Jogurt je jedna od najpopularnijih opcija za doručak, kao i zdrava užina u bilo koje doba dana, ali za neke ljude ovo ne važi.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Jogurt je prepun probiotika koji su dobri za vas, ali i kalcijuma, cinka i vitamina B, mudar je izbor za zasitan obrok ili smuti, ali ako ste se ikada zapitali da li možete da jedete jogurt svaki dan.
Dijetetičarka Loren Keli naglašava važnost kontrole unosa šećera te ističe da jogurti, posebno niskomasni ili nemasni, često sadrže dodani šećer koji može biti štetan za zdravlje. Obratite pažnju na etiketi i pokušajte ograničiti unos šećera ispod 10 grama.
Ona smatra da neki ljudi mogu da jedu jogurt svaki dan, dok drugi možda i ne – pogotovo ako ne podnose laktozu.
"Nekima mliječni proizvodi nisu dobri zbog zdravstvenih problema s crijevima, a zatim će izliječiti creva i kasnije će moći dobro tolerisati određene vrste", kaže ona.
Važno je obratiti pažnju na to kako se osjećate nakon što pojedete jogurt.
"Osjećate li se energično ili umorno i usporeno? Ako je ovo drugo, moglo bi biti od pomoći da radite s dijetetičarom da vidite je li u pitanju sam jogurt ili su možda dodaci previsoki u šećeru, zbog čega ste nakon toga još umorniji", ona dodaje.
Keli priznaje da bi se nakon konzumiranja hrana trebalo da se osjećate dobro.
"Ako osjećate da ste puni energije i imate redovnu probavu sat-dva nakon obroka, to je dobar znak, ali ako osjećate nadutost, zatvor ili kao da uvek trčite u toalet, vjerovatno nešto nije dobro."
Koliko je jogurta previše?
Stručnjaci upozoravaju na višak dodanog šećera u jogurtima, koji može povećati rizik od hroničnih bolesti. Preporučuje se ograničiti unos šećera na preporučeni nivo kako bi se očuvalo zdravlje.
Svakodnevna konzumacija jogurta može biti zdrav dodatak ishrani. Odabir pravih vrsta jogurta, s umjerenim unosom šećera i slušanje vlastitog tijela ključni su faktori za postizanje najboljih rezultata. Budite svjesni svojih prehrambenih potreba i uživajte u jogurtu kao hranjivom izboru za vašu svakodnevnicu.
KOMENTARI (0)