteoporozi takođe treba da izbjegavaju da jedu cveklu jer ometa apsorpciju kalcijuma.
Cvekla sadrži i veliku količinu kalcijum oksalata, pa pacijenti sa urolitijazom treba da budu oprezni pri upotrebi. Kod osoba sa gastritisom može dodatno povećati kisjelost želuca i pojačati simptome.
Kupus
Ljekari preporučuju isključivanje kupusa iz ishrane ako imate gastrointestinalni poremećaj, bolesti štitne žlijezde ili čir.
Kod osoba sa poremećenim radom pankreasa i nedostatkom enzima, svež kupus može da izazove nadimanje, nelagodnost i bolove u crijevima. Preporučena porcija za zdravu odraslu osobu nije veća od 150 grama dnevno.
Plavi patlidžan
Solanin se akumulira u koži patlidžana, tako da se mora ukloniti prije upotrebe. Pulpa patlidžana takođe sadrži štetne supstance koje promovišu povećanje količine oksalne kiseline u tijelu, što može izazvati stvaranje kamena u bubregu.
Trebalo bi da se posavjetujete sa svojim ljekarom o konzumiranju patlidžana ako imate kolitis, holecistitis, kamen u bubregu, ozbiljan artritis, ili nizak nivo gvožđa.
KOMENTARI (0)