Paprike su raširene po cijlom svijetu i svim njegovim kuhinjama.
Foto: Ilustracija / Pixabay.com
Paprike volimo u salati, punjene, pečene i zapravo, na baš svaki način. Dolaze u sto boja i oblika, a svjetske su kuhinje dosad smislile bezbroj načina da od njih izvuku najviše, s čime ih kombinovati i kako im još više naglasiti prirodni ukus.
Boja paprika pokazuje koliko su zrele, pa su zelene redovno najgorče, a kako dozrijevaju, boja im postaje sve žuća, narandžastija ili crvenija, a ukus sve slađi.
Paprike su bogate gvožđem, ali i vitaminom C, koji pospješuje apsorpciju gvožđa, pa su zato sjajan saveznik u prevenciji anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa, kojoj su naročito sklona djeca, žene u reproduktivnoj dobi i trudnice.
Prepune su antioksidansa, uključujući vitamine A i C, beta-karoten i fenolne spojeve. Ti antioksidansi mogu pomoći u sprečavanju upalnih stanja poput nekih vrsta raka, kardiovaskularnih bolesti i neuroloških poremećaja. Najveću antioksidativnu aktivnost ima žuta paprika.
Paprike sadrže vitamin C, beta-kriptoksantin, kvercetin i luteolin koji imaju protivupalna svojstva. Oni mogu pomoći da ublaže simptome i hroničnu nelagodu kod upala povezanih s artritisom, zbog čega je paprika na popisu hrane koju bi oboljeli od artritisa trebalo često da jedu.
KOMENTARI (0)